Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SMILJEVAC: Nadbiskup Puljić na blagdan sv. Ante: “Usprkos deklaracijama o ljudskom dostojanstvu i ljudskim pravima, čovjek se osjeća beznačajnim”

Objavljeno

-

Blagdan sv. Ante Padovanskog svečano je proslavljen u župi sv. Ante Padovanskog na Smiljevcu u Zadru. Večernje koncelebrirano misno slavlje na Trgu sv. Ante ispred župne crkve predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić, koji je na kraju mise blagoslovio djecu poškropivši ih blagoslovljenom vodom.

Sv. Ante jako privlači ljude, istaknuo je mons. Puljić, rekavši da je taj čuveni propovjednik „umješno govorio o molitvi, euharistiji, Božjim zapovijedima te je naglašavao ulogu kreposti dobrote, poniznosti, pravednosti i ljubavi prema siromasima“.

Taj svetac suvremen je i izazovan „svojom porukom i radikalnim opredjeljenjem za Boga,  oštroumnim uočavanjem promašaja svojih suvremenika i jasnoćom moralnih i kršćanskih načela“ rekao je nadbiskup, citirajući sv. Antu: „Smrdljive vode svijeta: oholost, putenost i pohlepa za novcem, tiranija i mržnja, toliko su se izdigle da pokrivaju već gotovo čitavu zemlju“.

„Sv. Ante nije zatvarao oči pred nemoralom svojih suvremenika, nego ih je pozivao na obraćenje. Jasno je govorio protiv zabluda svoga vremena, protiv loših običaja i krivovjernog nauka, a to mu je pribavilo naziv ‘malj heretika’“ rekao je mons. Puljić, upitavši: „Kako to da je čovjek u našem stoljeću silnoga napretka i brojnih deklaracija o ljudskom dostojanstvu, njegovoj vrijednosti i stečenim pravima, izgubio smisao za vlastitu vrijednost i dostojanstvo? Ostao je bez čvrste uporišne točke. Nema strahopoštovanje pred životom i Božjim zakonima upisanima u njegovu narav, srce i savjest. Zbog toga se osjeća i izgubljeno i nesigurno“ upozorio je nadbiskup Puljić, istaknuvši da u „vremenu velike idejne pomutnje“ treba „odvažnih svjedoka koji će neustrašivo poput sv. Ante govoriti o suvremenim herezama, zabludama i upućivati ljude na jasnoću moralnih načela“.

Pape su sv. Antu odlikovali naslovom crkvenoga naučitelja jer kod njega se i od njega imalo što čuti i naučiti, poručio je mons. Puljić, upozorivši da se čovjek danas ne osjeća zaštićenim i slobodnim.

„Usprkos brojnim deklaracijama o ljudskom dostojanstvu i ljudskim pravima, čovjek se osjeća sporednim i beznačajnim. Ostao je bez hijerarhije vrednota. Kad izgubi osjećaj za vlastitu vrijednost i ostane bez čvrstog uporišta, on ne razumije zašto živjeti, boriti se i patiti, ne vidi smisao života“ poručio je nadbiskup.

Istaknuo je kako su „veliki ateistički pokreti čovjeka ostavili praznim i bez odgovora na pitanja njegove egzistencije“.

„Nisu li suvremeni robovi alkohola i droge i drugi perverzni oblici ovisnosti, zapravo krivo artikulirani krikovi za sigurnom lukom spasenja? U takvom stanju traganja za smislom došla je i globalizacija kako bi utješila čovjeka da nije sam i da je pod budnim okom ‘Velikoga Brata’ koji na sve misli i sve planira“ upozorio je mons. Puljić, poželjevši da se u 21. stoljeću kršćanstva nađe „dovoljan broj očeva i majki, učitelja, vjeroučitelja, svećenika, Bogu posvećenih osoba, biskupa i zauzetih vjernika laika, koji će rječnikom Lava Velikoga ponovno doviknuti suvremenom čovjeku, suputniku i supatniku: „Kršćanine, upoznaj svoje dostojanstvo“.

Čovjeku koji se osjeća izgubljeno treba pokazati Isusa kao ugaoni kamen i središte svega te ga uvjeriti da je vrjedniji od proizvoda svojih ruku, da je slobodan, nezamjenjiv i nenadmašiv, rekao je zadarski nadbiskup.

„Tko će drugi to učiniti, ako ne oni koji se hrane s vrela besmrtnosti, koji se nadahnjuju na riječima Života, koji znaju gdje su temelji i razlozi vrijednosti čovjeka i njegovog dostojanstva, koji znaju kome su povjerovali“ potaknuo je mons. Puljić.

Sv. Ante je u svom kratkom životu od 36 godina učinio silna djela, a godinu dana poslije smrti uzdignut je na čast oltara.

Školu svetosti „izučio je na oltaru, u misi, molitvi i dobrim djelima, tu je nalazio snagu i nadahnuće. Jer Crkva slavi euharistiju, a euharistija izgrađuje Crkvu. Euharistijski Krist nije neki simbol, slika ili relikvija, nego živi Bog među nama. Isti onaj Isus koji se rodio u Betlehemu, živio u Nazaretu i umro u Jeruzalemu. On, koji je prošao zemljom čineći dobro, nastavlja i danas po euharistiji liječiti bolesne, hraniti gladne, tješiti žalosne, obraćati grešnike i  praštati im, istim onim milim licem i dobrim srcem. Gleda nas i sluša. Spreman je svakog trenutka da nas prosvijetli, ojača, blagoslovi, posveti, utješi i pomogne“ ohrabrio je mons. Puljić.

Istaknuvši da smo putnici u ovom prolaznom svijetu gdje nam nema trajnog prebivališta, nadbiskup je rekao da nam je potrebna „neprolazna hrana, jer naše putovanje jednom završava. Putujemo u kuću Očevu. Još smo na putu. Još možemo zaslužiti Očev poljubac i sreću vječne domovine. Prolazi svijet i njegova slava. Gospodin je blizu. On je tu. Među nama. Naš sugrađanin i sugovornik. Ruke su mu pune nebeskih darova i milosti. Idimo k njemu noseći svoje tegobe i probleme. I preporučimo mu sebe, Crkvu i domovinu, grešnike i patnike“ potaknuo je mons. Puljić.

U zahvalnosti za udijeljene milosti i darove, mons. Puljić je zamolio Gospodina da blagoslovi naš narod i zemlju po zagovoru sv. Ante Padovanskog koji nije uzdizao sebe i pred ljudima nije sebe stavljao u središte pozornosti, nego je uvijek pokazivao i usmjeravao na Isusa Krista.

I. G.

Foto: I. Grbić
 

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu