ZADAR / ŽUPANIJA
STARIGRAD Održana 7. sjednica Općinskog vijeća. Ovo su odluke…
Na 7. sjednici Općinskog vijeća u Starigradu, održanoj 15. lipnja 2022. godine, donesene su slijedeće odluke o kojima izvješćujemo javnost:
1. I. Izmjene i dopune Proračuna Općine Starigrad za 2022. godinu
Na temelju članka 164. Zakona o proračunu („Narodne novine“, broj 144/21) Općinsko vijeće vijeće je donijelo Odluku o I. izmjenama i dopunama Proračuna Općine Starigrad za 2022. godinu. Prva izmjena proračuna Općine Starigrad za 2022. godinu sastavljena je radi usklađivanje prihoda i rashoda Proračuna sa ostvarenjem u tekućoj proračunskoj godini te očekivanim ostvarenjem do kraja godine, usklađenjem planiranih projekata sa postignutnim cijenama temljem Zakona o javnoj nabavi i planiranog ostvarenja do kraja godine, te rasporeda rezultata poslovanja iz 2021. godine. Prvim Izmjenama i dopunama Proračuna Općine Starigrad dolazi do povećanja za 3.361.287,00 kn odnosno za 17,55 % i proračun iznosi 22.517.237,00 kuna.
Ukupni prihodi i primici Proračuna za 2022. godinu ovim izmjenama i dopunama proračuna povećavaju se za 3.361.287,00 kn odnosno za 17,55% i iznose 22.517.237,00 kn, a u tome prihodi poslovanja iznose 18.155.950,00 kn, prihodi od prodaje nefinancijske imovine 1.000.000,00 kn i raspoloživa sredstva iz prethodnih godina 3.361.287,00 kn. Ukupni rashodi i izdaci Proračuna za 2022. godinu ovim izmjenama i dopunama proračuna povećavaju se za 3.361.287,00 kn odnosno za 17,55% i iznose 22.517.237,00 kn i uravnoteženi su sa ukupnim prihodima i primicima, a uključuju rashode poslovanja u visini od 14.023.737,00 kn i rashode za nabavu nefinancijske imovine u visini od 8.493.500,00 kn.
2. I. Izmjene i dopune Programa građenja komunalne infrastrukture na području Općine Starigrad za 2022. godinu; I. Izmjene i dopune Programa održavanja komunalne infrastrukture na području Općine Starigrad za 2022. godinu; I. Izmjene i dopune Programa javnih potreba u kulturi u 2022. godini; I. izmjene i dopune Programa korištenja naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru za 2022. godinu
Izmjene i dopune navedenih Programa propisane su posebnim zakonima: Zakonom o komunalnom gospodarstvu, Zakonom o financiranju javnih potreba u kulturi, Zakonom o tehničkoj kulturi i Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Za ostvarivanje Programa građenja komunalne infrastrukture za 2022. godinu ovim izmjenama i dopunama predviđaju se sredstva u ukupnom iznosu od 4.025.000,00 kn. Za ostvarivanje Programa održavanja komunalne infrastrukture za 2022. godinu ovim izmjenama i dopunama predviđaju se sredstva u ukupnom iznosu od 5.240.000,00 kn.
Ovim I. Izmjenama i dopunama sredstva Programa javnih potreba u kulturi u 2022. godini povećavaju se za iznos od 60.000,00 kn pa iznose 165.000,00 kn.
I. izmjenama i dopunama Programa korištenja naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru ostvareni prihodi od naknada za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru utrošiti će se za dio troškova financiranja poboljšanja infrastrukturno nedovoljno opremljenih naselja, odnosno za sanaciju i asfaltiranje nerazvrstanih cesta na području Općine Starigrad u naseljima Starigrad Paklenica, Seline i Tribanj koje je planirano u posebnom dijelu proračuna Program 0100 Održavanje komunalne infrastrukture, Aktivnost A1000011 Sanacija i asfaltiranje neravrstanih cesta.
3. Etički kodeks nositelja političkih dužnosti u Općini Starigrad
Ovim se Etičkim kodeksom uređuje sprječavanje sukoba interesa između privatnog i javnog interesa u obnašanju dužnosti članova Općinskog vijeća i članova radnih tijela Općinskog vijeća, način praćenja primjene Etičkog kodeksa, tijela koja odlučuju o povredama Etičkog kodeksa te druga pitanja od značaja za sprječavanje sukoba interesa, a donosi se temeljem Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
4. Odluka o davanju suglasnosti za provedbu ulaganja u projekt„Dječje igralište – Trg Stjepana Radića“
U svrhu prijave na Natječaj za provedbu tipa operacije 2.1.1. Izgradnja i rekonstrukcija javne infrastrukture u svrhu poboljšanja kvalitete života na području LAG-a iz Lokalne razvojne strategije Lokalne akcijske grupe „Bura“ koji je sukladan Tipu operacije 7.4.1. iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020. te ostvarivanja bespovratne potpore, a na temelju Točke 3.2. Natječaja, Općinsko vijeće Općine Starigrad ovom Odlukom daje suglasnost za provedbu ulaganja u projekt „Dječje igralište – Trg Stjepana Radića“ na k.č. 5119 k.o. Starigrad.
5. Odluka o proglašenju komunalne infrastrukture javnim dobrom u općoj uporabi (k.č. 2148/1 k.o. Seline); Odluka o proglašenju komunalne infrastrukture javnim dobrom u općoj uporabi (k.č. 2342 k.o. Seline)
Zakon o komunalnom gospodarstvu definirao je što čini komunalnu infrastrukturu, među kojima se navodi i nerazvrstane ceste. Čest. zemlje 2148/1 k.o. Seline je u katastarskom operatu uobličena kao pristupna prometnica za više čestica, te je prostornim planom također predviđena kao prometnica. Ista trasirana te je u jednom dijelu asfaltirana. Ovom Odlukom
upisuje kao javno dobru u općoj uporabi. Čest. zemlje 2342 k.o. Seline je u naravi asfaltirani put, te kao takva predstavlja nerazvrstanu cestu, te se ovom Odlukom upisuje kao javno dobru u općoj uporabi.
6. Odluka o ukidanju statusa javnog dobra
Čest. zemlje 4583/2 i 4615/4 k.o. Starigrad u naravi predstavljaju dvorišta, a ne nerazvrstanu cestu. Predlaže se ukidanje statusa javnog dobra u općoj uporabi. Posebnim postupkom će se urediti pravni status nekretnine u pogledu vlasništva i prava korištenja.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…