Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

STREET FOOD FESTIVAL Zadarski ugostitelji od srijede opet na ulicu iznose delicije s potpisima poznatih hrvatskih chefova. Evo što morate probati…

Objavljeno

-

Prošli petak otvoren je drugi po redu ZSFF. Posjetitelji su u prva tri dana mogli uživati u vrhunskoj gastro ponudi pripremljenoj s najkvalitetnijim lokalnim i organskim namirnicama, ugodnoj pozadinskoj glazbi i ljetnom vremenu kakvo nismo imali u kontinuitetu od kolovoza.

Uživali su i brojni strani i domaći gosti koji iz Zadra odlaze prepuni pozitivnih vibracija kojima je festival zračio.

Ono što posebno veseli je raspon godina posjetitelja, od dječice koja su uokolo trčkarala, mladih i parova u izlasku, do društava u kasnim sedamdesetim godinama koji su plesali oko svog stola, što pokazuje koliko je ova manifestacija pogodila afinitete svih generacija.

Za sve koji nisu stigli, od srijede festival ponovno otvara svoja vrata i trajat će do nedjelje.

A maske su skinute i svaka kućica je otkrila svoje adute, svatko se potrudio da pripremi nešto drugačije i sigurni smo da je svatko našao ili će naći nešto po svom guštu.

Pokušat ćemo vam olakšati izbor i predstaviti po jedno jelo do svakog objekta.

Delimaris Fish & Chips – Slatko-kisele kozice u tempuri
Zadarska obiteljska tvrtka Di Maris za ljubitelje domaćeg i jadranskog u ponudi kućice donosi tradicionalnu jadransku frituru, frigane lignje, fish&chips, slatko kisele kozice u tempuri, tuna burger, teriyaki tortilla tuna wrap te sendvič od pohanog oslića. Najzanimljivije jelo su možda kozice u tempuri, suprotstavljenih slatkih i kiselih okusa i pripreme na tempura način koja je malo drukčija od klasičnog friganja na koji smo navikli u dalmatinskim kuhinjama. Jela su s potpisom nagrađivanog zadarskog chefa Tomislava Karamarka, autentična i kvalitetna gastronomija „s nogu“.

OX meet & eat – Burger Furešt Stivi 2nd edition
Burger Furešt Stivi 2nd edition, nadogradnja je prošlogodišnjeg burgera nastala u suradnji s dragim gostima Oxa i kuharom Stavrom Duracovskim. Ove godine dodali su džem od kapule i sušenih cherry rajčica, mozzarelu i slatko kiseli umak, što se pokazalo kao dobitna kombinacija. Uz burger probajte i desert Pistaćo beštiju – čokoladni Crumble s kremom od pistacija i sira te slanom karamelom, koja je zbog velike potražnje stalno rasprodana.

Maguro Street- Korean Fried Chicken
Maguro, kojeg je renomirani portal najstrožih gastro kritičara u Hrvatskoj – Kult Plave kamenice, prozvao „jednim od najatraktivnijih hrvatskih fusion restorana“ koji „žestoko rastura“, donosi na festival jela koja je osmislio najpoznatiji hrvatski chef azijske kuhinje Vid Nikolić. Izdvajamo Korean Fried Chicken koji je oduševio posjetitelje, posebno ljubitelje pohane piletine, kombinacijom azijskih i nama poznatih mediteranskih okusa.

Salsa rossa – Italian Truffle burger
Kod Salsa rosse cijela ponuda bazirana je na talijanskoj kuhinji i popularnim talijanskim jelima koja su prebačena u street food verziju. Tako se Italian truffle burger servira u brioche pecivu sa sočnim junećim mesom uz sir grano padano isjeckan na listiće kako ne bi svojom jačinom preuzeo okus te umakom od tartufa, gljivama sa žara i rikulom. Salsa Rossa jedina u ponudi nudi i salate.

Hedonist – Ve-ve Burger
Na Zadar Street Food Festivalu hedonisti mogu uživati u njihovom najpoznatijem New York Burgeru s Jack Daniels honey umakom i ostalim burger uspješnicama praćenim raznim prilozima, a jedini u ponudu imaju i zanimljivi veganski burger. Ve-ve burger u kojem se isprepliću pesto od rikole, emulzija od agruma, svježi pomidor, salata i dimljeni tofu pjeskavica
od slanutka i povrća, nešto je što moraju probati i oni koji nisu vegani – ugodno će se iznenaditi.

Burgers & more – Mediteran burger by chef Ivan Pažanin
Posebno za ZSFF jedan od najpoznatijih hrvatskih chefova Ivan Pažanin osmislio je Mediteran burger. Uz domaće juneće meso malih slavonskih uzgajivača, glavni sastojak je Paški sir iz sirane MIH koji se izvrsno nadopunjuje sa ukusnom domaćom šalšom pripremljenoj po Pažaninovom receptu, sitno sjeckanim sušenim rajčicama i hrskavom krispi kapulom. Uz ostale burgere, pripremili su i dječji meni za najmlađe gurmane.

Caffe bar Lovre & La Riseria
Caffe bar Lovre na festivalu predstavlja svoju jesensku ponudu delicija, te vrhunskih prosecca i vina iz asortimana brand-a @la_riseria. Posebna ponuda caffe bara Lovre je signature drink čiji je glavni sastojak prosecco s dodatkom tajnog sastojka, te bruschette i plata s magarećom mortadelom, pršutom San Daniele.

Wine house by Zadar wine festival
Na vinskoj kućici Zadar Wine Festivala možete pronaći pjenušava, bijela, crna, rose i slatka vina isključivo zadarskog kraja od dalmatinskih i internacionalnih sorti grožđa. Uz vina nude se liker od maraške i smokve. Posebno treba istaknuti vina Pošip vinarije Bora i Garageist vinarije Degarra koja su osvojila zlatne medalje na ovogodišnjem natjecanju Decanter. Ta vina nisu komercijalno dostupna, pa iskoristite priliku i kušajte ih na kućici Wine hause u petak od 16 do 19 sati. Street food hrana i vino su savršena kombinacija.

Picnic mingle & fun – Mekani Obrazi
Na festival se dovezao i atraktivni food truck. Njihov signature Blackie Burger je višegodišnji najbolji burger zadarskog Adventa, a također će se predstaviti i sa posebnim sporo kuhanim junećim Mekanim Obrazima u brioche pecivu koje za njih radi artisan pekara Kroštula. Kombinirajte s krumpirićima od slatkog batata i nachosima s raznim dodacima, uz desert na bazi kreme od ricotte, smokvi kuhanih u Bomary Deggara vinu i sirupu od lista smokve.

Bamboo Coctails
Dočekajte zalazak uz neko vama feel good piće po izboru – gin tonic, mojito, aperol spritz i druge koktele ili kratki aperitiv prije isprobavanja jela na festivalu.

Više informacija dostupno je na:
www.zadarfoodfestival.com
https://www.facebook.com/zadarstreetfoodfestival
https://www.instagram.com/zadar_street_food_festival/

 

ZADAR / ŽUPANIJA

BURA, MRAZ, POLEDICA… / Sunčano i sve hladnije. Do kraja tjedna temperatura jedva iznad 10°C!

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas pretežno sunčano. Ujutro u unutrašnjosti lokalno slab mraz, a u nizinama i magla. Vjetar na kopnu većinom slab. Na Jadranu mjestimice umjerena, podno Velebita i jaka bura, lokalno s olujnim udarima poslijepodne u slabljenju. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 10 i 15, a na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije od 18 do 22 °C.

U srijedu pretežno sunčano, osobito na Jadranu i u najvišem gorju. U unutrašnjosti, osobito u nizinama, ujutro mjestimice magla ili niski oblaci koji se ponegdje mogu i dulje zadržati. Vjetar uglavnom slab, a podno Velebita mjestimice umjerena bura. Minimalna temperatura zraka od -1 do 2, u najvišem gorju malo viša, a na Jadranu uglavnom od 9 do 14 °C. Maksimalna većinom između 10 i 14, a na Jadranu te unutrašnjosti Istre i Dalmacije između 18 i 22 °C.

IZGLEDI VREMENA:

U unutrašnjosti pretežno sunčano, osobito u gorju. U nizinama ujutro magla ili niski oblaci koji se mjestimice mogu zadržati i veći dio dana, a lokalno je moguća i slaba rosulja. Jutra hladna uz slab mraz. Najviša dnevna temperatura zraka u blagom padu, a u predjelima s dugotrajnom maglom bit će osjetno niža. Na Jadranu će prevladavati sunčano uz slabu do umjerenu buru i sjeverozapadnjak, a temperatura zraka bez veće promjene.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu