Svijet
Evo zašto su se u turskom potresu urušile i novije zgrade – prvoklasne kvalitete
Bijes raste u Turskoj zbog lošeg provođenja pravila izgradnje u toj zemlji, što je dovelo do kolapsa mnogih zgrada u katastrofalnim potresima koji su zemlju pogodili ovaj tjedan.
BBC je potvrdio da su se u potresima urušili i blokovi zgrada izgrađeni nedavno.
Jedna takva zgrada u gradu Malatyi završena je prošle godine, a društvenim mrežama proširile su se fotografije oglasa na kojem se navodi da je zgrada “dovršena u skladu sa najnovijim regulacijama za zaštitu od potresa.”
U tekstu je navedeno da su svi materijali korišteni u izgradnji bili “prvoklasne kvalitete”.
Ovaj oglas sada je izbrisan, no mnogi su ga uslikali i objavili fotografije na internetu. Taj oglas odgovara stilu drugih objavljenih na internetskim stranicama tvrtke.
Drugi nedavno izgrađeni stambeni blok u lučkom gradu Iskenderunu u velikoj je mjeri uništen. Građevinska tvrtka koja je izgradila ovu zgradu objavila je fotografiju koja pokazuje da je blok dovršen 2019.
BBC je potvrdio da fotografije uništene zgrade odgovaraju lokaciji fotografija objavljenima na internetskim stranicama građevinske tvrtke.
BBC je tvrtki poslao upit za komentar, no još nisu primili odgovor.
Još jedna zgrada, ovaj put u gradu Antakyi, izgrađena 2019. godine velikim je dijelom uništena, potvrdio je BBC.
Iako su potresi bili snažni, stručnjaci kažu da pravilno izgrađene zgrade nisu trebale biti srušene.
“Maksimalni intenzitet ovog potresa bio je vrlo snažan, ali ipak ne dovoljno da sruši dobro izgrađene zgrade”, kaže David Alexander, profesor hitnog planiranja i upravljanja na sveučilištu University College London. “Na većini mjesta razine podrhtavanja bile su manje od maksimalnih, zbog čega možemo zaključiti da gotovo nijedna od tisuća srušenih zgrada nije izgrađena po pravilima protupotresne gradnje.”
Pravila o izgradnji nisu primjenjivana
Nakon ranijih katastrofa, pogotovo one 2018., pravila o izgradnji znatno su postrožena.
Stroži sigurnosni standardi uvedeni su nakon potresa u Izmitu na sjeverozapadu zemlje 1999. godine, kada je poginulo 17.000 ljudi.
Posljednja pravila nalažu da se u izgradnji na trusnim područjima mora koristiti visokokvalitetan beton pojačan čeličnim šipkama. Stupovi i grede moraju biti raspoređene kako bi efikasno izdržale udare potresa.
Ovi zakoni, međutim, vrlo loše su provođeni.
“Dio problema je što nije došlo do naknadnog pojačanja strukture postojećih zgrada, no također se nije pazilo da se slijede pravila u novogradnji,” kaže Alexander.
Zašto se nisu provodile norme?
Vlada je periodično davala takozvane “amnestije u izgradnji” – zakonske iznimke, u zamjenu za novčanu naknadu, za one zgrade izgrađene bez potrebnih garancija sigurnosti. Te amnestije provode se još od 1960-ih, a posljednja je dodijeljena 2018.
Kritičari prakse već dugo upozoravaju da bi ona mogla dovesti do katastrofe ako zemlju pogodi veliki potres.
Gotovo 75.000 zgrada u zoni potresa na jugu Turske dobile su upravo ovakve amnestije, kaže Pelin Pınar Giritlioğlu, čelnik istanbulskog sindikata komora turskih inženjera i arhitekata.
Samo nekoliko dana prije posljednje katastrofe, turski mediji izvještavali su da bi parlament trebao odobriti novi prijedlog zakona koji bi omogućio daljnju dodjelu amnestija za nedavno izgrađene zgrade.
Geolog Celal Sengor ranije ove godine je izjavio da bi izglasavanje tog zakona u zemlji koja leži na rasjedima bilo ravno zločinu.
Nakon što je 2020. smrtonosni potres pogodio zapadnu regiju Izmir, izvještaj BBC-ja pokazao je da je za čak 672.000 zgrada u toj provinciji bila dodijeljena amnestija.
Isti izvještaj citira tursko Ministarstvo urbanizacije i okoliša, koje je 2018. izjavilo da je preko 50 posto zgrada u Turskoj – gotovo 13 milijuna – izgrađeno kršenjem normi.
BBC je poslao upit Ministarstvu za komentar o standardima izgradnje nakon ovotjednih potresa, a iz Ministarstva je stigao šturi odgovor: “Nijedna zgrada koju je izgradila naša administracija nije se srušila. Studije o procjeni štete ubrzano se nastavljaju na terenu.”
Svijet
Srušio se DHL-ov avion u blizini zračne luke u Vilniusu, poginula jedna osoba, ima ozlijeđenih
Teretni zrakoplov DHL-a se u ponedjeljak rano ujutro prilikom slijetanja na aerodrom u Vilniusu, Litvi, zabio u kuću, pri čemu je jedna osoba poginula, dok su tri osobe u zrakoplovu ozlijeđene, rekli su dužnosnici. Letom je upravljala aviokompanija SWIFT, a zrakoplov je poletio iz njemačkog grada Leipziga. Zabio seu kuću oko pola pet ujutro, rekao je glasnogovornik Nacionalnog centra za upravljanje krizama.
Svi ljudi u kući su preživjeli, rekao je glasnogovornik, dodajući da se u kuću zabio zrakoplov Boeing 737-400.
