Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) Relikvija sv. Ivana Pavla II. u pohodu župama u gradu Zadru

Objavljeno

-

Relikvija sv. Ivana Pavla II. u pohodu je vjernicima u župama dva gradska dekanata, Zadar Istok i Zadar Zapad, od 1. do 22. listopada, u duhovnoj pripremi za proslavu blagdana sv. Ivana Pavla II.

Tu je relikviju Zadarskoj nadbiskupiji darovao kardinal Stanislav Dziwisz, dugogodišnji tajnik Karola Woytile, osobno je uručivši zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću za njegovog nedavnog boravka u Poljskoj, kada su se kardinal Dziwisz i mons. Puljić susreli u Krakowu prije nego je zadarski nadbiskup sudjelovao na beatifikaciji poljskog primasa Stefana Wyszynskog 12. rujna u Varšavi.

„Učinilo mi se prikladnim u Marijinom mjesecu listopadu pružiti priliku vjernicima gradskih župa da iskažu poštovanje svetim relikvijama Ivana Pavla II. Ovaj put ograničilo bi se izlaganje moći kroz župe u dva zadarska dekanata. Uz slavlje mise, pobožnost Blaženoj Djevici Mariji i molitvu u čast sv. Ivanu Pavlu II., nakon misnog blagoslova relikvije neka se izlože na javno štovanje puka. Neka to bude prigoda zahvaliti Bogu za dar velikog Pape koji je bio odani Marijin štovatelj, pa je svoj pontifikat i stavio pod njezinu osobitu zaštitu, birajući papinsko geslo Totus Tuus – Sav tvoj, Marijo. Preuzeo ga je iz djela sv. Ljudevita Monforta Rasprava o pravoj pobožnosti prema Blaženoj djevici Mariji. Osim toga, u ovom mjesecu listopadu papa Franjo će 10. listopada otvoriti sinodalni hod u Vatikanu, a to će u nedjelju, 17. listopada, učiniti i sve mjesne Crkve diljem svijeta“ poručio je mons. Puljić, povjeravajući zagovoru sv. Ivana Pavla i crkveni hod Sinode o temi “Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje”.

Relikvija sv. Ivana Pavla II. počela je pohod župama u crkvi sv. Šime u Zadru u petak 1. listopada, a u subotu 2. listopada relikvija je bila među vjernicima u župnoj crkvi Presvetog Srca Isusova na Voštarnici.

Relikvija sv. Ivana Pavla II. u zadarskim župama će biti prema sljedećem rasporedu:

ponedjeljak, 4. listopada župa Bezgrešnog začeća BDM na Puntamici,

srijeda, 6. listopada Uznesenje BDM na Belafuži,

petak, 8. listopada sv. Josip na Plovaniji,

subota, 9. listopada Gospa Loretska u Arbanasima,

ponedjeljak, 11. listopada sv. Petar – Ploče,

utorak, 12. listopada sv. Ante Padovanski na Smiljevcu,

srijeda, 13. listopada sv. Roko – Bibinje,

petak, 15. listopada bl. Alojzije Stepinac – Bili Brig,

subota, 16. listopada sv. Šimun i Juda Tadej – Bokanjac.

Relikvija sv. Ivana Pavla II. u katedrali sv. Stošije puku će biti izložena u nedjelju, 17. listopada kada će misno slavlje uz proglas sinodalnog hoda predvoditi nadbiskup Puljić.

U ponedjeljak, 18. listopada relikvija je u župi Kraljice Mira na Stanovima,

utorak, 19. listopada Gospa od Ružarija i sv. Mihovil – Diklo i Kožino,

srijeda, 20. listopada sv. Ivan na Relji

i u četvrtak, 21. listopada u župi sv. Kasijana u Sukošanu.

Na blagdan sv. Ivana Pavla II., u petak 22. listopada, relikvija će biti u pohodu učenicima u Klasičnoj gimnaziji Ivan Pavao II. Zadar.

I u prigodi susreta u Krakowu između kardinala Dziwisza i mons. Puljića, kardinal Dziwisz je istaknuo veliku ljubav koju je Woytila imao prema Hrvatskoj i Hrvatima, kako je to već rekao u više prigoda.

„To je nešto posebno. Ja ne znam je li Papa više volio Hrvatsku ili Poljsku, ali zaista se osjećalo da on voli Hrvatsku“ – to mi je kardinal Dziwisz ponovio sad opet na našem susretu“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da je Ivan Pavao II. u zahvalnom sjećanju hrvatskih ljudi.

„Siguran sam da mu se mnogi mole, jer je moćan. Kako nas je volio ovdje na zemlji, siguran sam da nas voli i s neba. Papa Ivan Pavao II. bio je pravi vizionar s razvijenim osjećajem za povijesna zbivanja. Nastupao je s velikim razumijevanjem za ljude i njihovu prošlost, njihove teškoće i probleme. Nije ih ostavljao bez utjehe i nade, a crpio je snagu u molitvi i pouzdanju u Božju pomoć i Providnost“ rekao je mons. Puljić, podsjetivši da je nakon njegovog izbora za papu jedan novinar zapisao: „Imamo Papu koji se zna ophoditi s masama, koji je jasan, čvrst i hrabar“.

Nadbiskup Puljić podsjeća kako je Woytila „još kao dijete ostao bez majke, a oca i brata izgubio je u ranoj mladosti. Osjetio je, dakle, što znači rasti bez roditeljske skrbi. Zato je postao dragi i sveti otac, brat, prijatelj, skrbnik i odvjetnik, osobito ugroženih, napuštenih i ostavljenih. No, on je bio i mudri otac koji savjetuje, opominje, prijeti, ukorava i potiče. Ljutio se što je „grijeh je stekao pravo građanstva“, a otpisivanje Boga ušlo u „program ljudskog umovanja“.

Stoga je bio vrlo kritičan i nepopustljiv prema svim vrstama lažnih ideologija i zavođenja ljudi. Bio je odvažan i neustrašiv u susretima sa svjetskim moćnicima i apostolski zagrijan za navještaj istine i Božje riječi. Nije se mogao pomiriti s činjenicom da se Boga otpisuje, pa zbog toga svuda „puše ledeni vjetar“, kako je zapisao Beckett. U toj borbi njegov mač bio je uperen protiv idola našeg vremena, protiv svijeta koji bježi od Boga. Stoga je neumorno propovijedao o Bogu koji ne prolazi, dok obličje ovog svijeta prolazi i nestaje. To je zauzeto ponavljao na susretima i različitim skupinama“ poručio je nadbiskup Puljić.

„Iako je ostavljao dojam poniznog i skromnog pastira, Ivan Pavao II. djelovao je proročki, snažno i zauzeto. Volio je tišinu i samoću. Ali, zapamtili smo ga kao voditelja velikih masovnih okupljanja gdje je u životnom ringu pokazao umjetničke manire oca i svetog svećenika. Bio je uistinu, u pravom smislu riječi, otac. Do zadnjeg dana života bio je u pokretu, među ljudima i do kraja se istrošio obilazeći svijetom i braneći ljudska i božanska prava“ rekao je mons. Puljić, potaknuvši: „Sjetimo se kako je u svojoj 84. godini života odlučio doći u Hrvatsku, u sklopu svoga jubilarnog stotog putovanja. Nije se umarao niti ičega bojao. Ostavljao je dojam hrabrog vođe koji predvodi vojsku u borbi sa zlom, zasjedama i napastima ovoga svijeta. Imali smo Papu vizionara s jakim osjećajem za ljude i njihovu povijest. Kao da je svima htio doviknuti: Čitavim vidljivim i nevidljivim svijetom kraljuje Gospod Bog. Sve je to u Božjim rukama!“ poručio je nadbiskup Puljić.

Istaknuvši da je Karola Woytilu „Providnost pozvala u povijesnom prijelazu uvesti Crkvu u treće tisućljeće“, mons. Puljić potiče puk da zahvali sv. Ivanu Pavlu II. „za sve dobro i lijepo što je učinio nama i u svijetu. Molimo neka nas sada s neba prati onom istom naklonošću i ljubavlju kakvom nas je pratio tijekom svojih 27 godina pontifikata. Sveti Ivane Pavle II., moli za nas“.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

NATJEČAJ MINISTARSTVA ZNANOSTI / Dijele se državne socio-ekonomske stipendije. Ovo su detalji…

Objavljeno

-

By

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih raspisalo je Natječaj za dodjelu 12.150 državnih stipendija za akademsku godinu 2024./2025. redovitim studentima koji studiraju na visokim učilištima u Republici Hrvatskoj.

Državne stipendije dodjeljuju se u sljedećim kategorijama: 

E – studenti u redovitom statusu na sveučilišnim prijediplomskim studijima, sveučilišnim diplomskim studijima, sveučilišnim integriranim prijediplomskim i diplomskim studijima, stručnim kratkim studijima, stručnim prijediplomskim studijima i stručnim diplomskim studijima slabijega socio-ekonomskoga statusa,

D-1 – studenti u redovitom statusu na sveučilišnim prijediplomskim studijima, sveučilišnim diplomskim studijima, sveučilišnim integriranim prijediplomskim i diplomskim studijima, stručnim kratkim studijima, stručnim prijediplomskim studijima i stručnim diplomskim studijima koji su djeca osoba poginulih, umrlih ili nestalih pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata te djeca mirnodopskih vojnih i civilnih invalida rata čije je oštećenje nastalo pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. istog zakona, mirnodopski vojni i civilni invalidi rata čije je oštećenje organizma nastalo pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. istog zakona; djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu, djeca civilnih invalida iz Domovinskog rata i civilni invalidi iz Domovinskog rata iz članka 45. Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata; studenti koji su djeca smrtno stradalih osoba iz članka 107. Zakona o protuminskom djelovanju, čija je smrt nastala zbog ozljede na radu za vrijeme obavljanja poslova iz članka 107. ovog Zakona, 

P – studenti s invaliditetom i studenti koji su pod skrbništvom ili su kao djeca bili pod skrbništvom ili im je priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja ili im je kao djeci bilo priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja na temelju propisa iz područja socijalne skrbi, koji su upisani na doktorske studije na poslijediplomskoj razini.

II. Opći uvjeti za podnošenje prijave

Za dodjelu državne stipendije mogu se prijaviti studenti koji ispunjavaju sljedeće opće uvjete:

  • hrvatski državljani, državljani države članice Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i Švicarske Konfederacije ili osobe u skladu sa Zakonom o međunarodnoj i privremenoj zaštiti,
  • studenti u redovitom statusu na visokom učilištu u Republici Hrvatskoj.
     

III. Na natječaj za dodjelu državne stipendije ni u jednoj kategoriji ne mogu se prijaviti studenti:

  • koji su stekli manje od 45 ECTS bodova u prethodnoj akademskoj godini (ne odnosi se na studente upisane prvi put na prvu godinu studija u akademskoj godini 2024./2025.),
  • koji su stekli manje od 22,5 ECTS boda u prethodnoj akademskoj godini, a u akademskoj godini prijave na natječaj upisuju drugu godinu diplomskog studija koji se izvodi u neparnom broju semestara,
  • koji su na tom studiju ukupno stekli broj ECTS bodova koji podijeljen s brojem upisanih prethodnih akademskih godina iznosi manje od 40, ne uključujući tekuću akademsku godinu te ne računajući akademske godine studija u kojima je student imao upisano mirovanje prava i obveza studenta,
  • koji su u akademskoj godini 2024./2025. drugi put upisali prvu godinu studija na istoj razini studija u redovitom statusu (odnosi se isključivo na studente koji su u akademskoj godini 2024./2025. promijenili studij),
  • koji su dva puta mijenjali i stoga tri puta upisivali studij na istoj razini u redovitom statusu,
  • koji su već stekli kvalifikaciju na razini studija na koju su upisani (osim studenata koji su stekli kvalifikaciju na prijediplomskoj razini, a u akademskoj godini prijave na natječaj su upisani u 4., 5. ili 6. godinu integriranog studija),
  • koji su u radnom odnosu ili obavljaju samostalnu djelatnost obrta ili drugog slobodnog zanimanja,
  • koji imaju upisano mirovanje prava i obveza studenta u akademskoj godini 2024./2025.
     

IV. Posebni uvjeti za dodjelu državne stipendije u kategoriji E − studenti slabijega socio-ekonomskog statusa:

  • prosječni mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 100 % proračunske osnovice (441,44 EUR) koja se utvrđuje svake godine odgovarajućim propisom. U izračun prihoda po članu kućanstva uzimaju se prihodi ostvareni u 2023. godini,
  • u izračun prihoda po članu kućanstva ulaze ukupni dohodak članova kućanstva te neoporezivi primici koji se nalaze na popisu u Prilogu I. koji je sastavni dio Pravilnika,
  • popunjena Izjava o članovima kućanstva u sklopu elektroničkog obrasca za prijavu na natječaj, 
  • zajedničko kućanstvo je svaka zajednica osoba, bez obzira na srodstvo, koje zajedno stanuju, zajedno privređuju i troše ostvarene prihode te zajedno koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba. Članom kućanstva smatra se i dijete koje se nalazi na školovanju do završetka redovitog školovanja, a najkasnije do navršene 26. godine života. Uzdržavatelj studenta smatra se članom njegova kućanstva i kada ne žive na istom prebivalištu ako je student u sustavu redovitog obrazovanja, a najdulje do navršene 26. godine života djeteta (osim u slučajevima kada se raskid obiteljskih odnosa može dokazati rješenjem nadležnih tijela),
  • podatke o prihodima u Republici Hrvatskoj Ministarstvo preuzima iz službene evidencije Porezne uprave za 2023. godinu,
  • studenti koji imaju prebivalište izvan Republike Hrvatske obvezni su prilikom popunjavanja Izjave o članovima kućanstva, u elektroničkom obrascu za prijavu, ručno unijeti podatke o visini ukupno ostvarenih prihoda u EUR valuti*, uključujući prihode od mirovine, za svakog člana kućanstva u 2023. godini. Kao dokaz obvezni su dostaviti potvrde o visini ukupno ostvarenih prihoda nadležne porezne uprave izvan Republike Hrvatske za sve članove kućanstva i potvrde o visini ukupno isplaćene mirovine nadležne ustanove za mirovinsko osiguranje izvan Republike Hrvatske za članove kućanstva koji su korisnici mirovine za 2023. godinu,   
  • ako član/ovi kućanstva nema/ju OIB, potrebno je dostaviti potpisanu izjavu da član/ovi kućanstva nema/ju OIB (student šalje jednu Izjavu za sve članove koji nemaju OIB),
  • student do navršenih 26 godina koji se na prebivalištu navede kao jedini član kućanstva ili s bratom ili sestrom bez roditelja ili uzdržavatelja dužan je pod zajedničko kućanstvo navesti roditelje ili uzdržavatelje te dostaviti njihov OIB. Studenti su dužni navesti oba roditelja ili uzdržavatelja, osim u slučaju kad mogu dokazati da drugi roditelj nije član kućanstva, na primjer sudska odluka o rastavi braka, smrtni list itd. Različita adresa prebivališta svakog člana kućanstva mora biti obrazložena i potkrijepljena dokaznom dokumentacijom. 
     

V. Bodovanje za državnu stipendiju za kategoriju E provodi se na sljedeći način i na temelju sljedećih dokaza

1. Za studenta koji mjesečno po članu kućanstva ima: 

  • 120,00 EUR ili manje prihoda priznaje se 1.800 bodova
  • od 120,01 EUR do 160,00 EUR priznaje se 1.500 bodova
  • od 160,01 EUR do 200,00 EUR priznaje se 1.200 bodova
  • od 200,01 EUR do 240,00 EUR priznaje se 900 bodova
  • od 240,01 EUR do 280,00 EUR priznaje se 750 bodova
  • od 280,01 EUR do 320,00 EUR priznaje se 600 bodova
  • od 320,01 EUR do 360,00 EUR priznaje se 450 bodova
  • od 360,01 EUR do 400,00 EUR priznaje se 300 bodova
  • od 400,01 EUR do 100 % proračunske osnovice priznaje se 150 bodova.

Rok za prijavu je 4. studenoga 2024. do 12.00 sati.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA/ Na Sveučilištu potpisani ugovori o Tečaju za učenje hrvatskog jezika s potomcima iseljenika 

Objavljeno

-

By

Ministarstvo demografije i useljeništva i 19 stipendista, potomaka hrvatskih iseljenika, državljana zemalja iz Južne Amerike, SAD-a, Japana i Njemačke, potpisali su na Sveučilištu u Zadru Ugovor o stipendiranju Tečaja za učenje hrvatskih jezika, koji će se u zimskom semestru akademske godine 2024./2025. provoditi pri Centru za strane jezike.

Stipendistima su na odvažnosti i želji da uče jezik svojih predaka čestitali prorektorica Sveučilišta u Zadru izv. prof. dr. sc. Ivana Lončar, p.o. ravnateljica Uprave za provedbu javnih politika za useljeništvo u Ministarstvu demografije i useljeništva doc. dr. sc. Ivana Perkušić te Mirjana Vatavuk iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

– Učenjem hrvatskoga jezika stječete iznimno važne jezične kompetencije za uspješno uključivanje u društveni i gospodarski život u Republici Hrvatskoj te istovremeno  osnažujete identitet i svehrvatsko zajedništvo. Cijenimo sto čuvate svijest o svom hrvatskom podrijetlu i što ste se odlučili za učenje hrvatskoga jezika upravo u domovini vaših predaka – roditelja, djedova i baka. Uz to bih dodala, na pravom mjestu, u prelijepom gradu Zadru koji ima višestoljetnu sveučilišnu tradiciju, najdužu u hrvatskoj povijesti, još od 14. stoljeća, kazala je p.o. ravnateljica Perkušić na potpisivanju.

U Centru za strane jezike Sveučilišta u Zadru 19 stipendista pohađa Tečaj učenja hrvatskog jezika u zimskom semestru akademske godine 2024./2025., od čega njih petoro nastavlja učenje od prošle godine. Dolaze iz 10 zemalja:  Japana, Njemačke, SAD-a, Perua, Čilea, Argentine, Venecuele, Ekvadora, Paragvaja i Brazila, najmlađi polaznik ima 19 godina, a najstarija polaznica još uvijek mladenačkih – 70.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SUTRA U KAZALIŠTU LUTAKA / Komemoracija u spomen na sveučilišnu profesoricu, teatrologinju i uglednu članicu Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodoru Vigato

Objavljeno

-

By

Komemoracija u spomen na sveučilišnu profesoricu, teatrologinju i uglednu članicu Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodoru Vigato održat će se u srijedu, 6. studenoga 2024. godine u Kazalištu lutaka Zadar u organizaciji Sveučilišta u Zadru, Kazališta lutaka Zadar i Ogranka Matice hrvatske u Zadru, s početkom u 12 sati.

Sveučilišna profesorica, teatrologinja i ugledna članica Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato (1953. – 2024.) preminula je nakon kratke bolesti 11. kolovoza 2024. godine u 71. godini života. Od 1999. godine Teodora Vigato zaposlena je na Visokoj učiteljskoj školi u Zadru, koja osnivanjem Sveučilišta u Zadru postaje Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja. Na Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja predavala je kolegije vezane uz lutkarstvo i scensku kulturu, stariju hrvatsku književnost te iznimno uspješno vodila dramske radionice. Profesorica Vigato objavila je četiri znanstvene knjige iz povijesti hrvatskog i zadarskog lutkarstva: Svi zadarski ginjoli (2011.), Mile Gatara i zadarsko lutkarstvo (2015.), Poetski putevi zadarskog lutkarstva (2018.), Zadarsko lutkarstvo za 21. stoljeće (2022.). Monografiju San putujućeg glumca (2022.) posvetila je zadarskom glumcu lutkaru Zlatku Košti, ali i svim glumcima lutkarima, čime se trajno upisala u povijest zadarskog i hrvatskog lutkarstva.

Izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato u punini svoga života i rada živjela je i voljela lutkarstvo, posebice zadarsko lutkarstvo. Možda je to i ponajbolje predočeno rečenicama Luka Paljetka koje je izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato uvijek isticala: Sve je lutka. Lutka je sve!

Počivala u miru Božjem, draga Tea!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu