ZADAR / ŽUPANIJA
BOŽIĆNA ČESTITKA Zadarski nadbiskup Želimir Puljić i koadjutor Milan Zgrablić: “Neka svjetlo iz Betlehema prosvjetljuje svakog čovjeka”

U nastavku donosimo Božićnu čestitku zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića i zadarskog nadbiskupa koadjutora Milana Zgrablića:
Božić nas svake godine podsjeća da je Božji Sin, Isus Krist čovjekom postao i došao među nas kako bi se ostvarila nova ljudska povijest, zavladala Božja ljubav i božićni mir. Svijetu opterećenom nepravdama, grijehom, sukobima i ratovima, Isus objavljuje „kraljevstvo istine i života, kraljevstvo svetosti i milosti, kraljevstvo pravde, ljubavi i mira“.
Otajstvom utjelovljenja združilo se božansko s ljudskim, nadnaravno s naravnim, izvanvremensko s vremenskim. Zato je rođenje Isusa Krista najsvjetliji događaj ljudske povijesti: Dijete nam se rodilo, Bog nam je darovan.
Ovogodišnje božićno vrijeme pamtit ćemo po dva važna događaja. Prvo je izvrstan uspjeh naših nogometaša na Svjetskom nogometnom prvenstvu, a drugo ulazak Hrvatske u Schengen zonu i uvođenje eura.
Našim „Vatrenima“ i izborniku Zlatku Daliću od srca čestitamo za njihovo zajedništvo i ljubav prema sportu i Domovini. Izvrsnom igrom i pozitivnim odnosom prema suparnicima, probudili su nam osjećaj ponosa na čemu im zahvaljujemo i od srca čestitamo.
Proces ulaska naše zemlje u Euro-zonu započeo je prije devetnaest godina, 21. kolovoza 2003., kad je Hrvatska predala u Ateni službenu molbu za članstvo u Europsku Uniju (EU).
Uključili smo se u taj proces jer znamo da nismo u Europi od jučer. I nismo bez „osobne karte i vlastite prtljage“. Prepoznatljivi smo po nasljeđenoj baštini i vlastitom imenu po kojemu nas i drugi prepoznaju.
Zadnjih tjedana, istina, najviše nas prepoznaju po dobrim rezultatima nogometa i šahovnici. Hrvatski biskupi, svjesni poslanja koje su „primili od Gospodina“, aktivno su pratili proces pristupanja u EU, pa s crkvenih zrenika ukazivali na već iskolčane miljokaze uvaženih kršćanskih teologa i naučitelja Crkve.
U svom pismu iz 2010. biskupi su napisali da „Hrvatska ne ulazi u Europu praznih ruku, već s bogatom vjerskom i kulturnom baštinom kojom je oblikovan ovaj dio starog kontinenta, kojeg od milja Lijepom našom zovemo.
Stoga, ulazak u Schengensku zonu označava zapravo okvir tisućljetne pripadnosti srednjoeuropskom kulturalnom i civilizacijskom krugu.
Biskupi su posebice naglasili kako u tom procesu žele hoditi „uz pomoć evanđeoskog svjetla“. Tim svjetlom obasjani žele „poći ususret novih povijesnih izazova“, a svoje suvremenike upozoriti na „važnost duhovnosti i ulogu religijskih i filozofskih sustava“ za razvoj i budućnost ovog kontinenta. To su tijekom 20. st. neumorno ponavljali i rimski prvosvećenici kad su govorili ili pisali o budućnosti Europe. Kratke izjave dvojice papa, Ivana Pavla II. i Benedikta XVI., pokazuju njihovu osobitu pastirsku brigu za Europu.
Nezaboravan je npr. „zov pun ljubavi“ Ivana Pavla II. iz Santiaga de Compostele, kad je „pozvao Europu neka otkrije sebe i oživi svoje korijene“ (9. studenog 1982.).
Ili pak njegova poruka sastavljačima europskog ustava „da se nada kako će uz puno poštivanje svjetovnog karaktera europskih ustanova, uvažiti tri komplementarna elementa: prvo, da se Crkvama osigura slobodno organiziranje u skladu s vlastitim pravilima i uvjerenjima; drugo, da se poštuje identitet različitih vjerskih konfesija i treće, da se poštuje pravni položaj crkava i vjerskih ustanova“ (Ecclesia in Europa, br. 114.).
Njegov nasljednik Benedikt XVI., sada Papa u miru, u svezi s europskom budućnošću smatra da „postoje tri temeljna moralna elementa koje se ne bi smjelo izostaviti, a to su „ljudsko dostojanstvo, brak i obitelj te poštivanje onoga što je ljudima sveto“.
U vidu zaštitite tih „triju temeljnih moralnih elemenata, kršćani imaju častan i odgovoran zadatak“, veli Benedikt XVI.
Krist je, naime, svojim utjelovljenjem objavio čovjeku punu istinu o njegovom dostojanstvu, pa se od njegovog silaska u ovu suznu dolinu događaju postupne pozitivne promjene.
Nestaju, naime, razlike među staležima, rasama i narodima, pa apostol Pavao u zanosu veli „nema više Židov, Grk, rob i slobodnjak, a niti muško, žensko“. Svi smo mi „jedno u Kristu Gospodinu“ (Gal 3, 28).
Takvim zapravo naukom i svjedočanstvom njegovih učenika kršćana udarani su temelji nove uljudbe i humanijeg poretka. A u središtu svega bio je Isus Krist koga treba upoznati, ljubiti i nasljedovati, da bi se s njim i po njemu preobražavalo ljudsku povijest, sve do „njezinoga ispunjenja u nebeskom Jeruzalemu“.
Nadamo se i želimo da svi ljudi i narodi ovog kontinenta priznaju i prihvate, poput utemeljitelja ujedinjene Europe, „važnost duhovnosti, religijskih i filozofskih sustava” za njezinu izgradnju i jedinstvo, „od Portugala do Urala“, kako je govorio i sanjao sveti Ivan Pavao II.
S tim mislima želimo vjernicima Zadarske nadbiskupije sretne i blagoslovljene božićne blagdane, uz žarku molitvu novorođenom Kralju neka donese mir napaćenim stanovnicima u Ukrajini i u svim drugim dijelovima svijeta gdje vladaju nemiri i ratovi.
Posebice želimo i molimo neka nas Novorođeni obdari mirom i blagoslovom, kako bismo bili „ spremni davati odgovor svakome tko zatraži obrazloženje nade koja je u nama“ (1 Pt 3, 15).
Čestit Božić i svakim mirom i blagoslovom ispunjenu Novu 2023. godinu, žele uz pozdrav u Gospodinu,
✠ Želimir Puljić, nadbiskup zadarski i
✠ Milan Zgrablić, nadbiskup koadjutor
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) PRIVLAKA / Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije

Bogoslov Ante Nimac primljen je u kandidaturu za svete redove đakonata i prezbiterata Zadarske nadbiskupije u nedjelju, 30. ožujka, za vrijeme misnog slavlja koje je u župnoj crkvi Rođenja BDM u Privlaci predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Nadbiskup je čestitao Anti na „dosadašnjem putu, na njegovoj otvorenosti Božjem pozivu, na koracima koje je učinio s pouzdanjem i vjerom“. Izgovaranje njegovog ‘Da’ pred Crkvom je „početak dubljeg, osobnog oblikovanja“ te ga je pozvao da marljivo studira, produbljuje spoznaju vjere kako bi postao sve veći Kristov prijatelj i napredovao u krepostima poniznosti, čistoći srca, poslušnosti, revnosti, blagosti i ustrajnosti u molitvi. Mons. Zgrablić je poželio da Antino srce raste u sličnosti s Kristovim, a zajednica da ga prati molitvom.

Nadbiskup je istaknuo da se taj čin događa u župi Privlaka gdje je prije 80 godina mučenički stradao privlački župnik Eugen Šutrin, u vjernosti Bogu i gorljivošću za spasenje duša. „Izveli su ga navečer, 26. studenog 1945. iz župnog ureda, pod izgovorom da ide podijeliti bolesničko pomazanje, a ubili ga – ne zato što je nešto skrivio ili nekome nešto loše učinio, nego samo zato što je bio dobri pastir, svećenik po Kristovom srcu. Ubili su ga iz mržnje prema vjeri koju je odvažno svjedočio i živio. Njegova smrt i danas svijetli kao svjedočanstvo i kao izazov. I dok se jedan novi mladić stavlja na put prema oltaru, osjećamo povezanost svetih kroz vrijeme“, rekao je nadbiskup. Poželjevši da Antu nosi don Eugenov primjer vjere koja ne traži sigurnost, nego vjernost, nadbiskup je pozvao na molitvu za nova duhovna zvanja i za bogoslova Antu, „da ustraje i postane svećenik po Božjem srcu“.

Razmatrajući navješteno Evanđelje o milosrdnom Ocu i dvojici sinova, nadbiskup je rekao da je to prispodoba o Bogu koji nikada ne odustaje. „U njoj ni jedan sin nije uzor vjere. Mlađi sin traži slobodu bez povezanosti s Ocem. Gubi sve, pa i sebe. Stariji sin ostaje fizički kod kuće, ali je srcem daleko. On ne ljubi ni Oca ni brata, nego mjeri. Otac je pravi protagonist, slika Boga i uzor vjere“, rekao je mons. Zgrablić, navodeći osobine oca: ima srce koje prašta,
ne čeka ispriku i ne postavlja uvjete. „Bog ne traži savršene riječi, nego srce koje se vraća. I On prvi izlazi“, istaknuo je mons. Zgrablić.

„Otac se veseli dobru drugih. Slavlje za povratak mlađeg sina nije znak nepravde, nego ljubavi. On se veseli dobru, raduje obraćenju, slavi povratak. Pozvani smo naučiti se ne uspoređivati, nego slaviti dobro u drugima“, potaknuo je nadbiskup. Otac je blizu onima koji ne razumiju, ne odbacuje starijeg sina zbog nerazumijevanja i ne odustaje. „Otac čeka. Nosi čežnju u srcu. Kad sin dolazi, On ne pita ‘zašto’, nego grli. To je slika Boga koji nikada ne kaže: ‘Za tebe je kasno’. Otac ljubi besplatno, bez kalkulacije i mjere. Ljubav nije nagrada, nego početak. Otac ljubi jednoga i drugoga sina. I ne prestaje ljubiti, čak i kad ne razumiju. Ta ljubav nas mijenja“, poručio je nadbiskup. Rekavši da je to „poziv roditeljima, djeci, svećenicima, zaručnicima, katehetama, onima koji traže i koji se vraćaju.“, mons. Zgrablić je potaknuo da se u tome svi vježbamo i napredujemo.

Nakon propovijedi, Nimac je pristupio ispred oltara i nadbiskupa rekavši ‘Evo me’, na poziv „da ustane“ kao kandidat za svete redove. Nadbiskup je rekao kako su pastiri i učitelji koji su odgovorni za Antinu izobrazbu i oni koji ga poznaju, dali o njemu „dobro svjedočanstvo“ i Crkva ga s povjerenjem prihvaća. „Hoćeš li odgovoriti Gospodinovom pozivu i svoju pripravu tako privesti kraju, da postaneš prikladan za službu Crkvi što će je u svoje primiti u Svetom redu“, pročitao je mons. Zgrablić iz Obrednika, na što je NImac odgovorio „Hoću“. Nimac je odgovorio „Hoću“ i na pitanje nadbiskupa da će Crkvi, Kristovom tijelu, vjerno služiti. „Crkva s radošću prima tvoju odluku, Bog neka dovrši što je u tebi započeo“, rekao je zaključno nadbiskup Zgrablić, a svećenici odgovorili „Amen“.

Ante Nimac rođen je 25. svibnja 2002. u Zagrebu, od oca rodom iz Lišana Ostrovičkih i majke iz Zagreba. Pohađao je sjemenište u Zadru i želi biti na putu svećeništva za Zadarsku nadbiskupiju. Pohađa treću godinu Bogoslovije u Zagrebu.
Nadbiskup je predvodio tu misu kao završni susret s privlačkim vjernicima nakon kanonske vizitacije župe Privlaka. „Pastirski pohod nije samo formalnost – to je životan susret: s vama, vašim licima, vašom vjerom, vašim radostima i pitanjima. U ovom pohodu sastajemo se s angažiranim vjernicima koji svakodnevno svjedoče Evanđelje u župnom, obiteljskom i društvenom životu. Razmatramo i kako se upravlja materijalnim dobrima i vodi župna administracija, no srce pohoda uvijek je zajednička molitva – jer molitva povezuje sve: Boga, pastira i narod“, poručio je nadbiskup privlačkim župljanima te im zahvalio što čuvaju uspomenu na mučenika don Eugena Šutrina i što mole za njegovo proglašenje blaženim.

Uz privlačkog župnika Žarka Relotu, u misi su koncelebrirali vlč. Vlado Razum, rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu, vlč. Josip Đurin, prefekt zagrebačke bogoslovije, don Ante Dražina, rektor sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru i don Tin Vidov, tajnik zadarskog nadbiskupa. U misi su sudjelovali Antina obitelj i bogoslovi iz Zagreba.
Ines Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
REAGIRANJE / Gradonačelnik Dukić: “Radeta manipulira temom uređenja trga u Arbanasima!”

U nastavku donosimo novo priopćenje, odnosno reakciju gradonačelnika Zadra Branka Dukića. Tema je najavljena javna rasprava o Arbanasima:
“Dobro je da se građani zanimaju za projekte u svom kvartu. Manje je dobro kada se ozbiljne teme pokušavaju pretvoriti u politički performans pod krinkom brige za javni interes.
Oko Trga Gospe Loretske u Arbanasima razgovarali smo i razgovaramo s ljudima iz Mjesnog odbora, župe i sa svima koji ondje stvarno žive i rade. Projekt se razvijao u suradnji s lokalnom zajednicom, mijenjao se, prilagođavao i uskladio sa svim zahtjevima. I odjednom imamo poziv na javnu raspravu, a ja bih je još nazvao i političkom raspravom. Zašto?
Osobno sam 17. ožujka održao sastanak s predstavnicima Udruge mladi Arbanasa 1726. Na tom sastanku usuglašeni su daljnji koraci, razmijenjeni prijedlozi i dogovoreni sljedeći tehnički sastanci te novi razgovor sa mnom, koji nisu zatražili. Međutim, ti isti predstavnici su, očigledno, odlučili ciljeve ostvarivati na drugačiji način – kroz javni pritisak i političku manipulaciju, uz asistenciju Daniela Radete.
Odgovorno tvrdim: priča o “probijanju ceste” i “investitorima” čista je izmišljotina. Nije istina da Grad pod krinkom uređenja trga “probija ceste” nekom investitoru i osigurava mu pristupni put. To je laž i može se lako provjeriti u projektu koji je svima dostupan. Istina je da Grad ništa ne prodaje niti će prodavati ni pedlja zemljišta, ništa se ne skriva i nitko ne planira dati javni prostor u privatne ruke. Ovo je projekt koji ostaje 100 % javni.
Što se parkirnih mjesta tiče, istina je da se njihov broj po projektu smanjuje jer se uvodi red. Ne može taj isti prostor istovremeno biti i uređeni trg, i parkiralište, i prometni čep. Tražimo rješenja i za to, kao što to uvijek činimo kada ulažemo u uređenje javnih prostora. Samo što red nekima ne odgovara jer je u kaosu lakše skupljati poene i dijeliti letke s lažima.
I da razjasnimo još jednu stvar: mandat Mjesnom odboru Arbanasi istekao je zahvaljujući upravo Danielu Radeti i njegovoj većini u Gradskom vijeću, koji su više puta onemogućili raspisivanje izbora. Sada, u ime udruge, Radeta manipulira temom uređenja trga i govori u ime građana kojima je uskratio pravo da biraju svoje predstavnike. To je licemjerno.
Na kraju, ako većina Arbanasa doista ne želi uređeni trg – u redu. Neće se uređivati. Ali neka se to jasno kaže. Grad ništa ne nameće na silu. Prilika postoji, projekt postoji, sredstva postoje. Ako netko sve to odbaci, mora i preuzeti odgovornost.”
ZADAR / ŽUPANIJA
RADOVI / U četvrtak bez vode tri ulice u Zadru!

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 03.04.2025. godine (četvrtak) u vremenu od 08:00 h pa do 14:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:
Ulica Josipa Jurja Strossmayera, Ulica Ivana Mažuranića, te Ulica Frane Alfirevića.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici Josipa Jurja Strossmayera kod kućnog broja 17C.
-
magazin3 dana prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin2 dana prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin5 dana prije
ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
MORATE U KUPOVINU? / Danas rade sljedeći marketi u Zadru…