ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA Održana Završna konferencija projekta PBU “Kompetentan djelatnik na putu izlaska iz ovisnosti o alkoholu”
Održana je Završna konferencija projekta Psihijatrijske bolnice Ugljan „Kompetentan djelatnik na putu izlaska iz ovisnosti o alkoholu“, u Centru za kreativne industrije INOVAcija.
Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“. Cilj projekta je „Unaprijediti znanja i vještine zdravstvenih djelatnika i zaposlenika Psihijatrijske bolnice Ugljan kako bi se promoviralo mentalno zdravlje te preveniralo ovisnosti o alkoholu“.
Na konferenciji su nazočili brojni djelatnici Psihijatrijske bolnice Ugljan te njihovi stručni suradnici. Konferenciju je otvorio ravnatelj bolnice doc.dr.sc. Mladen Mavar.
Sve nazočne pozdravio je i zamjenik župana Zadarske županije, Šime Vicković te je pohvalio uspješno proveden projekt „Kompetentan djelatnik na putu izlaska iz ovisnosti o alkoholu“ koji je bolnica prijavila na Otvoreni trajni poziv na dostavu projektnih prijedloga „Promocija zdravlja i prevencija bolesti – Faza I“ kojeg je Ministarstvo zdravstva objavilo u veljači 2018. god. Dotaknuo se i energetske obnove koja je provedena u prijašnjim godinama, a koju Zadarska županija snažno potiče i podržava kod svih svojih ustanova. Zadarska Županija, osnivač Psihijatrijske bolnice Ugljan kontinuirano prati potrebe bolnice te ih podržava u razičitim aspektima.
Ravnatelj, Mladen Mavar se prisjetio dugogodišnjeg iskustva Psihjatrijske bolnice Ugljan u pružanju zdravstvene skrbi osobama oboljelim od duševnih oboljenja: „Bolnica je osnovana 1955. god. kao odgovor na prenapučenost tadašnje Bolnice za duševne bolesti Vrapče. Već 1971. god. osnovan je odjel za liječenje alkoholizma (muški), tzv. Odjel X. Odjel je smješten u zgradi koja je do tada služila za stanovanje liječnika, a njegov prvi voditelj prim. dr. Dušan Knežević uvodi suvremene sociopsihijatrijske metode i tehnike liječenja te humanizira prostore za boravak i rekreaciju pacijenata. Prim. dr. Paško Paić postaje voditelj Odjela X 1976. god. te se u sljedećem periodu ostvaruje zapaženi pionirski rad na primarnoj i tercijarnoj prevenciji alkoholizma dalmatinske regije.
Mavar je dodao: „Obzirom da je naša Bolnica i tada imala regionalni karakter, vrlo dobro je povezivala klubove liječenih alkoholičara koji su u to vrijeme djelovali. Svake prve subote u mjesecu tu su se organizirali susreti klubova s područja cijele Dalmacije. Također, tim susretima prisustvovali su i predstavnici radnih organizacija čiji djelatnici su se nalazili na liječenju u našoj Bolnici. Naši djelatnici ujedno su održavali terapijske sastanke s osobama liječenim od ovisnosti o alkoholu u različitim tvrtkama, a bili su i angažirani kao terapeuti u klubovima liječenih alkoholičara.“
Zaključio je o projektu: „Liječenje ovisnosti o alkoholu i danas je vrlo aktualno pa naša Bolnica, koristeći kvalitetne programe liječenja, kako ambulantno, tako i hospitalno, skrbi o osobama ovisnim o alkoholu. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstva za provedbu projekta s ciljem unapređenja kompetencija i vještina zdravstvenih djelatnika koji skrbe o pacijentima koji se liječe od ovisnosti o alkoholu dodatno će podići razinu kvalitete terapijskog rada. Ovim projektom osigurali smo održavanje predavanja stručnjaka koji su zaposlenici naše Bolnice, ali i onih specijalista koji zdravstvenu skrb pružaju unutar općih bolnica. Njihovi stručni radovi zapisani u ovoj brošuri ostat će vrijedan zalog za naše buduće pružanje zdravstvene skrbi pacijentima koji se liječe od ovisnosti o alkoholu.
Voditeljica projekta, Danijela Stipanić-Graf predstavila je rezultate projekta „Kompetentan djelatnik na putu izlaska iz ovisnosti o alkoholu“: „Važno je naglasiti kako se projekt financira iz Europskog socijalnog fonda kroz Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali“. Posredničko tijelo razine 1 je Ministarstvo zdravstva, dok je Posredničko tijelo razine 2 Hrvatski zavod za zapošljavanje. Vrijednost projekta je 609.446,78 kn, a intenzitet potpore je 100 %.
Cilj projekta je „Unaprijediti znanja i vještine zdravstvenih radnika i zaposlenika Psihijatrijske bolnice Ugljan kako bi se promoviralo mentalno zdravlje te preveniralo ovisnosti o alkoholu“. Ciljana skupina su Psihijatrijska bolnica Ugljan kao prijavitelj te zdravstveni radnici – liječnici, medicinske sestre i tehničari, psiholozi, socijalni radnici, radni terapeuti.
S ponosom mogu reći da smo u vrlo zahtjevnim epidemiološkim uvjetima uspjeli provesti sve planirane aktivnosti. Tako su svoje edukacije za zdravstvene radnike održali: prof.dr.sc. Zoran Zoričić, psihijatar – alkoholog, naša dr. Olivera Vuksan Kolega, psihijatar – alkoholog, klinička psihologinja Lucijana Rupić Krstić, socijalna radnica Martina Šarin, magistra sestrinstva Biljana Babić, dr. Sanja Kalanj, neurologinja, doc.dr.sc. Melanija Ražov Radac, spec. interne medicine – gastroenterolog, dr. Zorislav Šušak, spec. interne medicine – kardiolog i dr.sc. Jelena Vučak Lonačr, spec. interne medicine – endokrinolog. Predavanja svih navedenih stručnjaka objedinjena su u zbirci radova koju smo objavili u sklopu provedbe ovog projekta. Organizirali smo i okrugli stol početkom svibnja u Kneževoj palači u Zadru, a govornici su bili stručnjaci koji su održali predavanja.
Studijsko putovanje organizirali smo u Sloveniji, točnije u Ljubljani. Tamo smo posjetili Psihijatrijsku kliniku Ljubljana te nihov Centar za mentalno zdravlje, zatim Žarek upanja – udrugu koja se bavi tretmanom ovisnika te Savez udruga (klubova) Slovenije koji se bave ovisnicima.“
Graf-Stipanić je zaključila:“Na kraju provedbe ovog projekta okrećemo se planiranju novih projekata te iščekujemo objavu novih poziva za financiranje.“
Zavrsna-konferencija-projekta-Psihijatrijske-bolnice-Ugljan-_Kompetentan-djelatnik-na-putu-izlaska-iz-ovisnosti-o-alkoholu_-1
ZADAR / ŽUPANIJA
NATJEČAJ MINISTARSTVA ZNANOSTI / Dijele se državne socio-ekonomske stipendije. Ovo su detalji…
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih raspisalo je Natječaj za dodjelu 12.150 državnih stipendija za akademsku godinu 2024./2025. redovitim studentima koji studiraju na visokim učilištima u Republici Hrvatskoj.
Državne stipendije dodjeljuju se u sljedećim kategorijama:
E – studenti u redovitom statusu na sveučilišnim prijediplomskim studijima, sveučilišnim diplomskim studijima, sveučilišnim integriranim prijediplomskim i diplomskim studijima, stručnim kratkim studijima, stručnim prijediplomskim studijima i stručnim diplomskim studijima slabijega socio-ekonomskoga statusa,
D-1 – studenti u redovitom statusu na sveučilišnim prijediplomskim studijima, sveučilišnim diplomskim studijima, sveučilišnim integriranim prijediplomskim i diplomskim studijima, stručnim kratkim studijima, stručnim prijediplomskim studijima i stručnim diplomskim studijima koji su djeca osoba poginulih, umrlih ili nestalih pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata te djeca mirnodopskih vojnih i civilnih invalida rata čije je oštećenje nastalo pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. istog zakona, mirnodopski vojni i civilni invalidi rata čije je oštećenje organizma nastalo pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. istog zakona; djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu, djeca civilnih invalida iz Domovinskog rata i civilni invalidi iz Domovinskog rata iz članka 45. Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata; studenti koji su djeca smrtno stradalih osoba iz članka 107. Zakona o protuminskom djelovanju, čija je smrt nastala zbog ozljede na radu za vrijeme obavljanja poslova iz članka 107. ovog Zakona,
P – studenti s invaliditetom i studenti koji su pod skrbništvom ili su kao djeca bili pod skrbništvom ili im je priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja ili im je kao djeci bilo priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja na temelju propisa iz područja socijalne skrbi, koji su upisani na doktorske studije na poslijediplomskoj razini.
II. Opći uvjeti za podnošenje prijave:
Za dodjelu državne stipendije mogu se prijaviti studenti koji ispunjavaju sljedeće opće uvjete:
- hrvatski državljani, državljani države članice Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i Švicarske Konfederacije ili osobe u skladu sa Zakonom o međunarodnoj i privremenoj zaštiti,
- studenti u redovitom statusu na visokom učilištu u Republici Hrvatskoj.
III. Na natječaj za dodjelu državne stipendije ni u jednoj kategoriji ne mogu se prijaviti studenti:
- koji su stekli manje od 45 ECTS bodova u prethodnoj akademskoj godini (ne odnosi se na studente upisane prvi put na prvu godinu studija u akademskoj godini 2024./2025.),
- koji su stekli manje od 22,5 ECTS boda u prethodnoj akademskoj godini, a u akademskoj godini prijave na natječaj upisuju drugu godinu diplomskog studija koji se izvodi u neparnom broju semestara,
- koji su na tom studiju ukupno stekli broj ECTS bodova koji podijeljen s brojem upisanih prethodnih akademskih godina iznosi manje od 40, ne uključujući tekuću akademsku godinu te ne računajući akademske godine studija u kojima je student imao upisano mirovanje prava i obveza studenta,
- koji su u akademskoj godini 2024./2025. drugi put upisali prvu godinu studija na istoj razini studija u redovitom statusu (odnosi se isključivo na studente koji su u akademskoj godini 2024./2025. promijenili studij),
- koji su dva puta mijenjali i stoga tri puta upisivali studij na istoj razini u redovitom statusu,
- koji su već stekli kvalifikaciju na razini studija na koju su upisani (osim studenata koji su stekli kvalifikaciju na prijediplomskoj razini, a u akademskoj godini prijave na natječaj su upisani u 4., 5. ili 6. godinu integriranog studija),
- koji su u radnom odnosu ili obavljaju samostalnu djelatnost obrta ili drugog slobodnog zanimanja,
- koji imaju upisano mirovanje prava i obveza studenta u akademskoj godini 2024./2025.
IV. Posebni uvjeti za dodjelu državne stipendije u kategoriji E − studenti slabijega socio-ekonomskog statusa:
- prosječni mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 100 % proračunske osnovice (441,44 EUR) koja se utvrđuje svake godine odgovarajućim propisom. U izračun prihoda po članu kućanstva uzimaju se prihodi ostvareni u 2023. godini,
- u izračun prihoda po članu kućanstva ulaze ukupni dohodak članova kućanstva te neoporezivi primici koji se nalaze na popisu u Prilogu I. koji je sastavni dio Pravilnika,
- popunjena Izjava o članovima kućanstva u sklopu elektroničkog obrasca za prijavu na natječaj,
- zajedničko kućanstvo je svaka zajednica osoba, bez obzira na srodstvo, koje zajedno stanuju, zajedno privređuju i troše ostvarene prihode te zajedno koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba. Članom kućanstva smatra se i dijete koje se nalazi na školovanju do završetka redovitog školovanja, a najkasnije do navršene 26. godine života. Uzdržavatelj studenta smatra se članom njegova kućanstva i kada ne žive na istom prebivalištu ako je student u sustavu redovitog obrazovanja, a najdulje do navršene 26. godine života djeteta (osim u slučajevima kada se raskid obiteljskih odnosa može dokazati rješenjem nadležnih tijela),
- podatke o prihodima u Republici Hrvatskoj Ministarstvo preuzima iz službene evidencije Porezne uprave za 2023. godinu,
- studenti koji imaju prebivalište izvan Republike Hrvatske obvezni su prilikom popunjavanja Izjave o članovima kućanstva, u elektroničkom obrascu za prijavu, ručno unijeti podatke o visini ukupno ostvarenih prihoda u EUR valuti*, uključujući prihode od mirovine, za svakog člana kućanstva u 2023. godini. Kao dokaz obvezni su dostaviti potvrde o visini ukupno ostvarenih prihoda nadležne porezne uprave izvan Republike Hrvatske za sve članove kućanstva i potvrde o visini ukupno isplaćene mirovine nadležne ustanove za mirovinsko osiguranje izvan Republike Hrvatske za članove kućanstva koji su korisnici mirovine za 2023. godinu,
- ako član/ovi kućanstva nema/ju OIB, potrebno je dostaviti potpisanu izjavu da član/ovi kućanstva nema/ju OIB (student šalje jednu Izjavu za sve članove koji nemaju OIB),
- student do navršenih 26 godina koji se na prebivalištu navede kao jedini član kućanstva ili s bratom ili sestrom bez roditelja ili uzdržavatelja dužan je pod zajedničko kućanstvo navesti roditelje ili uzdržavatelje te dostaviti njihov OIB. Studenti su dužni navesti oba roditelja ili uzdržavatelja, osim u slučaju kad mogu dokazati da drugi roditelj nije član kućanstva, na primjer sudska odluka o rastavi braka, smrtni list itd. Različita adresa prebivališta svakog člana kućanstva mora biti obrazložena i potkrijepljena dokaznom dokumentacijom.
V. Bodovanje za državnu stipendiju za kategoriju E provodi se na sljedeći način i na temelju sljedećih dokaza:
1. Za studenta koji mjesečno po članu kućanstva ima:
- 120,00 EUR ili manje prihoda priznaje se 1.800 bodova
- od 120,01 EUR do 160,00 EUR priznaje se 1.500 bodova
- od 160,01 EUR do 200,00 EUR priznaje se 1.200 bodova
- od 200,01 EUR do 240,00 EUR priznaje se 900 bodova
- od 240,01 EUR do 280,00 EUR priznaje se 750 bodova
- od 280,01 EUR do 320,00 EUR priznaje se 600 bodova
- od 320,01 EUR do 360,00 EUR priznaje se 450 bodova
- od 360,01 EUR do 400,00 EUR priznaje se 300 bodova
- od 400,01 EUR do 100 % proračunske osnovice priznaje se 150 bodova.
Rok za prijavu je 4. studenoga 2024. do 12.00 sati.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA/ Na Sveučilištu potpisani ugovori o Tečaju za učenje hrvatskog jezika s potomcima iseljenika
Ministarstvo demografije i useljeništva i 19 stipendista, potomaka hrvatskih iseljenika, državljana zemalja iz Južne Amerike, SAD-a, Japana i Njemačke, potpisali su na Sveučilištu u Zadru Ugovor o stipendiranju Tečaja za učenje hrvatskih jezika, koji će se u zimskom semestru akademske godine 2024./2025. provoditi pri Centru za strane jezike.
Stipendistima su na odvažnosti i želji da uče jezik svojih predaka čestitali prorektorica Sveučilišta u Zadru izv. prof. dr. sc. Ivana Lončar, p.o. ravnateljica Uprave za provedbu javnih politika za useljeništvo u Ministarstvu demografije i useljeništva doc. dr. sc. Ivana Perkušić te Mirjana Vatavuk iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
– Učenjem hrvatskoga jezika stječete iznimno važne jezične kompetencije za uspješno uključivanje u društveni i gospodarski život u Republici Hrvatskoj te istovremeno osnažujete identitet i svehrvatsko zajedništvo. Cijenimo sto čuvate svijest o svom hrvatskom podrijetlu i što ste se odlučili za učenje hrvatskoga jezika upravo u domovini vaših predaka – roditelja, djedova i baka. Uz to bih dodala, na pravom mjestu, u prelijepom gradu Zadru koji ima višestoljetnu sveučilišnu tradiciju, najdužu u hrvatskoj povijesti, još od 14. stoljeća, kazala je p.o. ravnateljica Perkušić na potpisivanju.
U Centru za strane jezike Sveučilišta u Zadru 19 stipendista pohađa Tečaj učenja hrvatskog jezika u zimskom semestru akademske godine 2024./2025., od čega njih petoro nastavlja učenje od prošle godine. Dolaze iz 10 zemalja: Japana, Njemačke, SAD-a, Perua, Čilea, Argentine, Venecuele, Ekvadora, Paragvaja i Brazila, najmlađi polaznik ima 19 godina, a najstarija polaznica još uvijek mladenačkih – 70.
ZADAR / ŽUPANIJA
SUTRA U KAZALIŠTU LUTAKA / Komemoracija u spomen na sveučilišnu profesoricu, teatrologinju i uglednu članicu Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodoru Vigato
Komemoracija u spomen na sveučilišnu profesoricu, teatrologinju i uglednu članicu Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodoru Vigato održat će se u srijedu, 6. studenoga 2024. godine u Kazalištu lutaka Zadar u organizaciji Sveučilišta u Zadru, Kazališta lutaka Zadar i Ogranka Matice hrvatske u Zadru, s početkom u 12 sati.
Sveučilišna profesorica, teatrologinja i ugledna članica Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato (1953. – 2024.) preminula je nakon kratke bolesti 11. kolovoza 2024. godine u 71. godini života. Od 1999. godine Teodora Vigato zaposlena je na Visokoj učiteljskoj školi u Zadru, koja osnivanjem Sveučilišta u Zadru postaje Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja. Na Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja predavala je kolegije vezane uz lutkarstvo i scensku kulturu, stariju hrvatsku književnost te iznimno uspješno vodila dramske radionice. Profesorica Vigato objavila je četiri znanstvene knjige iz povijesti hrvatskog i zadarskog lutkarstva: Svi zadarski ginjoli (2011.), Mile Gatara i zadarsko lutkarstvo (2015.), Poetski putevi zadarskog lutkarstva (2018.), Zadarsko lutkarstvo za 21. stoljeće (2022.). Monografiju San putujućeg glumca (2022.) posvetila je zadarskom glumcu lutkaru Zlatku Košti, ali i svim glumcima lutkarima, čime se trajno upisala u povijest zadarskog i hrvatskog lutkarstva.
Izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato u punini svoga života i rada živjela je i voljela lutkarstvo, posebice zadarsko lutkarstvo. Možda je to i ponajbolje predočeno rečenicama Luka Paljetka koje je izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato uvijek isticala: Sve je lutka. Lutka je sve!
Počivala u miru Božjem, draga Tea!
-
Hrvatska5 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…