Prema navodima spasilačkih službi, zrakoplov je prizemljio na uzletno-sletnu pistu i odsklizao se još najmanje 100 metara te udario u jedan objekt u kojem se nalazilo 12 ljudi. Iz kuće je evakuirano svih 12 ljudi, priopćila je policija.
Uzrok nesreće se ispituje. Nakon dojave iz zračne luke o nesreći, na poprište su stigli vatrogasci i kola hitne pomoći, a prilazne ceste zračnoj luci su zatvorene. Glasnogovornik je rekao da ništa ne upućuje na to da je nesreći prethodila eksplozija.
“Trenutno nemamo podataka da je došlo do eksplozije”, rekao je.
Njemačka istražuje nekoliko požara izazvanih zapaljivim napravama skrivenim unutar paketa u skladištu u Leipzigu ranije ove godine, rekao je njemački glavni tužitelj u listopadu.
Britanska protuteroristička policija rekla je ubrzo nakon toga da istražuju požar u skladištu u srpnju, izazvan zapaljenjem paketa, i da se povezala s drugim europskim agencijama za provođenje zakona kako bi se utvrdilo postoji li povezanost sa sličnim incidentima drugdje.
Svijet
Zemlja se rastaje od asteroida kojeg nazivaju “mini-mjesec”
Planet Zemlja rastaje se od asteroida koji se posljednja dva mjeseca naziva “mini Mjesecom”.
Zanimljivo “ponašanje mini Mjeseca”
Bezopasna svemirska stijena “oljuštit” će se sutra, svladana jačom silom sunčeve gravitacije, ali će se ponovno približiti u siječnju sljedeće godine, izvijestio je AP.
NASA će potom s pomoću radarske antene promatrati asteroid dug 10 metara.
To bi trebalo produbiti razumijevanje znanstvenika o objektu poznatom kao 2024 PT5, najvjerojatnije stijeni koju je s Mjeseca odnio asteroid koji ga je udario. Iako tehnički nije mjesec, NASA naglašava da nikada nije bio zarobljen Zemljinom gravitacijom i da je bio u potpunosti u orbiti.
Braća astrofizičari Raúl i Carlos de la Fuente Marcos sa Sveučilišta Comlutense u Madridu identificirali su “ponašanje mini Mjeseca”.
U siječnju će proći čak 1,8 milijuna kilometara od Zemlje, održavajući sigurnu udaljenost prije nego što “odleti” dalje u Sunčev sustav dok kruži oko Sunca, samo da bi se vratio do 2055. godine.
Trenutačni podaci sugeriraju da će tijekom svog posjeta 2055. asteroid koji kruži oko Sunca još jednom napraviti privremenu i djelomični krug oko Zemlje.
Svijet
Opasna prevara se širi po parkiralištima u Njemačkoj
Prevaranti razvijaju sve sofisticiranije metode kako doći do bankovnih podataka građana. Ovaj put na meti su parkirni automati. Kriminalci u Njemačkoj prekrivaju originalne QR kodove lažnim naljepnicama koje izgledaju stvarno – ali iza njih postoji opasna zamka.
Naljepnice prevaranata u Njemačkoj su savršeno dizajnirane. Oponašaju logo parkirne aplikacije Easypark i tipične boje brenda. Ako skenirate QR kod, bit ćete odvedeni na web stranicu koja izgleda slično pravoj platformi. Tamo će se od vas tražiti da unesete podatke o kreditnoj kartici – za funkciju koju Easypark ne nudi, piše Fenix Magazin.
Prevara je otkrivena u Hannoveru sredinom studenog. Od tada su zabilježeni deseci takvih slučajeva. Druge savezne zemlje kao što su Berlin i Rheinland-Pfalz isto su pogođene.
Što bi oni koji su pogođeni trebali učiniti?
Svatko tko vjeruje da je nasjeo na prevaru trebao bi odmah djelovati:
Blokirajte kreditnu karticu
Prijavite slučaj policiji
Provjerite bankovne izvode
Provjerite QR kod rukama: ako se može odlijepiti, riječ je o prevari. LKA Donja Saska savjetuje ljudima da budu posebno oprezni u pogledu sumnjivih naljepnica i da prijave takve slučajeve.
Quishing u porastu
Fenomen “quishinga”, spoja “QR koda” i “phishinga”, se širi. Prevara nije ograničena na automate za parkiranje. Ljeti su, primjerice, bile pogođene punionice za električne automobile. Centri za savjetovanje potrošača također prijavljuju lažne QR kodove u pismima i reklamnim e-porukama koji ili vode do lažnih stranica za plaćanje ili šire zlonamjerni softver.
Kako se zaštititi
Policija preporučuje da QR kodove uvijek koristite s oprezom. Neki od savjeta su:
Prethodno provjerite poveznicu: nemojte izravno otvarati QR kodove, već pažljivo provjerite prikazani URL.
Nemojte instalirati sumnjive aplikacije: renomirani pružatelji uvijek preusmjeravaju na službenu aplikaciju ili web mjesto.
Obratite pozornost na QR kodove prije skeniranja i potražite moguće sumnjive naljepnice.
Podesite postavke pametnog telefona: onemogućite automatsko otvaranje veza QR koda.
Usput, doista sigurno rješenje bilo bi vrlo jednostavno. Stručnjaci operaterima savjetuju da izbjegavaju naljepnice s QR kodovima.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
IZ GRADA: Objavljena je lista prvenstva za POS. Evo tko je i na kojem rednom mjestu…
-
magazin4 dana prije
VAŽNO! S Višnjika objavili upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović
-
Hrvatska4 dana prije
CIJENE LETE U NEBO / Evo koliko bi mogao koštati kilogram odojka i janjetine za blagdane