ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) RECONNECT SCIENCE WITH THE BLUE SOCIETY – BLUE CONNECT Izložba na brodu Kraljica mora
Sveučilište u Zadru organiziralo je danas izložbu Pomorske karte, susret znanosti, umjetnosti i prakse na školskom brodu Kraljica mora u sklopu projekta Reconnect Science with the Blue Society – Blue Connect.
Izložba je plod međuodjelne suradnje znanstvenika s čar tri odjela Sveučilišta u Zadru: Pomorskog odjela, Odjela za geografiju i Odjela za turizam i komunikacijske znanosti te predstavlja prvu predaktivnost projekta Sveučilišta u Zadru u okviru Blue-Connecta u ovoj godini, ali i jednu od prvih na razini projektnog partnerstva u Hrvatskoj.
Glavni cilj projekta je prezentacija istraživanja i znanosti na razumljiv način, te poticanje uključivanja šire javnosti, a prvenstveno djece i mladih u znanost.
-Sveučilište u Zadru kao ustanova koja se sustavno bavi proučavanjem pomorstva, geografije i maritimne kulture i ovom izložbom pokazuje svoju posvećenosti i svoju povezanost s pomorstvom. Ono je jedna od globalno najvažnijih gospodarskih aktivnosti koje u Zadru i Zadarskoj županiji čini važnu odrednicu regionalnog i nacionalnoga identiteta. Danas su na brodu Kraljica mora izložene digitalne reprodukcije originalnih pomorskih karata koje čine reprezentativna ostvarenja pomorske kartografije od početka 14. do početka 21. stoljeća. To je sedam stoljeća dug put koegzistencije i sinergije znanosti, umjetnosti i plovidbene prakse, izjavila je rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican proglašavajući izložbu otvorenom.
Prorektor prof. dr. sc. Josip Faričić održao je prigodno izlaganje o pomorskim kartama.
-Pomorske karte su najkasnije od kraja 13. st. postale nezaobilazno sredstvo navigacije i, poput mnogih drugih vrsta karata, višestruki medij komunikacije. Kartografska je produkcija tijekom prošlosti istodobno odražavala kvalitetu prostornih podataka, geografske i kartografske kompetencije autora (uključujući crtačko umijeće), ali i političke stavove te ideje i opća kulturna obilježja epohe u kojoj se zbivala. Također, na nju je utjecao razvoj tehnologije pri čemu je prva velika promjena nastupila kada su pomorske karte crtane na pergameni od 16. st. postupno zamijenjene tiskanim kartama na papiru. Zanimljivo je da je sadržaj pomorskih karata vrlo rano dopunjavan dekoracijama jer su za pomorske karte bili zainteresirani i bogati naručitelji – pripadnici društvenih elita za koje su kartografi pripremali umjetnički oblikovane grafičke prikaze obalnoga i morskog prostora s mnoštvom ukrasa bogate simbolike. Potrebe i zahtjevi različitih korisnika nadilazili su utilitarnost što je rezultiralo činjenicom da su pomorske karte postale kompleksna ostvarenja znanosti, umjetnosti i plovidbene prakse. Premda je estetika u smislu harmonije grafičkog sadržaja do danas ostala bitno obilježje pomorske kartografije, postupci prikazivanja za pomorce relevantnih sadržaja standardizirani su početkom 19. st. od kada su pomorske karte izrađivane na temelju rezultata hidrografskih izmjera. Klasični svijet pomorskih karata nacrtanih ili tiskanih na pergameni i na papiru posljednjih desetljeća zamijenila je informatička tehnologija pa se pomorci širom svijeta danas koriste elektroničkim pomorskim kartama kao složenim interaktivnim sustavima povezanim s globalnim satelitskim sustavima za orijentaciju i navigaciju. Unatoč tim tehnološkim i znanstvenim iskoracima, pomorci se i danas u obalnim vodama trebaju osloniti na lokalno iskustvo, odnosno poznavanje geomorfoloških, oceanografskih i meteoroloških posebnosti jer pomorske karte, iako važan, nisu jedini čimbenik efikasnosti i sigurnosti navigacije, rekao je u svom izlaganju prof. dr. sc. Josip Faričić.
Reconnect Science with the Blue Society je jedan od 48 projekata odobrenih za financiranje putem Marie Skłodowska – Curie poziva, u okviru programa Horizon Europe, čime se Europska noć istraživača, kako se popularno naziva ovaj projekt, prošle godine na velika vrata ponovno vratila u Hrvatsku, i u Zadar prvi put nakon 2019. godine. Ovaj projekt okuplja partnere čija istraživanja uvelike karakteriziraju prirodni, biomedicinski, ekološki, društveni i gospodarski aspekti mora.
Osim Sveučilišta u Zadru, u projektu sudjeluju Sveučilište u Splitu kao koordinator te partneri: Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje života, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilište u Rijeci i STEPRI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.
Narednih mjeseci planira se još niz predaktivnosti, a zadnjeg petka u rujnu ponovno će se organizirati glavno događanje Europska noći istraživača, koja se istoga dana organizira diljem Europske unije.
Izložbu Pomorske karte, susret znanosti, umjetnosti i prakse danas su razgledali studenti Odjela za pomorstvo, a svi zainteresirani moći će ju razgledati idućeg petka, 17. ožujka od 14 do 17 sati na potezu od Pozdrava suncu do lokacije nasuprot poslovnice Jadrolinije na Liburnskoj obali, ovisno o lokaciji sidrenja koje uvjetuje vjetar.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Župan Longin s vijećnicima u obilasku strateških projekata: Hospicij, CGO, Poljoprivredno-edukacijski centar, Baštica i azil realizirani u 2024.
Župan Božidar Longin i zamjenik Šime Vicković, zajedno s pročelnicima, predsjednikom Županijske skupštine Zoranom Šikićem te vijećnicima obišli su ključne strateške projekte Zadarske županije koji su dovršeni tijekom 2024. godine ili su pri samom završetku.
Hospicij na Babindubu, Poljoprivredno-edukacijski centar u Zemuniku, Centar za gospodarenje otpadom u Biljanima, sustav navodnjavanja i nova akumulacijska brana na Baštici te sklonište za napuštene životinje na Bokanjcu pet je strateških projekata koje su obišli vijećnici i županijsko izaslanstvo kako bi se na licu mjesta upoznali s tijekom radova.
Župan Longin naglasio je važnost ovih projekata za unapređenje kvalitete života u Zadarskoj županiji.
„Ponosan sam na niz strateških projekata koje smo dovršili kroz ovu godinu ili se dovršavaju – CGO Biljane, hospicij, sklonište za životinje, Poljoprivredno-edukacijski centar, nova Medicinska škola… Dobro napreduju i radovi na novim zgradama Zadarske županije te se nadamo da će biti dovršeni u prvoj polovici iduće godine. Gotovo svi ti nabrojani projekti idealan su primjer kako smo neiskorištene državne nekretnine mudrim promišljanjem iskoristili za projekte od značaja za javni interes, za kvalitetniji život naših građana. Naravno, za ostvarenje svih tih projekata morate imati snažnog partnera, a mi ga imamo u Vladi RH koja je uvijek podrška u našim projektima“, poručio je župan koji je iskazao zadovoljstvo što su svi vijećnici, i oni vladajuće većine, ali i oni oporbeni dosta pozitivno reagirali na terenu gdje su se i osobno uvjerili kako napreduju radovi.
„Obilazak lokaliteta pet značajnih projekata Zadarske županije izvrsna je nadgradnja raspravama u vijećnici. Zahvaljujem županu Longinu i suradnicima na organizaciji te vijećnicama i vijećnicima koji su se odazvali. Projekti pokazuju svu raznolikost i kompleksnost djelokruga rada regionalne samouprave. Osim javnih potreba projekti imaju i specifičnosti te mogu istaknuti npr. kompleksnost CGO-a, civilizacijsko dostignuće hospicija, segment cjeloživotnog obrazovanja PEC-a, nužnost održive poljoprivrede i izazova hrane u kontekstu klimatskih promjena i navodnjavanja, u čemu Zadarska županija popravlja hrvatski prosjek, dok i azil za napuštene životinje očito ide u tom smjeru. Definitivno svi uključeni u realizaciju ovih projekata zaslužuju pohvale i čestitke. Veseli me što je i Županijska skupština dala doprinos u njihovoj provedbi“, rekao je nakon obilaska predsjednik Županijske skupštine Zoran Šikić.
Vijećnik SDP-a Jure Zubčić naglasio je kako je pohvalna inicijativa županijske vijećnike upoznati s tekućim kapitalnim projektima, o kojima se često raspravlja u Vijećnici.
„Čuti probleme s terena i iz prve ruke vidjeti napredak svakog od njih svakako će nam olakšati rad u ovih posljednjih nekoliko mjeseci mandata. Svaki je od tih zahvata poseban, no CGO će, prema svemu sudeći, djelovati u novim zakonskim uvjetima. Svakako će biti temom brojnih rasprava, jer s političke strane svakako treba saslušati stručnjake iz područja gospodarenja otpadom i na temelju njihovih zaključaka i prijedloga usuglasiti te politike sa potrebama Naših sumještana“, mišljenja je Zubčić, koji je napomenuo da gospodarenje otpadom treba biti jedan od prioriteta u Zadarskoj županiji.
Član Kluba vijećnika DSU-a, HNS-a, HSLS-a Antonio Vučetić je istaknuo kako je ovaj obilazak presjek tekuće garniture u Županiji pred kraj mandata te dodao da je iznimno važan kako bi valorizirali rad stručnih službi Županije, mimo političke dimenzije.
„Svi su oni u više ili manjem postotku izvršenosti, no ono što je najvažnije je da će županija u sljedećoj godini dobiti infrastrukturu od vitalne važnosti – napose CGO. To je tek prva faza, ona najlakša u gospodarenju otpadom, a slijedi onaj teži – edukacija stanovništva, kako bi maksimalno iskoristili njegov potencijal. Svaki od ovih projekata na svoj će način olakšati život i poslovanje žiteljima županije te pridonijeti boljoj skrbi o najranjivijim skupinama društva“, ustvrdio je Vučetić, naglasivši kako je briga o napuštenim životinjama dugo godina bila vrlo zahtjevna i teška, s neadekvatnim kapacitetima, što bi otvorenje novog skloništa napokon trebalo riješiti na humani način.
O PROJEKTIMA:
Završetak radova na rekonstrukciji i opremanju zgrade hospicija na Babindubu očekuje se krajem siječnja 2025. Oprema za hospicij trebala bi biti isporučena početkom veljače, a završni tehnički pregledi i ishođenje potrebnih dozvola očekuju se do kraja ožujka 2025. godine. Istovremeno, pripremaju se natječaji za zapošljavanje 20-ak zdravstvenih djelatnika, uključujući liječnike, medicinske sestre, fizioterapeute i njegovatelje. Ovaj projekt dobio je financijsku podršku Vlade RH i Ministarstva zdravstva u iznosu od 2,26 milijuna eura, podsjetio je pročelnik za zdravstvo dr. Marko Kolega.
Na prostoru od 2,7 hektara u Zemuniku donjem izgrađen je Poljoprivredno-edukacijski centar s bruto građevinskom površinom od 427,14 m². Centar će služiti za stručno usavršavanje poljoprivrednika, edukaciju učenika Poljoprivredno-prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića te studenata Sveučilišta u Zadru, a njime će upravljati Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,64 milijuna eura.
Jedan od projekata za koji je postojao posebno veliki interes svakako je Centar za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim. CGO se nalazi u završnoj fazi priprema za tehničke preglede, a prvi prihodi TD EKO d.o.o., kao upravitelja centra, očekuju se početkom ožujka 2025., nakon probnog rada i prilagodbe, najavio je direktor društva EKO Toni Kozina.
Župan je s vijećnicima i pročelnicima obišao i sustav navodnjavanja Baštica, koji je zasigurno jedan od ključnih projekata za unapređenje poljoprivrede na području Zadarske županije. Ovaj sustav osigurava pouzdano opskrbu vodom za poljoprivredne površine, čime se značajno povećava produktivnost i smanjuje ovisnost o vremenskim uvjetima. Vijećnici su upoznati i s rekonstrukcijom brane Vlačine u neposrednoj blizini Baštice. Ona je sanirana sredstvima Hrvatskih voda, a vrijednost investicije iznosila je 1,74 milijuna eura.
