Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) 15. GODIŠNJICA OSNIVANJA ODJELA ZA ZDRAVSTVENE STUDIJE U Hrvatskoj nedostaje 2.000 sestara s visokim obrazovanjem, a potrebe će rasti

Objavljeno

-

U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru sinoć je svečano obilježena 15. godišnjica Odjela za zdravstvene studije. Osnivanjem prvog sveučilišnog odjela iz područja prirodnih i biomedicinskih znanosti, u prosincu 2007. godine nastavljena je bogata povijest zadarskog zdravstva, nakon prvog hospitala u Zadru IZ 559. godine, prve karantene, Medicinsko- kirurške škole iz 1806. godine, prve narkoze eterom u ovom dijelu Europe 1847. itd.

Studenti Odjela usmjeravaju se na stručno i znanstveno usavršavanje u području biomedicine i zdravstva, polja Sestrinstvo, stječu teorijske i praktične kompetencije kojima se osposobljavaju za samostalni rad u zdravstvenim ustanovama, na svim razinama. Dosad je obrazovano 15 generacija studenata, prvostupnika sestrinstva, te četiri generacije magistara sestrinstva, a sveukupno je studij završilo oko 560 studenata koji su i na nacionalnoj i na međunarodnoj razini kompetentni, prepoznatljivi i konkurentni visokoobrazovani kadar u organizaciji zdravstvene njege, promociji i očuvanju zdravlja, istaknula je u uvodnoj riječi pročelnica odjela doc. dr. sc. Nataša Skitarelić.

– Na tržištu rada je kroničan nedostatak ovakvog kadra, a u budućnosti će potrebe rasti. Trenutačno u Hrvatskoj nedostaje 2.000 sestara s visokim stupnjem obrazovanja, pa je velika potreba za njihovim obrazovanjem, rekla je Skitarelić, koja je pohvalila studente i nastavnike zbog aktivnosti u popularizaciji znanosti, prevenciji bolesti, edukaciji stanovništva, sudjelovanja u različitim kampanjama, radionicama, javnim predavanjima.

Odjelu su na uspješnom radu čestitali pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo Zadarske županije Marko Kolega, pomoćnik ravnatelja OB Zadar za kvalitetu dr. Ante Tolić i pročelnik Ureda gradonačelnika Grada Zadra Ante Ćurković, koji je izrazio optimizam oko mogućnosti da se u Zadru otvori i studij medicine.

Rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican rekla je kako je ova obljetnica izvrstan dodatak ovogodišnjoj proslavi 20. obljetnice osnutka Sveučilišta u Zadru.

– Pri osnivanju odjela bilo je dobre volje s puno strana i truda pojedinaca, a najveća vrijednost je njegovo povezivanje s Općom bolnicom Zadar. Svjesna sam toga da to znači rad naših nastavnika bez radnog vremena, s velikim angažmanom i na sveučilištu i u bolnici, no rezultati govore za sebe. Ovaj odjel po znanstvenoj je produktivnosti nadrastao neke druge na sveučilištu, a moja je želja da naše ljude nakon obrazovanja ne „isporučujemo“ Europskoj uniji, nego da ih zadržimo u našoj domovini, rekla je rektorica Vican.

Pročelnica Skitarelić na kraju svečanosti uručila je zahvalnice predstavnicima ustanova s kojima je odjel uspješno surađivao, a to su Opća bolnica Zadar, Dom zdravlja Zadarske županije, Psihijatrijska bolnica Ugljan, Dom za starije i nemoćne osobe Zadar, Dom za odrasle osobe sv. Frane Zadar, Dom za odrasle osobe Zemunik, Dječji vrtić Latica, Medicinska škola Ante Kuzmanića, Zavod za javno zdravstvo Zadar, Specijalna bolnica za ortopediju Biograd N/M, Centar za rehabilitaciju Sv. Filip i Jakov i Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije. U zabavnom dijelu programa nastupio je Zaratino band, čija je vokalistica Nikolina Adžić nedavno diplomirala na studiju sestrinstva.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu