Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

REAGIRANJE Pročelnik Mijolović: “Strah me posljedica neznanja vijećnika. Grad su gurnuli u proračunsku krizu i ne shvaćaju ozbiljnost situacije”

Objavljeno

-

foto: Facebook KK Zadar fans

U nastavku donosimo reakciju pročelnika za financije Ivana Mijolovića na istupe pojedinih vijećnika po pitanju proračuna i financiranju nužnih rashoda i izdataka:

“Neodgovorno baratanje činjenicama dovodi javnost u zabludu pa ova informacija nije upućena kao demantij neupućenim vijećnicima, nego isključivo zbog točnog i potpunog informiranja javnosti.

Ne čudi više neznanje vijećnika, ali izaziva bojazan zbog posljedica tog neznanja. Pojedini vijećnici još jednom su pokazali neznanje o javnim financijama ili poznavanja zakonskih odredbi. Braneći svoju odluku kojom su Grad Zadar gurnuli u proračunsku krizu i obvezu donošenja odluke o financiranju nužnih rashoda i izdataka, danas olako prepričavaju i slobodno tumače zakonske obveze da pri tome ni najmanje ne shvaćaju ozbiljnost situacije u kojoj se trenutačno nalazimo.

Navode kako je riječ o zastrašivanju i lažima pozivajući se na zakon koji kaže da su plaće „zaštićene“ kroz provedbu privremenog financiranja. Ne znaju i ne žele shvatiti, ali je u ovom trenutku isplata plaća neprovediva zbog nepostojanja akta.

S obzirom na odluku većine gradskih vijećnika, unatoč pozivu gradonačelnika na povlačenje nezakonito izglasanih amandmana kako bi se izbjegla ova situacija, odlučili su da ne žele povući iste i time izazvali donošenje odluke o financiranju nužnih rashoda i izdataka. Ta njihova odluka zapravo je ne samo blokirala sve planirane projekte grada i kapitalne pomoći za nove investicije našim trgovačkih društvima, nego i dovela u pitanje sve druge rashode koji se vode kao nužni.

Konkretno, odluka o nužnom financiranju donosi se na rok od tri mjeseca, a pritom takav privremeni proračun ne smije prijeći iznos od 25 posto izvršenog proračuna u 2021. godini. Upravo taj obvezujući iznos dovodi do dodatnog problema, a imajući u vidu kako je na izvršenje proračuna iz 2021. godine značajno utjecala kriza uzrokovana COVID pandemijom sa značajnim smanjenjem proračunskih prihoda. Uz krizu iz te godine, tijekom 2022. godine došlo je do povećanja rashoda u dijelu kolektivnih ugovora proračunskih korisnika i trgovačkih društava, porasta cijene energenata, režijskih troškova, tako da 2021. godina ne može biti reprezentativna za 2023. godinu, kao što nas Zakon o proračunu obvezuje.

Pred nama je proces izrade odluke o financiranju nužnih rashoda i izdataka, te u ovom trenutku svi Upravni odjeli rade na ovom aktu kako bi čim prije krenuli sa financiranjem nužnih rashoda i izdataka i osigurali sredstva za redovno funkcioniranje.  

Umjesto neproduktivnih rasprava s pojedinim vijećnicima, gradska uprava radi na pronalaženju rješenja za pokrivanje svih nužnih troškova, a tu spadaju i plaće i ostala materijalna prava za sve one kojima se osobni dohoci isplaćuju iz gradskog proračuna –odgojiteljice, nastavnici, učitelji, vatrogasci….

Dakle, sve one kojima se politički poručuje kako nemaju zašto brinuti, pozvali smo na razumijevanje do osiguranja potrebnih sredstava. Gradonačelnik i gradska uprava u ovom trenutku nastoje osigurati i zaštiti njihova prava. Zabrinjava situacija u kojoj se Zadar našao po prvi put u zadnjih 30 godina. Odluka o financiranju nužnih rashoda i izdataka ne ide u prilog nijednoj politici, pogotovo onima koji ne razumiju teret iste te odluke. Našim sugrađanima najmanje. 

Ivan Mijolovoć, Pročelnik za financije”

 

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu