Hrvatska
Papiri odlaze u povijest? Pogledajte novu uslugu sustava e-građani
Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva (SDURDD) predstavio je u utorak novu platformu s elektroničkim uslugama e/m-Potpis i e/m-Pečat, koje su dostupne svim građanima, državnim tijelima i poslovnim subjektima putem sustava e-Građani ili izravno na toj platformi.
Na platformi je trenutno 641 javna i državna institucija koje koriste te usluge u radu, rekao je na obilježavanju završnice projekta državni tajnik SDURDD-a Bernard Gršić.
Oznaka e/m za elektroničke usluge znači da se njima može pristupiti i koristiti i putem mobilnih telefona, a te usluge i platforma razvijene su u sklopu projekta “Uspostava platforme s elektroničkim uslugama za e/m-Potpis i e/m-Pečat” koji se provodi od kraja 2018. do ožujka 2023. godine.
“Taj je projekt ‘kotačić’ u mehanizmu digitalizacije javne uprave i dio digitalne transformacije društva, jer se omogućava svim javnim i državnim tijelima digitalni potpis i pečat, što znači i da papiri odlaze u povijest kao i bržu i bolju komunikaciju građana i institucija”, istaknuo je Gršić.
E-Potpis i E-Pečat zamjenjuju fizički potpis i pečat, time se može koristiti 1,73 milijuna građana koliko je ih je trenutno u sustavu e-Građani, ali i svi ostali, pri čemu je Gršić naglasio i da e ili digitalni potpis vrijedi samo u digitalnom okruženju, ali ne i kada se papir isprinta.
Naznačio je da se primjerice koristi u MUP-u za kazne koje su potpisane digitalno, kao i za ugovore koje građani potpisuju za kupnju i prodaju te drugo.
Gršić je važnim poručio da su te usluge namijenjene svima, kao i da ih građani koriste jer bez toga su “samo žice i serveri”, a smatra i da digitalni potpis i pečat omogućavaju i lakše podnošenje elektronički potpisanih dokumenata za različite svrhe u javnim institucijama.
Voditelj projekta Igor Ljubi naveo je da je projekt vrijedan oko tri milijuna eura (ili 22,5 milijuna kuna) i u cijelosti financiran iz EU-a, te je praktički završen prije službenog roka krajem ožujka 2023., a očekuje se da će donijeti mnoge koristi, od brže i efikasnije komunikacije s državnim tijelima do smanjenja troškova poslovanja.
Rješenje za usluge i platformu razvila je agencija AKD, koja je taj posao dobila na međunarodnom natječaju, a njezin glavni direktor Jure Sertić istaknuo je da je odrađen složen posao “objedinivši EU direktive i regulative”.
Podsjetio je i na druge, kako je kazao, uspjehe AKD-a u digitalizaciji, poput sustava sljednosti duhanskih proizvoda i digitalne covid potvrde, kao i osobnu e-iskaznicu, za koju su, kao i za svoju mobilnu aplikaciju Certilia (omogućava digitalni potpis dokumenata) dobili i europska i svjetska priznanja.
“Brend Certilia kojeg smo razvili i zaštitili vrijedi oko 50 milijuna eura, što je veliki uspjeh za jednu državnu agenciju, a cilj svega što radimo, pa tako i na ovoj platformi je da hrvatski građani imaju sve najbolje što nudi digitalna tehnologija. Čestitamo Vladi što je digitalnu i zelenu tranziciju definirala i kao smjera razvoja Hrvatske”, poručio je Sertić.
Hrvatska
Danas će biti jako toplo za kraj studenog
Na sjevernom Jadranu te u Gorskom kotaru i Lici bit će umjereno do pretežno oblačno, mjestimice kiša, osobito u drugom dijelu dana. Drugdje djelomice sunčano s promjenjivom naoblakom, navečer u središnjim područjima moguća kiša. Najviša temperatura između 12 i 17 stupnjeva.
Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni, u gorju i jak, od sredine dana sjeverni i sjeverozapadni. Na Jadranu slabo do umjereno jugo. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 12 i 17 Celzijevih stupnjeva.
U nastavku prenosimo DHMZ-ovu prognozu po regijama.
Istočna Hrvatska
Pretežno sunčano, poslijepodne porast naoblake, samo rijetko moguća poneka kap kiše. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, poslijepodne sjeverozapadni. Najviša dnevna temperatura od 12 do 16 °C.
Središnja Hrvatska
Prijepodne pretežno sunčano, od sredine dana porast naoblake. Kasno poslijepodne i navečer lokalno moguće malo kiše. Vjetar slab i umjeren jugozapadni, u najvišim predjelima na udare jak i olujan, poslijepodne slab i umjeren sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura od 12 do 17 °C.
Gorski kotar i Lika
Umjereno do pretežno oblačno. Mjestimice kiša, uglavnom u drugom dijelu dana. Vjetar slab i umjeren, ponegdje jak jugozapadni, moguće i s olujnim udarima, poslijepodne će oslabjeti. Najviša dnevna temperatura između 11 i 16 °C.
Istra
Umjereno do pretežno oblačno, tek mjestimice je moguća uglavnom slaba kiša. Puhat će slab do umjeren, prijepodne ponegdje i pojačan jugozapadni vjetar i jugo. More će biti malo do umjereno valovito. Najniža jutarnja temperatura zraka bit će između 9 i 14, u unutrašnjosti Istre između 4 i 9 °C. Najviša dnevna temperatura zraka bit će između 13 i 17 °C.
Sjeverni Jadran
Umjereno do pretežno oblačno. Mjestimice kiša, uglavnom u drugom dijelu dana na širem riječkom području. Puhat će slab do umjereno jugo. Najviša dnevna temperatura od 13 do 17 °C.
Dalmacija
Ujutro umjereno do pretežno oblačno, potom djelomice, mjestimice i pretežno sunčano. Vjetar većinom slab, ponegdje slabo i umjereno jugo. Najviša dnevna temperatura između 15 i 17 °C.
Hrvatska
Primorac: Apeliram na trgovce da u prosincu imaju umjerene cijene
Potpredsjednik vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je kako vjeruje da će prosinac ponovno biti rekordan po potrošnji, a trgovce je pozvao na umjerenost u određivanju cijena.
“To je to doba godine kada svi građani, pa i oni s najnižim primanjima, žele nabaviti određene proizvode. Mislim da je to dobro i da građani koriste situaciju kada dolazi do sniženja, odnosno popusta. Apeliram na one koji utvrđuju te cijene da ih utvrđuju razumno, da imaju neku socijalnu komponentu, a što se tiče same potrošnje, vjerujem da će i ovaj dvanaesti mjesec rezultirati rekordnom potrošnjom”, rekao je Primorac u izjavi na Danu poduzetnika u organizaciji HUP-a.
“Usporavanje gospodarskog rasta ne shvaćamo olako”
Komentirajući podatke o padu indeksa menadžera prodaje u studenom u većim europskim ekonomijama, rekao je uz ostalo kako usporavanje gospodarskog rasta u državama koje su Hrvatskoj najznačajniji partneri stvara određene izazove.
“Nadamo se da će ta smanjenja potrošnje biti što manja i da će biti što blaži utjecaj na hrvatske izvoznike. U svakom slučaju usporavanje gospodarskog rasta našim najznačajnijim partnerima je nešto što ne shvaćamo olako”, rekao je.
Hrvatska
Cijene goriva u Europi u studenom: Evo kako stoji Hrvatska
Benzin je najskuplji u Danskoj i Nizozemskoj, gdje cijena litre iznosi 1,93 eura. Slijedi Švicarska s 1,86 eura, dok u Norveškoj litra stoji 1,80 eura. Na svjetskim tržištima cijene nafte prošloga su tjedna porasle za oko 6 posto, dosegnuvši najviše razine u dva tjedna. Razlog tome su rastuće geopolitičke napetosti, uključujući eskalaciju sukoba između Rusije i Ukrajine, što je dodatno opteretilo globalno tržište energije. U Hrvatskoj litra stoji 1,52 eura, u Bosni i Hercegovini 1,19 eura, u Srbiji 1,54 eura. U Sloveniji litra benzina košta 1,51 euro, u Crnoj Gori 1,43, a u Sjevernoj Makedoniji 1,23 eura.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin5 dana prije
VAŽNO! S Višnjika objavili upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović
-
magazin4 dana prije
SUBOTA U KULTU: Izložba Priča o Marku Ostarčeviću (Thrift Playboy)
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
FOTOGALERIJA / Svečana sjednica Gradskog vijeća