Connect with us

Hrvatska

Kome je namijenjeno novo cjepivo protiv korone?

Objavljeno

-

Izvor : N1

Zamjenica ravnatelja HZJZ-a, Ivana Pavić Šimetin, gostovala je u Novom danu i komentirala stanje epidemije u Hrvatskoj.

U ponedjeljak je u Hrvatskoj počelo cijepljenje novim cjepivom protiv covida, a Pavić Šimetin rekla je da je prvoga dana novim cjepivom cijepljeno 707 osoba diljem zemlje.

“To je podatak koji smo imali zadnji put u ožujku ove godine. Pozivam građane i dalje da dođu. Ovo cjepivo je i za treću i za četvrtu dozu”, rekla je Pavić Šimetin, dodavši da se građani mogu cijepiti u zavodima za javno zdravstvo, na punktovima u domovima zdravlja te kod liječnika obiteljske medicine.

Objasnila je i kome je novo cjepivo namijenjeno.

“Za treću dozu preporučujemo ju jako dugo svima koji imaju 18 i više godina. Mi imamo nešto više od milijun ljudi koji su primili prve dvije doze, ali nisu treću dozu i već je dugo vremena preporuka za sve da je prime. Četvrta doza, od milijun koji jesu primili treću dozu, za njih je namijenjena četvrta doza, ali među njima se odnosi na one koji imaju 60 i više godina i na one koji su bolesni. S time da četvrtu dozu mogu primiti i svi oni koji to žele. Pogotovo na četvrtu dozu pozivamo osobe od 60 i više godina i one s kroničnim bolestima”, rekla je zamjenica ravnatelja HZJZ-a.

Objasnila je i u čemu je razlika između novog cjepiva i onog dosadašnjeg.

“Razlika je u tome što se novo cjepivo odnosi na wuhanski soj, kao i dosadašnje, ali i na omikron. Ima mRNA i za wuhanski i za omikron, glasnička RNA potiče proizvodnju proteina šiljka koji se odnosi i na omikron i na wuhanski soj, koji onda pruža zaštitu”, rekla je.

Istaknula je da i preboljenje i cijepljenje pružaju zaštitu i određenu sigurnost da će, u slučaju nove zaraze, klinična slika biti blaža te da neće završiti u bolnici. “Međutim, to što nam pruža zaštitu opada s vremenom pa je preporuka da se tri mjeseca nakon posljednjeg cijepljenja ili preboljenja cijepe novim cjepivom”, rekla je Pavić Šimetin.

Što se tiče promocije novog cjepiva, zamjenica ravnatelja HZJZ-a rekla je da će se nove kampanje pokušati vezati uz promociju cijepljenja protiv gripe. “Ciljne skupine su nam iste, to su stariji građani i oni koji imaju kronične bolesti, važno je da se cijepe novim cjepivom i cjepivom protiv gripe, ipak je onda zima lakša. Najveći rizik je u starijoj generaciji, što je viša dobna skupina, to je veći rizik”, rekla je.

Govoreći o epidemiji, sadašnja je epidemiološka situacija povoljna, istaknula je. “Najvažniji podaci su nam uvijek broj hospitaliziranih i preminulih. Sada imamo povoljnu situaciju i zadnjih 2 tjedna imamo pad i u broju hospitaliziranih i u broju preminulih pa imamo nešto više od 400 hospitaliziranih, a prije toga smo imali 1200. I kroz kolovoz je dnevno umiralo 12 ljudi, a sad je mortalitet na oko 8 dnevno”, rekla je Pavić Šimetin.

Ni početak škole nije uzrokovao povećanje broja zaraženih, dapače, zabilježen je pad. “To smo očekivali jer je pad vezan uz podvarijantu omikrona B.A. 5, koja je zadnjih tjedana apsolutno dominantna. To smo naučili, kad je neka varijanta dominantna, to je trenutak u kojemu je procirkulirao virus i dolazi do pada broja novooboljelih i to se sada događa s ovom podvarijantom omikrona. Očekujemo i dalje pad, a jedino što bi tu moglo promijeniti stvari je pojava neke nove podvarijante”, rekla je Pavić Šimetin.

Na pitanje postoji li opasnost od pojave novih podvarijanti, Pavić Šimetin rekla je da Europski centar za kontrolu bolesti stalno vodi brigu o tome i da se zasad govori da nema ništa od toga.

Međutim, podsjetila je na novu podvarijantu omikrona koja je zastupljena u Indiji, ali ne vjeruje da će se ona širiti. “Iz dosadašnjeg iskustva, o njoj se govori oko mjesec dana i da je trebala imati karakteristike brzog širenja na cijeli svijet, proširila bi se. Ali ipak trebamo biti oprezni”, rekla je Pavić Šimetin.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Policija zaplijenila 18 kg trave: Nije teško izračunati koliko jointova neće na ulice

Objavljeno

-

Na Petrinjskom području policija je pronašla i oduzela preko 18 kilograma cvjetova marihuane, 41 stabljiku indijske konoplje i manju količinu otopine heptanona, a osumnjičeni 57-godišnjak je uhićen i predan pritvorskom nadzorniku.

Na konferenciji za novinare u Petrinji rečeno je kako je o najveća zapljena droge u Policijskoj upravi sisačko-moslavačkoj u posljednje vrijeme. Rezultate dovršenog dovršenog kriminalističkog istraživanja nad 57-godišnjakom kojega sumnjiče za neovlaštenu proizvodnju i promet drogama, predstavili su Alenko Vrđuka, ovlašten za obavljanje poslova načelnika Policijske uprave i Vlado Papeš, voditelj Službe kriminalističke policije.

“Ako uzmete količinu droge koju smo ovdje izložili, nije teško izračunati kolika je to jointova koji se neće pojaviti na ulicama”
Vrđuka je istaknuo činjenicu da je ovo kriminalističko istraživanje samo jedno od mnogih aktivnosti koje Policijska uprava sisačko-moslavačka provodi u cilju suzbijanja neovlaštene proizvodnje i prometa drogama. U devet mjeseci zabilježeno je 58 kaznenih djela neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te 79 prekršaja. “Ako uzmete količinu droge koju smo ovdje izložili, nije teško izračunati kolika je to jointova koji se neće pojaviti na ulicama te samim time utječemo na smanjene problematike zloporabe droga na području Policijske uprave sisačko-moslavačke”, zaključio je Vrđuka.

I Papeš se pohvalio uspjesima policije te je izdvojio dva kriminalistička istraživanja iz domene droga u proteklih mjesec dana na području Gvozda i Sunje. Na području Gvozda otkriven je improvizirani laboratorij te je pronađeno i oduzeto 3.7 kilograma marihuane, dok je na području Sunje kod 31-godišnjaka pronađeno oko 400 grama te droge.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ZNATE LI KADA I ŠTO SLAVIMO? 31. listopada je Svjetski dan štednje, 1. studenog Svi sveti, a pokojnih se sjećamo 2. studenog…

Objavljeno

-

By

Po kršćanskoj tradiciji, koju prihvaćaju i mnogi nekršćani, u dane koji su pred nama, 1. i 2. studenog, vjernici se posebno sjećaju i u duhu povezuju sa svojim pokojnicima. To su blagdan Svih svetih i Dušni dan. U to vrijeme, vjernici se posebno sjećaju svojih pokojnih te posjećuju groblja, mole i pale svijeće na njihovim grobovima. Premda se groblja obilaze i posljednjeg dana listopada, jedina je istina da na taj datum slavimo tek – Svjetski dan štednje.

Današnje su generacije navikle blagdan Svih svetih zvati “danom mrtvih” što nije točno. Katolici, naime, vjeruju kako smrt nije kraj već – početak života s Bogom.

“Ljudska duša je besmrtna, nakon smrti se mijenja, ali ne prestaje i zato obilježavamo Dušni dan koji se slavi nakon Svih svetih i koji je posebno posvećen molitvi i sjećanju na pokojne”, pojašnjava se.

Svi sveti (također Sisveti ili Sisvete) svetkovina je u Rimokatoličkoj crkvi, a njome se slave svi sveci, kako oni koji su već kanonizirani, tako i oni koji to još nisu.

Prvi spomen blagdana Svih svetih javlja se u 4. stoljeću. Prvi tragovi općeg slavlja Svih svetih zabilježeni su najprije u Antiohiji i to upravo u nedjelju nakon Duhova. Papa Grgur III. (731. – 741.) premjestio je ovaj blagdan na 1. studenoga kako bi se poklopio s drevnim keltskim blagdanom »Samhain« koji je označavao Novu godinu. Papa je stoga izabrao 1. studenoga kao datum godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama »svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika, i svih savršenih pravednika koji počivaju u miru po čitavome svijetu.« U vrijeme Karla Velikog blagdan je već bio izuzetno proširen, a kralj Luj Pobožni proglasio ga je 835. zapovjedanim blagdanom. Proglas o tome izdan je »na zahtjev pape Grgura IV. uz pristajanje svih biskupa.«

U kalendaru Katoličke crkve Svi sveti označeni su kao svetkovina, a ujedno su i neradni dan u Republici Hrvatskoj.

Među narodom obično se ovaj blagdan povezuje s obilaskom groblja i uređivanjem grobova, pa tako i spomenom na mrtve. Ipak, u Crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan obilježava dan kasnije, 2. studenog.

Spomendan vjernih mrtvih nastao je inicijativom sveca, benediktinskog opata iz Clunyja, svetog Odilona. Krajem I. tisućljeća, već se na mnogim mjestima nakon blagdana Svih svetih slavio i spomendan mrtvih. Taj spomendan 998., sv. Odilo službeno je uveo u Cluny, o kojem je bilo ovisno oko tisuću benediktinskih samostana. Preko benediktinaca, blagdan se proširio po Europi. Vatikan je službeno potvrdio ovaj blagdan 1311.

Uz ovaj blagdan, kao i za Dan Svih svetih, običaj je obilazak groblja i paljenje svijeća za pokojne.

Kod blagdana Svih svetih naglasak je na ono “svih”, po cijelom svijetu, kroz svu povijest, a Dušni dan (2. studenoga) upravlja vjerniku misao više na njegovu pokojnu rodbinu, prijatelje, pretke, poznanike, sunarodnjake.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

MUP poslao važno upozorenje vozačima: Kazna najmanje 60 eura

Objavljeno

-

By

U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač bicikla ili osobnog prijevoznog sredstva kaznit će se novčanom kaznom od 60 eura, kažu u MUP-u. Od 1. studenog do 31. ožujka i danju je na motornim vozilima obavezno korištenje dnevnih ili kratkih svjetala, podsjetilo je u srijedu Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) na članak Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

U MUP-u dodaju kako su vozači mopeda i motocikala dužni tijekom cijele godine danju imati upaljena kratka svjetla na vozilu, a u slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač će se kazniti novčanom kaznom od 30 eura.

Upozorenje i biciklistima
Pored navedenog, vozači bicikala te osobnih prijevoznih sredstava od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) te danju u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu ili osobnom prijevoznom sredstvu moraju imati upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.

U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač bicikla ili osobnog prijevoznog sredstva kaznit će se novčanom kaznom od 60 eura, kažu u MUP-u.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu