Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVOGODIŠNJA MISA U KATEDRALI Puljić: “Kao u danima drevnih proroka, i u naše se vrijeme uzdiže vapaj siromaha”

Objavljeno

-

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je na svetkovinu Marije Bogorodice i Svjetski dan mira u subotu 1. siječnja svečano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru.

„Osam dana nakon Isusovog rođendana, Crkva slavi blagdan Majke Božje Bogorodice. Dostojno je i pravedno uz rođendan Sina Božjega posvetiti dan i Onoj koja je najzaslužnija da nam je stigao Spasitelj svijeta. Prvi dan Nove godine darovan je Mariji Bogorodici, čime Crkva želi staviti sve pod zaštitu Isusove i naše majke. Neka nas ona čuva, štiti i brani od svakoga zla i grijeha, od nesigurnosti i nereda, od gorčine i razočaranja, duhovnih i životnih opasnosti. To pokazuje opravdanost da se njoj, koja je rodila začetnika našega spasenja, posveti sam početak godine. Jer, ona je početka spašenoga svijeta“ rekao je mons. Puljić.

Nadbiskup je govorio o Svjetskom Danu mira koji se obilježava 55. godinu, otkada je 1968. g. sv. Pavao VI. odredio da se uz Novu godinu obilježava Svjetski dan mira. Papa Franjo ga obilježava deveti put, a ovogodišnja poruka pape Franje je naslovljena „Međugeneracijski dijalog, obrazovanje i rad: sredstva za izgradnju trajnoga mira“.

„I danas je put mira, nažalost, daleko od stvarnog života. Drama gladi i žeđi se pogoršava, a ekonomski sustav koji se temelji više na individualizmu nego na dijeljenju utemeljenom na solidarnosti i dalje prevladava. Kao u danima drevnih proroka, tako se i u naše vrijeme vapaj siromaha i krik zemlje ne prestaje uzdizati, vapeći za pravdom i mirom“ upozorio je mons. Puljić, rekavši da Papa predlaže tri puta za izgradnju trajnoga mira: međugeneracijski dijalog kao temelj za ostvarenje zajedničkih planova, obrazovanje kao temelj slobode, odgovornosti i razvoja te rad kao sredstvo za puno ostvarenje ljudskog dostojanstva.

Nadbiskup je govorio o krizi koja je bolna, ali jeizvukla najbolje iz ljudi.

„Tijekom pandemije vidjeli smo svjedočanstva suosjećanja, dijeljenja i solidarnosti. Globalna kriza pokazuje nam u susretima i dijalogu pokretačku snagu zdrave politike kao vrstan oblik ljubavi prema drugome. Govoreći o temi rada, Papa je istaknuo koliko je pandemija bolesti Covid19 štetno utjecala na svijet rada jer su milijuni proizvodnih aktivnosti propali; radnici su sve ranjiviji, obrazovanje na daljinu dovelo je do nazadovanja u učenju i školovanju. Trenutno samo jedna trećina radno sposobnog stanovništva uživa sustav socijalne zaštite ili samo ograničeno“ prenio je Papina upozorenja nadbiskup Puljić.

Papa u Poruci govori i o porastu nasilja i organiziranog kriminala u mnogim zemljama „koji guše slobodu i dostojanstvo ljudi, truju gospodarstvo i sprječavaju razvoj općeg dobra. Papa apelira da politika igra „aktivnu ulogu“ u promicanju „pravedne ravnoteže između ekonomske slobode i socijalne pravde“ potičući na poštivanje prava radnika. Papa upućuje zahvalu svima koji su se posvetili „velikodušno i odgovorno“ jamčiti ljudima obrazovanje, zaštitu prava, zdravstvenu skrb te materijalnu potporu siromašnima i onima koji su ostali bez posla. Sve odgovorne poziva hoditi hrabro i kreativno na putu dijaloga, obrazovanja i rada“ rekao je mons. Puljić, zahvalivši Mariji Bogorodici što je po Isusu donijela mir Božji ljudima, vremenima i narodima.

„Isus i ove godine želi osnažiti našu vjeru i naše zajedništvo, noseći darove blagoslova i mira. Primimo ga i recimo mu da je on doista mir i čežnja duše naše. Mirom Božjim blagoslovljene dane Nove godine, neka sve Novorođeni obdari svojim darovima radosti, zdravlja i mira“ poželio je nadbiskup Puljić.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu