ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) TRADICIONALNI SUSRET MINISTRANATA U “ZMAJEVIĆU” Nadbiskup Zgrablić: “Kada molimo, vježbamo dušu. Ne može se dobro igrati, a da se ne trenira”
Dvodnevni susret ministranata Zadarske nadbiskupije koji je okupio ministrante iz raznih župa Nadbiskupije, završen je u Nadbiskupskom sjemeništu ‘Zmajević’ u Zadru.
Susreti ministranata u zadarskom sjemeništu duga su tradicija u organizaciji Povjerenstva za duhovna zvanja i ministrante. „Cilj je upoznati ministrante sa životom u sjemeništu i provesti vrijeme u zajedništvu korisno za njihov duhovni i ljudski rast. Smisao toga susreta je okupiti ministrante iz Nadbiskupije, da vide da nisu sami u svojim župama, nego da ih ima u svim župama. Jer danas nije baš često da u našim župama ministriraju djeca iz viših razreda osnovne škole“ rekao je don Ante Dražina, rektor sjemeništa ‘Zmajević’ i povjerenik za ministrante u Zadarskoj nadbiskupiji.
„Takvi susreti ministrantima poticaj su da se odvaže, da ustraju biti uz oltar i služiti Gospodinu uz oltar. Taj susret je i prilika da upoznaju život sjemeništa i sjemeništaraca. Ako Bog da, da se mogu odazvati pozivu, da jednog dana mogu reći, meni je bilo lijepo u tom sjemeništu, volio bih vidjeti kako je tamo, volio bih ostati u sjemeništu i vidjeti želi li Bog to uistinu od mene. Taj je susret prilika da ministranti vide i jednog dana možda dođu u sjemenište“ rekao je rektor Dražina. Na tom susretu neki ministranti izrazili su želju da će doći u sjemenište.
Ministrante je 21. siječnja pohodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Uručio je nagrade ministrantima koji su imali točan odgovor u kvizu o mjesnoj Crkvi i medalje pobjedničkoj ekipi iz sportskih aktivnosti. Na tom tragu govorio je o cjelovitosti ljudskog bića koje čine tijelo i duša.
Kako osjetimo tjelesnu bol od nekog udarca, tako nas od ružne riječi koju nam netko uputi može zaboljeti duša, rekao je mons. Zgrablić.
„Čovjek je stvarnost koju vidimo i koju ne vidimo. Čovjek nije samo tijelo, nego i duša. Vidimo i osjećamo da nas boli neki dio tijela koji se i izvanjski vidi. Ali, osim tijela, imamo i dušu. Kad nam netko nešto ružno kaže, mi kažemo da nas boli srce. Ne boli nas srce kao organ, ali mi tako kažemo, boli nas srce. Boli nas duša, u nama se nešto događa, iznutra nas nešto boli“ rekao je mons. Zgrablić.
Podsjetio je da tijelo ne bi bilo zdravo i ne bismo se dobro osjećali kad bismo cijeli život samo ležali. „Nakon nekog vremena teško bismo hodali, jer nismo u pokretu. Jer naše tijelo je stvoreno na način da se mora razvijati, mora se gibati, mora se kretati. Naši mišići moraju raditi. Ako se ne krećemo, naši mišići oslabe i ne možemo biti stabilni. Nije dovoljno da nas kosti drže stabilnima, na nogama, nego i mišići nas drže stabilnima.
Tako je i s našom dušom. Ako duša miruje, spava, ako naša duša ništa ne radi, s njom će se dogoditi što i s našim tijelom. Mi ćemo se razboljeti, biti nezadovoljni, u našem srcu će biti nemir“ upozorio je nadbiskup Zgrablić.
U tom kontekstu, rekao je kako je lijepo da su ministranti došli na taj susret, da su zajedno, zabavili su se, ali je lijepo da su ministranti i molili.
„Kada molimo, mi vježbamo našu dušu. Ne može se dobro igrati, a da se ne trenira. Što si veći sportaš, moraš više trenirati. Duša nas čini sretnim ili nesretnim. Prema tome, ako želimo biti sretni u duši, moramo trenirati i razvijati našu dušu. Moramo je donositi pred svjetlo, pred svjetlo Božje, pred Boga, jer Bog nas prosvjetljuje, vodi, Bog trenira našu dušu, jer On nas liječi. Bog povija naše rane. Moramo staviti našu dušu u Gospodinovu prisutnost. Moramo voditi računa i o našoj duši. Zato ima smisao i dolazak ministranata“ poručio je nadbiskup Zgrablić, rekavši da mu je drago da su se ministranti igrali, ali i da su molili.
„Nemojte to zaboraviti, da uvijek trenirate, vježbate i svoju dušu, svoju nutrinu. To znači da postajemo sve više radosni i sretni, a to što postajemo je odgovor naše duše. Što budemo više radili na svojoj duši, to ćemo biti sretniji i to će nam biti ljepše u životu“ potaknuo je mons. Zgrablić.
Kao što čovjek treba održavati higijenu i čistoću tijela, to treba činiti i s dušom: čistiti je, njegovati, obavljati higijenu duše.
„Radujem se vašem dolasku u sjemenište, da nosite sjemenište u lijepoj uspomeni. Da je i tim susretom Gospodin razvježbao vašu dušu, da osjećate koliko vas Gospodin ljubi i nosi u životu. Zahvaljujući Gospodinu živite i On vas želi učiniti sretnima, a to možete biti ako Isus bude živ u vašem srcu i duši, ako ga nosite u srcu“ poručio je nadbiskup Zgrablić ministrantima.
Aktivnosti tijekom toga susreta su u svrhu rasta u ljudskoj, intelektualnoj i duhovnoj dimenziji.
Ministranti su imali prigodu za ispovijed, molitvu i sudjelovanje u misnom slavlju oba dana. Igrali su i društvene igre, posjetili su Klasičnu gimnaziju Ivana Pavla II. i znamenitosti Zadra.
Sada je u zadarskom sjemeništu pet sjemeništaraca. Dan započinju molitvom Časoslova, predvečer slave misu a onda mole povečerje. Četvrtkom imaju euharistijsko klanjanje kad osobito mole za svećenička i redovnička zvanja i za sve koji razmišljaju o svećeništvu ili redovništvu. Uz zajedničku, sjemeništarci imaju vrijeme i za osobnu molitvu, sabranost i razmatranje Svetog Pisma. Ponedjeljkom i srijedom imaju zajednička razmatranja s duhovnikom.
Vikendom sjemeništarci pohode župe ili idu na izlete. Jednom mjesečno odlaze svojim kućama, kao i za vrijeme školskih praznika.
Ines Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…