Hrvatska
15. DAN MIMOZA UPOZORIO NA PAD BROJA PREVENTIVNIH PREGLEDA “Nužno je hitno poboljšati provođenje prevencije kako bismo izbjegli buduće smrti”
Dan Mimoza i Tjedan borbe protiv raka vrata maternice protekli su u znaku nikad važnije brige za vlastito zdravlje koje je u ovim izazovim vremenima sve teže očuvati. Stručnjaci prof. dr. sc. Damir Eljuga,predsjednik Hrvatske lige protiv raka, dr.sc. Mirela Šentija Knežević, prof.log., pročelnica Gradskog ureda za zdravstvo, prim.dr. Tatjana Nemeth-Blažić, kordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice, Irena Barišić, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije iz HZJZ, Helena Vučković, ECL Youth ambasador Hrvatske lige protiv raka, doc. dr. sc. Mario Šekerija te Neda Ferenčić Vrban, dr.med., glavna tajnica Hrvatske lige protiv raka ukazali su na nikad važnije podizanje svijesti i hitno poboljšanje provođenja preventivnih pregleda kako njihov zabilježeni pad u budućnosti ne bi bio uzrok nepotrebnih smrti od raka vrata maternice.
„Prema izvješćima o učinjenim pregledima kod ginekologa u 2020. godini imamo manje zabilježenih pregleda u odnosu na prijašnja razdoblja. Zabilježeno je više kontakata na daljinu, putem telefona te izdavanja online uputnica. U pandemiji u kojoj se nalazimo zdravstveni sustav pokušao se što prije prilagoditi te su se sve aktivnosti nastojale vratiti u normalnu. Međutim zdravstveni sustav i dalje je usmjeren na prevenciju i liječenje Covida – 19.“ – istaknula je Tatjana Nemeth-Blažić, kordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice te dodala: “Raznim aktivnostima informiranja i edukacije potrebno je osvijestiti žene i podsjećati ih da je važno provoditi preventivne preglede, odnosno navesti ih na ono što one mogu same učiniti za sebe kako bi se bolest na vrijeme otkrila u najranijoj fazi kada je liječenje uspješnije. U Hrvatskoj je dostupno cijepljenje protiv HPV-a u redovnom programu cijepljenja za učenike i učenice osmih razreda osnovnih škola, a i dodatno cijepljenje svih srednjoškolaca i mladih do 25 godina koji se nisu uspjeli cijepiti. Provode se oportunistički preventivni pregledi kod ginekologa PAPA testom, ali i HPV testiranja koji su metode za rano otkrivanje premalignih promjena.”
Najnovija istraživanja u svijetu pokazuju da će odgode u dijagnozi i liječenju raka tijekom 12 mjeseci povećati stope smrtnosti i do 20% te tako rezultirati s više od 6000 smrti koje se mogu izbjeći.
Predviđa se da će jedna od posljedica Covid – 19 pandemije u svijetu nažalost biti i porast smrtnosti od onkoloških bolesti. Mogući razlozi su odgođeno postavljanje dijagnoze ili produljeni tijek liječenja zbog preopterećenosti zdravstvenog sustava. Zbog toga moramo upravo sada još i više podizati svijest u javnosti o važnosti preventivnih pregleda.” – istaknula je Irena Barišić, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije.
Rak vrata maternice u Hrvatskoj godišnje odnese oko 120 života od kojih čak 37% čine žene mlađe od 60 godina. Hrvatska se tako po stopi preživljavanja nalazi na lošem 20. mjestu od ukuno 28. europskih zemalja. Kako u budućnosti ne bismo bilježili crnije brojke, Hrvatska liga protiv raka kontinuirano sudjeluje u poticanju što bolje provedbe programa prevencije ove bolesti koja se u većini slučajeva na vrijeme može spriječiti i uspješno liječiti.
„U narednoj godini svakako bismo se trebali fokusirati na osnaživanje Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice. U ruralnim područjima potrebno je osigurati zdravstveni kadar koji će omogućiti preventivne preglede svim ženama. Time bi se osiguralo da ženama bude dostupna zdravstvena zaštita koja im je zagarantirana ustavom i pravom na zdravstvenu zaštitu, odnosno na preventivne programe za rano otkrivanje karcinoma.“ – istaknula je Neda Ferenčić Vrban, dr.med., glavna tajnica Hrvatske lige protiv raka.
Dan mimoza održao se u organizaciji Hrvatske lige protiv raka, a u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Gradskim uredom za zdravstvo Grada Zagreba, te uz podršku Ministarstva zdravstva i Škole Narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar.
Hrvatska
PROVJERITE ZALIHE! Zbog salmonele opozvani smrznuti pileći bataci
Zbog utvrđene bakterije Salmonella Enteritidis s tržišta je opozvana serija otkoštenih i smrznutih “TataMata” – pilećih bataka i zabataka koje proizvodi Valipile iz Sesvetskog Kraljevca, a na tržište stavlja Stanić, izvijestili su iz Državnog inspektorata.
Riječ je isključivo o proizvodu s oznakom ‘LOT 24084, rok trajanja 16.07.2025.’, koji nije u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća o mikrobiološkim kriterijima za hranu.
Hrvatska
BLIŽI SE CRNI PETAK / Iz udruge potrošača savjetuju na što valja pripaziti: “Mnogi to koriste kao mamac”
Crni petak (Black Friday) dan je velikih sniženja i rasprodaja u trgovinama kojim u Sjedinjenim Američkim Državama već desetljećima počinje vrijeme božićne kupovine. Unatrag petanestak godina taj se konzumeristički običaj udomaćio i u Hrvatskoj.
No i prije Crnog petka, koji će ove godine biti 29. studenoga, već traje tzv. Crni mjesec koji se proteže kroz cijeli studeni tijekom kojeg mnoge trgovine, ponajviše internetske, već nude robu po sniženim cijenama. U prvom redu odjeću, obuću i elektroničke uređaje.
Neke trgovine imaju i tzv. Crni tjedan koji traje završno s Crnim petkom. U stvari, Crni petak je dobar način trgovcima da “počiste” zalihe i isprazne skladišta uoči božićne potrošačke groznice.
U Hrvatskoj nema “američkih” popusta
No, kako kaže Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača (HUZP) Crni petak u Hrvatskoj ni izdaleka nije sličan onomu u Americi. Malogdje kod nas kupci spavaju ispred trgovina kako bi ujutro, čim prodavači otvore vrata, bili među prvima u grabljenju robe po iznimno niskim cijenama.
“Tamo se zaista na Crni petak televizor ili nešto slično može kupiti za bagatelu pa kupcima onda vrijedi prespavati pred trgovinom”, pomalo ironično dodaje Knežević.
Scena histeričnih gužvi i naguravanja kod nas praktički nema, a i popusti su manji od onih američkih gdje sežu do 80 pa i 90 posto.
“Ljude povede euforija kupovine pa zanemare jedno”
Knežević kaže da se Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača dosta kupaca javlja nakon Crnog petka “kad im se pokvari nešto što su kupili”. Stoga napominje da i kupovina na Crni petak podliježe istim zakonima i pravilima kao i svaka druga kupovina. Usprkos tomu i Crni petak ima svojih “crnih rupa”.
“Mnogi trgovci koriste Crni petak kao mamac. Oglašavaju sniženja i do 70 ili 80 posto, a kada se dođe i pogleda, toga nigdje nema”, dodaje.
Šefica HUZP-a kaže kako je Britanski savez potrošača 2021. godine radio istraživanje u 230 trgovina koje je pokazalo da su u čak 92 posto slučajeva cijene na Crni petak bile jednake kao i prije tog dana. Stoga (pre)poručuje potrošačima u Hrvatskoj da provjere kakve su bile cijene prije tog dana.
“Ljudi čuju da je Crni petak i povede ih euforija sniženja, misle da će nešto povoljno kupiti pa pritom zanemare koliko je nešto ranije koštalo i je li sniženje zaista pravo.”
Savjeti kupcima uoči Crnog petka
Uoči Crnog petka HUZP je objavio na svojim stranicama nekoliko savjeta kupcima koji planiraju toga dana krenuti u šoping po sniženim cijenama.
Isticanje cijena
Na svim proizvodima i kod fizičke i online kupnje, mora biti istaknuta snižena cijena, ali i najniža cijena u zadnjih 30 dana. To će potrošačima pomoći pri provjeri je li istaknuti popust pravi.
Povrat robe i rokovi
Kada je u pitanju povrat ispravne robe, niti jedan zakon nije obvezao trgovce da moraju uzeti natrag kupljeni proizvod i potrošaču vratiti novac ili zamijeniti za drugi proizvod. To je prepušteno isključivo dobroj volji i dobroj poslovnoj praksi trgovaca. Neki trgovci vraćaju novac, neki daju vrijednosne bonove za kupnju kod njih, neki mijenjaju za neki drugi proizvod, a neki ništa od toga. Različite su prakse i u rokovima u kojima se roba može vratiti. Negdje je to 7 dana, negdje 14, a negdje 30 dana. Sve to treba provjeriti u prodavaonici prije kupnje.
Online kupovina
Sve je veća popularnost online trgovine. Nakon Crnog petka slijedi Cyber Monday i kupci trebaju biti oprezni pri kupnji iz udobnosti vlastitog doma jer na internetu ima više od 6.000 lažnih, prevarantskih stranica. Prije online kupovine provjerite internetsku stranicu na besplatnom servisu iffy.cert.hr.
Roba kupljena putem weba može vratiti u roku od 14 dana od dana kupnje, bez navođenja razloga (troškove povrata snosi potrošač), a trgovac je dužan potrošaču vratiti novac u roku od 14 dana od dana primitka robe.
Račun i jamstveni list
Za sve proizvode kupljene na Crni petak vrijede odredbe zakona koje se odnose na materijalni nedostatak i jamstvo. Uzmite i sačuvajte račun, jamstveni list. Posebno pazite ako kupujete produženo jamstvo – provjerite što to jamstvo pokriva i kako se aktivira, poručuju iz HUZP-a te dodaju da bi sve uočene nepravilnosti trebalo prijaviti tržišnoj inspekciji Državnog inspektorata.
Hrvatska
FOTO / Na Zavižanu pada snijeg
Na Zavižanu jutros pada snijeg.
Prema prognozi DHMZ-a, danas će diljem zemlje biti pretežno oblačno, tek su na Jadranu ponegdje sunčana razdoblja, a potkraj dana djelomično razvedravanje očekuje se na sjeverozapadu.
Mjestimice će biti malo kiše, a u višem gorju susnježice i snijega, što se i vidi na fotografijama sa Zavižana.
Najviša dnevna temperatura uglavnom između 2 i 7, na Jadranu od 11 do 16 °C.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana ago
SVEUČILIŠTE / U srijedu komemoracija za akademika Luka Paljetka
-
magazin3 dana ago
Jesu li znanstvenici zaista pronašli pilulu koja može zamijeniti 10 kilometara trčanja?
-
Svijet3 dana ago
Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće
-
magazin5 dana ago
Ovo su poslovi koje možete sami pokrenuti, ne trebate puno uložiti, a zarada je odlična