Hrvatska
Srića: COVID je i dalje prisutan, ali ne kao što je to bilo proteklih godina
COVID je i dalje prisutan, ne u obliku kao što je to bilo proteklih godina. Činjenica je da klinička slika soja koji dominira već nekoliko mjeseci značajno je blaža u odnosu na delta soj, rekao je pulmolog Saša Srića gostujući u emisiji HTV-a “Studio 4”.
Hrvatsku je pogodio ciklon COVID-a, sezonske gripe, različitih viroza i prehlada. U bolnicama posljednjih tjedana liječi se više stotina pacijenata zbog teških respiratornih tegoba. Činjenica je kako je teško razaznati o kakvim je virozama riječ i koliko je trenutačno bolesnih.
– Sve respiratorne infekcije počinju se pojavljivati u jesenskom periodu s naglaskom na kasnojesenskom i zimskom periodu. Proteklih godina smo naglašavali kako je to dominacija COVID-a, a tek onda ostali oblici koji su bili u pozadini. Porast respiratornih infekcija je definitivno očekivan, vrhunac nismo dosegli. U siječnju i veljači očekujemo pojavu gripe i ostalih respiratornih infekcija, rekao je Saša Srića u uvodu gostovanja u “Studiju 4”.
Komentirao je i situaciju s koronavirusom.
– COVID je i dalje prisutan, nije prestao postojati. Činjenica je da klinička slika soja koji dominira već nekoliko mjeseci značajno je blaža u odnosu na delta soj. Možemo ga sigurno nazvati ubojitim sojem koji je odnio mnoge živote. Da smo prije godinu dana rekli da je COVID malo jača prehlada, bilo bi zastrašujuće i greška s naše strane. Sad se kod većine zdravih građana tako i prezentira. COVID je i dalje prisutan, ne u obliku kao što je to bilo proteklih godina, rekao je Srića.
“Ove godine može se očekivati nešto jači oblik gripe”
Smatra kako je inzistiranje na daljnjem cijepljenu građana nešto što ne smije izostati, bez obzira na to što COVID nije glavna priča.
– Dobro da nije glavna priča jer nam daje nadu da ćemo se približavati kraju pandemije. Svoj populaciji starijoj od 65 godina, svim imunokompromitiranim pacijentima sugeriramo da se cijepe trećom booster dozom, odnosno drugom docjepnom, četvrtom dozom. Cijepljenje protiv gripe je isto tako za svu ugroženu populaciju. Ove godine može se očekivati nešto jači oblik gripe. Još nije kasno za cijepiti se protiv gripe, rekao je.
Govorio je o situaciji na svom odjelu u KB Jordanovcu.
– U odnosu na prošlu godinu imamo nešto blaže oblike, ali imamo i dalje veliku popunjenost. To su i dalje dominantno pacijenti koji se javljaju u ambulantu zbog drugih bolesti. U odnosu na prošlu godinu kada je upala pluća bilo preko 90 posto i kada smo imali pacijente koji su zahtijevali potporu kisikom, danas je takvih pacijenata znatno manje. Virusnih pluća ima, ali to je danas široki dijapazon. Svaka upala pluća, bakterijska, treba se tretirati antibioticima, virusna sa simptomatskom terapijom, rekao je.
Velika pojava novih-starih respiratornih infekcija
Istaknuo je kako je velika pojava novih-starih respiratornih infekcija koje uzrokuju stari mikroorganizmi posljedica dvogodišnjeg pridržavanja mjera, što je bilo opravdano.
– No, tako su se infekti manje širili, na neki način smo više time izgubili imunitet. Zahvaljujući tome došlo je do pojave zaboravljenih infekcija. Tako se i streptokok pojavio nakon dvije godine i treba biti oprezan, naglasio je.
Sve je više osoba koje se žale na zdravstvene probleme.
– Nema osobe koja ne kašlje, kiše ili se ne žali na neke klasične respiratorne tegobe, a kad bi svatko odlazio liječniku, mislim da bi redovi bili veći nego za bankomate koji će biti za koji dan. Ako je prisutan kašalj i curenje nosa, onda je dovoljna simptomatska terapija – uzimanje dovoljno tekućine, čaja, sirup za kašalj, antitusik. Ukoliko bi došlo do situacije da se javi temperatura koja se ne može skinuti klasičnim lijekovima za skidanje temperature, poremećaja svijesti, otežanog disanja, treba posjetiti obiteljskog liječnika ili otići na hitnu, rekao je.
“Poticanje na cijepljenje nas je spasilo od još gore situacije”
Osvrnuo se i godinu dana unatrag kada je bio za rigorozne mjere obaveznog cijepljenja i izolacije te rekao kako stoji iza svake svoje riječi i postupka.
– Čvrste mjere i žestoka politika urodile su plodom. Poticanje na cijepljenje nas je spasilo od još gore situacije. Nažalost, loša procijepljenost u Hrvatskoj uzela je danak mnogim životima. Zasad trebamo biti na oprezu, nemamo potrebu za mjerama jer je ovo blaži oblik. Preporuka je građanima da svatko vodi osobnu higijenu i da se testira kad nešto osjeti, da zaštiti sebe i bližnje, zaključio je.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet4 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska4 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa