Connect with us

Tech

Znanstvenici otkrili još jedan problem – nevidljivu kišu bez okusa i mirisa

Published

on

foto: Unsplash

Ne možemo je vidjeti, ne možemo je osjetiti, a nema ni miris ni okus, no svaki se dan s neba spušta plastična magla. Znanstvenici smatraju da taj nevidljivi pljusak opasno zanemarujemo.

Novozelandski tim znanstvenika sa Sveučilišta u Aucklandu napravio je novu procjenu nakupljanja čestica mikroplastike u urbanoj sredini, a njihovo istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Environmental Science & Technology, pokazalo je da se svakodnevno u prosjeku nakupi oko 5000 čestica mikroplastike po kvadratnom metru krovova u Aucklandu.

Drugim riječima, riječ je o zaprašivanju s oko 74 tone mikroplastike na godišnjoj razini. Stavljeno u još razumljiviji kontekst, to je ekvivalent oko tri milijuna plastičnih boca, piše Science Alert.

Da je podatak dobiven iz novog istraživanja doista zapanjujući, govori i to da je riječ o puno većoj količini zaprašivanja mikroplastikom nego što se nedavno izračunalo da se slijeva u London, Hamburg ili Pariz, koji su i puno veći gradovi od Aucklanda.

Studija iz 2020. godine procijenila je da će u prosjeku samo 771 mikroplastična čestica pasti na kvadratni metar krovova u Londonu. Vjerojatno je da prethodne procjene kvalitete zraka, poput navedenih u Londonu, jednostavno nisu mjerile najmanju mikroplastiku u optjecaju.

Ne postoji standard mjerenja mikroplastike u zraku

Zapravo ne postoji standardna metodologija ili protokol za identifikaciju mikroplastike u zraku, a to znači da se svaka znanstvena studija provodi na malo drugačiji način. Kako se sposobnost znanstvenog mjerenja najsitnije mikroplastike nastavlja poboljšavati, stručnjaci primjećuju i puno više tih čestica koje se skrivaju u zraku oko nas nego ikad prije.

Početna znanstvena istraživanja ljudskih pluća sugeriraju da mikroplastika čak cirkulira u našem dišnom sustavu, iako s nepoznatim učincima na zdravlje.

Buduće istraživanje treba točno kvantificirati koliko plastike udišemo. Postaje sve jasnije da je ovo važan način izlaganja, kaže kemičar Joel Rindelaub sa Sveučilišta u Aucklandu.

PE, PC, PET…

Rezultati novozelandske studije temelje se na 9-tjednoj studiji dvaju mjesta u Aucklandu – jedno je bilo locirano na krovu sveučilišne zgrade, a drugo na ogradi u gradskom predgrađu. Mikroplastika u zraku uhvaćena je pomoću lijevka i staklenke.

Novozelandski znanstvenici izbrojili su ostatke osam različitih vrsta plastike koje se prenosi zrakom na oba mjerna mjesta. Najproduktivniji su bili polietilen (PE), koji se koristi u vrećicama i bocama s mješovitom robom, polikarbonat (PC), koji se koristi u zaštitnoj opremi i medicinskim uređajima, i polietilen-tereftalat (PET), koji se koristi u pakiranju hrane i pića.

Većina čestica uhvaćenih tijekom eksperimenta bila je veličine između 10 i 50 mikrometara. Većina njih bili su plastični fragmenti, a samo 3 posto bilo je veće od 100 mikrometara.

Vjetar i valovi igraju znatnu ulogu

S porastom vjetrovitih uvjeta mikroplastika uhvaćena u gradu imala je tendenciju porasta u količini, a rezultati istraživanja upućuju na to da je plastika u zraku koja pluta oko Aucklanda u određenoj mjeri i podignuta vjetrom i valovima na obali.

Velik problem za okoliš i ljudsko zdravlje?

Također, to bi mogao biti još jedan potencijalni razlog zbog kojeg se čini da je plastike u zraku manje u Njemačkoj i Engleskoj. No čak i u kontinentalnoj unutrašnjosti plutajući mikrozagađivači i dalje su velik problem. Znanstvenici su 2021. godine upozorili da je mikroplastika koja se prenosi zrakom toliko sveprisutna u atmosferi da možda već ima utjecaja na klimatske promjene na Zemlji. U budućnosti, ako koncentracije nastave rasti, čestice bi mogle pogoršati efekt staklenika apsorbirajući i raspršujući svjetlost i toplinu.

Znanstvenici još ne znaju ima li mikroplastika u zraku utjecaj na ljudsko zdravlje, ali što je manji plastični fragment ili vlakno, veća je vjerojatnost da će prijeći u ljudske stanice kroz dišni sustav, piše Zimo.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

VIDEO / Renault 4 se vraća, ali u malo drugačijoj verziji: Donosimo sve detalje

Published

on

By

Renault

Vraća se Renault 4! Ova istinska ikona koja je promijenila način na koji su ljudi nekad putovali bila je prava “Katica za sve”.

U narodu poznat kao “Mali div”, Renault 4 bio je automobil za svakoga i za svaku svrhu – od odlaska na more do prevoženja građe za vikendicu.

Retro – futuristički

Renault je sada ovaj model odlučio ponovno vratit na scenu, ali u modernijoj i električnoj varijanti. No ipak, trebao bi zadržati DNK originalnog modela, a to znači puno prostora u kabini i sposobnost da ide bilo kuda.

Renault

I sam izgled je, kako kažu Francuzi, retro – futuristički – a po njemu se da naslutiti da bi mogao ići i van asfalta.

Renault

Punog imena Renault 4 E-Tech ima zadatak predstaviti električne automobile široj masi, a u tome bi mu trebao pomoći i doseg od 400 kilometara. Kako će u tome uspjeti, ostaje za vidjeti kada stigne u Hrvatsku.

Renault

 
Continue Reading

Tech

Otkrivamo najbolje trikove za vaš iPhone: Jeste li ih već isprobali?

Published

on

By

Od superbrzog snimanja i brzog ulaska u kameru, preko zakazivanja slanja poruka, pa sve do dešifriranja uputa za pranje odjeće, ovo su naši omiljeni trikovi za iPhone.

Bez obzira na to koliko dugo koristite iPhone, uvijek postoji nešto novo što možete otkriti. Od trikova za uštedu vremena do skrivenih postavki, on može puno više nego što se čini na prvi pogled.

Evo nekoliko korisnih funkcija koje će vas možda iznenaditi i učiniti njegovo korištenje jednostavnijim, pametnijim i zabavnijim.

Prepoznajte biljke i životinje
Pitate se koja je to vrsta drveta ili ptice?

Jednostavno fotografirajte, dodirnite gumb s informacijama na ekranu i ako ih vaš iPhone prepozna, pojavit će se simbol sa zvjezdicama. Dodirnite ga kako biste saznali više o biljci ili životinji i tako brzo identificirali prirodu oko sebe.

Zakažite slanje poruka
Želite poslati poruku u određeno vrijeme, a da ne budete kasno budni? U aplikaciji za poruke napišite tekst, dodirnite znak ‘+’, odaberite Pošalji kasnije te točno vrijeme i datum kada želite da se poruka pošalje.

Zaštitite privatne kartice u Safariju
Zadržite svoje privatne kartice sigurnima tako što ćete omogućiti otključavanje Face ID-jem za Safari. Idite na Postavke > Safari i uključite opciju Zahtijevaj Face ID za otključavanje privatnog pregleda kako biste zaštitili privatne kartice od drugih.

Odaberite sve s dva prsta
Za brze radnje u aplikacijama kao što su Poruke, Mail, Bilješke i Podsjetnici kliznite dva prsta dolje kako biste odabrali sve na ekranu. Ovaj trik radi i u nekim aplikacijama treće strane, kao što je Telegram, ali još nije dostupan u Gmailu.

Dešifrirajte simbole za njegu odjeće
Fotografirajte etiketu s uputama za pranje odjeće, dodirnite ikonu informacija i odaberite ‘Look up Washing Care’. Rezultati će vam pokazati značenje svakog simbola, olakšavajući vam pravilnu njegu odjeće, prenosi Tportal.

Vodite računa o tome da kontekstualna pretraga traži da koristite jedan od podržanih jezika, što u ovom slučaju znači engleski.

Zaključajte aplikacije Face ID-jem
Ako ne želite da drugi pristupaju određenim aplikacijama, možete koristiti Face ID kao zaključavanje. Držite pritisnutu ikonu aplikacije, odaberite ‘Zatraži Face ID’ i odsad tu aplikaciju možete otvoriti samo vi.

Brz pristup kameri na zaključanom ekranu
Klizanjem ulijevo zaključanog ekrana otvarate aplikaciju kamere. Za brže fotografiranje koristite fizičku tipku za glasnoću kao okidač. Ako tražite savršenu fotografiju, možete aktivirati brzo snimanje povlačenjem tipke za snimanje prema lijevo.

Ovom metodom snimit ćete velik broj fotografija odjednom i nakon toga u aplikaciji fotografije izabrati onu koja vam se najviše sviđa.

Dugim pritiskom na tipku za snimanje započet ćete videosnimanje.

Premjestite više aplikacija odjednom
Prilikom uređivanja početnog zaslona jednostavno premjestite više aplikacija odjednom. Dugo pritisnite ikonu aplikacije dok ne počne treperiti, a zatim dodirnite one koje želite premjestiti i sve će se preseliti kao grupa, piše Wirecutter.

 
Continue Reading

Tech

Korisnici WhatsAppa će moći provjeravati autentičnost fotografija koje dobiju

Published

on

By

WhatsApp radi na novoj funkciji koja je sada dostupna na njegovom Android beta kanalu, a to je obrnuto pretraživanje fotografija. U osnovi je riječ o mogućnosti brzog online pretraživanja fotografije koju je korisnik dobio, kako bi potvrdio njenu autentičnost ukoliko je to potrebno, piše Klix.ba. Procedura je jednostavna. Kada korisnik dodirne fotografiju koju je primio, u meniju “tri točke” smještenom u gornjem desnom uglu, pronaći će opciju “Search on web”.

Na taj način će uploadati fotografiju na Google, nakon čega će pretraživač prikazati identične i slične fotografije, tako da će dobiti bolju predstavu o tome koliko je vjerodostojno ono što mu je poslano.

Naravno, to se moglo učiniti i ranije ručno, no sada je proces puno lakši jer je funkcija integrirana u sam WhatsApp.

U svakom slučaju, pretraživanje fotografije će ponuditi više konteksta, a korisnik će uvidjeti da li je riječ eventualno o pokušaju dezinformiranja.

Funkcija je trenutno dostupna samo beta testerima, tako da će proći još nekoliko tjedana ili mjeseci prije nego bude na raspolaganju svima.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu