ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) ZNANSTVENI SKUP O PRVOM PREDSJEDNIKU NA SVEUČILIŠTU U ZADRU Tuđman je od omraženog političara postao glavni partner SAD-a
Na Sveučilištu u Zadru danas je otvoren dvodnevni znanstveni skup: „Dr. Franjo Tuđman – povjesničar i državnik“, kojega organiziraju odjeli za filozofiju i povijest Sveučilišta u Zadru te Hegelovo društvo Zadar. U uvodnoj riječi pročelnik Odjela za filozofiju izv. prof. dr. sc. Marko Vučetić rekao je kako on nije imao prilike, poput nekih sudionika, upoznati Tuđmana osobno, pa njegovom radu može pristupati samo kritički.
– Simpozij nije jednoobrazan, a mi nismo sektaško društvo. Demokratizacija je kada se čovjek bori za vlastiti povijesni svijet i temeljni razlog zbog kojega sam odmah prihvatio da budemo suorganizatori je da promišljamo svijet i povijesne osobe u duhu vremena, iz kuta određenih filozofija. Radujem se svim izlaganjima, pa tako i svome, rekao je Vučetić.
Izlaganje o Tuđmanu kao državniku u vrijeme stvaranja novog svjetskog poretka, a radi se o vremenu nakon pada Berlinskog zida, održao je prof. dr. sc. Jure Zovko, predsjednik Hegelovog društva Zadar. S Tuđmanom se nalazio u više navrata, bio s njim na večerama, a odluku o njegovom imenovanju zamjenikom ministra potpisao je sam Tuđman.
– Mirovna revolucija u kojoj se urušio totalitarni sustav u Njemačkoj, a virus se proširio po cijeloj Istočnoj Europi, po mom sudu je najsvjetliji trenutak čovječanstva. Nažalost, u bivšoj SFRJ nije prošlo bez ratnog sukoba a zanimljivo je vidjeti kako se Tuđman, od čovjeka prema kojem su animozitet imali i Madeleine Albright i Peter Galbraith i Richard Holbrooke, na čelu države čiju samostalnost nisu htjeli SAD, Velika Britanija, a i čak je Vatikan imao rezerve, prometnuo u glavnog partnera State Departmenta, rekao je Zovko.
Velika promjena bila je dolazak Billa Clintona na mjesto predsjednika, a jedan od temelja njegove politike bila su ljudska prava. Stanje u SFRJ smatrao je kršenjem ljudskih prava te nije vidio problem u tome da se Hrvatska osamostali. Veliku ulogu u provedbi Oluje imalo je prijateljstvo tadašnjih ministara obrane na obje strane, Gojka Šuška i Williama Perryja.
– Zahvaljujući Tuđmanovoj mudroj politici postavljen je kamen temeljac za ulazak u europske integracije. Jugoslavija i demokracija po mome sudu nikada nisu bili kompatibilni pojmovi. Zasluga prvog predsjednika Franje Tuđmana bila je u etabliranju demokracije kao životne forme koja nas je vratila u okrilje demokratskoga civiliziranog svijeta te NATO saveza, koji je od osnutka 1949. godine štitio demokratske države od pošasti totalitarizma, rekao je Zovko.
Nakon njegova izlaganja su održali kapetan bojnog broda u mirovini Ivica Mandić, doc. dr. Gordan Akrap, izv. prof. Alan Labus i izv. prof. dr. Ante Bralić. Sutra ujutro župan Božidar Longin održat će prezentaciju „Važnost predsjednika Tuđmana za stvaranje hrvatske države i njegovi najznačajniji kontakti sa Zadarskom županijom“, nakon čega će izlagati izv. prof. Marko Vučetić, prof. dr. Predrag Šustar, izv. prof. dr. Ivan Čulo i izv. prof. dr. Zlatko Begonja.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
ZADAR / ŽUPANIJA
GRADSKA LOŽA: Izložba Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA
Galerija umjetnina Narodnog muzeja Zadar poziva na otvaranje izložbe Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA, u četvrtak 7. studenog 2024. godine u 19 sati u Gradskoj loži.
Izložba će biti otvorena do 1. veljače 2025. godine.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
Hrvatska3 dana prije
APEL IZ VATROGASNE ZAJEDNICE: Oprez za blagdan Svih svetih i Dušni dan!