Connect with us

Hrvatska

Ravnatelj SOA-e: Hrvatska je meta istih napadača kao i ostale zapadne države

Objavljeno

-

U kibernetičkom prostoru, ogledalu realnog svijeta, bilježi se sve više slučajeva špijunaža, sabotaža, kriminala i terorizma, a u zaštiti je ključna međunarodna suradnja, ocijenio je u razgovoru za Hinu ravnatelj Sigurnosno obavještajne agencije (SOA) Daniel Markić.

“Naša iskustva pokazuju da je jedan od ključnih elemenata u području kibernetičke sigurnosti jaka međunarodna suradnja te smo ponosni što možemo istaknuti izvrsne partnere, prvenstveno u okvirima NATO-a i EU-a. Globalna iskustva, posebno iz SAD-a, uče nas koliko je važno aktivno se uključiti u zaštitu kritične infrastrukture od kibernetičkih napada jer to postaje sve učestalija prijetnja nacionalnoj sigurnosti”, kazao je Markić.

Prošloga tjedna Kibernetičko zapovjedništvo SAD-a (USCYBERCOM) izvijestilo je da je s hrvatskom ‘tajnom službom’ provelo operaciju protiv “zloćudne kibernetičke aktivnosti”, pohvalivši pritom razinu organizacije, vidljivost i proaktivnost SOA-inog Centra za kibernetičku sigurnost.

Riječ je o centru osnovanom 2019. kao odgovor na sve češće kibernetičke napade na hrvatsku državnu i kritičnu infrastrukturu. U međuvremenu se SOA-a u zaštiti nacionalnog kibernetičkog prostora proširila i izvan sustava državne i javne uprave kako bi spriječila udare poput onoga iz 2020. kada je tzv. ransomwareom napadnuta najveća hrvatska energetska tvrtka i niz drugih manjih kompanija.

“Kada smo osnivali centar rekli smo da imamo nekoliko komparativnih prednosti. Mlade, školovane i sposobne ljude, pristup modernoj tehnologiji i međunarodnim partnerima. Pri tome smo osobito aktivni bili u širenju mreže partnerstava sa saveznicima, uz stalnu potporu državnog vrha koji nam je omogućio provedbu ove, ali i drugih sličnih naprednih operacija”, ističe Markić.

Tko stoji iza napada?

Na operaciju s elitnim američkim stručnjacima odlučili su se, kaže, iz više razloga.

“Nama je SAD strateški partner s kojim dijelimo zajedničke vrijednosti i ciljeve i s kojim smo izgradili najveću razinu povjerenja i pouzdanosti tako da nismo dvojili kada smo saznali za ovaj program. Upoznali smo državni vrh s programom koji nas je podržao i dao odobrenje za provedbu zajedničke operacije.”

Od osnivanja centra, ističe, SOA je imala visoko postavljene ambicije. “Željeli smo biti na vrhu tehnološkog razvoja i imati opipljiv pozitivan učinak na našu kibernetičku sigurnost. Zato smo se odlučili na rad s partnerima koji su na tehnološkom vrhu, kako bi se mogli uspoređivati s najboljima. Kada smo saznali za Hunt Forward bili smo zainteresirani jer je operacija bila kao skrojena za naše potrebe”.

Amerikanci su pritom ponudili svoju ekspretizu i know-how u radu s hrvatskim agentima u lovu, prevenciji i sprječavanju malicioznih tzv. APT napada koje podržavaju države što NATO i EU percipiraju kao sigurnosnu prijetnju ili izazov.

“Dakle, dobili smo sve što smo u našoj strategiji razvoja trebali – mogućnost rada s partnerom s najvećim sposobnostima i znanjima, dijeljenje znanja i metodologije rada, provjeru naših sustava i alata te iskustvo interoperabilnosti koje je vrlo važno u savezničkom okruženju. Ova vrsta suradnje je potrebna jer širi naš doseg, poglede i sposobnosti i važno nam je da naši ljudi stječu iskustva rada u radu s partnerima”.

Osim toga, kako je SOA nositelj izgradnje sustava zaštite nacionalnog kibernetičkog prostora, bilo je važno provjeriti i funkcioniranje sustava na međuresornoj nacionalnoj razini gdje je operacija Hunt Forward, po Markićevim riječima, poslužila kao katalizator.

“S naše strane, kao saveznica SAD-a i članica NATO-a, Hrvatska je meta istih napadača kao i ostale zapadne države pa smo mogli ponuditi novo ‘lovište’ u hvatanju malicioznih aktera te prijenos naših iskustava i stečenih znanja” pojašnjava šef SOA-e.

