Connect with us

magazin

Kako prepoznati imate li prehladu, gripu ili covid?

Published

on

Ako vas boli grlo, curi vam iz nosa i bole vas mišići – to mogu biti simptomi obične prehlade, ali i gripe ili covida-19. Sve ove bolesti dijele neke zajedničke simptome pa je ponekad teško razlučiti što vas je točno zadesilo.

Sa širenjem varijante omikron, u svijetu se bilježi porast slučajeva zaraze, no čini se da je razina hospitalizacija relativno niska.

“Ako ste se cijepili i zarazili omikronom, velika je vjerojatnost da ćete imati blaže simptome”, rekao je epidemiolog Abdul El-Sayed, bivši izvršni direktor Odjela za zdravstvo grada Detroita.

“Važno je shvatiti da cjepivo na imunološki sustav djeluje kao poziv na oprez. Odnosno, njegova se sposobnost identificiranja i uništavanja virusa povećava nakon primanja svake doze cjepiva. Tako da ima smisla da cijepljeni imaju blaže simptome”, dodao je.

“To, međutim, ne znači da infekcije ne treba shvaćati ozbiljno, posebno zbog mogućeg pritiska na zdravstveni sustav. To što je rizik od pojave težih simptoma niži za neke pojedince, to ne znači da omikron ne predstavlja problem na društvenoj razini”, smatra epidemiolog.

Prehlada, gripa ili covid?

Zaraza covidom može izgledati kao prehlada ili gripa. Najbolji način da prepoznate što se zbiva jest da se testirate.

Početni simptomi prehlade, gripe i covida-19 obično su slični, rekao je El-Sayed. I covid i gripa često uzrokuju povišenu temperaturu, umor, bolove u tijelu, grlobolju, otežano disanje i povraćanje ili proljev.

No infekciju covidom-19 možemo razlikovati po glavobolji i suhom kašlju koji često idu uz nju. Također treba pripaziti na gubitak okusa i mirisa, mada je taj simptom manje izražen s novom varijantom, objašnjava epidemiolog.

“Oni koji imaju ozbiljne bolove u prsnom košu, posebno ako uz to ide i suhi kašalj, obavezno trebaju potražiti liječničku pomoć”, kazao je El-Sayed.

Najvažniji čimbenik koji treba uzeti u obzir je izloženost virusu.

“Ako počnete osjećati bilo koji od ovih simptoma, trebate razmisliti jeste li došli u kontakt s nekim tko se zarazio covidom. Također bi se bilo dobro izolirati i testirati”, savjetuje epidemiolog.

Kada se testirati na covid-19?

Ako se pitate imate li covid ili prehladu, najbolje je testirati se na covid, piše CNN.

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti navodi da kod onih koji su bili izloženi virusu, ali nemaju simptome i dalje postoji mogućnost da se infekcija dovoljno razvila da se može očitovati na testu.

“Ako ste bili negativni na testu, to ne znači nužno da se niste zarazili koronavirusom. Najbolje da se više puta testirate, odnosno da ponovite postupak nakon 12 ili 24 sata. Ako ste dva puta zaredom negativni, možete biti sigurni da nemate covid”, rekao je El-Sayed.

Što ako vam dijete počne šmrcati?

Liječnica Sarah Ash Combs, iz Dječje nacionalne bolnice u SAD-u, navodi kako je dosta teško prepoznati kod djeteta ima li ono covid ili je samo prehlađeno.

“Kada roditelji dođu na hitan prijem s djetetom koje šmrca i ima upaljeno grlo, ja im kažem da bez testiranja ne možemo sa sigurnošću znati o čemu se radi”, rekla je Combs.

“Djeca obole od omikrona na isti način kao i odrasli. S obzirom na to da su simptomi često blaži, zaraza omikronom može nalikovati na prehladu. Bilo bi dobro cijepiti djecu protiv gripe, čisto da se smanji vjerojatnost infekcije i tim virusom”, dodala je.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

NOĆ KAZALIŠTA / U subotu u KLZ “Kamo idemo, tata?”

Published

on

By

16. Noć kazališta održat će se u subotu, 16. studenog.  Hrvatsko narodno kazalište Zadar ove godine sudjeluje s predstavom “Kamo idemo, tata?” u režiji Vinka Radovčića, koja će se održati  u maloj dvorani Kazališta lutaka Zadar s početkom u 20 sati.

 Nastala u koprodukciji Drame Plus i HNK Zadar ova predstava inspirirana je motivima istoimenog romana Jean-Louisa Fourniera te donosi dirljivu i potresnu priču o očinskoj ljubavi, izazovima i svakodnevici roditeljstva.

Predstavu izvodi sjajni Ivan Raffaelli čija izvedba oživljava lik oca suočenog s dubokim i izazovnim pitanjima roditeljstva. Uzimajući istoimeni roman Jean-Louisa Fourniera kao polazišnu točku naše predstave, željeli smo istražiti dublje pitanje smisla života i pronalaska sreće unatoč teškim životnim situacijama kao i senzibilizirati gledatelje i razviti empatiju prema osobama koje su drukčije. 

Cijena ulaznice iznosi 5 eura. Ulaznice su u prodaji u subotu, 16. studenog od 11 do 13 sati na blagajni HNK Zadar i sat vremena prije početka predstave na blagajni Kazališta lutaka Zadar.  

 
Continue Reading

magazin

VEČERNJA SCENA / U petak u Kazalištu lutaka novi projekt Roka Nakića – “Samo naprijed, samo…”

Published

on

By

U sklopu Večernje scene ovog četvrtka, 14. studenog u 20 sati očekuje vas novi autorski projekt Roka Nakića pod nazivom “SAMO NAPRIJED, SAMO…” u produkciji Trećeprostora, uz potporu Grada Zadra, Zadarske županije te Zaklade Kultura nova.

O PREDSTAVI: Budućnost je izvjesna, stvarnost je ozbiljna. Ova tvrdnja je istinita. Za neke ljude čak i malo više. Zajedničkim snagama majka i odraslo muško mladunče na pragu nikad ispunjenog potencijala i nikad ostvarenog odlaska iz obiteljskog gnijezda će vam to pokušati i dokazati. Ali ova predstava nije samo to. Ona je i puno manje od toga. Baš kao i sudbine njenih likova…
Autor Roko Nakić vam nakon predstave ‘Najnormalniji od svih dana’ predstavlja i drugi dio svog triptiha o teškim gubitnicima.

SCENOGRAFIJA: Edo Nakić
VODITELJ TONA: Martina Vlahov
SURADNICA ZA SCENSKI POKRET: Anđela Bugarija

IGRAJU: Roko Nakić, Marijana Marjanović, Frane Dujić

Ulaznice se kupuju na blagajni prije predstave ili online, a rezervacija je moguća putem maila (klz@klz.hr).

Cijena ulaznice je 6,50 eura, a za učenike, studente i umirovljenike 3,50 eura.

 
Continue Reading

magazin

AstraZeneca: Ispitujemo svoje tablete za mršavljenje, prvi podaci su jako dobri

Published

on

By

Pixabay

AstraZeneca je objavila da je njezina eksperimentalna pilula za mršavljenje, licenca kineskog Eccogenea, sigurna i da se dobro podnosi već u ranoj fazi ispitivanja, uz nuspojave koje su u skladu s GLP-1 klasom lijekova.

Prva faza testiranja u kojoj je sudjelovalo 72-je ispitanika osmišljena je da bi se procijenila sigurnost i način na koji pacijenti podnose pilulu, kao što je to uobičajeno u najranijoj fazi kliničkih ispitivanja.

U ispitivanju su sudjelovali zdravi, nepretili dobrovoljci ili pacijenti s dijabetesom tipa 2.

Dobri rezultati ispitivanja ponukali su AstraZenecu da lijek uvede u drugu fazu kliničkih ispitivanja, kazala je na konferenciji za medije Sharon Barr, izvršna potpredsjednica tvrtke za istraživanje i razvoj biofarmaceutike.

Podatke je iznijela prije nego što su predstavljeni na konferenciji ObesityWeek u teksaškome gradu San Antoniju.

Jedno od faza ispitivanja lijeka, nazvano AZD5004, bit će fokusirano na smanjenje prosječne tjelesne težine kod pretilih ispitanika i sudionika ispitivanja s prekomjernom težinom, a očekuje se da će biti dovršeno do kraja 2025., rekla je Barr.

Kada je prije godinu dana AstraZeneca izvijestila da je licencirala eksperimentalnu pilulu protiv pretilosti tvrtke Eccogene za 2 milijarde dolara, rekla je kako vjeruje da bi terapija mogla prouzročiti manje nuspojava od trenutačnih injektivnih terapija poput Zepbounda tvrtke Eli Lilly i Wegovyja farmaceutske tvrtke Novo Nordisk.

Među tim nuspojavama su mučnina i povraćanje, ovisno o dozi, podsjetila je Barr na brifingu, dodavši da tijekom kliničkih ispitivanja AstraZenecinih lijekova nisu prijavljene ozbiljne nuspojave.

Izvršni direktor AstraZenece Pascal Soriot rekao je da je tvrtka optimistična u pogledu učinkovitosti pilule.

Eksperimentalna pilula za mršavljenje ove tvrtke povoljnija je u usporedbi s ostalima u kliničkom ispitivanju konkurentskih tvrtki jer je riječ o lijeku koji se koristi u ciljanoj terapiji i spada u skupinu takozvanih lijekova malih molekula ili monoklonalnih protutijela.

Prednost im je to što su ti lijekovi dovoljno mali da mogu ući u stanicu bez većih teškoća pa se prvenstveno koriste za “gađanje” ciljeva unutar stanice i mogu se kombinirati s ostalim lijekovima malih molekula.

Proizvode se u obliku tableta ili kapsula, rekla je Barr, istaknuvši kako je “to vrlo važno” s obzirom na činjenicu da više od 60 posto pretilih i ljudi s prekomjernom težinom ima barem još jedan komorbiditet.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu