Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEUČILIŠTE: Međunarodni znanstveni skup “Joanna Rapacka i hrvatsko-poljske književne i kuturne veze”

Objavljeno

-

Znanstveni skup “Joanna Rapacka i hrvatsko-poljske književne i kulturne veze” koji će se održati na Sveučilištu u Zadru 23. rujna 2021. godine, u povodu 20. obljetnice smrti te istaknute polonistice, kroatistice, slavistice, antologičarke, povjesničarke slavenskih književnosti i kultura.

Znanstveni skup organizira Odjel za kroatistiku Sveučilišta u Zadru u suradnji s Institutom za slavensku filologiju Jagelonskog sveučilišta u Krakovu.

Otvorenje Skupa će biti u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u 9 sati kada će biti održano plenarno predavanje akademkinje Dunje Fališevac.

Velik dio znanstvenoga opusa Joanne Rapacke (1939. – 2000.) posvećen je kroatističkim temama iz područja književnosti, jezika i kulture. Njezin prinos proučavanju starije hrvatske književnosti i popularizaciji starije hrvatske književnosti na poljskom jeziku iznimno je vrijedan (npr. monografija posvećena Gundulićevu Osmanu objavljena u izdanju Poljske akademije znanosti 1975. godine).  Osim Dubrovnikom, svojim trajnim istraživačkim nadahnućem, Joanna Rapacka bavila se i hrvatsko-poljskim književnim vezama od najstarijih razdoblja do suvremenosti. Osobito se ističe i njezin za hrvatsku kulturu i povijest vrijedan Leksikon hrvatskih tradicija.

Na Znanstvenom skupu “Joanna Rapacka i hrvatsko-poljske književne i kulturne veze” sudjelovat će dvadesetak znanstvenika iz Hrvatske i Poljske, ali i drugih europskih zemalja. 

U povodu održavanja znanstvenoga skupa posvećena Joanni Rapackoj u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice u Zadru bit će postavljena izložba knjiga “Poljska i Poljaci u hrvatskoj knjizi kroz stoljeća”, autora Stjepana Sučića. Ova iznimno vrijedna izložba moći će se razgledati u razdoblju od 23. rujna do 4. listopada 2021. godine. 

 

ZADAR / ŽUPANIJA

100. OBLJETNICA ROĐENJA AKADEMIKA IVE PETRICIOLIJA / Sveučilište organizira izložbu i tribinu pod naslovom “Sa Zadrom u mislima”

Objavljeno

-

By

Povodom 100 obljetnice rođenja akademika Ive Petriciolija, Sveučilište u Zadru organizira izložbu i tribinu pod naslovom Sa Zadrom u mislima.

Na tribini koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u 18:00 sati u izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru prisutne će u ime organizatora pozdraviti prof. dr. sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru,  izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac, pročelnica Odjela za povijest umjetnosti i knjižničarka Marijana Senkić-Klapan, ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru.

Na tribini će sudjelovati suradnik i nekadašnji student Ive Petriciolija prof. dr.sc. Pavuša Vežić, dr. sc. Sofija Sorić iz Konzervatorskog ureda u Zadru, te djeca akademika Ive Petriciolija mr. sc. Mirna Petricioli i dipl. ing. Donat Petricioli. Nakon tribine koja počinje u 18.00 sati u prostorijama izložbene dvorane Državnog arhiva u Zadru bit će otvorena izložba memorabilija i fotografija iz bogate ostavštine Ive Petriciolija, koja će posjetitelje, poput kakva vremeplova, provesti kroz njegov život ali i brojna arheološka istraživanja u Zadru i zadarskom području. Izložba ilustrira brojne znanstvene interese akademika Ive Petriciolija, ali po prvi puta prezentira Ivu Petriciolija kao vrsnog fotografa i dokumentarista vremena u kojem je djelovao, kao i stanja brojnih umjetnina i istraživanja u kojima je sudjelovao.

