Connect with us

Hrvatska

“NATO ne želi eskalirati ono što je još regionalni sukob, u treći svjetski rat”

Objavljeno

-

Izvor: N1

Nikola Brzica, stručnjak za obranu i sigurnost te bivši pomoćnik ministra obrane, gostovao je u Dnevniku N1 gdje je komentirao situaciju u Ukrajini.

Na pitanje kako mu se čini situacija i hoće li dugo trajati rat, Nikola Brzica je rekao: “Mislim da hoće. Putin je jasno dao do znanja da traži novu sigurnosnu jednadžbu. Mislim da se zapad mora suočiti s novim eskalacijama provokacijama i agresivnim mjerama Rusije.”

Pojašnjava i gađanje civilnih ciljeva iako su od početka Rusi isticali da ih zanimaju samo vojni: “Vojna infrastruktura se gađala precizno navođenim projektilima u prva dva dana rata. Nakon toga su Rusi probali po modelu Čehoslovačke ili Afganistana s blic operacijom specijalnih snaga zauzeti ključni teren i natjerati ukrajinski državni vrh da napusti zemlju. Ukrajinci su se pokazali žilavi. Sad su krenule teške postrojbe iz više pravaca koje koriste tehnologiju iz prošlog stoljeća, to nije precizno i ti projektili i postrojbe melju sve pred sobom.”

Na pitanje koliko Ukrajinci mogu izdržati, Brzica odgovara: “Rusi napreduju. Nije iznenađenje da se žestoko bore na jugoistoku jer je tu prva linija, ali na sjeveru uz Dnjepar radi se o stotinjak kilometara. Srušili su mostove, odbili više napada. Harkiv koji je uz rusku granicu, grad od milijun i 400.000 stanovnika – Rusi su više puta ušli u taj grad i nisu ga zauzeli.”

Komentirajući nevoljkost NATO-a da posluša ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i zabrani letove iznad Ukrajine, istaknuo je: “NATO svjesno ne želi eskalirati ono što je još regionalni sukob u treći svjetski rat.”

Ukrajinci se prilično dobro nose s ruskom nadmoći u zraku, dodaje stručnjak za obranu i sigurnost. Također je pohvalio odbijanje prosvjedne note vojnog atašea u Moskvi zbog navodnih hrvatskih dragovoljaca jer “u teškim okolnostima nije nasjeo na politički teatar”.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hoće li se A1 preimenovati u Autocestu kralja Tomislava?

Objavljeno

-

By

foto: Wikipedia

Ove godine obilježavamo 1100 godina Hrvatskoga kraljevstva, odnosno isto toliko od krunidbe kralja Tomislava. Jedna od inicijativa u sklopu obilježavanja velikog jubileja ići će ka promjeni imena autoceste A1.

Spomenih postavljen 1947. godine

Impresivna obljetnica kroz brojne će se projekte obilježavati cijele godine i za sobom ostaviti i neke trajne tragove.

Tomislav se naveliko slavio i prije 100 godina, a u toj ostavštini uživamo i danas. 1925. godine, na tisućitu obljetnicu kraljevstva, u Maksimiru je podignut svojevrsni spomen humak od grumenova zemlje donesene iz 155 mjesta iz raznih hrvatskih krajeva u kojim se zbio neki važni povijesni ili kulturni događaj, prenosi Dnevnik.

Braća hrvatskog zmaja

Iste godine kreće i inicijativa za podizanje spomenika kralju Tomislavu koji je nakon mnogo peripetija postavljen 1947. godine. Glavni inicijator, i tada i sada jest Družba “Braća hrvatskog zmaja”. Kao jedna od inicijativa u sklopu obilježavanja velikog jubileja ići će ka promjeni imena autoceste A1.

“Ono što ta autocesta čini je upravo ujedinjenje sjevera i juga Hrvatske i u tom smislu je kralj Tomislav kao simbol ujedinitelja. Smatramo da bi idealno bilo kada bi se autocesta A1 preimenovala u autocestu kralja Tomislava”, rekao je predsjednik Družbe “Braća Hrvatskoga Zmaja” Mislav Grgić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ovo je pet najtraženijih zanimanja u Hrvatskoj: Vrh popisa neće nikoga iznenaditi

Objavljeno

-

By

Indeks slobodnih radnih mjesta OVI za 2024. pokazuje da je potražnja za radom u odnosu na 2023. pala za 3,2 posto, objavio je u petak Ekonomski institut, Zagreb, čiji analitičari ne očekuju značajniji pad potražnje za radom u 2025. godini.

“Ukupan broj oglasa u 2024. godini bio je drugi najveći od 2005. godine, otkad pratimo indeks, ali manji u odnosu na rekordnu 2023. godinu. Najveći pad indeksa ipak je iza nas jer je ostvaren u prvih osam mjeseci, dok je u posljednjem tromjesečju zabilježen rast od 1,4 posto u odnosu na prethodno tromjesečje. Sudeći prema mjesečnim i desezoniranim podacima, OVI indeks se u 2024. godini stabilizirao te se uzimajući u obzir očekivana makroekonomska kretanja ne očekuje značajniji pad potražnje za radom u 2025. godini”, istaknuto je u objavi na internetskoj stranici EIZ-a.

Najveći doprinos godišnjem padu potražnje imali su oglasi u kojima su se tražili radnici s niskom kvalifikacijom, za 1,1 postotni bod, slijedili su oni sa srednjom kvalifikacijom, za 0,7 postotnih bodova, dok su najmanji negativan doprinos imali oglasi s traženom visokom kvalifikacijom, 0,2 postotna boda.

Stoga se i udio oglasa s niskom kvalifikacijom smanjio za jedan postotni bod, na 14,5 posto, dok su se udjeli oglasa u kojima se traže srednja i visoka kvalifikacija povećali tijekom 2024. godine za 0,7 odnosno 0,3 postotna boda, naveli su iz EIZ-a.

Prodavači najtraženiji

Na ljestvici najtraženijih pet zanimanja gotovo da i nije došlo do promjene u godinu dana. Tako, najviše su se tražili prodavači, kuhari su u 2024. godini pretekli konobare za jedno mjesto, te s trećeg mjesta “skočili” na drugo, a skladištari i vozači su ostali na četvrtoj i petoj poziciji.

Najveći doprinos ukupnom godišnjem rastu potražnje za radom zabilježili su oglasi u kojima su se tražili knjigovođe, profesori i zaposlenici u financijama, dok su se među najvećim negativnim doprinosima pronašli građevinski radnici, konobari, programeri, radnici u proizvodnji, teleoperateri i učitelji. Na rang ljestvici najtraženijih zanimanja najviše je pala potražnja za zidarima, s 25. pali na 30. mjesto, dok su se zanimanja farmaceuta, inženjera građevine i medicinske sestre popela za četiri mjesta – farmaceuti s 28. na 24., inženjeri građevine s 14. na 10., a medicinske sestre s 22. na 18. mjesto, piše u EIZ-ovoj analizi.

U 2024. godini zabilježeno je daljnje povećanje i broja i udjela ugovora na neodređeno, i to ponajviše nauštrb ugovora na određeno i sezonskog zapošljavanja. Udio ugovora na neodređeno tako je dosegnuo 53 posto, 4,8 postotnih bodova više u odnosu na godinu ranije, navodi se.

Sve regije osim južnog Jadrana s padom broja oglasa

Sve regije osim južnog Jadrana zabilježile su pad broja oglasa na godišnjoj razini, a među njima je prednjačila središnja Hrvatska s doprinosom od 1,4 postotna boda i udjelom od 58 posto u ukupnom broju oglasa. Pratile su je sjeverni Jadran s 1,2 postotna boda te istočna Hrvatska s 0,4 postotna boda. Također, i oglasi iz inozemstva su na godišnjoj razini pali za 29 posto te ostvarili negativan doprinos od 0,7 postotnih bodova.

Prema gore su “povukli” jedino oglasi u regiji južni Jadran koji su ostvarili godišnji rast od 6,5 posto te su ukupnom rastu broja oglasa doprinijeli s pozitivnim predznakom u iznosu od 0,9 postotnih bodova. Najtraženija zanimanja u toj regiji bila su ona prodavača, hotelijera/ugostitelja, inženjera građevine, kuhara i profesora, a najveći pad potražnje zabilježen je kod skladištara, konobara i zidara, izvijestili su iz EIZ-a.

OVI – Online Vacancy Indeks, mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu u suradnji s portalom MojPosao, a svrha mu je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom.

OVI indeks izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. S obzirom na to da se uzimaju oglasi objavljeni putem samo jednog portala, broj oglasa izražava se kao indeks (bazna godina je 2020.).

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Sve je više viroza, liječnici upozoravaju: Najviše dominiraju ove infekcije

Objavljeno

-

By

Pexels

Liječnici imaju sve više posla, što je uobičajeno za ovo doba godine. Haraju viroze, a čekaonice u domovima zdravlja se pune.

Nakon blagdanskih dana, kažu, nešto je povećan i broj crijevnih viroza. Sve je više i slučajeva gripe, pa liječnici upozoravaju – treba paziti na higijenu, izbjegavati veća okupljanja u zatvorenim prostorima, a u slučaju pojave simptoma potražiti liječničku pomoć kako bi se spriječile moguće komplikacije.

“Pojačani su pregledi, pojačane su posjete. Jako puno pacijenata se javlja te puno ljudi ima respiratorne simptome – kašalj, suh, vlažan, sekrecija na nos i grlobolje”, objasnila je liječnica obiteljske medicine Jana Car za Dnevnik.hr.

“Najviše dominiraju respiratorne infekcije, ako gledamo kroz cijeli prosinac tu su bile rinovirusne infekcije, adenovirusne ako govorimo o djeci, a ubrzo je uslijedio i značajniji porast osoba oboljelih od gripe i respiratorno-sincicijskog virusa”, rekao je infektolog Zoran Barušić.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu