Connect with us

magazin

Česta pogreška zbog koje nam turska kava nije fina niti zdrava

Published

on

Izvor: Ben Kolde on Unsplash

Pravilnim kuhanjem kave dobivamo eliksir zdravlja, a ne dubioznu tekućinu koja daje jedino kick adrenalina…

O najčešćim pogreškama te kako umjesto ciglice na želucu dobiti zdravi napitak kod kuće punkufer je popričao s Domagojem Trusićem.

Kod turske kave, ibrika, džezve ili koji god naziv koristili, mogu nastupiti dva problema. Fino mljeveni granulat kave otvara veliku površinu za otapanje, kao i za oksidaciju. Eterična ulja kave potencijalno mogu oksidirati prije nego što ih stignemo otopiti. Osim toga postoji i opasnost da otopimo neke stvari iz kave koje ne želimo u šalici.

Govorimo li o ekstrakciji kave, u šalicu iz krute tvari želimo otopiti 18 do 22 posto, odnosno maksimalno 25 posto kad je riječ o espressu. Tradicionalnim kuhanjem turske kave otapa se do 30 posto, što je više nego kod ostalih stilistika kuhanja, upravo zbog tog finog granulata.

Želimo li skuhati kavu kako treba, mora nas zanimati vrijeme kontakta kave i vode, kao i temperatura. Zanemarimo li ta dva elementa, dolazi do katastrofe. Usporedbe radi, razlike koje mogu nastati između pravilnog i nepravilnog kuhanja kave su poput zlatne medalje na Decanteru i nekakvog vina koje se ne može poslužiti u oštariji, a da ga gosti ne požele vratiti. Igra se svodi na dvije sekunde i (plus, minus) dva Celzijeva stupnja.

Recept kod kuhanja turske kave vrlo je rigidan. U tradicionalnom načinu kavu su spašavali začini jer bi se usitnjavala u mužaru u kojem su se mljeli kardamom, klinčić, cimet… i tako inaugurirali šarmantnu notu kave.

Ono što nas danas muči kod turske kave jest težak napitak dugačkog aftertastea koji nam smeta zbog neugodne note gara, karbonizacije na nepcu. Za to je kriv predugačak kontakt kave i vode jer ako ne stavimo kavu u dovoljno vruću vodu, otapa se sve ono što bi se trebalo i ne bi trebalo otopiti.

Kavu treba staviti u netom prokuhanu vodu, odmah promiješati i vratiti nazad na štednjak pa je potom maknuti. Kad prokuhamo vodu, ona ključa i iznosi oko 97 ili 98 stupnjeva. Nakon što maknemo kavu sa štednjaka, za nekoliko sekundi temperatura pada nekoliko stupnjeva, a dodavanjem kave temperatura se još malo snižava.

Također, nikako ne bi trebalo ponovno grijati kavu da provrije – to je gaf s kojim ćemo sigurno spaliti eterična ulja kave, podignuti temperaturu iznad „magična“ 94 stupnja Celzija, kada ulja izgore. Tako se od superzdravog napitka s puno benefita na naš organizam dobiva toksični napitak koji izaziva težak osjećaj u želucu. Ako su pak ulja cjelovita, napitak je zdrav, a nutritivni faktor raste u nebo.

Tako dobivamo eliksir zdravlja za organizam, a ne dubioznu tekućinu koja daje kick adrenalina ili nečeg drugog na što računamo“, otkriva Domagoj Trusić te dodaje kako je taj element ibrika jutarnji ritual koji ostavlja koju minutu za jutarnju meditaciju.

Ritualnoj slagalici mirisa, pokreta i topline pridonose i zvukovi koji nastaju udaranjem žličice o džezvu, note što nas drže u toj čaroliji dok stvaramo napitak koji oslobađa energiju s kojom ćemo ući u dan.

A upravo je to zadovoljstvo usrećivanja sebe i drugih potaknulo vrsnog stručnjaka da uđe u posao s kavom, počne promišljati o mediokritetskim napicima na koje smo naviknuli jer nismo imali gdje naučiti kakav kava treba imati okus i miris.

Edukacijom ugostitelja prekida se trend kuhanja trećerazrednih napitaka, biranja kave s defektima, pretjerano karameliziranih (ne)uradaka iz prljavih aparata – i razvija se kultura ispijanja vrhunskog napitka. Srećom, polako – ali sigurno, sve više ljudi počinje otkrivati prirodne arome po kojima se poznaje terroir moćnih zrnaca što jutro, ali i zdravlje znače.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Pet jednostavnih stvari koje možete napraviti da smanjite račune ove zime

Published

on

By

Hladno vrijeme povećava količinu energije potrebnu za održavanje određene temperature u kući. Ipak, postoje neki trikovi kako možete uštedjeti na grijanju.

Smanjite temperaturu vode

“Ručno smanjenje temperature bojlera na 48 stupnjeva može vam uštedjeti do 11 posto troškova grijanja vode, a skraćivanje vremena tuširanja  može uštedjeti do 33 posto”, prema kalifornijskoj energetskoj komisiji.

Nosite toplu odjeću

Nošenje tople ugodne odjeće čini da se osjećate dobro i štedite novac. “Što više odjeće nosite zimi, manje ćete pojačavati grijanje” kaže SMO Energy.

Nemojte blokirati ventilacijske otvore

Pazite da vaš namještaj ne blokira ventilacijske otvore u vašem domu. Premještanje namještaja može pomoći u poboljšanju protoka zraka u prostoriji, što znači da se toplina iz ventilacijskih otvora bolje raspoređuje.

Provjerite vrata i prozore

Provjerite je li toplina izlazi kroz vrata ili prozore. Ako izlazi, na štokove i okvire prozora možete staviti zaštitne trake da bolje prianjaju uz vrata i prozore.

Održavanje instalacija

Provjerite je li potrebno zamijeniti filtere. Bez obzira koju vrstu sustava grijanja imate, važno je osigurati da iskoristite njegov puni potencijal, piše BestLife.

 
Continue Reading

magazin

TMURNO, OBLAČNO, HLADNO… / Zimski foto đir Zadrom

Published

on

foto: Saša Čuka

 
Continue Reading

magazin

UZ DAN GRADA ZADRA / Večer plesne minijature u Dvije Palače

Published

on

By

Večer plesne minijature održat će se u sklopu proslave Dana grada Zadra jedanaesti put po redu u prostoru muzeja Dvije palače 19. i 20. studenog s početkom u 19 sati.

Plesna sezona Zadarskog plesnog ansambla, ovog puta u suradnji s Narodnim muzejom Zadar, tj. Muzejom  dvije palače i Koncertnim uredom Zadar, nastavlja se već tradicionalnim festivalom  Večer plesne minijature, okupljanjem zadarske plesne scene u doba proslave Dana Grada.

Namjera organizatora kao nositelja projekta Plesne sezone je povezati institucije na nivou Zadra i Hrvatske, slobodne umjetnike, ansamble i umjetničke organizacije u cilju afirmiranja klasičnog i suvremenog plesa, performansa i cjelokupne suvremene izvedbene umjetnosti. Zadar ima dugu i bogatu plesnu tradiciju, izgrađenu i kultiviranu publiku, pa se biranim programima održava i razvija kulturno i umjetničko polje djelovanja ne samo u gradu već i na nivou Republike, plesna umjetnost postaje vidljivija,  a također se nudi i iskorak iz ustaljenih razmišljanja i formi.

Večer plesne minijature je mini festival podijeljen u dvije večeri. Prvu večer, u utorak 19. studenog program započinje u Koncertnoj dvorani braće Bersa izvedbom kraće plesne predstave Kap na dlanu u izvedbi Umjetničke organizacije Irida iz Sv. Filip i Jakova, a nastavlja se sudjelovanjem Zadarskog plesnog ansambla, Plesne udruge Kissa s Paga, Škole za balet i suvremeni ples Juraj Dalmatinac iz Šibenika te gostovanjem projekta TASK iz Splita. Program se nastavlja drugi dan, 20. studenog u atriju Providurove palače gdje će nastupiti Srednja škola suvremenog plesa pri Glazbenoj školi Blagoje Bersa, zatim Baletna udruga Pirueta, Studio 8, Plesna udruga U pokretu, Plesna udruga Gesta, Plesni studio Heelicious i Zadarski plesni ansambl.

Ulaznice se mogu kupiti sat prije predstave i rezervirati preko facebook stranice Zadarskog plesnog ansambla ili se javiti putem e-maila zadarskiplesniansambl@gmail.com

Projekt Večer plesne minijature podržava Grad Zadar i Zaklada Kultura nova. Organizator je Zadarski plesni ansambl, a suradnici i suorganizatori su Narodni muzej grada Zadra, Koncertni ured Zadar i Glazbena škola Blagoje Bersa.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu