Sport
PK JADERA: Mihovil Ninčević proglašen za najboljeg sportaša s invaliditetom u 2022.
U Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku održana je svečanost povodom dodjele nagrada najboljim sportašicama i sportašima, te drugih priznanja što ih je utemeljila Športska zajednica Grada Zadra. Laureati su izabrani temeljem sportskih postignuća u 2022. godini, kao i temeljem dosadašnjih zasluga u razvoju sporta i doprinosa sportu u cjelini.
Ovom prigodom Jaderin plivač Mihovil Ninčević (1997) – PK Jadera je proglašen za najboljeg sportaša s invaliditetom. Mihovil je svoju nagradu zaslužio svakodnevnim trudom i treninzima te je u protekloj godini ostvario niz vrhunskih rezultata.
Najvrijednije rezultate u 2022. godini ostvario je u Splitu na 50m bazenu Poljud gdje je održano Otvoreno prvenstvo Hrvatske u plivanju za osobe s invaliditetom CROATIA OPEN 2022. Na ovom najmasovnijem, a ujedno i najznačajnijem natjecanju za plivače s invaliditetom koje se održava u Hrvatskoj svake godine nastupilo je 105 natjecatelja iz Crne gore, BiH, Hrvatske i Slovenije. Mihovil Ninčević (klasa S14) je nastupio u 4 discipline te je u svima doplivao do zlatne medalje i titule prvaka hrvatske u svojoj klasi, isplivao je i 3 nova državna rekorda te osvojio ukupno 8 medalja. Državne rekorde je rušio u disciplinama 50m slobodno koju je sada isplivao za 28.92 dok je prijašnji rekord postavio 2018. g. u Parizu (29.24), na istom natjecanju 2018. je postavio državni rekord na 50m leptir (31.16) koji je sada isplivao za 31.03, dok je rekord na 100m leptir (1:19.20) isplivao 2019.g. na Otvorenom prvenstvu Hrvatske u Splitu da bi ga popravio za više od 5 sekundi i cilj dotaknuo za 1:14.00. Posljednja disciplina koju je Mihovil plivao bila je 100m slobodno gdje je do titule prvaka stigao za 1:05.19. Još 4 medalje je osvojio u apsolutnom poretku plivača tako je do srebrnih medalja stigao u disciplinama: 50m slobodno i 100m leptir dok je do brončanih medalja stigao u disciplinama: 50m leptir i 100m slobodno.
Mihovil je vlasnik ukupno 6 državnih rekorda te iza sebe ima i nastupe za Hrvatsku paraplivačku reprezentaciju tako je 2018.g nastupio u Parizu su se održale INAS LJETNE EUROPSKE IGRE najveći europski sportski događaj za elitne sportaše s intelektualnim teškoćama. Hrvatska reprezentacija je nastupila sa pet sportaša u dva sporta; atletici i plivanju. Na ovim igrama u plivačkom dijelu otvorene su dvije nove klase i to za Down syndrom (II2) i autizam (II3). Mihovil je nastupio u klasi II3 i to u disciplinama 50m i 100m slobodno te 50m leptir. U sve tri discipline je doplivao do zlatnih medalja s vremenima 50m slobodno (29.24), 100m slobodno (1:03.57) i 50m leptir (31.16). Ujedno je u svim disciplinama isplivao i državne rekorde. 2019. godine na 50m Olimpijskom bazenu Otoka
Plivački klub Spid Sarajevo je organizirao Prvo međunarodno paraplivačko natjecanje u Bosni i Hercegovini “SARAJEVO OPEN 2019 – U VODI SMO SVI JEDNAKI” na kojem je u sastavu Hrvatske reprezentacije nastupio i naš paraplivač Mihovil Ninčević (1997) sa trenerom Antom Džajom, prof. U sastavu Hrvatske paraplivačke reprezentacije na ovom natjecanju nastupilo je 26 plivača u pratnji 10 trenera, a ekipa PK Jadere je jedina iz Zadra dobila poziv izbornika. Na ovom natjecanju je sudjelovalo 90 paraplivača iz 7 država: Austrija, BIH, Crna Gora, Hrvatska, Turska, Slovenija i Srbija,a nastupilo je 8 klubova te 3 reprezentacije. Mihovil je nastupio u najbrojnijoj klasi S14 te je u četiri isplivane discipline za Hrvatsku paraplivačku reprezentaciju osvojio tri medalje i to dva srebra i jednu broncu. 2016. godine od Hrvatskog paraolimpijskog odbora je dobio priznanje za uspješnog mladog sportaša s invaliditetom. Iste godine od strane HPSOI proglašen je za najuspješnijeg juniora u 2015 godini te mu je dodijeljeno priznanje.
Sport
DAN GRADA ZADRA / Više od 120 prijavljenih trkača za subotnji polumaraton Nin – Zadar
Povodom Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana, u subotu, 23. studenoga 2024., održat će se 41. tradicionalni polumaraton Nin-Zadar koji je dio 1. Hrvatske atletske cestovne lige.
Riječ je o sportskom spektaklu koji povezuje povijest i sport, utrci od najstarijeg hrvatskog kraljevskog grada Nina do europskog grada sporta Zadra, na kojoj će sudjelovati 122 trkača.
Organizator ovog događaja je Atletski savez Zadarske županije na čelu s predsjednikom Slobodanom Miolovićem, direktor utrke je Miro Bajlo, a pokrovitelj Grad Zadar.
Start polumaratona je u 11 sati na sjevernom ulazu u Nin, a cilj na Narodnom trgu u Zadru. Ruta od 21,1 km prolazi kroz Nin, Zaton, Kožino, Žmirići, Borik i preko mosta do Zadra. Mole se vozači za strpljenje i oprez u vremenu od 11 do 13 sati.
Sudionici se natječu u više dobnih kategorija, a za svih su osigurane medalje, majice s logom utrke, prijevoz, medicinska pratnja, okrjepa te ručak i tuševi u SC Višnjik.
Satnica događanja:
- 9:45 Polazak autobusa iz SC Višnjik za Nin
- 11:00 Start utrke u Ninu
- 12:10 Dolazak prvih trkača na Narodni trg
- 12:45 Proglašenje pobjednika u muškoj i ženskoj konkurenciji na Narodnom trgu
- 14:45 Domjenak za sudionike u SC Višnjik
- 15:15 Podjela medalja po kategorijama u SC Višnjik
Sport
PK JADERA NA SV. KRŠEVANU / Niz osobnih rekorda i normi za PH sa mitinga u Zadru
16./17.11.2024. na bazenu Višnjik održan je 15. Sveti Krševan. Na natjecanju se okupilo 560 plivača i plivačica iz Češke i Hrvatske, a PK Jaderu su pod vodstvom trenera Ante Džaje, prof., predstavljali: Jana Batur, Matej Brkić, Gabriel Bušić, Antonio Dobrić, Gabriel Kovačević, Karlo Maričić, Klara Maruna, Niko Milin, Noa Miočić, Adrian Pavić, Marcel Prenđa, Erika Sommer Bem, Marin Šimičević, Jelena Šimunac, Cvita Vlatković, Jakov Vučenović, Vito Vukoša. Svi naši plivači su isplivali osobne rekorde, a posebne pohvale idu članovima koji su isplivali norme za kadetsko Prvenstvo Hrvatske.
Najvrijednije plasmane je isplivao Antonio Dobrić (2011) koji se u 4 discipline plasirao među 10 najbržih plivača u kategoriji. Tako se na 4.mjesto plasirao u disciplinama 100m prsno (1:17.73) i 50m slobodno (27.99), dok se na 5. mjesto plasirao u disciplinama 200m prsno (2:49.84) i 50m prsno (35.72). Mešu 10 najbržih plivačica u svojoj kategoriji plasirala se i Erika Sommer Bem (2013) koja je zauzela 4.mjesto u disciplini 100m leptir (1:26.51), dok se u disciplini 100m mješovito plasirala na 7.mjesto s vremenom 1:22.45. Adrian Pavić (2011) je zauzeo 7.mjesto u disciplini 100m slobodno (1:03.63) te 9. mjesto na 50mslobodno (28.81) istu poziciju je zauzela i Jelena Šimunac (2012) u disciplini 200m prsno s vremenom 3:30.35.
Na ovom natjecanju norme za PH su isplivali Antonio Dobrić, Adrian Pavić, Noa Miočić i Klara Maruna. Norme je isplivala i Erika Sommer Bem ali kao mlađi kadet jos uvijek nema pravo nastupa na PH
Sport
Dalićeva Hrvatska, momčad koja jedva čeka da primi gol
Hrvatska nogometna reprezentacija uzela je bod (1:1) protiv Portugala u zadnjem kolu Lige nacija. To joj je bilo dovoljno da potvrdi drugo mjesto u skupini i drugi put zaredom ode na završnicu natjecanja, među osam najboljih ekipa koje će se boriti za plasman na Final Four.
Bila su to dva dijametralno suprotna poluvremena. Prvo u kojem Hrvatska nije postojala, u kojem su gosti vodili i u kojem je izgledalo kao da se čeka s koliko golova razlike će završiti utakmica. No, u drugom su Hrvatska i Dalić pokazali ono što znamo još od utakmice s Engleskom u polufinalu Mundijala u Rusiji – ova ekipa je gospodar kaosa.
Potpuna nemoć u prvom dijelu
Za razliku od utakmice u Glasgowu, Dalić se odlučio vratiti na 3-5-2 formaciju u kojoj je uz tri centralna stopera Borna Sosa zaigrao na lijevom, a Ivan Perišić na desnom boku. Kao što je pomoćnik Dražen Ladić rekao prije utakmice, ideja je bila da Gvardiol, Ćaleta-Car i Šutalo kontroliraju protok lopte i budu ključ u izgradnji napada.
No, gotovo ništa nije funkcioniralo kako treba. Perišić i Sosa su se jako teško nosili s Leaom, Cancelom i Semedom, koji su im ulazili iza leđa, a bez doprinosa dvojice bočnih igrača u napadu, Hrvatska je imala isti problem kao u Glasgowu.
U napadu je kronično falilo širine, Hrvatska je igrala na jako suženom i ograničenom prostoru i u tim uvjetima je puno lakše gubila loptu protiv kompaktne i fizički moćne suparničke momčadi. Bez mogućnosti da u kontinuitetu drži loptu, često je gubila posjed i ritam. To je na drugoj strani otvaralo velike koridore iza leđa bekova koji su Portugalci sjajno koristili. Momčad koja je uglavnom prisiljena napadati nisko postavljene blokove sada je imala puno prostora u tranziciji i s lakoćom je dolazila pred Livakovićeva vrata.
Gol je zabila baš iz jedne direktne lopte preko čitave hrvatske obrane. Uz to je zapucala još dvije sjajne šanse, a previše puta je ušla u zadnju trećinu terena, gdje je, uz malo više koncentracije, mogla i do drugog gola. I dok su hrvatski navijači s nestrpljenjem slušali vijesti iz Škotske, Hrvatska je napravila veliku promjenu.
Kaos u kojem je Hrvatska gospodar
Ozlijeđeni Kovačić i Sosa su izašli iz igre, a ušli su Jakić i Pašalić. Dalić je odlučio prijeći na formaciju s četiri igrača u zadnjoj liniji, a u veznjaku Atalante je dobio dodatnog igrača koji može raditi pritisak na zadnju liniju Portugala i dolaziti u završnicu.
Hrvatska je u novoj formaciji izgledala bitno drugačije. Hrvatska je na krilnim pozicijama visoko podignula Perišića i Baturinu, što je potisnulo portugalske bekove 10-15 metara unazad i otvorilo prostor za Gvardiola i Jakića da dođu visoko gore. Tu je dobivena ključna pozicijska bitka i Portugalci su, kako je utakmica odmicala, sve teže i teže izlazili preko bokova.
U takvoj postavci je Hrvatska imala puno bolju strukturu da pokupi odbijene lopte. Umjesto da, kao u prvom poluvremenu, osvojene lopte Portugala završavaju kontrama iza leđa hrvatskoj obrani, one su vrlo brzo ponovno dolazile u posjed Hrvatskoj.
S Budimirom, Kramarićem i Pašalićem u igri, završavanje akcije centaršutom je imalo smisla, a pred gol je stalno dolazio i Gvardiol. “Nije tipično za beka, ali kad vidiš da ima prostora, zašto ne ići naprijed? Pogotovo jer znam da je veznim igračima najljepše kad se napada dubina. Napadačima je to teško jer su okupirani protivničkim igračima tako da im treba netko iz drugog plana”, poručio je nakon utakmice.
Uz Gvardiolov priznati i nepriznati gol, Hrvatska je u drugom dijelu pogodila stativu i imala jednu fantastičnu priliku koju je Budimir zamalo ugurao u gol. Bilo je i u drugom dijelu kriznih trenutaka koje je trebalo preživjeti, Livaković je imao svoju sada već klasičnu spasiteljsku obranu lopte koju su svi vidjeli u golu, ali Hrvatska se još jednom izvukla.
Hrvatska je momčad koja uživa u kaosu kada se drugi gube
To joj je pošlo za rukom zato što je utakmicu u kojoj je gubila bitku prebacila u divlje vode u kojima je preuzela potpuni rizik i bez prevelikih taktičkih finesa, na momentum i energiju pritisnula suparnika. Stvorila je kaos u kojem se suparnik slabije snalazi i to nije fenomen od jučer.
Vrlo slična je bila ranije spomenuta utakmica na Mundijalu u Rusiji kada je Engleska na poluvremenu vodila 1:0. Kane je uz to promašio dva zicera u jednoj akciji, a Hrvatska je izgledala kao da ju je nervoza pojela.
No, u drugom dijelu je na teren izašla Hrvatska u kojoj je svaki igrač djelovao kao da je na poluvremenu u njega ušao novi život. Kao što je komentator BBC-ja tad rekao: “Ne mogu vjerovati da su ono iz prvog i drugog poluvremena iste momčadi.”
Istu stvar gledali smo na prethodnom Euru. Hrvatska je igrala i dominirala tek kada joj je gorjelo pod nogama (zadnjih pola sata protiv Italije) ili kada bi prva primila gol (Španjolska, Albanija). Zapravo, u Dalićevom mandatu je to postalo pravilo.
Hrvatska je pod njegovim vodstvom na velikim natjecanjima (ako u to uključimo i Ligu nacija) odigrala 17 utakmica u kojima je suparnik zabio barem jedan gol. Od tih 17 utakmica, suparnik je poveo u njih čak 14. To sugerira velike probleme s pripremom utakmice.
Isto tako, činjenica da je Hrvatska u 10 od tih 14 utakmica na kraju ipak došla do pozitivnog rezultata sugerira da je ona momčad ritma i momentuma, koja zna podignuti tempo u kasnijim fazama utakmice i koja se generalno jako dobro snalazi u situacijama u kojima utakmica više ni po čemu ne liči na ono kako je pripremljena. Na neki način, Dalićeva Hrvatska je momčad koja kao da jedva čeka da dobije gol kako bi postala opasna.
To je velika prednost u odnosu na praktički sve najbolje reprezentacije, ali i zadnji Euro je pokazao da nije moguće uzdati se samo u to. Prvo poluvrijeme protiv Portugala bilo je jedno od najslabijih u novijoj eri reprezentacije i dugo netko nije tako nadigrao Dalićevu momčad. U predstojećim, nikad kraćim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, prostora za ispravljanje greške neće biti puno.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
FOTOGALERIJA / Izaslanstvo Općine Sv. Filip i Jakov u Vukovaru odalo počast žrtvama
-
Hrvatska4 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega