ZADAR / ŽUPANIJA
EPILOG 6. TUNA, SUSHI & WINE FESTIVALA: Za humanitarne svrhe prikupljeno gotovo 105.000 kuna!
Završio je ovogodišnji Tuna, Sushi & Wine Festival koji je trajao od 16. do 21. svibnja. Iako je ove godine organiziran u drugačijem, reduciranom formatu, 6. TSWF je bio uspješna manifestacija u svim svojim aspektima. Kao gastronomski festival prvenstveno plave ribe, odnosno jela pripravljenih od te skupine riba iz Jadranskog mora privukao je tisuće posjetitelja, i Zadrana i turista, koji su upravo zbog ukusnih, ali ne i skupih obroka i dobrih pića u šest dana trajanja manifestacije došli na Trg Petra Zoranića. Od tisuća obroka i čaša pića prikupljeno je ukupno 104 690 kuna koje su u cijelosti namijenjene u humanitarne svrhe – Ligi za borbu protiv raka Zadar za potrebe Odjela onkologije Opće bolnice Zadar, te Hotelijersko-turističkoj i ugostiteljskoj školi Zadar za opremanje kulinarskog kabineta.
Organizator manifestacije Turistička zajednica grada Zadra okupila je na ovom projektu čitav niz partnera koji su na različite načine potpomogli i sudjelovali u TSWF. Ipak, najsigurniji i najmarljiviji suradnici, oni koje treba istaknuti na prvom mjestu, bili su učenici zadarske Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole te biogradske Srednje škole, budući kuhari i konobari. Oni su s puno entuzijazma i zalaganja pripremali i posluživali hranu i piće te asistirali profesionalnim kuharima. Pod dirigentskom palicom glavnog koordinatora prof. Renata Kraljeva učenici su odradili lavovski posao, a vodili su ih profesori: Mirko Poljak, Josip Vrsaljko, Smiljana Prtenjača, Robert Pinto, Ivan Brdar, Kristina Lončar i Katarina Čučić te iz biogradske Srednje škole Petar Jureško i Marin Banović.
U pripremi jela sudjelovali su restorani: „Kornat“, Trattoria „Mediterraneo“, „Foša“, „Četiri kantuna“, „Maguro“, „Corte“, „Stipe“, kuhinje „Turisthotela“, hotel „Mediteran“, catering „Angelus“ i catering „Piazza“ te tvrtka „Sushi by A’s Fresh Daily“ te njihovi chefovi i kuhari Damir Stoiljković Pjerino, Saša Began, Klaudio Mrkić, Josip Vrsaljko, Robert Pinto, Ivan Bašić i Marin Banović.
Na Gastro pijaci koja je bila otvorena svih dana Festivala svoje su proizvode ponudili: Solana Nin, Paška sirana, OPG-ovi Zoran Jordan, „Pašmanero“ Matulić i Damira Režan.
Vina su osigurale zadarske vinarije „Fiolić“, „Degarra“ i „Kraljevski vinogradi“, a sponzorski partneri Festivala bili su: „Lagur“ „MarFish“, „Mišlov“, „Žuvela“ „Cromaris“ i tvrtka „Pelagos“ koja je donirala pohane inćune i očišćene srdele, „Ožujsko pivo“, „Maraska“, „Kotanyi“, „Nikas“, „Metro“, „Velpro“, „Jamnica“, „Santa“, Tvornica kruha Zadar te „Toyota“.
Voditelji programa bili su novinari Damir Granić i Nikolina Radić, a u glazbenim dijelovima programa sudjelovali su DJ Mate Kokić i DJ Davor Valčić, zatim Đani Stipaničev i grupe „Scifidelity Orchestra“ i „Detour“.
Svoj poseban doprinos velikim večernjim feštama 6. Tuna, Sushi & Wine Festivala dali su članovi Udruge Kualjske ribarske noći i Udruge mladih Puntamika.
Tuna, Sushi & Wine Festival će se, sasvim je sigurno, nastaviti i sljedeće godine. Takav gastronomski event i festival ribe i ribljih jela, s obzirom da povezuje dvije najvažnije gospodarske grane zadarske regije, ribarstvo i turizam, pokazalo se, bez obzira u kakvom formatu bio organiziran, važna je i zanimljiva manifestacija u različitim aspektima, ponajviše u promociji Zadra i njegovog kraja kroz gastronomsku i autohtonu baštinu, jela i proizvode. Humanitarni i edukativni aspekti su nemjerljiva dodana vrijednost.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
ZADAR / ŽUPANIJA
GRADSKA LOŽA: Izložba Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA
Galerija umjetnina Narodnog muzeja Zadar poziva na otvaranje izložbe Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA, u četvrtak 7. studenog 2024. godine u 19 sati u Gradskoj loži.
Izložba će biti otvorena do 1. veljače 2025. godine.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
Hrvatska3 dana prije
APEL IZ VATROGASNE ZAJEDNICE: Oprez za blagdan Svih svetih i Dušni dan!