Operacija je, navodi Markić, u potpunosti opravdala očekivanja, jer je “lov bio temeljit i uspješan” te su u više navrata spriječeni maliciozni napadi na hrvatsku državnu infrastrukturu.

Neprocjenjiva vrijednost ljudskih kontakata

“Uz know-how i operativno iskustvo s američkim timom, dobili smo i ono što se ne može iskazati u brojkama i statistici – neprocjenjivu vrijednost ljudskih kontakata i mreže poznanstava kroz koja ćemo i nadalje razvijati naše partnerstvo, interoperabilnost i dijeljenje informacija”.

SOA je, nastavlja, kroz operaciju definirala i područja poboljšanja te ciljeve daljnjeg razvoja sustava i unapređenja sposobnosti.

“Ono što me kao ravnatelja posebno obradovalo jest potvrda da smo na dobrom putu, da imamo sposobne ljude, kvalitetne alate i dobro postavljen sustav. Jer kad vam to kažu stručnjaci iz USCYBERCOM-a, znate da ste dobili potvrdu od najboljih u branši”, navodi Markić.

Za prijetnje Hrvatskoj u cyber prostoru kaže da se ne razlikuju od prijetnji drugim članicama NATO-a i EU-a.

“O namjerama i interesima državno sponzoriranih napadača najviše govori podatak da uglavnom vrebaju informacijsko-komunikacijske sustave ministarstva vanjskih poslova i obrane, dok zadnjih godina bilježimo napade i na druga državna tijela. O sve većim prijetnjama našoj kibernetičkoj sigurnosti govori podatak da smo u 2021. zabilježili 40 posto više državno sponzoriranih napada negoli godinu ranije.

Uz sve veći broj APT napada na naše državne institucije i u Hrvatskoj smo zabilježili trend da se taktike, tehnike i procedure državno sponzoriranih APT skupina sve više koriste i u kibernetičkom kriminalu i napadima na kompanije kako bi ih ucjenjivali ili onemogućili njihov rad”.

No, sustav se u tim slučajevima pokazao vrlo kvalitetnim i dobro postavljenim, a zajedničke operacije poput Hunt Forwarda rezultiraju daljnjim jačanjem sustava u zaštiti nacionalnog kibernetičkog prostora, zaključio je Markić.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Policija zaplijenila 18 kg trave: Nije teško izračunati koliko jointova neće na ulice

Objavljeno

-

Na Petrinjskom području policija je pronašla i oduzela preko 18 kilograma cvjetova marihuane, 41 stabljiku indijske konoplje i manju količinu otopine heptanona, a osumnjičeni 57-godišnjak je uhićen i predan pritvorskom nadzorniku.

Na konferenciji za novinare u Petrinji rečeno je kako je o najveća zapljena droge u Policijskoj upravi sisačko-moslavačkoj u posljednje vrijeme. Rezultate dovršenog dovršenog kriminalističkog istraživanja nad 57-godišnjakom kojega sumnjiče za neovlaštenu proizvodnju i promet drogama, predstavili su Alenko Vrđuka, ovlašten za obavljanje poslova načelnika Policijske uprave i Vlado Papeš, voditelj Službe kriminalističke policije.

“Ako uzmete količinu droge koju smo ovdje izložili, nije teško izračunati kolika je to jointova koji se neće pojaviti na ulicama”
Vrđuka je istaknuo činjenicu da je ovo kriminalističko istraživanje samo jedno od mnogih aktivnosti koje Policijska uprava sisačko-moslavačka provodi u cilju suzbijanja neovlaštene proizvodnje i prometa drogama. U devet mjeseci zabilježeno je 58 kaznenih djela neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te 79 prekršaja. “Ako uzmete količinu droge koju smo ovdje izložili, nije teško izračunati kolika je to jointova koji se neće pojaviti na ulicama te samim time utječemo na smanjene problematike zloporabe droga na području Policijske uprave sisačko-moslavačke”, zaključio je Vrđuka.

I Papeš se pohvalio uspjesima policije te je izdvojio dva kriminalistička istraživanja iz domene droga u proteklih mjesec dana na području Gvozda i Sunje. Na području Gvozda otkriven je improvizirani laboratorij te je pronađeno i oduzeto 3.7 kilograma marihuane, dok je na području Sunje kod 31-godišnjaka pronađeno oko 400 grama te droge.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ZNATE LI KADA I ŠTO SLAVIMO? 31. listopada je Svjetski dan štednje, 1. studenog Svi sveti, a pokojnih se sjećamo 2. studenog…

Objavljeno

-

By

Po kršćanskoj tradiciji, koju prihvaćaju i mnogi nekršćani, u dane koji su pred nama, 1. i 2. studenog, vjernici se posebno sjećaju i u duhu povezuju sa svojim pokojnicima. To su blagdan Svih svetih i Dušni dan. U to vrijeme, vjernici se posebno sjećaju svojih pokojnih te posjećuju groblja, mole i pale svijeće na njihovim grobovima. Premda se groblja obilaze i posljednjeg dana listopada, jedina je istina da na taj datum slavimo tek – Svjetski dan štednje.

Današnje su generacije navikle blagdan Svih svetih zvati “danom mrtvih” što nije točno. Katolici, naime, vjeruju kako smrt nije kraj već – početak života s Bogom.

“Ljudska duša je besmrtna, nakon smrti se mijenja, ali ne prestaje i zato obilježavamo Dušni dan koji se slavi nakon Svih svetih i koji je posebno posvećen molitvi i sjećanju na pokojne”, pojašnjava se.

Svi sveti (također Sisveti ili Sisvete) svetkovina je u Rimokatoličkoj crkvi, a njome se slave svi sveci, kako oni koji su već kanonizirani, tako i oni koji to još nisu.

Prvi spomen blagdana Svih svetih javlja se u 4. stoljeću. Prvi tragovi općeg slavlja Svih svetih zabilježeni su najprije u Antiohiji i to upravo u nedjelju nakon Duhova. Papa Grgur III. (731. – 741.) premjestio je ovaj blagdan na 1. studenoga kako bi se poklopio s drevnim keltskim blagdanom »Samhain« koji je označavao Novu godinu. Papa je stoga izabrao 1. studenoga kao datum godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama »svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika, i svih savršenih pravednika koji počivaju u miru po čitavome svijetu.« U vrijeme Karla Velikog blagdan je već bio izuzetno proširen, a kralj Luj Pobožni proglasio ga je 835. zapovjedanim blagdanom. Proglas o tome izdan je »na zahtjev pape Grgura IV. uz pristajanje svih biskupa.«

U kalendaru Katoličke crkve Svi sveti označeni su kao svetkovina, a ujedno su i neradni dan u Republici Hrvatskoj.

Među narodom obično se ovaj blagdan povezuje s obilaskom groblja i uređivanjem grobova, pa tako i spomenom na mrtve. Ipak, u Crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan obilježava dan kasnije, 2. studenog.

Spomendan vjernih mrtvih nastao je inicijativom sveca, benediktinskog opata iz Clunyja, svetog Odilona. Krajem I. tisućljeća, već se na mnogim mjestima nakon blagdana Svih svetih slavio i spomendan mrtvih. Taj spomendan 998., sv. Odilo službeno je uveo u Cluny, o kojem je bilo ovisno oko tisuću benediktinskih samostana. Preko benediktinaca, blagdan se proširio po Europi. Vatikan je službeno potvrdio ovaj blagdan 1311.

Uz ovaj blagdan, kao i za Dan Svih svetih, običaj je obilazak groblja i paljenje svijeća za pokojne.

Kod blagdana Svih svetih naglasak je na ono “svih”, po cijelom svijetu, kroz svu povijest, a Dušni dan (2. studenoga) upravlja vjerniku misao više na njegovu pokojnu rodbinu, prijatelje, pretke, poznanike, sunarodnjake.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

MUP poslao važno upozorenje vozačima: Kazna najmanje 60 eura

Objavljeno

-

By

U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač bicikla ili osobnog prijevoznog sredstva kaznit će se novčanom kaznom od 60 eura, kažu u MUP-u. Od 1. studenog do 31. ožujka i danju je na motornim vozilima obavezno korištenje dnevnih ili kratkih svjetala, podsjetilo je u srijedu Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) na članak Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

U MUP-u dodaju kako su vozači mopeda i motocikala dužni tijekom cijele godine danju imati upaljena kratka svjetla na vozilu, a u slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač će se kazniti novčanom kaznom od 30 eura.

Upozorenje i biciklistima
Pored navedenog, vozači bicikala te osobnih prijevoznih sredstava od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) te danju u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu ili osobnom prijevoznom sredstvu moraju imati upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.

U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač bicikla ili osobnog prijevoznog sredstva kaznit će se novčanom kaznom od 60 eura, kažu u MUP-u.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu