ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA Počela služba zadarskog nadbiskupa Milana Zgrablića
Misa početka službe zadarskog nadbiskupa Milana Zgrablića slavljena je na svetkovinu sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale u nedjelju, 15. siječnja u katedrali sv. Stošije u Zadru.
Večernje koncelebrirano slavlje koje je predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić počelo je procesijom hrvatskih biskupa, svećenika i asistencije od sakristije zadarske prvostolnice i dolaskom u katedralu preko Trga Sv. Stošije.
Za vrijeme ulazne procesije zadarskom katedralom orio se puku omiljeni Himan sv. Stošije Popjevkom veselom, blagdan objavite, Stošiju blaženu, Zadrani častite!
Na početku mise, nadbiskup Zgrablić i koncelebranti otišli su u pokrajnju lađe katedrale pomoliti se pred moćima sv. Stošije koje se nalaze u mramornom sarkofagu kojega je u 9. st. dao izraditi zadarski biskup Donat koji je i donio Stošijine moći u Zadar 810. godine, dobivši ih na dar zbog posredovanja mira između Istoka i Zapada te se sv. Stošija / Anastazija jako časti i na Istoku.
Uz brojne svećenike, koncelebrirali su apostolski nuncij u RH Giorgio Lingua, umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić i još osmorica hrvatskih (nad)biskupa: Dražen Kutleša, predsjednik HBK, splitsko – makarski nadbiskup i apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije, Mate Uzinić, riječki nadbiskup, Tomislav Rogić, šibenski biskup, Zdenko Križić, gospićko – senjski biskup, Roko Glasnović, dubrovački biskup, Ranko Vidović, hvarski biskup, Petar Palić, mostarsko – duvanjski biskup i Ante Ivas, umirovljeni šibenski biskup.
Nakon što je nadbiskup Zgrablić pokadio oltar i oltarni križ, ispred oltara u prezbiteriju katedrale zastali su i nekoliko trenutaka u molitvi su se zadržali nadbiskup Zgrablić u sredini, s njegove lijeve strane nuncij Lingua, a s desne strane umirovljeni nadbiskup Puljić.
Potom se nadbiskup Zgrablić u pratnji nuncija Lingue i mons. Puljića, s pastoralom u rukama, uputio prema kamenoj katedri zadarskih nadbiskupa koja datira iz 13. st., a nalazi se u središtu prezbiterija iza oltara. Ta je katedra izrađena od vrijedne vrste kamena koji se zove rapska breča.
Nadbiskup Zgrablić, 70. zadarski nadbiskup u kronotaksi zadarskih nadbiskupa i 114. pastir u 17 stoljeća Zadarske Crkve, popeo se trima stubama do te katedre i na nju je sjeo, držeći u ruci biskupski štap, znak biskupskog služenja u Crkvi.
U trenucima hoda prema katedri i za vrijeme dok je nekoliko trenutaka sjedio na katedri, Katedralni zbor sv. Stošije pod ravnanjem mo. Žana Morovića i u orguljaškoj pratnji Dragana Pejića pjevao je „Idite i rod donosite i rod vaš da ostane“, u duhu gesla nadbiskupa Zgrablića ‘I rod donosite’, kojega je mo. Morović uglazbio i prvi put izveo na misi biskupskog ređenja mons. Zgrablića u zadarskoj prvostolnici.
Nadbiskup Zgrablić nosio je povijesnom datacijom najstariji i umjetničkom izradom najvrijedniji biskupski štap kojega posjeduje Zadarska nadbiskupija, a zadarski nadbiskup koristi ga u osobito svečanim prigodama – to je pozlaćeni pastoral iz 15. st. kojega je dao izraditi zadarski nadbiskup Maffeo Vallaresso, koji je bio zadarski nadbiskup od 1450. do 1496. godine.
Inače se taj pastoral čuva u riznici Stalne izložbe crkvene umjetnosti u Zadru.
Činom sjedenja na katedru zadarskih nadbiskupa, na simboličan način označen je početak nove službe zadarskog nadbiskupa kojemu je povjereno učiteljstvo, posvećivanje i upravljanje.
Nakon toga nadbiskup Zgrablić nastavio je predvoditi misno slavlje.
Početak službe novog nadbiskupa na svetkovinu ranokršćanske mučenice sv. Stošije, u drevnoj zadarskoj katedrali povezala je znakovima liturgijske svečanosti i svojom arhitektonskom monumentalnošću kojoj je toplinu dala prisutnost svih staleža puka, prošlost i sadašnjost, pokazujući vitalnost Crkve koja ne počiva na ljudskom, nego na Božjem upravljanju. To je rekao i mons. Zgrablić u svom prvom razgovoru nakon objave iz Nuncijature 14. siječnja 2023.: „Crkva je ona u kojoj nije šef biskup. Nego onaj tko vodi Crkvu je Isus Krist. Duh Sveti vodi Crkvu“.
Povijesni kontinuitet i postojanost pastirskog upravljanja na simboličan način predstavljena je i u drevnom pastoralu nadbiskupa Vallaressa (Venecija, 1415. – Zadar, 1496.) koji je bio član ugledne mletačke patricijske obitelji. Sredinom 1450. papa Nikola V. imenovao ga je zadarskim nadbiskupom.
Prema podacima Hrvatske enciklopedije, široke humanističke naobrazbe, poduzetni Vallaresso potaknuo je i financirao niz graditeljskih zahvata u Zadru, izradu novog pročelja crkve sv. Marije Velike, izgradnju novog katedralnog zvonika, ali i uređenje Nadbiskupskog doma, (nekad zvan Nadbiskupska palača) koja je predana u nasljeđe zadarskim nadbiskupima kao dom njihovog stanovanja sve do naših dana te je dom i nadbiskupa Zgrablića.
S prozora te zgrade pruža se pogled na antički Forum i Poljanu Sv. Ivana Pavla II., istočni dio Foruma koji se tako zove nakon što se taj Veliki Papa tu susreo sa zadarskim pukom za svog trećeg pohoda Hrvatskoj 2003. godine.
Svestranost angažiranog pastirskog djelovanja potvrđuje upravo nadbiskup Vallaresso koji je pokopan u zadarskoj katedrali. U Apostolskoj biblioteci u Vatikanu pohranjen je njegov rukopis Pisma i govori zadarskog nadbiskupa Maffea Vallaressa koji sadrži njegovu prepisku s Rimskom kurijom, mletačkim vlastima u Veneciji, dalmatinskim biskupima te hrvatskim banovima i velikašima, a važan je za razumijevanje političkih, društvenih, kulturnih i crkvenih prilika u Dalmaciji, Istri, Bosni i Albaniji u 15. stoljeću.
Biskupska služba predstavlja apostolsko nasljeđe koje seže sve do Krista, pa vrijedi istaknuti da je zadarska prvostolnica, izgrađena na temeljima ranokršćanske bazilike još u 4./5. st., prvotno bila posvećena upravo apostolskom prvaku sv. Petru, kojega je sâm Isus nazvao stijenom na kojoj će izgraditi svoju Crkvu i da je pakao neće nadvladati.
Na potrebu svijesti da Krist uvijek bude u središtu svakog događaja, pa i početka službe novog zadarskog nadbiskupa, u svojoj propovijedi potaknuo je i mons. Zgrablić.
„U svakoj euharistijskoj službi u središtu naših misli i pažnje jest Krist Gospodin koji dolazi među nas radi nas ljudi i radi našeg spasenja. Važno je da to bude tako i večeras. Krist nam i u ovom trenutku progovara svoju riječ. Krist nam na najbolji način predstavlja bît života i smrti sv. Stošije. On na sakramentalan način u euharistijskoj žrtvi umire za nas. On kao Uskrsli Gospodin ustaje na proslavljeni život i dijeli ga nama. Krist je istinsko „pšenično zrno“ koje, došavši na zemlju, umirući, donosi obilat rod“ istaknuo je mons. Zgrablić, citirajući Isusove riječi iz navještenog evanđelja: „Zaista, zaista, kažem vam: ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umire, ostaje samo; ako li umre donosi obilat rod“ (IV 12 ,24).
„Krist gubi život na ovom svijetu da u nama poraste život vječni, život uskrsnuća. Krist ne daruje samog sebe kao nešto što je bilo u dalekoj prošlosti. U svakoj euharistiji ostvaruje se Kristov dar sebe nama. Zato „slaviti euharistiju“ znači za nas susresti Gospodina koji se odriče svoje božanske slave, koji se ponizuje do smrti na križu i na taj način daruje svakome od nas“ rekao je mons. Zgrablić.
Primajući Krista u euharistiji pozvani smo proživljavati otajstvo umiranja pšeničnog zrna. To je u potpunosti oživotvorila mučenica sv. Stošija.
„Samo onaj koji daruje život po uzoru Krista, taj ga dobiva, taj je slobodan. To je poruka Krista i svjedočanstvo sv. Stošije za nas. Nema euharistije bez žrtve. Nema života bez žrtve“ poručio je mons. Zgrablić, istaknuvši da u daru umiranja nismo sami. Euharistija je škola za otkriće istinske slobode duha. „Slobodu od našeg egoizma, od naše taštine, od naše oholosti i tako možemo iskusiti širinu ljepote našeg postojanja. Euharistija tako za nas postaje škola života u kojoj uvijek iznova učimo darivati svoj život da bismo mogli donositi rod života“ rekao je mons. Zgrablić, i u duhu poticaja po svom biskupskom geslu I rod donosite.
„U školi euharistije moramo naučiti kako ne posjedujemo život samo radi nas samih, nego kako bismo život dijelili s drugima, odrekli se svoje sebičnosti, kako naše „pšenično zrno“ ne bi ostalo samo“, potaknuo je mons. Zgrablić, istaknuvši da zrno koje ne pada u zemlju ne donosi rod.
„Iz umiranja sebi rađa se novi život. Bez umiranja sebi, poput pšeničnog zrna koje se čuva u posudi, ni ljudski život nema svoje prvotne svrhe. Život tada ostaje besplodan. Ostaje bez onoga što je njegova bît.
U školi euharistije učimo darivati sebe Gospodinu i biti na raspolaganju za ono za što nas On treba, pa i kada mi se druge stvari čine ljepšim i važnijim, nama ugodnijim. Darovati život, a ne uzimati život. Nije lako umirati sebi“ poručio je mons. Zgrablić, istaknuvši da su uzori u življenju logike pšeničnog zrna upravo mučenici kao svjetionici, prijatelji i pratitelji.
Nadbiskup je podsjetio i na žrtvu Zadarske Crkve iz 1940.-ih godina, „plodnih pšeničnih zrna iz kojih raste divan klas svjedočanstva bezuvjetne vjernosti svećeničkoj, redovničkoj i laičkoj službi, a nadasve ljubavi prema Bogu i čovjeku“. To su od strane partizana i komunista ubijeni svećenici Janez Kranjc, Eugen Šutrin, Srećko Lovretić, Ivan Manzoni, Ljubomir Magaš, Ante Adžija, Ante Letinić, Mirko Didović, Ivan Tičić, s. Agneza Petroša i vjernik laik Ivo Mašina.
„Nisu to jedine žrtve mržnje prema Crkvi i svemu što je Božje iz tog vremenskog razdoblja. Dao Bog da iz ovih „pšeničnih samljevenih zrna“ Crkva pripremi kruh blaženstva i svetosti, kako bi njihov zagovor bio duhovna hrana mnogima“ poželio je mons. Zgrablić.
Rekavši da se prepoznaje u Isusovim riječima njegovim učenicima: „Ne izabraste vi mene, nego ja izabrah vas i postavih vas da idete i rod donosite i rod vaš da ostane…“ (Iv 15, 16), mons. Zgrablić je poručio: „Bogu zahvaljujem na velikom daru duhovnog poziva i milosti služenja u Crkvi već 36 godina. Još nisam uspio do kraja otkriti zašto je izabrao baš mene za ovaj put i poslanje, ali znam da me nikada nije napustio.
Znam da moje naravne snage i sposobnosti nisu dovoljne za ovu novu biskupsku službu. Pouzdajem se u Božju blizinu i pomoć, a sve vas molim za pomoć time da me uključite u svoje molitve.
I ovom prigodom zahvaljujem Papi Franji na povjerenju koje mi je iskazao poslavši me u dragu Zadarsku nadbiskupiju. Zahvaljujem dragoj subraći svećenicima, redovnicima i redovnicama zato što su se odazvali Božjem pozivu i tako duhovno obogatili i oplemenili ovu mjesnu Crkvu. Drago mi je što sam sve uspio upoznati i gotovo sve sresti u njihovim sredinama gdje žive i djeluju.
Hvala još jednom mojoj obitelji, nadbiskupu Draženu Kutleši, biskupu Ivanu Milovanu, svećenicima u Istri i tolikim dragim osobama rodne Biskupije Porečke i Pulske“ rekao je nadbiskup Zgrablić, zahvalivši i organizatorima toga misnog slavlja. Svoju biskupsku službu povjerio je Mariji, Kraljici Apostola, sv. Stošiji i drugim zadarskim zaštitnicima, bl. Miroslavu Bulešiću i svim ugodnicima Božjim.
Na početku mise, prigodno obraćanje nadbiskupima Zgrabliću i Puljiću uputio je mons. Josip Lenkić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije, koje je prožeo glavnom porukom: zajedno raditi, moliti, planirati i nadati se.
Mons. Lenkić zahvalio je nadbiskupu Puljiću na službi rekavši: „Poznavajući Vas, znamo da u svojim molitvama nećete zaboraviti svoj vjerni kler i cjelokupni narod Božji. Znamo da ćete posebno moliti na nakanu koju ste nam postavljali u zadatak za vrijeme svog mandata, a to su obitelji kao ‘temeljne stanice Crkve i društva’. Osim pastirskih i duhovnih poticaja u dragoj će nam uspomeni ostati Vaša fizička blizina na rivi našega Grada i Kalelargi gdje Vas još mnoge dane očekujemo susresti“.
Nadbiskupu Zgrabliću mons. Lenkić je rekao: „Crkva u Zadru prima Vas radosna i otvorena srca kao nasljednika apostola ove mjesne Crkve. Primamo Vas puni pouzdanja da će pod Vašim vodstvom naša biskupijska zajednica, utvrđena u vjeri i zalijevana žrtvom, znojem i krvlju tolikih svjedoka vjere, iz dana u dan sve više rasti u kršćanskom životu. Primamo Vas s punim poštovanjem jer od danas Vi u našoj Crkvi predstavljate samoga Krista – Pastira i Učitelja. Svjesni smo da Vas čeka teška i odgovorna dužnost. Ali isto tako, puni smo povjerenja u snagu klera kojemu stojite na čelu i vjeru našeg naroda. S Vama želimo zajedno raditi, moliti, planirati i nadati se“.
Na kraju mise, prigodnu riječ uputio je vlč. Darko Zgrablić, u ime obitelji Zgrablić, a ujedno je i svećenik Porečke i Pulske biskupije odakle mons. Zgrablić potječe i odakle je došao na službu nadbiskupa u Zadar.
Prisjetivši se svojih sjemenišnih dana u Zadru kad je nadbiskup bio Marijan Oblak, vlč. Zgrablić je imenovao i njegove nasljednike, Ivana Prenđu i Želimira Puljića.
„Plašt s Ilije pada na Elizeja. I zadaća Elizeja je nastaviti Ilijine korake. Tako je i zadaća nadbiskupa Milana nastaviti korake. Svaki život nadbiskupa je korak svjetionika, lučonoše, nositelja vjere. U ime roda i obitelji Zgrablić, čestitam nadbiskupu Milanu, čestitam svima vama i stavljam ga u vaša srca, u vaše molitve.
Osim duboke ukorijenjenosti najvažnijih koraka Isusa Krista, važna je molitva, snaga molitve može toliko toga. Molite za svoga nadbiskupa, molite i za nas svećenike, za sve biskupe, redovnike, redovnice. Nadbiskup nosi Crkvu, ali Crkva nosi nadbiskupa.
Molite za njega, da bude dobar lučonoša za vrijeme koje Gospodin daje i daruje. A Vi, nadbiskupe Milane, budite dobar pastir ovom stadu i neka se do Istre čuje kako se nadbiskup Milan i Crkva zadarska vole“ poručio je vlč. Zgrablić.
Svijest o kontinuitetu Crkve u svom je govoru na kraju mise istaknuo i predsjednik HBK mons. Dražen Kutleša, koji je pozdravio novog zadarskog nadbiskupa u ime svih hrvatskih biskupa.
„U drevnoj katedrali sv. Stošije, na simboličan način predaje se poslanje prenošenja svjetla vjere nadbiskupu Milanu, da ga on, neoslabljena, i sam preda kada bude Božja volja narednoj generaciji nadbiskupa.
Crkva poznaje organski rast i razvoj bez naglih rezova i prekida te poput dobra domaćina iz svoje riznice iznosi staro i novo. Crkva nije s nama započela, niti će s nama završiti. Stoga moramo učiti i dati se poučiti“ poručio je mons. Kutleša, poželjevši da nadbiskup Zgrablić čuva duh zajedništva u Općoj i u mjesnoj Crkvi.
„Sada Vas očekuju svećenici, redovnici i redovnice, članovi različitih pokreta i sav narod Zadarske nadbiskupije, da po riječima svetog Augustina, zajedno s njima budete kršćanin, a za njih biskup.
U tom smislu, Drugi vatikanski sabor u Dekretu o pastoralnoj službi biskupa u Crkvi Christus Dominus poziva: „U obavljanju svoje službe oca i pastira, neka biskupi budu usred svojih vjernika kao oni koji poslužuju, dobri pastiri koji poznaju svoje ovce i koji njih poznaju. Pravi očevi koji prednjače duhom ljubavi i skrbi“.
Samo tako će naše i vaše djelo evangelizacije doprijeti do srca ljudi, do obitelji i drugih struktura u društvenom i kulturnom životu ove mjesne Crkve.
Dragi nadbiskupe Milane, želim Vama i Vašim suradnicima blagoslovljen rad za dobro duša, da poštujući i razlikujući redove, karizme i staleže, ne propustite konstruktivan dijalog sa svima, nadahnut isključivo željom za općim dobrom ove mjesne Crkve, osiguravajući da će se riječ Božja posvuda širiti i rasti“ poručio je predsjednik HBK Kutleša mons. Zgrabliću.
Na kraju mise zadarskom katedralom, predvođen Katedralnim zborom sv. Stošije, puk je gromko pjevao niz četiri božićne pjesme, kako se to tradicionalno pjeva na svetkovinu sv. Stošije u Zadru, jer s njenom svetkovinom u Zadarskoj nadbiskupiji završava božićno vrijeme.
To je osobitost Zadarske Crkve sačuvana kroz stoljeća, u poštovanju i čašćenju sv. Stošije koja je spaljena na lomači upravo na Božić, 304. godine u Srijemskoj Mitrovici za Dioklecijanovih progona, jer ni pred rimskim sudom nije zatajila da je kršćanka, da je pomagala utamničene kršćane i da je vjerna jedinom Otkupitelju i Spasitelju čovjeka – Isusu Kristu, koji nam svima uvijek treba biti u središtu života, kako je u propovijedi na početku svoje nove službe poručio i zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Ines Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Učenici Katoličke OŠ ‘Ivo Mašina’ proslavili Dan škole
Učenici Katoličke OŠ ‘Ivo Mašina’ u Zadru proslavili su svoj Dan škole u srijedu, 20. studenog, u sportskoj dvorani te škole.
Učenici su izveli predstavu o životu Ive Mašine, naslovnika njihove škole, čiji je tekst napisala Ana Bišćan, učiteljica Hrvatskog jezika u toj školi. Uz kreativnu scenografiju, učenici su izvrsno prikazali sve etape Ivinog uzornog života, njegovu osobnost, obiteljski, školski i zatvorski život, od rođenja u Preku 21. srpnja 1927., do njegove smrti u kaznionici u Staroj Gradiški, 20. studenoga 1961., gdje je ubijen u 34. godini života. Dugo se nije znalo gdje mu je grob unutar zatvorskih zidina. Njegovi posmrtni ostaci preneseni su u njegovo rodno mjesto Preko 24. srpnja 1998. godine.
Mašina je rođen u pobožnoj obitelji roditelja Ive i Marice s devetero djece. Bio je najbolji učenik gimnazije u Zadru. U Zagrebu je bio izvrstan student povijesti na Filozofskom fakultetu, najbolji u generaciji. Akademik Jaroslav Šidak vidio ga je kao svog nasljednika na katedri povijesti. Mašini je UDBA više puta onemogućavala diplomirati na studiju povijesti. Zbog domoljubnih stavova, taj svjedok vjere i mučenik uhićivan je više puta od 1954. do 1957. godine. Sudilo mu se kao dijelu Preške grupe. Bio je drugooptuženi u tom političkom procesu. Osuđen je na 11 godina zatvora. Iz istražnog zatvora uspio je pobjeći. Neko vrijeme bio je u Ogulinu, no ponovno je uhićen i kazna mu je povećana na 15 godina. Godine 1959. osuđen je na 15 godina zatvora. Komunisti su osudili i Ivinog brata Veljka, a njihov brat Melkior završio je na Križnom putu hrvatskog naroda. Ivo Mašina je jedini vjernik laik u skupini svećenika i s. Agneze Petroša kao Slugu Božjih za koje je Zadarska nadbiskupija pokrenula proces kauze.
Nakon predstave, prisutnima se, među kojima su bili i roditelji i rodbina učenika, obratio don Roland Jelić, ravnatelj škole. „Želimo izvući iz povijesti tog velikana koji i danas može biti uzor. Vjerujem da učenici mogu puno crpiti iz onoga što je Mašina živio. Želimo osuvremeniti Mašinu i svake godine prikazati nešto drugo o njemu, dati ga kao uzor mladima“, rekao je don Roland. Podsjetio je da smo u molitvama i sjećanjima na heroje i stradalnike koji su dali živote u obrani domovine u Vukovaru i Škabrnji. „Dok su nam misli s njima, sjećamo se i heroja Ive Mašine, kršćanskog domoljuba koji je svoj život položio za ideale u koje je čvrsto vjerovao: Boga, vjeru i domovinu. Ime Ivo Mašina škola nosi s ponosom. Trudimo se s marljivošću i ljubavlju prema Bogu i domovini veslati kroz uzburkano more života i čuvati neprolazne obiteljske i kršćanske vrijednosti koje je Ivo isticao i živio s tolikim žarom i ponosom. Taj velikan djeci, mladima i starijima može biti uzor. Svi imamo neke uzore, a jedan nam može biti i Mašina: marljiv, pobožan i gorljivi borac kršćanskog domoljublja“, istaknuo je don Roland. Zahvalio je djeci što su prenijeli duh života Mašine kao svijetlog lika hrvatske povijesti. „S ponosom slavimo Dan škole na dan smrti našeg naslovnika. Molimo Boga da naš Ivo bude uzdignut na čast oltara“, poručio je ravnatelj Jelić.
Don Roland je zahvalio zadarskom nadbiskupu Milanu Zgrabliću „na svemu što čini za školu, što se odaziva doći na događanja u školi i time im pokazuje svoju očinsku brigu“. Jelić je zahvalio i umirovljenom zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću koji je prije nepunih šest godina osnovao tu katoličku OŠ „i time dao novi zamah u školstvu na području Zadarske nadbiskupije“, rekao je don Roland.
U prvoj generaciji bilo je upisano devet prvaša, a sada školu pohađa 377 učenika. „Škola se širi. Svi koji bi htjeli pohađati našu školu ne mogu biti upisani zbog nedostatka prostora. Vjerujem da ćemo sljedećih godina uspjeti oformiti nove kapacitete i omogućiti da i druga djeca koja žele doći u našu školu to mogu, nastojati živjeti ideale koje je živio Ivo i za koje se borio: Bog, vjera i domovina“, poručio je don Roland.
Za katoličku OŠ vlada najveće zanimanje u Zadarskoj županiji, od svih osnovnih škola. „Roditelji upisuju djecu u želji da ih odgajaju u tradicionalnim vrijednostima koje se gube. Ističu da se vrijednosti koje su oni imali kao djeca, koje su u njih ulagali njihovi roditelji i učitelji, razvodnjavaju. Upisom u našu školu, roditelji žele djecu donekle sačuvati od loših vanjskih utjecaja“, rekao je don Roland. Na svečanosti su bili i don Ante Dražina, ravnatelj Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar te ravnatelji tri zadarske OŠ: Markica Perić (Stanovi), Dražen Adžić (Šimuna Kožičića Benje) i Ante Barać (Petar Preradović).
Prigodnu riječ uputio je i zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Čestitao je djeci, roditeljima i nastavnicima Dan škole. „Ova škola nije samo spomenik Ivi Mašini, nego je škola izgrađena za djecu. Vi ste škola, vi ste najdragocjenije, najvrjednije što škola ima i što se u njoj događa“, poručio je nadbiskup Zgrablić djeci. Zahvalio im je i čestitao za uloženi trud u predstavi i zahvalio je Bogu za život djece, roditelja i nastavnika.
„Bogu hvala da postojite, što ste izabrali ovu školu, da se u njoj možete odgajati kao što je činio i Ivo Mašina. Odgajao se u zdravom duhu. Bio je nadaren i što je primio od Boga kao darove, do kraja je iskoristio, trudio se. Bio je najbolji učenik i najbolji student, a nije završio studij zbog neprijateljskih okolnosti u svom životu. Radio je, vježbao svoj karakter, izgrađivao se u istinskog čovjeka i kršćanina. Gajio je najveće vrijednosti koje su vrjednije od školovanja i fakulteta te je bio smetnja i izložen progonu. Ali, izdržao je do kraja, ostao je vjeran u kušnji života i postao nam je ponos. Pokazao nam je koje su istinske vrijednosti“, rekao je mons. Zgrablić, potaknuvši djecu da se nadahnjuju na vrijednostima koje je živio Mašina, da se svi odgajamo i rastemo u tom duhu, da nasljedujemo to dobro koje čovjeka čini najvrjednijim. „Neka Ivo Mašina postane takav uzor da jednog dana bude proslavljen i čašću blaženstva i svetosti, kao i drugi Božji ugodnici Zadarske nadbiskupije koji su hrabro položili svoj život za ideale kršćanstva, ljudskosti i ljubavi prema domovini“, poručio je nadbiskup Zgrablić.
Ana Bišćan, učiteljica Hrvatskog jezika i autorica predstave, napisala je tekst uz pomoć kolegice Petre Milete na prijedlog ravnatelja Jelića, u želji da se u to uključi sve učenike. „Škola je puna talentiranih učenika i kreativnih učitelja. Učenici su tjednima vježbali. Hvala svim učiteljima što su sudjelovali u stvaranju rekvizita, izrade scenografije. Mašinu smo htjeli približiti djeci i odraslima. Htjeli smo pokazati rast Mašine od rođenja do smrti. Vrlo mali broj ljudi zna tko je Mašina. Iz njegovih sačuvanih tekstova i drugih izvora htjeli smo pokazati njegovu ljubav prema obitelji, vjeri i domovini. Da djeca svojim trudom, radom i glumačkim sposobnostima pokažu kolika je bila njegova ljubav, ali i njegova hrabrost, jer je u svakom trenutku uspio, pred bilo kim, suprotstaviti se i pokazati što on zapravo jest“, rekla je Bišćan.
U predstavi su sudjelovali učenici od 1. do 8. razreda. Iz svakog razreda je sudjelovalo nekoliko učenika. Djeca su pokazala veliku umješnost u svim zadacima. Vježbajući tekst naučili su puno o Mašini, što i nisu prije o njemu znali. „Nakon nekih scena ostali smo razgovarati o tome. Učenici viših razreda sami su nam predlagali što bi u nekom trenutku bilo dobro učiniti ili kako bi Ivo mogao reagirati na nešto. Predstava je zajednički rad svih nas i jako nam je drago da je uspjela“, poručila je Bišćan.
Zadarska nadbiskupija je osnivač Katoličke OŠ ‘Ivo Mašina’ Odlukom o osnivanju od 21. ožujka 2017., tadašnjeg zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića. Škola je počela s radom u rujnu 2018. u zgradi sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. Iz godine u godinu broj učenika se povećavao. Početkom šk. god. 2021./2022., škola je premještena u novoizgrađenu suvremenu školsku zgradu u Novo naselje na zadarskom predjelu Bokanjac.
Na svečanosti Dana škole sudjelovao je i mons. Puljić. Pohvalio je predstavu o Mašini rekavši da je ona najbolji način kako dalje širiti glas među mladima o tako velikom čovjeku. „Ponosan sam što sam njega izabrao kao naslovnika škole jer se malo zna o Mašini. Tako zaboravljamo ljude. On je velikan naše prošlosti, velikan u svakom pogledu. Potječe iz brojne obitelji, s devetero djece, gdje se razvio u pozitivnu osobu; naučio je sa svojom braćom igrati se, učiti, pa i trpjeti. Bio je osobito nadaren i Božji čovjek. Dirljivo je njegovo pismo majci iz zatvora koju tješi za Božić, da je on napravio jaslice u zatvorskoj sobi, a brat će ih učiniti u njihovoj kući. Osobita je njegova zahvala nakon pričesti. Tu se osjetilo da je on zaista živio s euharistijom, za Isusa, s njime se družio, osjećao ga je kao dio sebe i moli ga: ‘Daj, Bože, da ostanem vjeran do kraja’. I ostao je vjeran do kraja. Možemo biti samo ponosni na Ivu Mašinu“, poručio je umirovljeni nadbiskup Puljić.
Ines Grbić
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
Izbor iz fonda Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru dosadašnjih biltena izložbi Izdavaštva na zadarskom području
Već trideset i jednu godinu Knjižnica priređuje i predstavlja javnosti ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području. Svaka godišnja izložba rezultat je prikupljenih tiskanih omeđenih i serijskih publikacija, audiovizualne građe te plakata i sitnog tiska, odnosno memorabilija društvenih, kulturnih i sportskih događanja.
Ovo je povod da vam predstavimo izbor biltena koji su pratili dosadašnje izložbe. Bilten u knjižničarstvu je redovita ili prigodna publikacija s bibliografskim popisom novonabavljenih naslova knjižnične građe. Navedeni bilteni su podijeljeni u nekoliko cjelina: knjige, serijske publikacije i audiovizualna građa. Svi zapisi su složeni prema univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji (decimalni klasifikacijski sustav primjenjiv na cjelokupno ljudsko znanje).
Višestruka vrijednost i važnost svih dosadašnjih biltena je da na jednom mjestu, odnosno u publikaciji skupljaju svu knjižničnu građu predstavljenu na izložbi. Ti isti bilteni ostaju kao tiskani trag za proučavanje izdavaštva zadarskog kraja, zadarskih autora i izdavača.
Izbor iz fonda možete pogledati od četvrtka 21. studenog 2024. godine u radnom vremenu Knjižnice u Odjelu rada s korisnicima Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Na Sveučilištu otvorena međunarodna konferencija „Europska unija kao realizacija Kantove ideje o trajnom miru“
Od 20. do 23. studenoga na Odjelu za filozofiju održava se međunarodna znanstvena konferencija povodom 300 godina od rođenja Immanuela Kanta, „Europska unija kao realizacija Kantove ideje o trajnom miru”.
Konferencija u organizaciji Sveučilišta u Zadru i Zaklade Konrad Adenauer okuplja domaće stručnjake za Kantovu filozofiju te stručnjake iz inozemstva, iz 10 različitih država.
Nakon svečanog otvaranja u jutarnjem dijelu programa Christoph Horn sa Sveučilišta u Bonnu predstavio je Kantovu teoriju o miroljubivom globalnom poretku, dok je Violetta Waibel sa Sveučilišta u Beču izlagala o pisanim i nepisanim kodeksima njegove filozofije. Profesor emeritus Jure Zovko predstavio je doktrinu Christiana Wolffa o temeljnim pravima država i Kantovu ideju o vječnom miru.
– Ideja je bila povezati 300. obljetnicu Kantova rođenja s Europskom unijom jer Kant zagovara trajni mir a Europska unija, koja je bila poprište brojnih sukoba kroz povijest od 1945. godine, ne računajući Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, nije imala ratova. Veliki animozitet koji prostoji između Francuza i Nijemaca, Nijemaca i Engleza i drugih nestaje ulaskom u Europsku uniju. Tim savezom država ostvarila se Kantova ideja, a ulaskom u njega i mi smo postali dio civiliziranog svijeta, kaže Zovko, smatrajući da će mir ostati trajno stanje Europske unije.
Konferencija sutra završava panelom „Populistički nacionalizam kao prijetnja Europskoj uniji”.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
DANI SJEĆANJA / U Benkovcu danas duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
SUBOTA UKRATKO / Požar u stanu na Poluotoku; eksplozija plinske boce u kući u Ulici Ljudevita Gaja
-
magazin5 dana prije
Znanstvenici otkrili: Ovih pet bolesti nasljeđujemo od roditelja!