ZADAR / ŽUPANIJA
KRENUO PROJEKT CUKAR 5.0. Grad Zadar financirao 4 inzulinske pumpice za djecu s dijabetesom
Udruga Cukrići, Grad Zadar i Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića potpisali Sporazum o partnerstvu u provedbi Projekta CUKAR 5.0
Grad Zadar pripremio je Projekt CUKAR 5.0 i prijavio ga na Poziv „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“.
Poziv je bio usmjeren jačanju kapaciteta OCD-a aktivnih u lokalnim zajednicama za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim problemima odnosno unaprjeđenju kapaciteta organizacija civilnoga društva za pružanje učinkovitog odgovora na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama.
Grad Zadar tu je prepoznao potrebe Udruge Cukrići te je osim pomoći krajnjim korisnicima na koje je projekt usmjeren ideja bila se da ovim partnerstvom ojačaju kapaciteti Udruge Cukrići u upravljanju projektnim ciklusom u sustavu EU financiranja te ih se prijenosom znanja osnaži za daljnju samostalnu pripremu i provedbu EU projekta.
Projekt je odobren za financiranje te je 16.02.2022. potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava s Korisnikom – Udruga djece oboljele od dijabetesa i njihovih roditelja Cukrići – Zadar. Ukupna vrijednost projekta je 467.320,80 kn (100% bespovratna sredstva); trajanje projekta je 14 mjeseci.
Sporazum su danas potpisali gradonačelnik Branko Dukić, predsjednica udruge Cukrići Doris Bailo i ravanteljica škole Jelena Gulan. Osim sudjelovnja u ovom projketu, Grad Zadar je financirao i 4 inzulinske pumpice a djecu dijabetičare u iznosu od 132 000 kuna. Predsjednica udruge Doris Bailo zahvalila je na ovakvoj izuzetnoj suradnji, jer je Zadar jedini grad koji na ovakav način financira inzulinske pumpice.
Gradonačelnik Branko Dukić izrazio je spremnost da se i svakom sljedećem djetetu, kojem to bude potrebno, financira nabavka pumpice.
Projekt CUKAR 5.0 prijavljen je na Poziv „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“ koji je bio usmjeren jačanju kapaciteta OCD-a aktivnih u lokalnim zajednicama za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim problemima te unaprjeđenju kapaciteta organizacija civilnoga društva za pružanje učinkovitog odgovora na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama.
Potpisom Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava 16.02.2022. započela je provedba Projekta ukupne vrijednost 467.320,80 kn (100% bespovratna sredstva). Krajnji korisnici projekta su članovi Udruge Cukrići i njihove obitelji, djeca i mladi oboljeli od dijabetesa i članovi njihovih obitelji, odrasle osobe koje boluju od dijabetesa, stručnjaci i profesori u osnovnim i srednjim školama, javne i stručne službe koje rade s osobama sa dijabetesom, osobe u riziku pod dijabetesa, liječnici te svi koji rade ili dolaze u kontakt s dijabetičarima.
Provedbom planiranih aktivnosti, ojačati će se kapaciteti i znanje korisnika, poboljšat će se kvaliteta njihovog života, ojačati svijest o važnosti zdravih navika i zdravlja, te povećati znanje i svijest o šećernoj bolesti…Također, svojim aktivnostima, projekt razbija predrasude, jača znanje o dijabetesu, kako oboljelih tako i njihove okoline; šira javnost upoznat će se s dijabetesom i načinom kako dijabetes mijenja život oboljelog, kako pomoći oboljeloj osobi, kako prepoznati simptome; koji su načini liječenja, zašto je važno rano otkrivanje bolesti u sprječavanju razvoja kroničnih komplikacija, o važnosti prilagodbe prehrane i ulozi tjelesne aktivnosti u svrhu prevencije dijabetesa tip II…
Kroz provedbu planiranih aktivnosti, ojačati će se kapaciteti i znanje korisnika, poboljšat će se kvaliteta njihovog života, ojačati svijest svih građana o važnosti zdravih navika i zdravlja, te povećati znanje i svijest o šećernoj bolesti i načinima prevencije same bolesti i njenih komplikacijama…
Aktivnosti planirane projektom:
- Edukacije; Javne tribine s ciljem jačanja kapaciteta OCD-a za unapređivanje javne svijesti i rješavanja potreba ranjivih skupina, posebno uslijed kriznih situacija
- Obilježavanje Hrvatskog dana šećerne bolesti (koji se prvi puta obilježava ove godine 14.5.) i Svjetskog dana šećerne bolesti (14.11).
- Oboljelima i njihovim obiteljima tijekom provedbe projekta pružat će se savjetodavna i psihološka pomoći te individualna terapija
- izradit će se 12 mjesečni online program za samopomoć i podršku ranjivim skupinama kroz sport …
- KIDS EDITION – priručnik za usvajanje zdravih prehrambenih navika – priručnik će izraditi Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola – kao partner koji raspolaže stručnim znanjima i kompetencijama.
Udruga djece oboljele od dijabetesa i njihovih roditelja Cukrići – Zadar okuplja djecu i mlade oboljele od dijabetesa, njihove roditelje te ostale osobe koji žele pružati podršku oboljelima od dijabetesa te poticati kvalitetu života oboljelih. Danas je njihov rad na području lokalne zajednice još opsežniji s obzirom na gašenje Udruge dijabetičara Zadar čime postaju jedina udruga na području Grada i Županije koja zastupa potrebe osoba oboljelih od ove kronične bolesti koja se godinama nalazi među 10 vodećih uzroka smrti u RH, uz stalan trend porasta.
Stoga je cilj ovog projekta razvoj i jačanje kapaciteta lokalnih OCD-a za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim potrebama u području socijalnog uključivanja s naglaskom na djelovanje u kriznim situacijama te ojačati kapacitete OCD-a aktivnih u lokalnim zajednicama kako bi postali važan dionik u svojim zajednicama.
Osim ovog projekta Grad je s Udrugom pripremio Projekt UPOZNAJ I PREPOZNAJ! Dijabetes tip I. koji je prijavljen na Poziv Promocija zdravlja i prevencija bolesti – faza 2. a kojim je planirana provedba niza aktivnosti s ciljem promicanja zdravih navika i zdravlja, povećanje znanja o šećernoj bolesti te jačanje svijesti građana o važnosti i načinima prevencije same bolesti i njenih komplikacija.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
ZADAR / ŽUPANIJA
GRADSKA LOŽA: Izložba Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA
Galerija umjetnina Narodnog muzeja Zadar poziva na otvaranje izložbe Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA, u četvrtak 7. studenog 2024. godine u 19 sati u Gradskoj loži.
Izložba će biti otvorena do 1. veljače 2025. godine.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
Hrvatska3 dana prije
APEL IZ VATROGASNE ZAJEDNICE: Oprez za blagdan Svih svetih i Dušni dan!