Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEČANO U ZADRU Obilježava se obljetnica Maslenice – prekretnice u Domovinskom ratu, akcije koja je ponovno spojila sjever i jug

Objavljeno

-

foto: PU zadarska

Vojno-redarstvena operacija Maslenica, koju su rano ujutro 22. siječnja 1993. pokrenule Hrvatska vojska i policija, uspješno je završila u 72 sata i ponovno je spojila sjever i jug zemlje, a neprijatelj je u njoj doživio prvi veći poraz. Trideseta obljetnica obilježit će se nizom događanja.

Program obilježavanja

Trideseta obljetnica vojno-redarstvene operacije Maslenica obilježit će se nizom događanja od 20. siječnja do 13. veljače. Obilježavanje se održava pod pokroviteljstvom Vlade RH i u organizaciji Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva hrvatskih branitelja te Zadarske županije i Grada Zadra.

Na dan središnje proslave, u subotu 21. siječnja, ulicama Zadra održat će se ujutro u 8 sati budnica. Bit će upriličen mimohod pripadnika Oružanih snaga RH i MUP-a s ratnim zastavama, a na parkiralištu na Relji građani će moći razgledati izložbu vojne opreme i naoružanja OS RH i MUP-a.

Sveta misa toga dana služit će se u crkvi sv. Šime, a Svečana akademija održat će se u Hrvatskom narodnom kazalištu. Na Svečanoj akademiji u prigodi obilježavanja 30. obljetnice VRO Maslenica u HNK sudjelovat će predsjednik Vlade Andrej Plenković koji će se prigodno obratiti. Uz premijera Plenkovića bit će potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar obrane Mario Banožić, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.

Akrobatska grupa HRZ-a Krila Oluje izvest će letački program koji će se moći pratiti sa zadarske rive od 14,30. U HNK-u Zadar održat će se i koncert Orkestra HRM-a, Klape HRM-a Sv. Juraj i Policijske klape Sv. Mihovil.

U subotu se održava i Međunarodni turnir u sjedećoj odbojci Maslenica 93. – Memorijal Ivica Kapetanović u Sportskoj dvorani Krešimir Ćosić u ŠC-u Višnjik od 11 sati.

U danima koji slijede 30. obljetnica VRO Maslenica obilježit će se i brojnim drugim događanjima u mjestima na širem području Zadarske županije. U sklopu programa od 20. siječnja postavljena je izložba Slike, odore i znakovlje iz Domovinskog rata u Kneževoj palači u Zadru.

Prekretnica u Domovinskom ratu

Kako je često isticao general Ante Gotovina, operacija Maslenica bila je svojevrsna prekretnica u Domovinskom ratu.

– Do operacije Maslenice mi smo se uglavnom branili, više ili manje uspješno, ali Maslenica je označila preokret u Domovinskom ratu i tada su prvi put sudjelovale tri grane vojske, specijalna policija, ratna mornarica i zrakoplovstvo te kopnene snage, koje su bile nositelj te akcije, istaknuo je svojedobno general Gotovina.

Operacija je planirana u tajnosti pod kodnim nazivom Gusar, a u samo 72 sata oslobođeno je oko stotinu četvornih kilometara, od zadarskoga zaleđa s Novskim ždrilom i dijelom Velebita te područje oko Hidroelektrane Peruće u blizini Sinja.

Zapovijedao Bobetko, pomoćnici Gotovina i Roso

Vojno-redarstvenom operacijom zapovijedao je general Janko Bobetko, a njegovi pomoćnici bili su tadašnji brigadiri Ante Gotovina i Ante Roso.

Hrvatska vojska i policija u borbena su djelovanja krenule iz nekoliko smjerova i već prvog dana oslobođeni su Rovanjska, Maslenica, Novsko ždrilo, Podgradina, Islam Latinski, Islam Grčki i Kašić. Sljedećih su dana oslobođeni Zračna luka Zemunik te mnoga mjesta zadarskoga zaleđa.

Strateški iznimno važno bilo je i preuzimanje nadzora nad širim područjem Velike i Male Bobije, Tulovih greda i Malog Alana, ključnih položaja na Velebitu s kojih su hrvatske snage mogle nadzirati Obrovac, Gračac i Benkovac. Do završetka operacije oslobođeno je cijelo područje tzv. ružičaste zone u zadarskom zaleđu i osiguran strateški bitan prostor Novskog ždrila.

Jedna od posebnosti operacije Maslenice bilo je sudjelovanje gardijskih brigada, nositelj je bila 4. brigada, a sudjelovali su dijelovi 1., 2., 3. i 9. brigade. Sve su pridonijele uspjehu operacije i očuvanju dostignutih borbenih položaja iako su neke od njih bile tek u osnutku. Na Velebitu su koordinirano djelovale i snage Specijalne policije MUP-a, koje su ovladale dominantnim kotama i komunikacijama, a znatno su pridonijele i pričuvne brigade Hrvatske vojske te domobranske pukovnije.

Zbog neuspjeha pokušaj rušenja HE Peruća

U toj operaciji sudjelovale su najbolje hrvatske snage, ali i najbolje protivničke, srpske strane. U pomoć krajiškom vođi Milanu Martiću stigli su Arkanovi Tigrovi, Knindže kapetana Dragana i niški specijalci, a iz BiH su stigle i Mladićeve vojne postrojbe.

Iako su glavni ciljevi operacije ostvareni vrlo brzo, zbog pritiska međunarodne zajednice, 25. siječnja kod Obrovca i Benkovca zaustavljeno je hrvatsko napredovanje.

Neprijatelj je to iskoristio za jačanje svojih snaga i protunapad pa su borbe potrajale još nekoliko dana.

Hrvatske su snage, ojačane postrojbama koje su helikopterima prevezene iz Slavonije, zadržale dostignute crte bojišnice. Bio je to prvi helikopterski desant postrojba HV-a, a neprijatelj, koji je doživio dotad najveći poraz, zaprijetio je 27. siječnja rušenjem brane Hidroelektrane Peruće.

Unatoč aktiviranju 30 tona eksploziva, oštećena brana nije popustila, a Hrvatska vojska spriječila je neprijateljsko napredovanje i ubrzo ovladala cjelokupnim područjem.

Pontonski most povezao sjever i jug zemlje

Budući da je u operaciji Maslenici pod kontrolu hrvatskih snaga vraćeno Novsko ždrilo, na istome mjestu na kojemu je u studenome 1991. srušen Maslenički most sagrađen je pontonski, koji je često bio pod paljbom neprijatelja do konačnog oslobođenja zadarskoga zaleđa u akciji Oluji 1995. godine.

Pontonski most omogućio je uspostavu prometa između sjevera i juga do izgradnje novoga Masleničkog mosta, za koji je 30. siječnja 1993. predsjednik Republike Franjo Tuđman položio temeljni kamen.

Borbe u operaciji Maslenici trajale su do kraja ožujka i završetka operativnih djelovanja, a u akciji i poslije nje poginulo je 127 hrvatskih branitelja. Najveću tragediju doživjela je 3. gardijska brigada “Kune”, koja je u obrani Kašića 1. veljače izgubila 24 pripadnika.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Župan Longin s vijećnicima u obilasku strateških projekata: Hospicij, CGO, Poljoprivredno-edukacijski centar, Baštica i azil realizirani u 2024.

Objavljeno

-

By

Župan Božidar Longin i zamjenik Šime Vicković, zajedno s pročelnicima, predsjednikom Županijske skupštine Zoranom Šikićem te vijećnicima obišli su ključne strateške projekte Zadarske županije koji su dovršeni tijekom 2024. godine ili su pri samom završetku.

Hospicij na Babindubu, Poljoprivredno-edukacijski centar u Zemuniku, Centar za gospodarenje otpadom u Biljanima, sustav navodnjavanja i nova akumulacijska brana na Baštici te sklonište za napuštene životinje na Bokanjcu pet je strateških projekata koje su obišli vijećnici i županijsko izaslanstvo kako bi se na licu mjesta upoznali s tijekom radova.

Župan Longin naglasio je važnost ovih projekata za unapređenje kvalitete života u Zadarskoj županiji.
„Ponosan sam na niz strateških projekata koje smo dovršili kroz ovu godinu ili se dovršavaju – CGO Biljane, hospicij, sklonište za životinje, Poljoprivredno-edukacijski centar, nova Medicinska škola… Dobro napreduju i radovi na novim zgradama Zadarske županije te se nadamo da će biti dovršeni u prvoj polovici iduće godine. Gotovo svi ti nabrojani projekti idealan su primjer kako smo neiskorištene državne nekretnine mudrim promišljanjem iskoristili za projekte od značaja za javni interes, za kvalitetniji život naših građana. Naravno, za ostvarenje svih tih projekata morate imati snažnog partnera, a mi ga imamo u Vladi RH koja je uvijek podrška u našim projektima“, poručio je župan koji je iskazao zadovoljstvo što su svi vijećnici, i oni vladajuće većine, ali i oni oporbeni dosta pozitivno reagirali na terenu gdje su se i osobno uvjerili kako napreduju radovi.

„Obilazak lokaliteta pet značajnih projekata Zadarske županije izvrsna je nadgradnja raspravama u vijećnici. Zahvaljujem županu Longinu i suradnicima na organizaciji te vijećnicama i vijećnicima koji su se odazvali. Projekti pokazuju svu raznolikost i kompleksnost djelokruga rada regionalne samouprave. Osim javnih potreba projekti imaju i specifičnosti te mogu istaknuti npr. kompleksnost CGO-a, civilizacijsko dostignuće hospicija, segment cjeloživotnog obrazovanja PEC-a, nužnost održive poljoprivrede i izazova hrane u kontekstu klimatskih promjena i navodnjavanja, u čemu Zadarska županija popravlja hrvatski prosjek, dok i azil za napuštene životinje očito ide u tom smjeru. Definitivno svi uključeni u realizaciju ovih projekata zaslužuju pohvale i čestitke. Veseli me što je i Županijska skupština dala doprinos u njihovoj provedbi“, rekao je nakon obilaska predsjednik Županijske skupštine Zoran Šikić.

Vijećnik SDP-a Jure Zubčić naglasio je kako je pohvalna inicijativa županijske vijećnike upoznati s tekućim kapitalnim projektima, o kojima se često raspravlja u Vijećnici.
„Čuti probleme s terena i iz prve ruke vidjeti napredak svakog od njih svakako će nam olakšati rad u ovih posljednjih nekoliko mjeseci mandata. Svaki je od tih zahvata poseban, no CGO će, prema svemu sudeći, djelovati u novim zakonskim uvjetima. Svakako će biti temom brojnih rasprava, jer s političke strane svakako treba saslušati stručnjake iz područja gospodarenja otpadom i na temelju njihovih zaključaka i prijedloga usuglasiti te politike sa potrebama Naših sumještana“, mišljenja je Zubčić, koji je napomenuo da gospodarenje otpadom treba biti jedan od prioriteta u Zadarskoj županiji.

Član Kluba vijećnika DSU-a, HNS-a, HSLS-a Antonio Vučetić je istaknuo kako je ovaj obilazak presjek tekuće garniture u Županiji pred kraj mandata te dodao da je iznimno važan kako bi valorizirali rad stručnih službi Županije, mimo političke dimenzije.
„Svi su oni u više ili manjem postotku izvršenosti, no ono što je najvažnije je da će županija u sljedećoj godini dobiti infrastrukturu od vitalne važnosti – napose CGO. To je tek prva faza, ona najlakša u gospodarenju otpadom, a slijedi onaj teži – edukacija stanovništva, kako bi maksimalno iskoristili njegov potencijal. Svaki od ovih projekata na svoj će način olakšati život i poslovanje žiteljima županije te pridonijeti boljoj skrbi o najranjivijim skupinama društva“, ustvrdio je Vučetić, naglasivši kako je briga o napuštenim životinjama dugo godina bila vrlo zahtjevna i teška, s neadekvatnim kapacitetima, što bi otvorenje novog skloništa napokon trebalo riješiti na humani način.

O PROJEKTIMA:

Završetak radova na rekonstrukciji i opremanju zgrade hospicija na Babindubu očekuje se krajem siječnja 2025. Oprema za hospicij trebala bi biti isporučena početkom veljače, a završni tehnički pregledi i ishođenje potrebnih dozvola očekuju se do kraja ožujka 2025. godine. Istovremeno, pripremaju se natječaji za zapošljavanje 20-ak zdravstvenih djelatnika, uključujući liječnike, medicinske sestre, fizioterapeute i njegovatelje. Ovaj projekt dobio je financijsku podršku Vlade RH i Ministarstva zdravstva u iznosu od 2,26 milijuna eura, podsjetio je pročelnik za zdravstvo dr. Marko Kolega.

Na prostoru od 2,7 hektara u Zemuniku donjem izgrađen je Poljoprivredno-edukacijski centar s bruto građevinskom površinom od 427,14 m². Centar će služiti za stručno usavršavanje poljoprivrednika, edukaciju učenika Poljoprivredno-prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića te studenata Sveučilišta u Zadru, a njime će upravljati Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,64 milijuna eura.

Jedan od projekata za koji je postojao posebno veliki interes svakako je Centar za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim. CGO se nalazi u završnoj fazi priprema za tehničke preglede, a prvi prihodi TD EKO d.o.o., kao upravitelja centra, očekuju se početkom ožujka 2025., nakon probnog rada i prilagodbe, najavio je direktor društva EKO Toni Kozina.

Župan je s vijećnicima i pročelnicima obišao i sustav navodnjavanja Baštica, koji je zasigurno jedan od ključnih projekata za unapređenje poljoprivrede na području Zadarske županije. Ovaj sustav osigurava pouzdano opskrbu vodom za poljoprivredne površine, čime se značajno povećava produktivnost i smanjuje ovisnost o vremenskim uvjetima. Vijećnici su upoznati i s rekonstrukcijom brane Vlačine u neposrednoj blizini Baštice. Ona je sanirana sredstvima Hrvatskih voda, a vrijednost investicije iznosila je 1,74 milijuna eura.

Pri kraju su i radovi na Skloništu za napuštene životinje smještenog na katastarskoj granici Zadra i Briševa čija se gradnja planira završiti do veljače 2025. godine. Ukupna vrijednost radova iznosi 2,32 milijuna eura, a projekt uključuje kapacitete za prihvat do 200 životinja. Osim bokseva za pse, mačke i karantenu, sklonište će imati prostor za opasne pse, istrčavanje, prijem i njegu životinja te skladište za hranu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije

Objavljeno

-

By

Odjel za urologiju Opće bolnice Zadar i ove je godine organizirao radionicu laparoskopske urološke kirurgije, a podršku su pružili Hrvatsko urološko društvo i Olympus. Program radionice osmišljen je kao praktično usavršavanje s fokusom na 3D vizualizaciju slike u kombinaciji s naprednim elektrokirurškim sustavom za hemostazu i njihovu uspješnu primjenu u laparoskopskoj urološkoj kirurgiji. Skup je bodovan od strane Hrvatske liječničke komore.

Na prethodnim radionicama sudjelovali su subspecijalisti i specijalizanti urologije iz KBC Sestre milosrdnice, KBC Osijek, KB Sveti Duh i OB Sisak kao i medicinske sestre instrumentarke iz ovih ustanova.

Na ovu, četvrtu po redu radionicu, sudionici su stigli iz Opće bolnice „Dr.Josip Benčević“ Slavonski Brod i Opće bolnice Šibensko – kninske županije. Svi su oni učili nove operativne tehnike koje će, po povratku u matične ustanove, implementirati u kirurški program.

Teoretski dio je obuhvatio dva predavanja iz područja laparoskopije u urologiji, dok se praktični sastojao od pokaznih laparoskopskih operativnih zahvata i to radikalne prostatektomije, radikalne nefrektomije i pijeloplastike. Odmah po upoznavanju s laparoskopskom opremom i instrumentarijem, svi su se sudionici aktivno uključili asistirajući u ovim operativnim zahvatima.

Voditelj radionice bio je izv.prof.dr.sc. Tomislav Sorić, voditelj Odjela za urologiju Opće bolnice Zadar na kojemu je, prije 21 godinu uvedena laparoskopija i izvedena prva laparoskopska radikalna prostatektomija u Hrvatskoj.

Zadarska se urologija još jednom potvrdila kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije uz dugogodišnju tradiciju edukacije zainteresiranih kolega iz drugih ustanova, a sve s ciljem usavršavanja kirurške tehnike i stalnog razvoja urologije.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

BETLEHEMSKO SVJETLO U KATEDRALI SV. STOŠIJE / Tko želi, može doći zapaliti svijeću i ponijeti je u svoj dom

Objavljeno

-

By

foto: Nada Šarlija/Zadarska nadbiskupija

Betlehemsko svjetlo došlo je u katedralu sv. Stošije u Zadru za vrijeme mise zornice koju je u srijedu, 18. prosinca, u zadarskoj prvostolnici predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Nadbiskupu Zgrabliću Betlehemsko svjetlo predala je Irina Kozličić Juraga, voditeljica odreda udruge izviđača Zarus.

Zahvalivši predstavnici izviđača na donošenju svjetlu kao znaku mira i nade, nadbiskup je u propovijedi rekao kako Bog ljude želi približiti sebi i putem svjetla, što je, prema Knjizi Postanka, prva stvarnost kojoj je Bog dao postojanje pri stvaranju svijeta.

„Svjetlost Božje istine, spoznaje o Bogu, dolazi k nama kao dobro koje tjera zlo iz našeg života, kao svjetlost koja raspršuje tmine i mrak našeg života“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da je Isus svjetlo u životu čovjeka, Božje svjetlo koje je zasjalo u Božiću. Isus je za sebe rekao: „Ja sam svjetlost svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života“.

U misi su suslavili umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić i don Josip Radojica Pinčić, katedralni župnik.

Betlehemsko svjetlo nalazi se u katedrali sv. Stošije i tko želi, može doći zapaliti svijeću na plamenu od Betlehemskog svjetla i ponijeti ga u svoj dom.

I. G.

Foto: Nada Šarlija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu