ZADAR / ŽUPANIJA
Budimir Gulan: Danas nastupam kao majka koja želi zaštititi svoju djecu
U emisiji Nedjeljom u 2 razgovaralo se o posvajanju djece iz Konga. Kako izgleda proces posvojenja, zašto ima tako puno pravnih nedoumica, koliko se “čeka” na posvojenje djece u Hrvatskoj te kako se osjećaju roditelji koji su već ranije doveli djecu iz Afrike, neka su od pitanja emisije.
Gostovala je Tanja Budimir Gulan, odvjetnica iz Zadra koja je posvojila petero djece iz Konga. Kaže kako ju je cijela ova novonastala situacija oko uhićenih posvojitelja u Zambiji natjerala da ispriča javnosti kako je ona posvajala djecu i da tako pokuša otkloniti nedoumice koje se u javnosti vezuju uz ovu temu.
Na pitanje koji su njeni razlozi da izlazi sa svojom pričom u javnost rekla je da “to naprosto mora učiniti”.
– Ne mogu reći da sam ja sad glasnik svih obitelji koje su posvojile djecu u Hrvatskoj iz DR Konga, ali se svi u ovom trenutku nalazimo u jednoj jako teškoj situaciji jer smo izloženi neviđenom medijskom linču. Lako za nas posvojitelje, ali su izložena naša djeca. Ja danas ne nastupam kao odvjetnica, ne kao Tanja Budimir Gulan. Ja danas nastupam kao majka. Mislim da svaka majka ima poriv zaštititi svoju djecu pa tako i ja, rekla je u uvodu emisije.
Rekla je da joj sve što se događa u zadnjih mjesec dana izgleda kao “lov na djecu”.
– Pogledajte malo medijske natpise i društvene mreže, mislim da to svi gledaju i čitaju komentare. Toliko su degutantni i brojni da ne želim te riječi ponavljati niti se na takav nivo spuštati. Ali kad pogledate nacrtano vješalo, na što vas to asocira, upitala je.
– Znam da tu postoje određene političke opcije, ali kako sam ja apsolutno apolitična neću prozivati nikoga, niti sam taj tip. Ali moram reći da ljudi koji su u politici i koji se javno izlažu i govore o činjenicama o kojima, usudit ću se reći, pojma nemaju – da moraju razmišljati doista o djeci o kojoj navodno razmišljaju i nas prozivaju trgovcima djece ili ne znam, mi smo tu neka međunarodna skupina koja se bavi trgovinom djece, tako svašta nešto… Naravno da me to na neki način prisililo da dođem i kažem par rečenica o tome tko mi posvojitelji jesmo, naglasila je.
Objasnila je kako cijela situacija utječe na njenu djecu. Njena najstarija kćer ima 10 godina.
– Televiziju gleda. U početku sam ja to sve gasila, skrivala i onda sam shvatila da je to bez veze. Jer netko će je putem do škole pitati nešto… Imali smo takvih slučajeva, da su pitali djecu: “koliko te mama platila”, “ti si kupljena”, “ti si prodana”. Mi smo isto imali neku malu situaciju s dečkima koji idu u 1. razred, ali je to bilo vrlo brzo sanirano jer imamo jako dobru školu. I moja kćer sve zna. Prvi put je pogledala Dnevnik i uzbunilo se dijete i onda sam joj ja ispričala o čemu se sad tu radi, na što se moje dijete, vjerovali vi to ili ne, naprosto nasmijalo. Rekla je: “oni nisu normalni” i ja sam joj odgovorila: “da ljubavi, ali oni to tako misle”. A onda je rekla: “daj pusti mene da ja objasnim tim novinarima kako sam došla u Hrvatsku”.
Nije ju strah da će joj netko uzeti djecu koja su već posvojena.
– Nemam uopće takvu bojazan. Ona se prožima kroz sve posvajatelje i retoriku koju, nažalost, imamo svakodnevno na dlanu, ali sam uvjerena da je to nemoguće, kazala je.
Ispričala je svoju priču o posvajanju.
– Operirana sam baš na današnji dan 2009. godine, bila sam onkološki bolesnik i tako se i dalje vodim, ali se ne gledam tako. Imam apsolutni odmak od takve etikete. Čekala sam 5 godina jer se tada događaju recidivi. Tad sam već imala 40 godina. Krenula sam i na umjetnu oplodnju, ali sam shvatila da čemu to? Čemu mučiti svoje tijelo kad postoje djeca koja nemaju roditelje? Tada, 2015. godine prvi put sam otišla u Centar za socijalnu skrb u Zadru. Tijekom te obrade upoznala sam sve stručnjake, dolazili su mi doma da vide jesam li uopće podobna kao posvajatelj i oni su mi tada, onako između redaka rekli da se moram pripremiti na to da će to zapravo jako teško ići. Odnosno, da je puno više posvajatelja nego djece koja su slobodna za posvajanje. Otvoreno sam ih pitala koliko bi trebala čekati, na što je odgovor bio “godinama”. Pomislila sam hoću li tada imati 45 godina ili koliko i sjetila se da imam poznanicu koju sam vidjela s crnom curicom. I ti je krenula moja priča prema Africi, rekla je.
Istaknula je da “Centri uopće nisu krivi što nema posvajanja i ne mogu reći za Centar ništa loše”.
ZADAR / ŽUPANIJA
BLAGDAN SV. CECILIJE / 23. studenoga u katedrali Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije
Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije održava se u subotu, 23. studenoga, s početkom u 17 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru.
Na susretu će liturgičari o. Jozo Milanović predstaviti nauk crkvenih dokumenata o crkvenoj glazbi, a don Dario Tičić će govoriti o praktičnim smjernicama u liturgijskom pjevanju.
Susret se organizira prigodno uz blagdan sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe i na uočnicu blagdana sv. Krševana. Članovi župnih zborova u 18 sati će sudjelovati na Svečanoj večernjoj sv. Krševana koju predvodi mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.
Susret organizira Povjerenstvo za liturgijski pastoral Zadarske nadbiskupije.
ZADAR / ŽUPANIJA
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru u nedjelju i ponedjeljak…
Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju, 17. studenog, te u ponedjeljak, na Dan sjećanja:
BAUHAUS:
zatvoreno
KAUFLAND:
zatvoreno
EUROSPIN:
zatvoreno
HEY PARK
zatvoreno
TOMMY
Nedjelja:
Put Stanova 46 – od 7 do 21
Bože Peričića 5 – od 8 do 14
Skradinska 8 – od 7 do 13
Put Bokanjca 37 – od 7 do 21
Trg Damira Zdrilića 1 – od 7 do 21
Put Dikla 60 – od 7 do 13
Put Nina 89 – od 7 do 21
Ponedjeljak: zatvoreno
KONZUM:
Nedjelja:
Ante Starčevića 3 – od 7 do 13
Put Pudarice 34 – od 7 do 20
Ponedjeljak: zatvoreno
LIDL:
Nedjelja:
Put Murvice 18 – od 8 do 21
Ponedjeljak: zatvoreno
INTERSPAR
zatvoreno
PLODINE
Nedjelja:
Biogradska 68 – od 7 do 22
Ponedjeljak: zatvoreno
SUPERNOVA:
zatvoreno
STUDENAC:
Nedjelja:
Put Vrela 2 – 07:00-21:00
Zrinsko Frankopanska 4 – 07:00-21:00
Ul. bana Josipa Jelačića 12A – 07:00-21:00
Ulica Stjepana Radića 26 – 07:00-20:00
Ulica Nikole Tesle 17A – 07:00-21:00
Ulica Miroslava Krleže 5A – 07:00-21:00
Put Vrela 41B – 07:00-21:00
RIBOLA
Nedjelja:
Put Pudarice 11 – 7:00-21:00
Ulica Andrije Hebranga 10a – 7:00-21:00
Ponedjeljak: zatvoreno
PEVEX
zatvoreno
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA / Znanstveni skup “Pakoštane – općina na dodiru jezera i mora”
Sveučilište u Zadru je suorganizator je znanstvenog skupa “Pakoštane – općina na dodiru jezera i mora”, koji se jučer i danas održava u Pakoštanima. Na skupu će kroz radove tridesetak autora biti predstavljene prirodne, kulturne, geografske i povijesne posebnosti ovog prostora smještenog između Vranskog jezera i Jadranskog mora.
Kao posebnost skupa i buduće monografije jedan od moderatora prof. dr. sc. Zlatko Begonja, pročelnik Odjela za povijest, ističe činjenicu da je u njegovoj pripremi sudjelovalo svih četvero dosadašnjih rektora Sveučilišta u Zadru, prof. dr. sc. Dijana Vican kao inicijatorica skupa, aktualni prof. dr. sc. Josip Faričić, a kao autori i bivši rektori prof. dr. sc. Damir Magaš i prof. dr. sc. dr. h. c. Ante Uglešić, koji je s njim i moderirao skup.
– Pakoštane su jedan najznačajnijih prostora na zadarskom području, osobito ako spomenemo Vranu koja je bila jedan od pet distrikata u srednjem vijeku. S obzirom na to da svi naši prostori, općine zaslužuju monografije, općina Pakoštane je izrazila želju da se održi znanstveni skup i nakon toga objavi monografija. Drago mi je što je odaziv velik, s preko 40 sudionika koji će izlagati na skupu, nadam se da će na kraju svi i napraviti radove, rekao je Uglešić.
Malo tko se može pohvaliti ovakvim položajem između mora i jezera, otocima neposredno uz obalu, plodnim poljima, vidikovcem, bogatom kulturnom baštinom od rane povijesti do danas. O tome svjedoče brojni pojedinačni izvori, ali do sada nije bilo djela koje bi sustavno obradilo tu ostavštinu. Posla se prihvatilo Sveučilište u Zadru, koje je do sada organiziralo brojne skupove i izdalo monografije o zadarskim krajevima.
– Naše Sveučilište smješteno je u gradu koji diše morem, poviješću i kulturom. Na obalama Jadranskog mora, okruženi prirodnim ljepotama poput Vranskog jezera i veličanstvenih otoka, podsjećamo se svakodnevno na neprocjenjivu vrijednost koju priroda ima za naše živote, naš rad i naše obrazovanje. More, jezera i krajolici nisu samo geografske odrednice – oni su simboli povezanosti, suradnje i kontinuiranog gibanja, vrijednosti koje i mi kao Sveučilište želimo njegovati i prenositi na sve generacije.
Pakoštane, kao i cijela regija, svoj identitet crpe iz prirode koja ih okružuje. More, jezera i njihova povezanost simbol su dinamičnosti, suradnje i trajne interakcije – vrijednosti koje nastojimo prenijeti i unutar našeg Sveučilišta. Upravo na takvim temeljima gradimo našu znanstvenu i obrazovnu viziju, svjesni da samo zajedničkim trudom možemo postići napredak, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić.
Tijekom dva dana izlagači će kroz bogat i raznolik program raspravljati o temama koje povezuju prirodne resurse, kulturno-povijesnu baštinu i suvremene izazove razvoja. Dio predavanja naglasit će ulogu Vranskog jezera kao važnog prirodnog rezervata i poveznice između kopna i mora, dok će druge sekcije podsjetiti na značaj zajednice i njezine uloge u oblikovanju lokalnih i globalnih inicijativa.
-
Svijet3 dana ago
Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće
-
magazin3 dana ago
Jesu li znanstvenici zaista pronašli pilulu koja može zamijeniti 10 kilometara trčanja?
-
Hrvatska3 dana ago
DHMZ objavio važno upozorenje: “Samo ovako možemo zaštititi sigurnost građana”
-
Hrvatska4 dana ago
Policija poziva na oprez: Muškarac instalirao aplikacije pa ostao bez nekoliko tisuća eura