ZADAR / ŽUPANIJA
DUKIĆ SA PREDSJEDNIKOM UPRAVE HC-a: Do kraja mjeseca natječaj za izvođača radova na križanju na Žmirićima
Do kraja ovog mjeseca bit će raspisan natječaj za izvođača radova na rekonstrukciji križanja na Žmirićima. Najavio je to danas u Zadru predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić na radnom sastanku s gradonačelnikom Brankom Dukićem. U prvoj fazi radova izgradit će se obilazne prometnice oko raskrižja, a pri izvođenju radova na tom projektu koordinirat će se i uskladiti radovi s radovima na izgradnji sustava odvodnje u fazi projekta Aglomeracije za područje Petrčana i Kožina.
U istom razdoblju, nastavio je Škorić, raspisuje se i natječaj za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju državne ceste D 8 od križanja s D 407 (područje Plodine, Interspar) do Murvice uz proširenje dijela trase u četverotračnu prometnicu od Crnog do ulaza u Murvicu. Taj je projekt, naglasio je gradonačelnik Dukić, prioritet s obzirom na skori početak izgradnje sustava odvodnje koji se spaja s Gospodarskom zonom Crno.
– Aktivacijom GZ Crno, ali i novog Gradskog groblja, upravo ovaj prometni pravac bit će dodatno opterećen i neophodno je proširenje tog dijela D 8. Radovi na izgradnji komunalne infrastrukture u Zoni traju, gradi se i groblje. Zato je vrlo važno uskladiti izvođenje radova na rekonstrukciji južne trase te prometnice s ugradnjom kanalizacije, a proširenje sa spojem na cestu koja vodi do groblja i zone – objasnio je gradonačelnik.
S obzirom na skori dovršetak izgradnje novih 100 stanova iz programa POS, za 15 dana Hrvatske ceste raspisat će i natječaj za projektiranje proširenog spoja D 8 s Ulicom Antuna Dobronića iznad „Dvije pumpe“. Konačno, na ovoj državnoj prometnici u dijelu trase koja ide iznad Smiljevca i Ričina, na današnjem je sastanku dogovoren i skori početak projektiranja lijevih skretača na križanju s ulicama Nikole Šopa i Knezovca Šubića Bribirskih.
Predsjednik Uprave Hrvatskih cesta izvijestio je i kako su završene potrebne studije za novu cestu između Ulice Hrvatskog sabora i šume Musapstan. Potvrđeno je kako se radovi na rekonstrukciji spoja Put Biliga s Ulicom Hrvatskog sabora odvijaju sukladno dinamičkom planu, a dogovoreno je i skoro potpisivanje ugovora o suradnji Grada Zadra i Hrvatskih cesta o projektiranju i gradnji pješačkog pothodnika ispod Ulice Hrvatskog sabora iznad Vukovarske ulice na Bilom brigu.
– Sa Zadrom kvalitetno surađujemo godinama i mislim da realizirani projekti najbolje govore, a sad nam slijedi nekoliko novih natječaja i važnih projekata u kojima se moramo koordinirati kako s gradom tako i s gradskim tvrtkama. Osim križanja Žmirići, na poseban način me veseli što će se uz državnu cestu otvara poslovna zona Crno i što ćemo dati svoj mali doprinos i tom strateškim projektu. Vodeći računa o aglomeraciji i ljetnim gužvama u naredne dvije godine slijedi nam novi zamah – istaknuo je Škorić.
Pred nama je ključno razdoblje u izgradnji komunalne infrastrukture Zadra u kojem ćemo dugoročno osigurati veću funkcionalnost prometnog sustava i zadovoljiti sve potrebe za zbrinjavanjem otpadnih voda na čitavom području. Pri tom upravo ulaganja u državne prometnice ključne su za širenje mreže suvremenih prometnih pravaca unutar grada. Sa ovim najavljenim investicijama čiju realizaciju očekujemo u iduće dvije godine Hrvatske ceste još jednom su potvrdile učinkovitost i partnerski odnos sa Zadrom i na tome im zahvaljuje, zaključio je gradonačelnik Dukić.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…