Akademik Ivo Petricioli kao povjesničar umjetnosti i arheolog imao je značajnu ulogu u povijesti Zadra, osobito u godinama nakon Drugoga svjetskog rata. Ivo Petricioli sustavno je obrađivao umjetničku baštinu i kulturnu povijest Dalmacije, a osobito Zadra od ranoga kršćanstva do XIX. st., a najveći dio njegovih istraživanja i publikacija bio je posvećen predromaničkoj i romaničkoj umjetnosti. U mnogobrojnim znanstvenim i stručnim objavama publicirao je rezultate svojih istraživanja i u zemlji i u inozemstvu. Objavljivao je na hrvatskom ali i na drugim svjetskim jezicima, sudjelovao je na brojnim konferencijama, simpozijima i skupovima u zemlji i inozemstvu. Imao je i važnu ulogu u zaštiti spomenika i obnovi povijesne jezgra Zadra nakon razaranja u Drugom svjetskom ratu. Osim toga, svojim radom na Filozofskom fakultetu, kasnije na Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta  u Zadru, obrazovao je generacije povjesničara umjetnosti, te ga se s prvom može nazvati „ocem zadarske škole povijesti umjetnosti“. Bio je jedan od autora „zadarskih biblija“, odnosno edicije Prošlost Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata 

Objavljeno

-

By

U sklopu programa  Županijski dani 2025., u petak, 25. travnja s početkom u 20 sati, crkva sv. Donata ponovno postaje središte glazbene tradicije Dalmacije – održava se Smotra klapa Zadarske županije. Ulaz je slobodan.

Na jednoj od najljepših povijesnih pozornica, pod svodom sv. Donata, nastupit će čak 12 klapa koje svojim višeglasjem i emocijom čuvaju duh dalmatinske pjesme i identitet našeg kraja:

  1. Aria (ž), Starigrad
  2. Asseria (m), Benkovac
  3. Dalmatika (ž), Zadar
  4. Diadora (m), Zadar
  5. Galijota (m), Pag
  6. Koporan (m), Poličnik
  7. Maraška (mj), Zadar
  8. Ponistra (m), Crno
  9. Preženca (ž), Zadar
  10. Puntadura (mj), Vir
  11. Školji (mj), Tkon
  12. Žurnata (m), Sv. Filip i Jakov

Klapsko pjevanje, kao jedan od najprepoznatljivijih simbola hrvatske nematerijalne kulturne baštine, nije samo glazba – to je život, emocija i zajedništvo. Zadarska županija kroz ovakve manifestacije aktivno pridonosi očuvanju i promociji svog bogatog kulturnog nasljeđa.

Pozivamo sve građane, ljubitelje glazbe i baštine, da nam se pridruže u ovom svečanom glazbenom trenutku i podrže one koji svojim glasovima i predanošću čuvaju neprocjenjivo kulturno blago Dalmacije.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PU ZADARSKA: Proteklog vikenda spriječena dva krijumčarenja!

Objavljeno

-

By

Na području Policijske uprave zadarske policijski službenici koji rade na poslovima suzbijanja krijumčarenja migranata i sprječavanja nezakonitih migracija su tijekom proteklog vikenda spriječili dva slučaja krijumčarenja.

U srijedu, 16. travnja u oko 10.30 sati na području Nadina kontrolirali su osobni automobil splitskih registarskih oznaka kojim je upravljao 31-godišnji hrvatski državljanin. 

Daljnjim postupanjima utvrđeno je da je 31-godišnjak u vozilu prevozio strane državljane koji su nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te je prema istima postupano sukladno odredbama Zakona o strancima.


U nedjelju, 20. travnja oko ponoći, iz smjera Udbine prema Gračacu, 38-godišnji državljanin Rumunjske koji je prevozio strane državljanine, upravljao je osobnim automobilom zagrebačkih registarskih oznaka te zbog neprilagođene brzine izgubio nadzor nad vozilom i sletio izvan kolnika.  

Stranim državljanima pružena je liječnička pomoć u Općoj bolnici Gospić gdje su im utvrđene lake tjelesne ozljede. 

Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je osumnjičeni muškarac iz koristoljublja, za unaprijed dogovoreni novčani iznos, prevozio zatečene strane državljane do krajnjeg odredišta dok je za strane državljane utvrđeno da su nekoliko sati prije nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te su svi izrazili namjeru podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu. 
              

Po završetku kriminalističkih istraživanja, zbog sumnje da su počinili kazneno djelo Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici Europske unije ili potpisnici Šengenskog sporazuma iz čl. 326. KZ-a protiv obojice osumnjičenih muškaraca podnesena je kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu, te je 38-godišnji državljanin Rumunjske u zakonskom roku predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave ličko-senjske. 
 
Zbog prekršaja iz Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, 38-godišnjaku je izdan i Prekršajni nalog zbog izazivanja prometne nesreće. 

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu