ZADAR / ŽUPANIJA
PROVIDUROVA OTVARA VRATA POSJETITELJIMA U srijedu svečano otvorenje. Donosimo PROGRAM…
Providurova palača, koja s Kneževom čini kompleks Dvije palače, otvara svoja vrata svim Zadranima i posjetiteljima našega grada.
Svečanost otvorenja Providurove palače bit će u srijedu, 20. travnja 2022. godine s početkom u 19 sati, a program povodom otvaranja pripremio je Grad Zadar u suradnji s Narodnim muzejom, Koncertnim uredom i Gradskom knjižnicom.
Svečano otvorenje
U glazbenom programu otvorenja u 20:15 nastupa Gradska glazba Zadar, a u 20:45 Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo Zoranić. Od 21:30 na Trgu Petra Zoranića nastupaju Alejuandro Buendija i Sinovi, projekt Saše Antića iz TBF-a, čiji je album osvojio nagrade Porin i Rock&Off u kategoriji najboljeg albuma hip-hop glazbe. Očekuje nas vrhunska lirika, puno crnog humora, raspon od rapa preko popa i šansone do rocka. Uz njih nastupa Banana zvuk, splitski duo koji čine glazbenici, producenti, DJ-i i MC-ji Luka (TBF) i Yuri (ST!llness). Bave se istraživanjem i promoviranjem ritmova od reggaea, hip-hopa, dancehalla, junglea do različitih mashupova.
Za program svečanog otvorenja u srijedu 20. 4. ulaz je slobodan za sve građane, dok je besplatne ulaznice za koncerte koji slijede moguće preuzeti od četvrtka 21. 4. pa sve do kraja programa otvorenja u vremenu od 10 do 20 sati na info pultu Providurove palače, Trg Petra Zoranića 1.
Victor Goines i Jazz orkestar HRT-a
U četvrtak, 21. 4. u 20 sati publika će moći čuti prvi koncert u novoj, Polivalentnoj dvorani u Providurovoj palači. Natupa Jazz orkestar Hrvatske radiotelevizije pod vodstvom dirigenta Mirona Hausera, jedini profesionalni sastav te vrste u Hrvatskoj, koji se svojim kontinuiranim sedamdesetogodišnjim djelovanjem svrstava među najdugovječnije big bandove na svijetu. U goste im dolazi Victor Goines, američki saksofonist, klarinetist i skladatelj, član čuvenog Wynton Marsalis Septeta. Impresivan je popis glazbenika s kojima je Goines surađivao: među njima su Ray Charles, Bob Dylan, Dizzy Gillespie, Lenny Kravitz, Diana Ross i Stevie Wonder!
Elvis Stanić Group
I petak, 22. 4. je u znaku jazza: nakon izvrsnog koncerta prošle godine, u Zadar se vraća Elvis Stanić Group, sastav jednog od najboljih hrvatskih suvremenih gitarista i harmonikaša i najnagrađivanijeg jazz skladatelja srednje generacije, ovaj put s posve novim programom. Riječ je o koncertnoj promociji novog albuma Insomnia koji predstavlja odmak od dosadašnjeg zvuka i iskorak u nova žanrovska područja jazz glazbe. Koncert je na rasporedu u 20 sati u Polivalentnoj dvorani.
Hommage à Pavle Dešpalj
Zadarski komorni orkestar osnovan je 1961. godine vođen vizionarskim duhom Pavla Dešpalja. Danas je orkestar izrastao u jedan od najboljih u regiji, u koji s velikim žarom i zadovoljstvom dolaze svirati sjajni glazbenici ne samo iz Hrvatske, nego i iz drugih dijelova Europe. U spomen na svog nedavno preminulog osnivača Orkestar će izvesti koncert njegovih djela, uz praizvedbu skladbe Ante Knešaureka i Komornu simfoniju Dmitrija Šostakoviča. Orkestrom ravna Pavle Zajcev, vrsni poznavatelj Dešpaljeve glazbe (koji je, između ostaloga, praizveo Dešpaljev Koncert za violončelo i gudače), a kao solist na alt-saksofonu nastupa Nikola Fabijanić. Koncert je na rasporedu u ponedjeljak, 25. 4. u Polivalentnoj dvorani. U istoj će dvorani od 20. 4. će u suradnji Narodnog muzeja Zadar i Koncertnog ureda Zadar biti otvorena izložba Obitelj Dešpalj u objektivu Ante Brkana.
Marco Beasley i Stefano Rocco
U utorak, 26. 4., nastupa jedan od najuglednijih interpreta ranobarokne glazbe u svijetu, tenor Marco Beasley, koji je nakon završenog studija rane glazbe na Sveučilištu u Bologni 1984. godine osnovao ansambl Accordone s kojim je postigao svjetsku slavu. Na koncertu u Izložbenoj dvorani Providurove palače predstavit će program Due Radici (Dva korijena), kojim istražuje talijanske korijene svoje majke i engleske korijene svojega oca – od Monteverdija do Pina Danielea, od Dowlanda do Nicka Drakea, od Napulja do zelenih polja Coventryja. Na arhilutnji i baroknoj gitari pratit će ga njegov dugogodišnji suradnik Stefano Rocco, koji je prvi koncert u međunarodnoj karijeri održao upravo Zadru 1984., kada je na 24. Glazbenim večerima u Sv. Donatu s talijanskim ansamblom I Laudesi, izveo program talijanske i engleske rane glazbe.
Klaus Paier i Asja Valčić
Glazbeni program otvorenja završava u petak, 29. 4. kada u Koncertnoj dvorani braće Bersa nastupa austrijski harmonikaš i bandoneonist Klaus Paier i hrvatska čelistica s dugogodišnjom bečkom adresom. Asja Valčić, rodom iz Zagreba a porijeklom iz Zadra, kao iznimno talentirana violončelistica u dobi od samo 18 godina završava studij na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Put je dalje vodi u Moskvu na prestižni konzervatorij Čajkovski. Kao duo surađuju dulje od desetljeća. Svojim originalnim programima i izvedbama oduševljavaju i publiku i kritiku – svojom “zadivljujućom kombinacijom” (kako je zabilježio The Guardian) naprosto, kako je dodao Der Spiegel “oduzimaju dah”. Svojevrsni su pioniri u žanru crossovera klasične glazbe i ostalih stilova. Tango i world music, jazz i klasika, kompozicija i improvizacija – sve su to područja gdje živi njihova glazba.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…