ZADAR / ŽUPANIJA
Devet brojki za deveto izdanje Wings for Life World Run utrke!
Uoči 8. svibnja i svog devetog poglavlja, Wings for Life World Run nastavlja rušiti rekorde i pokazivati nam što je sve moguće kad se ujedine odlučni ljudi velikog srca.
Ne tako davno, 2014. godine započela je jedna zaista posebna sportska priča, zvana Wings for Life World Run. Utrka jedinstvenog formata u kojoj cilj dostiže natjecatelje postavila je jasan zadatak, učiniti ozljede leđne moždine izlječivima i brzo privukla stotine tisuća onih koji su jedva čekali uključiti se!
U mnogim zemljama, uključujući i Hrvatsku, Wings for Life World Run postao je najveća trkačka utrka kojoj se rado vraćaju svi njezini sudionici. A brojke koje stoje iza nje, nakon što smo ujedinjeni krenuli trčati za one koji ne mogu, danas su zaista impresivne.
Deveto izdanje omiljene nam utrke sve je bliže, 8. svibnja, a evo devet dokaza u brojkama koliko je Wings for Life World Run narastao u posljednjih sedam godina…
6
Europa, Azija, Afrika, Sjeverna Amerika, Južna Amerika, Oceanija. Wings for Life World Run osvojio je sve kontinente ovog svijeta, osim Antarktike, a jednog dana će vjerojatno i nju! Što je najbolje, natjecatelji startaju svi u isto vrijeme, što znači da se spektakl odvija u gotovo svim vremenskim zonama, po noći i po danu, po kiši i po suncu, s čime se ne može pohvaliti niti jedna druga utrka.
195
Samo Olimpijske igre mogu reći da imaju sudionike iz više zemalja od Wings for Life World Runa! Zahvaljujući organiziranim utrkama, kao i trčanju uz aplikaciju, natjecatelji iz čak 195 različitih zemalja uključili su se u ovaj globalni humanitarni projekt, svjesni da stopostotna vrijednost startnina ide u zakladu Wings for Life, namijenjenu financiranju istraživanja ozljeda leđne moždine.
92
Ono što je nekoć bilo nezamislivo, odraditi više od 90 kilometra na stazi u jedno popodne, na Wings for Life World Run utrci već se dogodilo. Uspjelo je to natjecatelju u kolicima, Aronu Andersonu u Dubaiju 2017. godine, koji je po velikoj vrućini odradio 92,14 kilometara i postavio čudesan rekord utrke. Do danas je trijumfirao još dvaput, uključujući i posljednje izdanje te tako postao najuspješniji sudionik.
184 236
Počelo je skromno, ali dogurali smo u 2021. godini do impresivnih brojki. Naime, unatoč svim izazovima koji su pred nama u posljednje vrijeme, Wings for Life World Run narastao je do čak 184 236 sudionika na posljednjem izdanju, što je i apsolutni rekord. Više od 200 tisuća natjecatelja u 2022. godini? Ne bi bilo iznenađenje!
925 096
Wings for Life World Run približava se posebnoj brojci, kojoj ćemo svjedočiti 8. svibnja. Da, netko će postati milijunti natjecatelj na utrci, tko zna, možda i u Hrvatskoj. Više od 925 tisuća sudionika već smo imali dosad, što je u prosjeku više od sto tisuća na svakom izdanju, što ovu utrku čini jednom od najvećih na globalnoj trkačkoj sceni!
9 034 954
Na Wings for Life World Runu najvažnije je sudjelovati, jer trčanjem za one koji ne mogu činimo veliku stvar. Međutim, dati sve od sebe i rušiti vlastite rekorde također je veliki užitak. Baš zato smo zajedno pretrčali već više od 9 milijuna kilometara, što bi bilo više od 700 krugova planetom Zemljom, da smo trčali – u štafeti!
29 230 000
Svaki nastup na Wings for Life World Runu približava nas konačnom cilju, učiniti ozljede leđne moždine izlječivima. A da bi se taj san pretvorio u realnost što prije, pomažu startnine i donacije. Dosad je prikupljeno više od 29 milijuna eura, a brojke će nastaviti rasti i u 2022. godini.
239
Nije pitanje hoće li ozljede leđne moždine postati izlječive, nego kada. Zahvaljujući sudjelovanju svih nas, zaklada Wings for Life mogla je do danas pokrenuti financiranje čak 239 kliničkih istraživanja, od kojih su neka već dala obećavajuće rezultate. David Mzee, koji je u Zugu 2019. godine na Wings for Life World Run utrci napravio svoje prve korake, dokaz je da se polako približavamo cilju.
5000
I da, nakon dva izdanja koja smo trčali isključivo uz pomoć aplikacije, napokon smo dočekali povratak zadarske Wings for Life World Run utrke. Točno u 13 sati, 8. svibnja, s Liburnske obale ponovo će zaljubljenici u kretanje zajedno jurnuti prema boljoj budućnosti, njih točno pet tisuća. Uz prekrasne dalmatinske krajolike i plavetnilo Jadranskog mora, čeka nas te svibanjske nedjelje još jedan istinski trkački užitak, koji će bez ikakve sumnje biti u potpunosti rasprodan!
Prijave za zadarsku utrku su OTVORENE, a oni koji se ne mogu pridružiti sudionicima na Liburnskoj obali ponovno će imati priliku trčati uz mobilnu aplikaciju.
Prijaviti se možete na www.wingsforlifeworldrun.com.
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE: Predavanje dr. sc. Mirka Sardelića “Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene”
Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića “Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene”.
Predavanje će se održati u srijedu 27. studenog 2024. u 10.30h na Odjelu za povijest, Velika dvorana DHM (2. kat), Ruđera Boškovića 5. Svi su dobrodošli!
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) KNEŽEVA PALAČA / Predstavljena fotomonografija “Sveti otok / Holy Island“
U Kneževoj palači u Zadru, u prostoru Gradske knjižnice Grad ispunjene posjetiteljima, u četvrtak 21. studenoga 2024. godine, u organizaciji Foto kluba „Kornat“, održano je predstavljanje fotomonografije Ante Jaše „SVETI OTOK međunarodna izložba 2014.-2023.“ Predstavljanje monografije upriličeno je u povodu Dana grada Zadra i blagdana Sv. Krševana.
O monografiji „Sveti otok / Holy Island“ govorili su književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić, koji je i napisao uvod monografiji, te urednik monografije Vladimir Alavanja, prof., ujedno i autor teksta o Anti Jaši, kao i Silvio Panović, dipl. ing., ispred Foto kluba „Kornat“. U programu je sudjelovao i čakavski pjesnik Zvonimir Sutlović, dok je voditeljica programa bila Vesna Benić.
Autor fotomonografije i predsjednik Foto kluba „Kornat“, inicijator i organizator međunarodne izložbe „Sveti otok / Holy Island“ Ante Jaša, napisao je predgovor monografiji s osvrtom na povijest ove manifestacije. Jaša je, inače, majstor fotografije, pisac i publicista, s međunarodnim fotografskim zvanjem Artist – FIAP i Ekselencija. Za svoje umjetničko djelovanje dobio je 62 nagrade, među kojima i Nagradu za životno djelo „Tošo Dabac“. Član je Hrvatskog foto saveza Zagreb. Uz manifestaciju „Sveti otok“ osnovao je i vodi međunarodne izložbe fotografije „Otok i more“ i „Otočni fotografi“. Ante Jaša izlagao je na 28 samostalne i 520 skupnih izložbi fotografija, a priredio je i 230 izložbi drugih autora fotografije.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Orguljaški koncert prof. Pavla Mašića u zadarskoj katedrali
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
IZ GRADA: Objavljena je lista prvenstva za POS. Evo tko je i na kojem rednom mjestu…
-
Tech5 dana prije
Četiri vampirska uređaja zbog kojih računi rastu
-
Svijet5 dana prije
Popis namirnica u slučaju rata: Ovo su upute za preživljavanje koje dobivaju Skandinavci