ZADAR / ŽUPANIJA
Poziv nadbiskupa Puljića i Korizmena akcija za pomoć izbjeglicama iz Ukrajine
Korizmena akcija Zadarske nadbiskupije ove godine namijenjena je za potrebe zbrinjavanja izbjeglica iz Ukrajine. Tim povodom zadarski nadbiskup Želimir Puljić uputio je dopis svim svećenicima, vjernicima laicima u Nadbiskupiji te gradovima i općinama u Zadarskoj županiji da se uključe u prihvat izbjeglica i prikupljanje pomoći za izbjeglice iz Ukrajine koji već u određenom broju borave kod obitelji u Zadarskoj nadbiskupiji.
Tragom poziva Hrvatskog Caritasa da se registriraju podaci o smještajnim kapacitetima za prihvat izbjeglica po biskupijama, nadbiskup Puljić odredio je da Caritas Zadarske nadbiskupije „čim prije izvidi mogućnost smještajnih kapaciteta za prihvat izbjeglica u privatnom i društvenom sektoru“.
Također, mons. Puljić je svećenicima Zadarske nadbiskupije dao zaduženje da popišu listu obitelji u svojoj župi koje nude smještajne jedinice u Caritasovoj akciji za Ukrajinu. U formularu treba upisati ime i prezime vlasnika objekta koji prihvaća izbjeglice, koja je vrsta smještajne jedinice: stan, kuća ili pomoćni objekt, koliko osoba se prihvaća, na koje razdoblje se primaju izbjeglice i kontakt telefon.
Ukrajinskim obiteljima koje borave u Zadarskoj nadbiskupiji zadarski Caritas već dostavlja pakete pomoći u hrani i potrebnim namirnicama. Potiču se sve obitelji koje primaju izbjeglice iz Ukrajine ili su ih već primili neka se obrate Caritasu Zadarske nadbiskupije (Ul. Franje Tuđmana 24, Zadar), nazovu na broj zadarskog Caritasa 023 / 316 710, pošalju pitanje na e-mail: caritas@zd.t-com.hr ili putem Facebook profila Caritasa, kako bi dogovorili Caritasovu distribuciju paketa i potrebne pomoći izbjeglicama koje su smještene u kućama zadarskih obitelji.
„Suosjećajući s braćom i sestrama u Ukrajini, želimo im iskazati kršćansku ljubav i solidarnost, pa pomoći i olakšati stanje u kojem se nalaze. I Crkva se želi uključiti u prihvat onih koji će k nama doći. Prije tri desetljeća i mi smo proživljavali ratne nevolje i bili sretni kad smo osjetili moralnu, materijalnu ili neku drugu podršku. Bilo bi lijepo i blagoslovljeno ako bi prognanici iz Ukrajine mogli i kod nas naići na brojne Šimune Cirence koji će im pomagati nositi križ kako bi preživjeli ratnu dramu koja je zahvatila njihovu zemlju. Stoga, u duhu poticaja apostola Pavla „neka nam ne dojadi činiti dobro“, budimo blizu ugroženim žiteljima i prognanim obiteljima iz Ukrajine“ potaknuo je mons. Puljić.
Nadbiskup Puljić ističe da „molitvom i postom želimo očitovati našu blizinu, podršku, solidarnost i spremnost pomoći ukrajinskom narodu u njihovoj velikoj boli i tjeskobi koju proživljavaju ovih dana rata i razaranja“.
Svi koji žele sudjelovati, prilog mogu dostaviti u župni ured ili uplatiti na žiro račun Zadarske nadbiskupije s naznakom ‘Pomoć za Ukrajinu’.
Nadbiskupski ordinarijat Zadar
IBAN: HR5324070001100041082
Poziv na broj; 02 536
U tom dopisu zadarski nadbiskup podsjeća i na Tjedan solidarnosti s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini koji se obilježava na treću korizmenu nedjelju kada se kolekta i drugi prilozi prikupljaju za tu nakanu.
„Tom humanitarnom akcijom hrvatski biskupi žele dati do znanja svima kako nas s Crkvom i Hrvatima u BiH veže narodna, kulturalna, vjerska i duhovna povezanost. Iskoristimo i ove godine sveto korizmeno vrijeme iskazati svojim prilozima brigu za naše sunarodnjake u BiH koji trpe i pate zbog posljedica nedavnih ratnih stradanja. Djevica Marija, koja je utjeha žalosnih, neka izmoli svima u Ukrajini, BiH i diljem svijeta gdje se vode ratovi, dar trajnoga mira i plodove vječnog spasenja“ poručuje nadbiskup Puljić.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
Skupljač palača
11. ožujka 2022. at 20:52
Najbogatiji ste, imate najviše nekretnina, imate banku, imate moć…
Izvolite, pomozite im,ne tražite od sirotinje.