ZADAR / ŽUPANIJA
POSEBNA BRODSKA LINIJA ZA SUDIONIKE Budi i ti dio lijepe sportske priče na otoku Ugljanu! Ovog vikenda novi Zadar Outdoor Festival!
Zaljubljenike u sport, ali i sve one koji će to tek postati, sigurno će razveseliti vijest kako je pred nama novi Zadar Outdoor Festival!
Peto izdanje će se održati idući vikend, 24. i 25. rujna u Preku na otoku Ugljanu. Na festivalu vas očekuju četiri natjecateljske discipline: Trail Otoka maslina (5, 12 i 18 km), natjecanje u SUP-u, kajakingu i brzinskom penjanju. Na rasporedu su i zanimljiva predavanja, besplatne radionice te program za djecu. Ekipa ZOF-a osigurala je i poseban prijevoz katamaranom u subotu, 24. rujna kako biste na vrijeme stigli na trailove te mogli ostati do kraja koncerta popularnog benda Mjesni Odbor. Partner festivala je lokalna pivovara Brlog, koja vam ovom prigodom priprema i posebnu Festivalsku plavušu, a suorganizatori festivala TZ Preko i Općina Preko i ove godine će se pobrinuti za ukusnu lokalnu spizu.
Prekrasnu prirodu otoka Ugljana imate mogućnost istražiti u subotu, 24. rujna, sudjelovanjem na jednoj od triju ponuđenih trail staza dužine 5, 12 ili 18 km. Kategorije nose imena prema vremenskim prilikama na moru pa je tako kategorija Bonaca (5 km) najlakša te je idealna za obitelji s djecom, početnike pa i umirovljenike dobrog zdravlja i fizičke kondicije. Mareta označava neznatno uznemireno more, a u ovom slučaju riječ je o utrci dugoj 12 km, koju će s užitkom proći rekreativci srednje spremnosti. Kategorija Fortunal (18 km), kako joj i samo ime kaže, nevrijeme na moru s visokim valovima, najzahtjevnija je kategorija koja se preporučuje samo iskusnim trkačima.
Sve detalje vezane uz pravila sudjelovanja na trailovima, kao i rutu kretanja naći ćete na Internet stranici organizatora: https://bit.ly/3BNHjsy
Natjecateljski program u nedjelju, 25. rujna započinje utrkama u kajaku i na SUP-u. Ove utrke će se održati na atraktivnoj ruti koja vodi oko otočića Galevca ispred Preka, kojega krasi crkvica i samostan Sv. Pavla iz 15. stoljeća.
Iskustvo u vožnji kajaka i SUP-a nije nužno, štoviše organizatori sve sudionike pozivaju da se okušaju u ovim morskim disciplinama koje su postale nezaobilazna rekreacija i zabava na moru, a ukoliko biste ipak voljeli malo vježbati prije natjecanja, imate priliku za isprobati kajak i SUP u subotu poslijepodne.
Nedjeljni program donosi natjecanje u brzinskom penjanju. Mjesto održavanja uspona je penjalište Željina litica podno brda sv. Mihovil. Ova stjenovita barijera široka je tristotinjak metara, a visoka od 10 do 60 metara. Ambijent podno litice, među šumama crnike i prastarim maslinama, uistinu je poseban, a dodatnu čar daju pregledni vidici na zadarski arhipelag.
U sklopu Zadar Outdoor Festivala organizirat će se i niz zanimljivih besplatnih radionica i predavanja, a osmišljen je i poseban program za djecu. Svi zainteresirani se mogu prijaviti na radionicu joge, kizombe, SUP-a i sportskog penjanja.
Edukativno predavanje na temu Život bez granica održat će kondicijski trener Goran Špaleta, ovogodišnji finalist popularnog TV showa Survivor. O temi disbalansa u prehrani u sklopu istoimenog predavanja okupljenima će govoriti Katarina Skroza, certificirana trenerica i savjetnica za prehranu te višestruka svjetska i europska prvakinja u natjecateljskom bikini fitnessu.
Edukativnih sadržaja, koji su ujedno i zabavni, neće nedostajati ni za najmlađe. Za njih je pripremljena radionica kajakinga, zatim košarkaško natjecanje u šutiranju trica i slobodnih bacanja koje organizira Ženski međunarodni košarkaški kamp Belece te Aquathlon koji uključuje plivanje i trčanje, a organizira ga Triatlon klub Zadar.
Kakav bi to program bio bez malo dobre zabave? Za veselu i rasplesanu atmosferu pobrinut će se poznati šoltanski sastav Mjesni Odbor. Besplatan koncert za sve natjecatelje, ali i ostale prisutne goste održat će se u subotu, 24. rujna u 20:00 sati. Predgrupa popularnom bendu bit će lokalni sastav HighSeas koji će sa svirkom početi u 19:00 sati.
Kako biste na trail utrke stigli na vrijeme te mogli ostati do kraja koncerta, ekipa Zadar Outdoor Festivala osigurala vam je i poseban prijevoz katamaranom Paula koji će voziti 24.09. u 08:00 sati sa Liburnske obale (zadarska riva), a povratak će biti u 24:00 sata sa gata Marine Preko. Cijena karte po osobi iznosi 20 kuna.
Sve spomenute događaje, kao i prirodne ljepote otoka, valja zabilježiti fotoaparatom jer će se ove godine birati i Naj ZOF fotografija. Pritom će pobjednička fotografija osvojiti vrijednu nagradu.
Još jedna posebnost Zadar Outdoor Festivala jest i to što je riječ o #plasticfree festivalu, koji vodi računa o očuvanju svoje okoline i prirode. Krajolik otoka Ugljana nadaleko je poznat po prekrasnim maslinama, a pobjednici pojedinih kategorija će se moći pohvaliti kako su kao nagradu osvojili sadnice masline, što sad već postaje tradicija.
Festival Zadar Outdoor spremno potiče lokalne priče i projekte pa je jedan od partnera na ovogodišnjem izdanju i Brlog zadružna pivovara. Ova zadarska pivovara prepoznatljiva je po svojim craft pivima osebujnih imena; Plavuša, Neposlušna i Špurija, a svim posjetiteljima ZOF-a predstavit će i Festivalsku Plavušu.
Suorganizatori Festivala su Turistička zajednica Preko i Općina Preko, a upravo oni su zaslužni za vrhunsku spizu spravljenu od lokalnih namirnica kojom se natjecatelji krijepe nakon natjecanja.
Možemo zaključiti da je Zadar Outdoor Festival jedna od najpoželjnijih manifestacija ovog rujna!
Na sve Zadar Outdoor discipline možete se prijaviti putem linka: https://bit.ly/2YwmP1T.
Sve novosti vezane uz održavanje festivala možete pratiti i na društvenim mrežama Facebook
https://www.facebook.com/ZadarOutdoor/ te Instagram
https://www.instagram.com/zadaroutdoor/.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
ZADAR / ŽUPANIJA
GRADSKA LOŽA: Izložba Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA
Galerija umjetnina Narodnog muzeja Zadar poziva na otvaranje izložbe Igor Rončević ZLATO I SREBRO ZADRA, u četvrtak 7. studenog 2024. godine u 19 sati u Gradskoj loži.
Izložba će biti otvorena do 1. veljače 2025. godine.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
Hrvatska3 dana prije
APEL IZ VATROGASNE ZAJEDNICE: Oprez za blagdan Svih svetih i Dušni dan!