Pri kraju su i radovi na Skloništu za napuštene životinje smještenog na katastarskoj granici Zadra i Briševa čija se gradnja planira završiti do veljače 2025. godine. Ukupna vrijednost radova iznosi 2,32 milijuna eura, a projekt uključuje kapacitete za prihvat do 200 životinja. Osim bokseva za pse, mačke i karantenu, sklonište će imati prostor za opasne pse, istrčavanje, prijem i njegu životinja te skladište za hranu.
ZADAR / ŽUPANIJA
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
Odjel za urologiju Opće bolnice Zadar i ove je godine organizirao radionicu laparoskopske urološke kirurgije, a podršku su pružili Hrvatsko urološko društvo i Olympus. Program radionice osmišljen je kao praktično usavršavanje s fokusom na 3D vizualizaciju slike u kombinaciji s naprednim elektrokirurškim sustavom za hemostazu i njihovu uspješnu primjenu u laparoskopskoj urološkoj kirurgiji. Skup je bodovan od strane Hrvatske liječničke komore.
Na prethodnim radionicama sudjelovali su subspecijalisti i specijalizanti urologije iz KBC Sestre milosrdnice, KBC Osijek, KB Sveti Duh i OB Sisak kao i medicinske sestre instrumentarke iz ovih ustanova.
Na ovu, četvrtu po redu radionicu, sudionici su stigli iz Opće bolnice „Dr.Josip Benčević“ Slavonski Brod i Opće bolnice Šibensko – kninske županije. Svi su oni učili nove operativne tehnike koje će, po povratku u matične ustanove, implementirati u kirurški program.
Teoretski dio je obuhvatio dva predavanja iz područja laparoskopije u urologiji, dok se praktični sastojao od pokaznih laparoskopskih operativnih zahvata i to radikalne prostatektomije, radikalne nefrektomije i pijeloplastike. Odmah po upoznavanju s laparoskopskom opremom i instrumentarijem, svi su se sudionici aktivno uključili asistirajući u ovim operativnim zahvatima.
Voditelj radionice bio je izv.prof.dr.sc. Tomislav Sorić, voditelj Odjela za urologiju Opće bolnice Zadar na kojemu je, prije 21 godinu uvedena laparoskopija i izvedena prva laparoskopska radikalna prostatektomija u Hrvatskoj.
Zadarska se urologija još jednom potvrdila kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije uz dugogodišnju tradiciju edukacije zainteresiranih kolega iz drugih ustanova, a sve s ciljem usavršavanja kirurške tehnike i stalnog razvoja urologije.
ZADAR / ŽUPANIJA
BETLEHEMSKO SVJETLO U KATEDRALI SV. STOŠIJE / Tko želi, može doći zapaliti svijeću i ponijeti je u svoj dom
Betlehemsko svjetlo došlo je u katedralu sv. Stošije u Zadru za vrijeme mise zornice koju je u srijedu, 18. prosinca, u zadarskoj prvostolnici predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Nadbiskupu Zgrabliću Betlehemsko svjetlo predala je Irina Kozličić Juraga, voditeljica odreda udruge izviđača Zarus.
Zahvalivši predstavnici izviđača na donošenju svjetlu kao znaku mira i nade, nadbiskup je u propovijedi rekao kako Bog ljude želi približiti sebi i putem svjetla, što je, prema Knjizi Postanka, prva stvarnost kojoj je Bog dao postojanje pri stvaranju svijeta.
„Svjetlost Božje istine, spoznaje o Bogu, dolazi k nama kao dobro koje tjera zlo iz našeg života, kao svjetlost koja raspršuje tmine i mrak našeg života“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da je Isus svjetlo u životu čovjeka, Božje svjetlo koje je zasjalo u Božiću. Isus je za sebe rekao: „Ja sam svjetlost svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života“.
U misi su suslavili umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić i don Josip Radojica Pinčić, katedralni župnik.
Betlehemsko svjetlo nalazi se u katedrali sv. Stošije i tko želi, može doći zapaliti svijeću na plamenu od Betlehemskog svjetla i ponijeti ga u svoj dom.
I. G.
Foto: Nada Šarlija
-
ZADAR / ŽUPANIJA16 sati prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
MORATE U SPIZU? Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin5 dana prije
KIŠI UNATOČ / Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
FOTOGALERIJA / Zajednica ‘Vojske Bezgrešne’ proslavila svetkovinu Bezgrešnog začeća BDM u Arbanasima