Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

INTERVJU Anastazija Terze, Kabinet za ranu intervenciju Caritasa: “Roditelji nisu i ne trebaju biti stručnjaci. Zato postojimo mi”

Objavljeno

-

Razgovarali smo s Anastazijom Terze, edukacijskim rehabilitatorom iz Kabineta za ranu intervenciju Caritasa Zadarske nadbiskupije. Intervju je obavljen u sklopu promotivne kampanje „Rana intervencija od A do Ž“ u okviru projekta PRRI – Podrška razvoju rane intervencije na području grada Zadra i Zadarske županije.

Anastazija nam je pojasnila što je rana razvojna procjena i čemu ona služi.

Ukupna vrijednost Projekta iznosi 1.450.470,96 kn. Projekt je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda u iznosu 1.232.900,316 kn (85 %) i iz državnog proračuna 217.570,644 kn (15 %), a provodi se u razdoblju od 17. rujna 2020. godine do 17. rujna 2022. godine.  

Nakon razgovora s kolegama, i saznavanja važnosti rane intervencije, zanima nas kako zapravo izgleda sam dolazak i početak rada s djecom.

Prije samog uključivanja djece u Kabinet, obavljamo inicijalni susret s roditeljima kako bi utvrdili postoji li potreba za uključivanjem djeteta/obitelji u stručnu podršku. Stoga radimo ranu razvojnu procjenu i razgovor s roditeljima putem kojih saznajemo potoje li određeni razvojni rizici koji bi mogli utjecati ili već utječu na razvoj djeteta i u širem smislu, funkcioniranje obitelji.

Što je rana razvojna procjena i čemu ona služi?

Rana razvojna procjena je uvid u razvojni status djeteta, odnosno uvrđivanje jakih i slabih strana djetetova razvoja. Uočavanje odstupanja ili kašnjenja u razvoju vrlo nam je bitno prvenstveno zato da se terapijski može utjecati na isto – možemo reći da nam razvojna procjena služi kao orijentir za određivanje smjernica tretmana.

Kada se radi razvojna procjena?

Inicijalna procjena se najčešće radi pri prvom susretu, a kasnije ovisno o potrebi djeteta/obitelji, npr. zbog upisa u dječji vrtić, ostvarivanja prava te pri izlasku djece iz programa Kabineta. Kao što sam spomenula, u inicijalnoj procjeni važno nam je „otkriti“ gdje se djetetove sposobnosti nalaze u odnosu na razvojnu liniju njegovih vršnjaka zbog planiranja podrške obitelji i tretmana za dijete. Također, ako u tom trenutku ne postoji određeno „odstupanje“ ili „kašnjenje“ od tipičnog/prosječnog razvoja, naš je zadatak pokušati predvidjeti hoće li se određeno kašnjenje tek dogoditi i koliki je rizik odnosno vjerojatnost za to potencijalno kašnjenje.

Kada se roditelji odluče na korak dolaska u Kabinet i traženja stručne podrške, prije samog susreta većina roditelja već osjeti zabrinutost i stres. Često ih preplavljuju pitanja „što da radim?, „Kako trebam pristupiti djetetu?“, „Radim li dobro?“, „Što ako sam nešto propustio/la za svoje dijete?“, „Kako da pomognem svom djetetu?“… Stoga je vrlo bitno roditelje osnažiti, i dati im alate za poticanje djetetova razvoja. Kako bi najbolje pomogli svom djetetu, želimo da se naši roditelji osjećaju kompetentno u svojim roditeljskim vještinama i zadovoljno u roditeljskoj ulozi. Nadalje, pri otpustu djece iz Kabineta također se radi procjena, koja roditeljima može poslužiti kao evaluacija napretka i polazišna točka smjernica za daljnji rad.

Kako ona izgleda i tko je u Kabinetu provodi?

