Hrvatska
Srića objasnio zašto je i dalje veliki broj umrlih od COVID-a
Nakon gotovo dvije godine teške borbe s COVID-om, novim sojevima, obvezno-neobveznim cijepljenjem, izolacijama, stotinama umrlih i onih koji su preživjeli, ali s teškim posljedicama – u Hrvatskoj danas COVID pratimo povremeno, sa suhim statistikama. Tako su u posljednja 24 sata zabilježena 43 nova slučaja, ukupno malo više od 4000 zaraženih. Na bolničkom je liječenju 521 pacijent, 15 ih je na respiratoru, a 15 je i umrlih. Kakvo je stanje vezano uz COVID-19 u emisiji HRT-a Studio 4 govorio je pulmolog dr. Saša Srića.
Svjedoci smo dvije godine pandemije COVID-a 19 i živim s njim. COVID-19 pandemija nije nestala, rekao je u pulmolog Saša Srića gostujući u Studiju 4.
– Prisutna je u nešto blažem obliku, no ne smijemo zaboraviti da je virus oko nas, da virus postoji i da se s njim susrećemo svakodnevno. Ovaj soj omikrona, uz više podvarijanti, je blaži oblik bolesti. No ne smijemo zaboraviti kako dolazi jesensko razdoblje, zatvaranje u prostor i kada ćemo imati veći broj hospitalizacija. Činjenica je da omikron najčešće zahvaća gornji respiratorni trakt, a rjeđe pluća s razvojem u teški oblik s kojim pacijenti završe na respiratorima, rekao je.
– U razdoblju kad smo imali puno zaraznije, puno opasnije i klinički teže, wuhanski soj i delta soj, to su bili pacijenti koji obolijevali i bili hospitalizirani te dominantno umirali zbog respiracijske insuficijencije koja je bila uzrokovana teškim upalama pluća pa smo imali i veliki broj umrlih. Danas imamo puno manji broj zaraženih, a brojka umrlih i dalje je velika. Razlog je taj zato što su to dominantno pacijenti koji ovaj puta većim dijelom ne umiru od COVID-a nego s COVID-om. To su pacijenti starije životne dobi, imunološki kompromitirani, pacijenti koji dominantno dolaze u bolnice zbog praktički sasvim druge priče – zbog akutnog srčanog udara, moždanog udara, prijeloma i koji moraju biti hospitalizirani i koji nemaju simptome COVID bolesti. No testiranjem, što se u bolnicama mora raditi, pacijentima se utvrdi da je riječ o COVID pozitivnim i oni onda moraju biti primljeni na odjel i zbog toga se to događa, istaknuo je.
– Pozivam još jednom sve sugrađanke i sugrađane starije od 60 godine života, imunokompromitirane, sve korisnike umirovljeničkih domova, da se cijepe s trećom ili četvrtom (drugom docjepnom dozom) kako bi se zaštitili od težeg oblika bolesti, hospitalizacije i smrti. Ono što je bizarno, vezano uz cijepljenje, da je odaziv za prvu dozu cijepljenja praktički stao prije par mjeseci. Na dnevnoj razini broj cijepljenih prvom dozom je manji od 10. U ovom trenutku imamo manje od 60% procijepljenosti ukupne populacije. Kada bi ta brojka išla preko 80-85% imali bi puno bolju i zahvalniju populaciju, objasnio je Srića.
Ima i pacijenata s upalom pluća
Naglasio je da ima i sada pacijenata s upalom pluća, no da je to u odnosu na prošlu godinu drastično manji broj pacijenata.
– Pacijenata s upalom pluća, odnosno s bolesti donjeg dijela dišnog sustava je oko 10%. Kod omikron soja dominiraju simptomi koji zapravo nalikuju prehladi ili virozi. no svaki pacijent koji ima simptome povišene tjelesne temperature, grlobolje i kašlja treba se testirati jer je sve COVID-19 dok se COVID-19 ne isključi, rekao je.
– Sigurno među ukupnom populacijom imamo najmanje 20% COVID-19 pacijenata koji nemaju simptome odnosno asimptomatskih. Zato se sugerira svakome tko razvije simptome koji mogu upućivati na virus da se testira. Asimptomatski zaista nemaju potrebe za testiranjem, dodao je Srića.
Mogu li se dogoditi neugodna iznenađenja s COVID-om ove zime?
