Connect with us

Hrvatska

Beroš: Ne razmišljamo o popuštanju mjera

Objavljeno

-

Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je danas da se ne razmišlja o relaksiranju epidemioloških mjera s obzirom na aktualne brojeve novozaraženih i umrlih od covida, a vezano uz mogućnost rekonstrukcije vlade poručio je kako je on ministar dok premijer ne odluči drugačije.

Raspravlja se o svim mogućnostima

“Danas imamo porast broja novih slučajeva u odnosu na prije tjedan dana za 4.43 posto, i dalje imamo 54 umrlih, sve su to veliki brojevi koji meni kao ministru zdravstva ne dozvoljavaju opuštanje”, odgovorio je Beroš na pitanje o mogućem popuštanju epidemioloških mjera, s obzirom na to da je danas Slovenija velikim dijelom ukinula obavezne covid-potvrde.

Beroš je nakon sastanka s ravnateljima bolnica u Ministarstvu zdravstva izjavio da se raspravlja o svim mogućnostima, koje uključuju i relaksiranje mjera i drugačiju primjenu covid-potvrda, no to u ovom trenutku još nije aktualno s obzirom na to da brojevi i dalje nisu dobri, imamo svaki dan preko tisuću novozaraženih, nove hospitalizirane i nove umrle.

U bolnicama se stanje polako smiruje

“Mislim da u ovom trenutku ne treba pribjegavati nekim radikalnim mjerama”, istaknuo je Beroš dodavši da ni druge zemlje nisu u cijelosti odustale od covid-potvrda, nego su ih zadržale u zdravstvu i socijali. Da se situacija i u bolnicama polako smiruje potvrdili su ravnatelji KBC-a Rijeka i Split, Alen Ružić i Julije Meštrović.

Ružić je rekao da je trend smanjivanja oboljelih od covida u riječkom KBC-u linearan te u zadnja dva tjedna stalno imaju stotinjak covid bolesnika. Ako se takav trend nastavi, razmišljaju o dodatnom zatvaranju covid-odjela.

“Zasad smo zatvorili dva manja odjela, a imali smo ukupno osam covid-odjela”, rekao je Ružić.

U Rijeci se nadaju da će dobar epidemiološki razvoj voditi u dodatnu reorganizaciju i širenje usluga za ne-covid bolesnike. I Meštrović kaže da je u KBC-u Split broj covid-bolesnika puno manji u odnosu na prije tri tjedna.

“Sada je dvostruko manje covid-bolesnika, a dvostruko ih je manje i na respiratoru. Puno je manje opterećenje za bolnicu i mi smo neke odjele počeli vraćati na Križine”, rekao je Meštrović.

Beroš: Premijer će odlučiti hoću li i dalje voditi resor zdravstva

Beroš je odgovorio i na pitanja o mogućnosti rekonstrukcije vlade te da izgubi sadašnju poziciju ministra zdravstva.

“U ovom trenutku parlamentarna je većina stabilna, mi i dalje imamo stranačke sastanke i sastanke s koalicijskim partnerima. Premijer je taj koji će odlučiti o sljedećim koracima. Ja sam u ovom trenutku ministar zdravstva i vodit ću resor i dalje dok se nešto drugačije ne dogodi”, rekao je Beroš. Osvrnuo se i na zahtjeve djelatnika hitne pomoći za beneficiranim radnim stažem.

Beroš je rekao da postoji zakon koji jasno definira proceduru, a ona kaže da bilo poslodavci, a to su županijski zavodi za javno zdravstvo, bilo sindikati moraju posebnom metodologijom ispuniti određene pretpostavke iz toga zakona, da bi se određeno radno mjesto proglasilo takvim koje ima “staž osiguranja s povećanim trajanjem, odnosno beneficirani radni staž”.

Rekao je kako potiče participante da se izrade takvi elaborati, a onda je u nadležnosti Ministarstva rada da se očituje o opravdanosti tog utemeljenja.

“S moje liječničke i ljudske strane, apsolutno bi ti ljudi zaslužili beneficirani radni staž”, poručio je Beroš.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Maštruko: Papa Franjo je imao veću podršku kod vjernika nego u katoličkoj hijerarhiji

Objavljeno

-

By

Screenshot: N1

Bivši veleposlanik pri Svetoj stolici u Italiji Ivica Maštruko gostovao je u N1 Specijalu posvećenom smrti Pape Franje.

Maštruko ne očekuje neki poseban potres u katoličkom svijetu zbog smrti pape Franje, kako kaže, to se djelomično i očekivalo.

“Znalo se da je Papa bolestan i da ima teškoće s dianjem i ponašanjem. Ovo je jedan događaj koji će biti prihvaćen kao onaj koji se naprosto morao dogoditi s obzirom na papine godine. Ništa posebno i ništa dramatično”, tvrdi Maštruko.

Maštruko ističke kako je papa Franjo imao plebisticarnu podršku kod vjernika.

“Imao je veću podršku kod samih vjernika nego što je to imao u katoličkoj hijerarhiji, što se vidjelo i otporima koje je imao unutar same Katoličke crkve, unutar vrha Svete stolice, unutar dikasterija koji su se protivili njegovim i financijskim reformama i drugačijem načinu, pristupu u ponašanju u svakodnevnom životu. Počevši od toga da je odbio stanovati u apartmanu u Vatikanu. Preselio se u Svetu Anu”, ispričao je Maštruko.

Ukazao je i na otpore papi u Hrvatskoj.

“Pa i kod nas u Hrvatskoj vidjeli smo da biskupi, s časnim iznimkama, nisu baš u naravi u ponašanju svakodnevnom prihvaćali papu Franju. Dakako, sukladno obavezama koje su imali i hijerarhiji koja je u Katoličkoj crkvi oni su u svakoj prigodi davali podršku na riječima, ali u praksi ne bih rekao da je ta politika u potpunosti provedena. Naprimjer prema nekim zajednicama drugačije seksualne orijentacije ili prema migracijama, nije bila sasvim prihvaćena.

Kontroverze oko Papinih stavova u Hrvatskoj

“Kad smo u prezentaciji njegovih stavova u Hrvatskoj su dvije ili tri kontraverzne stavrčice, a to je vezano za ponašanje ili njegove stvaove za Međugorje. Iako ga je na kraju priznao ga kao mjesto hodočasništva, ali ne i mjesto ukazanja. Pa do odnosa prema Stepincu i te stvari su se naglašavale u hijerarhiji Katoličke crkve, pa i u hrvatskoj vlasti, koja često puta koristila metodom pritiska da se Stepinac proglasi svecem itd.”, kaže Maštruko i dodaje kako papa Franjo nije bio siguran oko Stepinca te da je i sam govorio o tome kako traži istinu.

Maštruko objašnjava da je papa Franjo u osnovi prihvaćao sve.

“U osnovi papa je bio iskren i u humenista. On je stavrno bio ekumenski. Pogledajte njegove postupke za protestante. Njegov odnos prema muslimanima. On je prihvaćao svakog čovjeka bez obzira na njegove različite orijentacije bilo koje naravi; i političke i religijske i seksualne i druge. I zato mi se čini da ima istine možda dijelom u tome da ponekad njegove riječi jesu bile iskrivljavanj ili krivo interpretirane. Problem u komunikaciji nije poruka koju šalješ nego interpretcija koja se naknadno javlja”, poručio je Maštruko.

Izbor novoga pape

Maštruko je objasnio na što možemo računati u izboru nvoog Pape.

“Teško da je došlo vrijem za crnoga Papu, pa da će biti netko od kandidata ili iz područja Afrike, ili čak upitno je i za Aziju s obzirom da je Latinska Amerika na neki način dala svog sadašnjeg Papu, teško da će se ponovno ići na izbor iz Latinske Amerike. Papa iz Sjeverne amerike je isto dosta upitno”, tvrdi Maštruko koji smatra da bi novi Papa mogao biti iz Italije i da će vjerojatnou osnovi biti onaj koji će slijediti temeljna načela i temeljnu politiku Pape Franje.

Novog papu možemo očekivati kroz mjesec dana, smatra Maštruko.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Još kratko sunčano, popodne lokani pljuskovi i grmljavima

Objavljeno

-

By

Pixabay

Hrvatsku u ponedjeljak očekuje pretežno sunčano i toplo vrijeme, uz jači razvoj oblaka u unutrašnjosti u drugom dijelu dana i moguće lokalne pljuskove s grmljavinom, prognozira Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

Jači razvoj oblaka i lokalni pljuskovi  očekuju se osobito u gorskim predjelima i unutrašnjosti Dalmacije.

Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, a na Jadranu i sjeverozapadni.

Najviša temperatura zraka bit će većinom od 21 do 26 °C.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stižu velike novosti u kaznama za vozače: Evo što se sve mijenja

Objavljeno

-

By

U savjetovanje su puštene izmjene Prekršajnog zakona koje donose novine za vozače. Cilj je rasteretiti sudove, smanjiti troškove i ubrzati sudske postupke kojih je sve više.

Plaćanje dvije trećine kazne za prekršaj nakon sudskog postupka, moglo bi postati stvar prošlosti. U e-savjetovanje su puštene izmjene i dopune Prekršajnog zakona koje bi ovu pogodnost ukinule. Glavni cilj je smanjivanje broja sudskih predmeta, a time i troškova, kojih je sve više. Većina su prometni prekršaji, prenosi Dnevnik.hr.

“Smatramo da naše sudove značajno, a ponekad i nepotrebno opterećuju ti neki blaži predmeti, neki manji predmeti, neki manje složeni predmeti”, rekao je Ivan Crnčec, državni tajnik iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Kako bi se to ostvarilo, podigao bi se novčani prag za prekršaje na kojima vrijedi popust ili za koje ćete proći neokrznuto. Time se i povećava broj prekršaja koji ulaze u jednu od ovih skupina.

Za obvezne prekršajne naloge prag se podiže sa 663 na 1000 eura i oni se plaćaju u iznosu dvije trećine kazne. Prag za prekršaje koji se mogu naplatiti na mjestu događaja podiže se s 265 na 380 eura, a na koje vrijedi 50 posto popusta. S upozorenjem ćete moći proći i za prekršaje do 300 eura umjesto dosadašnjih 132, ako policija tako procijeni.

“Ako već dajemo neku pogodnost prije samog sudskog postupka nelogično je da zapravo takva pogodnost postoji nakon što ste vi ušli u postupak i nakon toga bili proglašeni krivim. Znači, opet smatramo da će doći do ubrzanja, odnosno, da će doći do smanjenja broja predmeta pred Prekršajnim sudovima”, rekao je Crnčec.

Na sud ćete i dalje moći, no tada riskirate plaćanje punog iznosa kazne.

“Ja sam prije išao na sud, a sad moram vidjeti kako bi mi bilo bolje. Mislim da je ovo bolje kako će biti sad”, rekao je Božidar iz Zagreba.

“Ja sam za sud, ja sam za tu pravicu”, rekao je Goran iz Zagreba.

“Odmah. Mislim da je to jednostavnije odmah riješiti”, rekla je Jasmina iz Zagreba.

Ovim bi se izmjenama uvela e-komunikacija u prekršajnim postupcima, kojom bi svi sudovi u Hrvatskoj pokriveni.

“Sva državna tijela, sva tijela jedinice lokalne i područne samouprave, državno odvjetništvo, pravne osobe kao tužitelji, odvjetnici, sudski tumači, sudski vještaci biti obligatorni obveznici e-komunikacije”, kazao je Crnčec.

Novim izmjenama bi, također, bilo obuhvaćeno više prekršaja koji se neće upisati u evidenciju ako ih se plati na mjestu događaja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu