ZADAR / ŽUPANIJA
SV. FILIP I JAKOV NADOMAK REKORDA! Odlična špica sezone. Posezonu će obilježiti outdoor turisti
Turistički djelatnici diljem Zadarske županije zadovoljno trljaju ruke nakon završetka špice sezone, koja nas je ove godine, nakon ukidanja epidemioloških mjera vratila u dobra stara vremena jadranskog turizma. Stanje na području rivijere Sv. Filip i Jakov stoga smo provjerili s direktoricom njihove turističke zajednice Anom Brbarošom, koja nam je kazala kako su statistički gledano, srpanj i kolovoz bili iznimno uspješni.
Odlična špica sezone
– Broj ostvarenih dolazaka u periodu od 1. srpnja do 31.kolovoza je 40.299, odnosno za 11 posto više u odnosu na 2021. godinu, kada je ostvareno 36.439 dolazaka, te 8 posto manje u odnosu 2019. godinu, kada je ostvareno 43.439 dolazaka. Broj ostvarenih noćenja u navedenom razdoblju za 2022. godinu je 366.713 dolazaka, što je za 7 posto više u odnosu na 2021. godinu tj. 9 posto manje u odnosu na 2019. godinu, kazala je Barbaroša i navela kako trend dolazaka gostiju iz inozemstva već par godina ostaje nepromijenjen. Najviše je gostiju iz Slovenije, Njemačke, Češke, Slovačke, Poljske i Austrije.
– Sve najave za posezonu su za sada odlične, zato se nadamo realizaciji najavljenih dolazaka. Posezonu obilježava struktura gostiju koji su više angažirani u outdoor aktivnostima, izletima Pašmanskim kanalom, posjetima Parku prirode Vransko jezero te pješačkim stazama. Također smo nastojali tijekom sezone organizirati što veći broj manifestacija i koncerata kako bi posjetitelji imali dodatne zabavne aktivnosti, a povratne informacije govore kako smo bili jako uspješni, istaknula je Barbaroša i dodala kako su u stvaranju, organizaciji i realizaciji programa, uz Turističku zajednicu sudjelovale i udruge.
– Jedna od aktivnosti koja se provodila kroz srpanj i kolovoz je i program vježbanja u kojem su u vrlo velikom broju sudjelovali posjetitelji: pilates i kondicijski trening na glavnoj plaži Iza Banja u Sv. Filipu i Jakovu. Od sportskih aktivnosti su održani: nogometni turniri, 15. atletska utrka »Cvjetnom obalom«, vaterpolo turniri. U koncertnom dijelu programa nastupili su grupa Magazin, Tedi Spalato, Zorica Konđa, Alen Nižetić, Đani Maršan, klapa Kaše, klapa Intrade, AKA Crescendo, a bili su tu i susreti i smotre klapa, prisjetila se Barbaroša te naglasila kako je krajem kolovoza Turistička zajednica kroz provedbu programa »Zalogaj mora« za koji su ostvarili potporu u okviru natječaja FLAG – a Lostura, u okviru Mjere 3.2 »Ribarske manifestacije i aktivno sudjelovanje turista u pripremi hrane« organizirali gastro manifestaciju u kojoj je kuharski dio predvodio Renato Kraljev, a zabavni dio Tomislav Bralić i klapa Intrade, s ciljem promocije tradicije ribarstva i konzumacije ribarskih proizvoda.
Pripreme za novu sezonu
– »Feštu od maraške« održali smo drugi put u Sv. Filipu i Jakovu početkom srpnja, a cilj manifestacije je prikazati način njihove berbe te upoznati posjetitelje s proizvodima od maraške. U sklopu ljetnih manifestacija peti put smo održali »Teatar Babac open air« na otoku Bapcu koji je ujedno i jedini naseljeni otok Pašmanskog kanala, a nalazi se neposredno ispred Turnja. Ove godine nam je na Teatru gostovala Ecija Ojdanić i kazalište Moruzgva s predstavom Vla, vla, vlajland, istaknula je Barbaroša te dodala kako su kolovoz ispratili »Balinjerijadom«.
– Balinjere ili karići su vrsta ‘vozila’ nastala još odavno kada su naši stari u potrazi za zabavom i adrenalinom došli na ideju da od dasaka i starih kugličnih ležajeva, tj. balina, naprave ovo originalno vozilo. Pod motom »Zabave nikad dosta« Filipjansko prvenstvo balinjera okuplja sve dobne skupine, jer sjedanjem na balinjeru brišu se starosne granice i počinje avantura povratka u djetinjstvo, kazala je Barbaroša i podsjetila kako Sv. Filip i Jakov ima suvremeno opremljeno kino.
– Kroz ljetne mjesece uz redovite projekcije filmova četvrtkom i nedjeljom u kinodvorani, također smo organizirali i kino na otvorenom u parku u Sv. Filipu i Jakovu s projekcijama filmova »The Goonies« i »The Ghostbusters«.
Jesen i zima donose intenzivne pripreme projekata kako bi što uspješnije zadovoljili zadane ciljeve za slijedeću sezonu.
– Općina Sv. Filip i Jakov radi na projektu izgradnje i održavanja biciklističkih staza. Turistička zajednica će tijekom godine provesti označavanje i trasiranje biciklističkih i pješačkih tematskih staza, ucrtavanje GPS traga, markacija, signalizacija, a tu je i izrada karte i ostale aktivnosti s ciljem stvaranja cjelogodišnjeg proizvoda s naglaskom na aktivni doživljaj. Uređene staze se povezuju i nastavljaju na trasu staza u sklopu Zadar magic bike, odnosno staze grada Biograda, te općine Pakoštane s ciljem povezivanja staza u veću cjelinu koja obuhvaća i PP Vransko jezero. Također jedna od najznačajnijih aktivnosti s kojom smo već započeli je priprema projekta za aplikaciju na Regionalnu diversifikaciju i specijalizaciju hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti kroz program financiranja Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. U projektu je prijavitelj Općina Sv. Filip i Jakov, a partner Turistička zajednica općine Sv. Filip i Jakov, zaključila je Barbaroša.
Izvor: Zadarski list
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru…
U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.
Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.
Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.
Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.
– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.
Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).
Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.
U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.
Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.
Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1 u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”
U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.
– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.
Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.
Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.
– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).
Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.
Izložba se može razgledati do 29. studenoga.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:
Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska5 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Svijet4 dana prije
Tri europske zemlje dijele građanima brošure o tome kako preživjeti rat. Evo što u njima piše