– Definitivno je ovo virus koji nas nikad ne smije ostaviti uspavanim. Moramo stalno biti budni, vjerujemo i nadamo se, barem prema pokazateljima, da je ovaj omikron barem nekakav “spas” jer je to virus, bez obzira na sve svoje podvarijante, koji je pokazao da ne izaziva težu kliničku sliku. Ako neće doći do mutacije virusa u neki teži oblik vjerujemo da ćemo ići nekakvim laganim korakom prema kraju pandemije. Nemojmo doći do cilja, kao što je i rekao predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije, dok nismo prošli crvenu crtu, istaknuo je.
– Pridržavajmo se epidemioloških mjera koliko je moguće, cijepimo se i vjerujemo da će doći trenutak kada ćemo proglasiti kraj pandemije. Briga za vlastito zdravlje mora ostati na prvom mjestu neovisno o ukrajinskom ratu, inflaciji. To jesu veliki problemi, no zdravlje mora biti i ostati najveće bogatstvo i moramo brinuti prije svega sami za sebe, a samim time i za naše bližnje, rekao je završno Srića.
Hrvatska
Ceste su mokre i skliske, opasnost od odrona
Kolnici su mjestimice mokri ili vlažni i skliski, a ponegdje ima i magle, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK)
Opasnost od odrona
Mogući su odroni na cestama u gorju i Jadranskoj magistrali (DC8). Savjet vozačima je prilagoditi brzinu i način vožnje uvjetima na cestama i održavati sigurnosni razmak između vozila.
Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu na nekim državnim i županijskim cestama u Lici i dijelu Zadarske županije te na svim lokalnim i županijskim cestama u Ličko-senjskoj županiji. Za sav promet zatvorene su zbog snijega ili srušenih stabala županijske ceste Duzluk-Kutjevo; Gornji Vrhovci-Poljanska; Velika-Jankovac.
U prekidu je katamaranska linija Ubli – Vela Luka – Hvar – Split.
Hrvatska
Znate li razliku između rasprodaje, akcije i sniženja?
Izloge trgovina uskoro će preplaviti šarenilo brojeva s predznakom minusa i znakom postotka, a sve pod velikim natpisom sezonskog sniženja. Znate li po čemu se ono razlikuje od akcije ili rasprodaje, te koja su vaša prava i obaveze prodavača?
Akcijske prodaje, rasprodaje i sezonska sniženja smatraju se posebnim oblicima prodaje u kojima se proizvodi i usluge nude po cijenama nižim od onih u redovnoj prodaji, ali kupac pritom zadržava ista prava kao u redovitoj prodaji. Uključuje to i zamjenu kupljenih proizvoda, ali valja imati na umu da je na sniženjima slabija ponuda nego u redovnoj prodaji.
Akcijska prodaja
Svaka prodaja određenih proizvoda po cijeni koja je niža od cijene tog proizvoda u redovnoj prodaji je u osnovi akcijska prodaja, a ukoliko su ispunjeni još neki uvjeti trgovac je može oglasiti kao rasprodaju ili sezonsko sniženje.
Sezonsko sniženje
Sezonskim sniženjem smatra se prodaja proizvoda po sniženoj cijeni nakon proteka sezone. Na ovaj oblik posebne prodaje trgovac ima pravo najviše dva puta godišnje, za zimsko sniženje od 27. prosinca, a za ljetno od 1. srpnja. Sezonsko sniženje može trajati najdulje 60 dana, a ukoliko u tom razdoblju ne uspije prodati sve proizvode, trgovac ih može nastaviti prodavati po sniženoj cijeni sve do isteka zaliha, samo što u tom slučaju ne smije oglašavati sezonsko sniženje.
Rasprodaja
Prodavati proizvode po nižoj cijeni na rasprodaji trgovac ima pravo u slučaju prestanka poslovanja, ukoliko mu je poslovanje ozbiljno ugroženo ili ako prestaje s poslovanjem u dosadašnjim poslovnim prostorijama. Isto tako, rasprodaju može proglasiti zbog obavljanja složenijih građevinskih radova unutar ili na poslovnim prostorijama, ali rasprodavati može samo određeni proizvod kojega prestaje prodavati, piše tportal.hr.
Hrvatska
Počela su zimska sniženja, trajat će do kraja veljače. “Trgovci su dužni učiniti jednu stvar”
Uobičajeno, nakon božićnih blagdana, a uoči Nove godine, započinju zimska sniženja u trgovinama. Sniženja su počela u petak u fizičkim trgovinama, a putem interneta već u četvrtak navečer.
Sezonsko sniženje, i zimsko i ljetno, traje najduže 60 dana, što znači da će ovo trajati do kraja veljače.
U Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača (HUZP) i prije ovog sezonskog sniženja upozorili su na moguće zamke koje vrebaju potrošače prilikom kupovine.
“Veliki popusti često su samo mamac za nepromišljene kupnje, ali i za lažna sniženja cijena”, poručuju iz HUZP-a.
Trgovac je dužan istaknuti dvije cijene
Potrošače upozoravaju na najvažnije pravilo prilikom sezonskog popusta: Trgovci su dužni istaknuti dvije cijene – cijenu na sezonskom sniženju i najnižu cijenu tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja sezonskog sniženja.
“Tako će svima biti jasno koliko je zaista njihov proizvod snižen, odnosno koliko manje plaćaju od uobičajene cijene”, kažu u HUZP-u.
Tijekom sezonskih sniženja vrijede sva pravila kao i u redovnoj prodaji. Primjerice, cijene moraju biti jasno, vidljivo i čitko istaknute, a isticanjem obje cijene – redovne i snižene, potrošaču mora biti jasno koliko će platiti neki proizvod manje od njegove uobičajene cijene.
Također, ako trgovac tijekom sezonskog sniženja ne proda sve ponuđene proizvode, može nastaviti s prodajom proizvoda po sniženoj cijeni sve do isteka zaliha. No, takvu prodaju nakon 60 dana ne smije više oglašavati kao sezonsko sniženje.
Sezonsko sniženje nije akcijska prodaja
Prema Zakonu o zaštiti potrošača, sezonsko sniženje jedan je od posebnih oblika prodaje. Druga dva su akcijska prodaja i rasprodaja. Posebni oblik prodaje podrazumijeva prodaju proizvoda i usluga po cijenama nižim od cijena u redovnoj prodaji.
Za razliku od akcijske prodaje tijekom koje se proizvodi prodaju po cijeni nižoj od cijene kakvu imaju u redovnoj prodaji, sezonsko sniženje znači prodaju proizvoda po sniženoj cijeni nakon isteka sezone.
Nekoliko savjeta kupcima
Što se tiče kupovine putem interneta tijekom sezonskog sniženja, u HUZP-u ponavljaju nekoliko zlatnih savjeta:
Kupujte na provjerenim web stranicama. Prije online kupovine provjerite internetske trgovine na besplatnom servisu iffy.cert.hr te provjerite iskustva i recenzije drugih kupaca.
Pročitajte opće uvjete da znate s kim sklapate kupoprodajni ugovor.
Ne ostavljajte druge podatke o kartici kojom plaćate osim broja računa i svoga imena i prezimena. Nikada ne dijelite i ne šaljite presliku kartice, broj kartice ili PIN.
Ne primajte pakete koje niste naručili. A od dostavne službe zatražite provjeru sadržaja paketa prije preuzimanja. Ako dostavljač to ne dozvoli ili ne da račun, vjerojatno se radi o prijevari.
Kolika sniženja nude trgovine
U nekim trgovinama još traju božićne akcije pa zasad nisu istaknule svoja zimska sniženja, ali smo provjerili petnaestak trgovina nekih poznatih brendova koje su to učinile. Evo kolike popuste nude tijekom zimskog sniženja:
Bershka do 50%
Borovo do 70%
Calzedonia do 50%
Deichmann do 50%
Europa 92 do 50%
H&M do 50%
Hervis do 50%
Intersport od 20 do 40%
JYSK do 60%
Mango do 50%
Massimo Dutti do 50%
Pull&Bear do 40%
S.Oliver do 50%
Stradivarius do 40%
Terranova do 70% na online kupovinu
Timberland do 50%
Zara do 40%
-
Hrvatska4 dana prije
KRAJ BOŽIĆNIH BLAGDANA / Danas slavimo blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
“HRVATSKI BOŽIĆ” / U ponedjeljak u crkvi sv. Frane koncert klapa i KUD-ova
-
magazin5 dana prije
Horoskop za 5. siječnja 2025.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
POGORŠANJE VREMENA / Danas oblačno, od ponedjeljka vjetar i kiša. Trajat će cijeli tjedan…