U Kabinetu se razvojna procjena radi multidisciplinarno, odnosno obavlja je tim koji se sastoji od edukacijskog rehabilitatora, logopeda i psihologa, te po potrebi i drugih stručnjaka Kabineta. Kao što sam ranije spomenula, dolazak u Kabinet za ranu intervenciju pod sumnjom razvojnog zaostajanja predstavlja značajan stres za roditelje stoga je vrlo važno naglasiti da je za inicijalno ispitivanje potrebno odvojiti dovoljno vremena za dijete i roditelja, za sva njihova pitanja, zabrinutosti, želje i slično. U Kabinetu za ranu intervenciju najčešće izdvajamo oko 120 minuta za razvojnu procjenu, no ako procijenimo da nam predviđeno vrijeme nije dovoljno, prema potrebi dogovaramo dodatne termine. Ukratko, pokušavamo biti maksimalno fleksibilni, kako bi dobili što pouzdaniju sliku djetetovih mogućnosti. Prikupljaju se podatci od roditelja, opservira se dijete u svojoj slobodnoj igri te se provode procjene standardiziranim mjernim instrumentima. Na kraju, vrlo nam je važno odvojiti dovoljno vremena za tumačenje opaženog te savjetovanje roditelja, kao i odgovaranje na sva pitanja i zabrinutosti koje imaju.

Dakle, nakon obavljene inicijalne procjene, kada ustvrdite da postoji potreba za uključivanjem djeteta ili obitelji u tretman – što dalje?

Nakon obavljene procjene, članovi tima se konzultiraju i dijete se povjerava jednom od stručnjaka (po potrebi kombinacija dva stručnjaka, u jednom trenutku rijetko kada više od toga) koji će djetetu i njegovoj obitelji pružati terapijsku uslugu, pratiti ga, usmjeravati. Kriteriji za dodijeljivanjem djece stručnjaku najviše ovise o samim razvojnim potrebama djeteta. Naravno da u Timu oko djeteta sudjeluju i drugi stručnjaci Kabineta, ali je jedan koji kordinira sve usluge i usklađuje ih s potrebama djeteta i obitelji. Zajedno s roditeljima postavljaju se terapijski ciljevi te se uglavnom potiču ona razvojna područja koja su najveći izazov za svakodnevno funkcioniranje djeteta i obitelji. Često roditelji i sami znaju koje situacije svakodnevnog života su im najizazovnije. Što se tiče samih terapija, ona najčešće traje 45 minuta, te ovisno o potrebama djeteta, kao i našim mogućnostima, uglavnom kroz susret jednom tjedno ili jednom u dva tjedna, roditelji imaju priliku promatrati kako stvarati prilike za napredak razvoja djeteta.

I za kraj, što preporučate roditeljima?

Za kraj, ohrabrujem roditelje da ako ih nešto zabrinjava, imaju sumnje ili jednostavno žele dodatnu podršku, da se jave, potraže mišljenje ili pomoć stručnjaka. Roditelji nisu i ne trebaju biti stručnjaci. Zato postojimo mi, koji smo tu za njih i njihovu djecu.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju, 3. studenog:

BAUHAUS:

zatvoreno

KAUFLAND:

zatvoreno

EUROSPIN:

zatvoreno

HEY PARK

zatvoreno

TOMMY

Put Stanova 46 – od 7 do 21

Bože Peričića 5 – od 8 do 14

Skradinska 8 – od 7 do 13

KONZUM:

Ante Starčevića 3 – od 7 do 13

Put Pudarice 34 – od 7 do 20

LIDL:

Put Murvice 18 – od 8 do 21

INTERSPAR

zatvoreno

PLODINE

zatvoreno

SUPERNOVA:

zatvoreno

STUDENAC:

Put Murvice 49 – od 7 do 21

Ulica Franje Fanceva 13 – od 7 do 20

Velebitska ulica 14 – od 7 do 21

Obala kneza Branimira 14 – od 7 do 21

RIBOLA

Put Petrića 51C – 7:00-21:00

Ulica Ivana Lucića 18 – 7:00-21:00

PEVEX

zatvoreno

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Nadbiskup Zgrablić na blagdan Svih svetih u katedrali sv. Stošije: “Blago onima koji znaju da moraju još puno napredovati u ljubavi!”

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić predvodio je na svetkovinu Svih svetih svečano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru u petak, 1. studenog.

Ulazeći po misi u zajedništvo s onima koji zauvijek sudjeluju u ljepoti i radosti Božje ljubavi i Božje svetosti, i nas želi dodirnuti milina Božje svetosti koju sveci žive u punini, rekao je mons. Zgrablić, poručivši: „Slaveći svece koji žive u Bogu, spominjemo se Boga koji prvi nas ljubi, ljubavlju koja nam prethodi. Bog nas poznaje i ljubi i prije nego nas je oblikovao u majčinoj utrobi, kaže prorok Jeremija. Božja ljubav prema nama, tj. svetost, u punini se ostvarila u vremenu i nama darovala u otvorenom Srcu Isusovom, u njegovoj smrti na križu. Probodeno Isusovo Presveto Srce, u kojem je sabrana sva Božja ljubav prema nama, ostaje otvoreno, kako bismo svojim srcem, sa središtem svoje osobnosti, u njega mogli ući, s njime se sjediniti i biti dio ljubavi Božje od koje nas više ništa i nitko ne može rastaviti“, rekao je nadbiskup Zgrablić.

„Svetkovinom Svih svetih promatramo mnoštvo naše braće i sestara koji su nam prethodili u vjeri i koji se sada, nakon smrti, raduju u vječnom zagrljaju Božje ljubavi, koji zauvijek žive u Božjoj svetosti“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da su „bijele haljine svetaca“, koje spominje Knjiga Otkrivenja, blaženstva iz navještenog evanđelja „kojima su oni zaogrnuli svoje živote. Krv Jaganjčeva je ljubav Isusova, krv koja je potekla iz Isusovog probodenog srca, u koju su sveci uronili svoje duše i očistili sebe od svih nečistoća koje su ih udaljavale od jedinstva s Božjom ljubavlju“, naglasio je nadbiskup.

„Mi nismo samo promatrači onoga što su sveci postigli u vječnosti, u konačnom ispunjenju njihovog života. Po ‘općinstvu svetih’, u zajedništvu s njima, pridružujemo se radosti i slavlju koje je Bog pripravio svima koji ga ljube te se učvršćujemo na putu života evanđeoskog blaženstva, tj. na putu svetosti kojeg su i oni živjeli, kako bismo i mi prispjeli u njihovo poželjno društvo“, rekao je mons. Zgrablić.

Razmatrajući navješteno Evanđelje po Mateju, nadbiskup je rekao da Isus i nama progovara, kako bismo već sada i mi bili dionici Kraljevstva nebeskog. „Isus nam progovara o putu koji vodi u nebo, k Bogu, u svetost, u Kraljevstvo nebesko, u zajedništvo sa svima svetima“, rekao je nadbiskup, pojašnjavajući kakav put oskudnih životnih situacija Isus proglašava blaženima i svetima.

Siromasi duhom znaju da su siromašni duhovnim životom, Bogom, ljubavlju, svetošću. „Blago onima koji znaju da moraju još puno napredovati u ljubavi. Naš cijeli život je poziv rasti u ljubavi. Napredujemo u vjeri koliko napredujemo u ljubavi, koliko se bogatimo u Bogu“, rekao je mons. Zgrablić. Ožalošćeni nisu tvrda i hladna srca, već osjećajni. Znaju slušati i prepoznati što tišti tuđe srce i tom srcu donositi utjehu i radost. Krotki su ponizni i mirni.

„’Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi’. Velika je kreposti imati osjećaja za Božju pravdu, biti gladan i žedan pravde na Božji način, ali ne samo prema sebi, nego i prema drugima. Milosrdni imaju hrabrost praštati. Svi imamo potrebu opraštati i primiti oproštenje. Blago onima koji imaju milo i čisto srce i koji su zbog ustrajnosti u pravednosti spremni podnijeti žrtvu, trpjeti i biti prognani. Pripada im velika plaća, velika radost na nebu, u Bogu“, poručio je mons. Zgrablić.

„Životni program blaženstva, put svetosti, može izgledati zahtjevan i naporan. No, on je put smisla i radosti koji vodi do konačnog cilja života“, istaknuo je mons. Zgrablić, podsjetivši na misao pape Franje: „Blaženstvo, svetost, nije životni program sastavljen samo od napora i odricanja, nego je, prije svega, radosno otkriće da ste djeca koju Bog voli. I to vas ispunjava radošću. To nije ljudsko postignuće, to je dar koji primamo: mi smo sveci jer Bog, koji je Svetac, dolazi živjeti u naše živote. On nam daje svetost. Zbog toga smo blagoslovljeni! Radost kršćanina, dakle, nije osjećaj trenutnog ili jednostavnog ljudskog optimizma, već sigurnost da se može suočiti sa svakom situacijom pod Božjim pogledom, s hrabrošću i snagom koja dolazi od njega; čak i usred mnogih nevolja, doživjeli su tu radost i svjedočili joj. Bez radosti, vjera postaje rigorozna i ugnjetavačka vježba i riskira da se razbolite od tuge. Jedan pustinjski otac rekao je da je tuga ‘crv srca’ koji nagriza život“, citirao je nadbiskup papu Franju, poželjevši da kršćani šire radost.

Na kraju propovijedi, nadbiskup je pročitao molitvu za proglašenje blaženima ugodnika Božjih Zadarske nadbiskupije, kako bi bili naši zagovornici kod Boga. To su svećenici Eugen Šutrin, Janez Kranjc, vjernik laik Ivo Mašina i drugi. „Proslavi, molimo Te, ove svoje sluge čašću blaženstva, kako bismo potaknuti i osnaženi njihovom žrtvom ljubavi prema tebi i bližnjemu, iz dana u dan rasli u vjeri, nadi i ljubavi i tako napredovali na putu spasenja te bili sve sličniji tvom ljubljenom Sinu Isusu Kristu koji s Tobom i Duhom Svetim živi i kraljuje u vijeke vjekova. Amen“, zaključio je mons. Zgrablić molitvom za njihovo proglašenje blaženima.

I.G.

Foto: I. Grbić

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve

Objavljeno

-

By

Danas, 2. studenog, katolici slave Dušni dan ili Spomen svih vjernih mrtvih. Obilježava se dan nakon Svih svetih, i to i u Engleskoj Crkvi, kao i u mnogim evangeličkim crkvama.

Ovaj je blagdan nastao 998. g., na inicijativu sveca, benediktinskog opata iz Clunyja, svetog Odilona. Krajem I. tisućljeća, već se na mnogim mjestima nakon blagdana Svih svetih slavio i spomendan mrtvih.

Preko benediktinaca, blagdan se proširio po Europi. Vatikan je službeno potvrdio ovaj blagdan 1311.

Španjolska je 1748. dobila povlasticu da njezini svećenici na Dušni dan mogu služiti tri mise: jednu za koga god žele namijeniti, drugu na nakanu Svetog Oca, a treću za sve vjerne mrtve. Tu je povlasticu papa Benedikt XV. 1915. proširio na cijelu Crkvu.

Uz ovaj blagdan, kao i za Dan Svih svetih, običaj je obilazak groblja i paljenje svijeća za pokojne.

Na Spomen svih vjernih mrtvih – Dušni dan, u četvrtak, 2. studenoga, misu za sve vjerne mrtve, kao i za pokojne svećenike i biskupe Zadarske nadbiskupije, u katedrali sv. Stošije u Zadru s početkom u 18 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu