magazin
Influenceri sve traženiji na tržištu, znate li koliko zarađuju u Hrvatskoj?
Influenceri u Hrvatskoj zarađuju do 300 eura po objavi, a influencer marketing postao je jedan od najpopularnijih i najučinkovitijih oblika online marketinga pa se pojavljuju pioniri formalne edukacije za to sve traženije zanimanje.
Otvorite li bilo koju aplikaciju društvenih mreža naići ćete na influencere ili, na standardnom hrvatskom – utjecajnike. Zadnjih nekoliko godina popularnost influencera u znatnom je porastu, a svjedoci smo njihovih uspjeha i padova. Njihova uloga sve je značajnija u marketinško-prodajnom smislu, a društveni utjecaj sve veći.
Prema podacima Influencer Marketing Huba koje prenosi Europski parlament, influencer marketing postao je jedan od najpopularnijih i najučinkovitijih oblika online marketinga. Od 2019. godine njegova se globalna tržišna vrijednost više nego udvostručila dosegnuvši 13,8 milijardi američkih dolara u 2021. godini, te je u usporedbi s 2016. godinom ta vrijednost porasla za 700 posto.
Prema istom izvoru, više od 50 posto europskih poduzeća koristi društvene medije. U nekim je zemljama taj udio dosegao gotovo tri četvrtine svih poduzeća.
Oglašivači su, naime, shvatili da potrošači više vjeruju preporukama prijatelja, poznanika i općenito osoba nego oglasima koje viđaju u raznim medijima pa su počeli angažirati influencere, odnosno osobe koje mogu utjecati na poslovne i druge odluke zbog svojega ugleda, položaja ili veza te čije mišljenje i djelovanje imaju određenu težinu.
Prema portalu Bigcommerce, u 2018. godini, 39 posto oglašivača planiralo je povećati budžet za influencer marketing. Kao dva najčešća budžeta za influencer marketing naveli su između tisuću i deset tisuća američkih dolara na godinu te između sto i petsto tisuća dolara.
Obrazovanje i influenceri
Influencerom se može postati na razne načine, a to zanimanje polako dobiva i formalnu notu, iako još nije službeno prepoznato.
Iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) kažu da Nacionalna klasifikacija zanimanja prema kojoj se vodi evidencija zaposlenih osoba i slobodnih radnih mjesta, ne uključuje zanimanje influencera.
“Hrvatski zavod za zapošljavanje vodi evidenciju nezaposlenih osoba i slobodnih radnih mjesta po zanimanjima prema Nacionalnoj klasifikaciji zanimanja, a nacionalna klasifikacija zanimanja koja se trenutno koristi ne uključuje zanimanje influencera”, kažu u HZZ-u.
No, nije tako svagdje, a kao i u drugim vidovima biznisa, led probija privatni sektor.
Tako je, recimo, privatno zagrebačko Veleučilište Edward Bernayste u Zagrebu prošle godine pokrenulo program Influencer Academy u trajanju od tri mjeseca. Program nudi sadržaje iz područja osobnog brendiranja i imidža, planiranja i produkcije sadržaja te upravljanja digitalnim projektima.
Ivan Pakozid s veleučilišta Bernays kaže da su influenceri popularni i traženi zbog svoje sposobnosti utjecaja i to ne samo u kontekstu promocije i prodaje roba i usluga, već i utjecaja na kreiranje stavova i donošenje odluka u različitim sferama života.
“Ako se uzme u obzir činjenica da su društvene mreže jedan od glavnih medija komunikacije, promocije i prodaje, onda je jasno da kreatorima koji stvaraju sadržaj na tim kanalima treba omogućiti permanentno obrazovanje i stjecanje specijalističkih znanja kako bi mogli postati zaista relevantni dionici tog javnog prostora, a ne tek još jedan od zabavljača”, kaže Pakozid.
Smisao izobrazbe po njegovim riječima nije da influenceri postanu profesionalci samo zbog sebe, bolje samopromocije i vlastite prodaje, već da nauče poslovni kontekst u kojem stvaraju javno dostupan sadržaj i da nauče biti poslovno odgovorni, sposobni stvarati relevantan i promotivno orijentiran sadržaj.
Pakozid kaže da biti stvaranje sadržaja nije samo fotografiranje i objavljivanje sadržaja koji će nekome biti zabavni, kao što ni biti utjecajan i popularan u digitalnom svijetu ne znači nužno da će kreator sadržaja svoj talent i rad automatski moći i znati pretvoriti u održiv ili unosan biznis.
Ističe da su za to potrebna znanja i vještine kao u bilo kojoj drugoj djelatnosti.
“Treba prije svega znati detektirati potrebe naručitelja nekog sadržaja, promovirati i prodavati svoje usluge, upravljati poslovnom administracijom i izvješćivanjem o rezultatima rada, kako bi partneri i klijenti kreatora sadržaja imali jasnu sliku o koristi takve suradnje i povezati ih s prodajnim ili drugim poslovnim ciljevima”, rekao je.
“Cijeli koncept influencera je klizav teren. Kada smo mi bili mali htjeli smo biti doktori, piloti, a današnja djeca žele biti influenceri”, rekla je komičarka Marina Orsag.
Djelatnost influencer i “prosječna plaća”
S obzirom da ne postoji jasno definiran zakon koji se tiče isključivo influencera, čest odabir je da se porezna obveza za pružene usluge reklamiranja utvrđuje kao dohodak od samostalne djelatnosti ili kao drugi dohodak, objavljeno je na stranicama Confida Croatia – Tax Audit Consulting.
Još jedan odabir je i utvrđivanje dohotka prema pravilima dohotka od samostalne djelatnosti. Tada je influencer dužan prijaviti se u registar poreznih obveznika, evidentirati sve primitke primljene u novcu i naravi, voditi porezne knjige, ali evidentirati i izdatke koji su izravno povezani sa stjecanjem primitaka.
Ako nije osiguran prema drugoj osnovi, influencer je dužan mirovinsko i zdravstveno osiguranje regulirati kroz slobodno zanimanje i plaćati doprinose na propisanu mjesečnu osnovicu.
Obavezan je i podnositi godišnju prijavu poreza na dohodak, a nakon prve godišnje prijave dužan je plaćati mjesečne predujmove poreza na dohodak izračunane na temelju dohotka ostvarenog u prethodnoj poreznoj godini.
Fizičke osobe na sličan način mogu ostvarivati zaradu objavama određenih sadržaja putem društvenih mreža ako im je sjedište u inozemstvu.
Moglo bi se reći da zarada u tom slučaju ovisi o broju pregleda tog sadržaja, piše Confida Croatia. Na temelju broja pregleda pružatelj internetskih usluga određuje naknadu za objavljeni sadržaj.
Primjerice, do 10 tisuća pregleda nema nikakve naknade, od 10 tisuća do 50 tisuća pregleda naknada iznosi određen iznos, od 50 tisuća do 100 tisuća određen iznos i tako dalje. Pružatelj internetskih usluga zatim zarađuju od reklama koje usporedno sa objavljenim sadržajem plasira, a dio zarade prepušta influenceru čiji je sadržaj privukao posjetitelje, kažu u Confida Croatia.
Pakozid kaže da je o prosječnoj plaći teško govoriti i da ona varira od osobe do osobe, te ovisi o puno čimbenika, kao što je vrsta objava ili sadržaja koji se stvara, prosjeku industrije, dosegu ili broju pratitelja (followera) kojeg ima influencer pa i sezonalnost pojedinih tema u odnosu na specijalizaciju influencera.
“Na razini Hrvatske može se govoriti o prosjecima od nekoliko stotina do dvije tisuće kuna po objavi”, rekao je Pakozid.
“Vjerujem da se može dobro zaraditi i vjerujem da je Balkan poseban po tom pitanju, jer naš mentalitet je fokusiran na zaradu”, rekla je Orsag.
“Ima jako puno primjera gdje influenceri su kupili i stanove i aute i tko zna što ne, ali moramo imati na umu da nikada nije sto posto istina sve što se objavi na društvenim mrežama”, dodala je.
Dodaje da procjene o ukupnoj vrijednosti tržišta influencinga variraju i da je riječ o procjenama na temelju podataka koje prikupljaju marketinške i PR agencije koje koriste usluge kreatora sadržaja.
Za detaljnije informacije poslali smo upite influencerima, no nismo dobili odgovore.
Magazin
Savjetnica: Četiri navike otkrivaju odane partnere koji iskreno vole svoje partnerice
Ljubav se često ne izražava kroz velike geste, već kroz sitne, suptilne znakove pažnje. Obiteljska i bračna savjetnica Tina Fey otkriva kako ljubav najčešće dolazi do izražaja na neočekivane načine. Kroz svoj rad s parovima i svoje iskustvo, primijetila je nekoliko znakova koji otkrivaju odane partnere koji iskreno vole svoje partnerice. Evo četiri znaka koja je posebno istaknula.
Vaša sreća im je prioritet
“Kada vas partner doista voli, vaša sreća mu je jednako važna, ako ne i važnija od njegove. To ne mora biti kroz velike geste – možda vam samo prepušta zadnju krišku pizze ili pušta da birate film za zajedničku večer. Takvi mali, nesebični postupci pokazuju duboku ljubav i brigu”, objasnila je savjetnica za Hack Spirit.
Poštuju vaše granice
Ljubav znači poštovanje, uključujući i poštovanje granica. Fey navodi: “Partner koji vas voli daje vam prostor za osobni rast i ne traži objašnjenja kada trebate vrijeme za sebe. To pokazuje njegovu spremnost da vas podrži kao individualnu osobu, bez osjećaja posesivnosti.”
Pamte sitnice
Kad se netko sjeća malih detalja – poput naše omiljene kave ili pjesme – to je znak da nam poklanja pažnju. “Te sitnice pokazuju da slušaju i da im je stalo do onoga što vas čini jedinstvenima, stvarajući duboku povezanost”, tvrdi savjetnica.
Vole vas i kad stvari nisu najbolje
Pravi partner ostaje uz nas čak i kada nismo najsretniji ili najugodnije društvo, tvrdi Fey. Objašnjava da oni razumiju kako su loši dani dio života te nude podršku ili prostor koji nam treba.
“Njihova ljubav nije uvjetovana savršenstvom – oni su tu zbog svega što jest. Ljubav se krije u ovim svakodnevnim trenucima pažnje i brige. Ako prepoznajete ove znakove kod svog partnera, možete biti sigurni da ste iskreno voljeni”, zaključila je savjetnica.
magazin
KINO ZONA / U utorak ne propustite napetu španjolsku psihološku dramu “Točka prijelaza”!
Iza nas je prvo zadarsko izdanje Tjedna korejskog filma, a u novi krećemo već u utorak 26. studenog uz napetu španjolsku psihološku dramu ”Točka prijelaza”!
Urbanist Diego i plesačica Elena stižu iz Španjolske u SAD kako bi izgradili novi život u zemlji prilika. No po dolasku u njujoršku zračnu luku granična policija odvodi ih u sobu za ispitivanje gdje ih podvrgava beskonačnom i neugodnom saslušanju. Narednih nekoliko sati testirat će njihove granice psihičke izdržljivosti, dok će Diegovo nervozno ponašanje dati naslutiti kako nije sve onakvo kakvim se čini…
Debitantski dugometražni film ”Točka prijelaza” autorskog dua Alejandra Rojasa i Juana Sebastiána Vasqueza već je po svojoj premijeri izazvao veliku pozornost kritike i publike, ali i brojnih selektora uvaženih filmskih festivala poput SXSW ili primjerice Međunarodnog filmskog festivala u San Sebastiánu.
Premda se najveći dio radnje zbiva unutar samo jedne prostorije, priča vas zgrabi od prve minute i ne napušta do posljednjeg kadra. Ova napeta drama savršeno funkcionira kao jedno duboko istraživanje psihologije, autoriteta i toga kako ga lako ljudi na pozicijama moći mogu zloupotrijebiti.
Glumačku ekipu predvode talentirani Alberto Ammann široj publici poznat po ulozi Pacha Herrere, opakog narko bossa iz hit serije ”Narcos” te Bruna Cusí. ”Točka prijelaza” je od svojeg premijernog prikazivanja zaslužila čak 26 festivalskih nagrada uz još 30 nominacija.
”Točka prijelaza” je na rasporedu u utorak 26. studenog s početkom od 20h, a ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja (Koncertna dvorana Kneževe palače) od 19.00 h te putem online kupovine na stranici CoreEvent.
*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.
*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije, Zaklade kultura Nova i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.
Magazin
Ne posežite za opasnim tabletama: Ove četiri vježbe pomažu kod erektilne disfunkcije
Brojni muškarci povremeno imaju problema s postizanjem ili održavanjem erekcije. Često je uzrok stres, umor ili previše alkohola. Iako se oni muškarci koji su više puta doživjeli erektilnu disfunkciju brzo okreću medicinskim intervencijama, pa i lijekovima, liječnica obiteljske medicine dr. Kathryn Basford otkriva kako postoji nekoliko jednostavnih vježbi koje mogu smanjiti simptome ovog neugodnog problema, prenosi net.hr.
“Erektilna disfunkcija često izaziva zabrinutost kod muškaraca, ali ona nikako nije razlog za sram. Uključivanje promjena u načinu života poput Kegelovih vježbi jednostavan je korak koji svi muškarci mogu poduzeti kako bi smanjili simptome erektilne disfunkcije”, kaže dr. Basford, a prenosi The Sun.
Više od petine muškaraca doživi erektilnu disfunkciju, a njih 30 posto ima simptome svaki put kada imaju odnose, pokazala su najnovija istraživanja. No samo 14 posto muškaraca isprobalo je vježbe za donji dio zdjelice koje dokazano pozitivno utječu na simptome erektilne disfunkcije, a više od 47 posto njih uočilo je promjenu na bolje u svega mjesec dana ili manje. Kegelove vježbe pomažu ojačati mišiće dna zdjelice. Pomažu nakon poroda i operacija, a velika su pomoć i u liječenju inkontinencije. Dobile su ime po dr. Arnoldu Kegelu, ginekologu koji ih je i osmislio. Vježbe nisu zahtjevne, njihovo izvođenje ne oduzima puno vremena, a kako su od velike pomoći ženama tako mogu biti i muškarcima. Posebno kod erektilne disfunkcije.
Dr. Basford kaže kako jednostavne vježbe za dno zdjelice ili Kegelove vježbe mogu biti jednako učinkovite kao i uzimanje lijekova za liječenje erektilne disfunkcije jer jačaju mišiće koji kontroliraju erekciju. “Odvojite samo 15 minuta na dan za vježbe i to je već dobar početak. Ako simptomi potraju, trebali biste posjetiti liječnika obiteljske medicine koji vam može predložiti tretmane poput lijekova ili injekcija.”
Vodič za vježbe
S ove četiri jednostavne vježbe možete ojačati dno zdjelice i liječiti simptome erektilne disfunkcije.
Ponovite svaku vježbu 10 do 15 puta na dan, stišćući mišiće dna zdjelice svaki put po tri sekunde.
Stajanje: Stanite sa široko raširenim nogama i stisnite mišiće dna zdjelice
Most: Lezite na leđa i podignite kukove dok stišćete mišiće dna zdjelice
Čučnjevi: Čučnite i stisnite mišiće dna zdjelice dok se ponovno uspravljate
Unutarnji stisak bedra: Stavite malu loptu ili jastuk između bedara i stisnite dok istovremeno stežete mišiće dna zdjelice
Dobar dio muškaraca nesklono je izvođenju ovih vježbi. Njih 19 posto misli da su one samo za žene dok 12 posto muškaraca kaže da mu je neugodno izvoditi ih. Čak 14 posto muškaraca je izjavilo kako bi radije uzelo lijekove nego izvodilo vježbe za jačanje mišića dna zdjelice. Istraživanje je pokazalo da je samo 18 posto muškaraca isprobalo ove vježbe za kontrolu simptoma erektilne disfunkcije.
Važno je istaknuti kako zdrava prehrana i redovita tjelovježba, poput plivanja ili trčanja, mogu povećati dotok krvi u penis, što olakšava postizanje erekcije. No istraživanje je pokazalo da manje od polovice (45 posto) muškaraca koji pate od impotencije redovito vježbaju. Osim toga oko petina (17 posto) muškaraca koji trenutačno pate od tog problema vježba manje od jednom na tjedan.
Fizički uzroci erektilne disfunkcije
Četiri su glavne vrste fizičkog stanja koje može uzrokovati impotenciju kod muškaraca:
Vaskulogeni poremećaji poput kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa utječu na dotok krvi u penis i mogu uzrokovati erektilnu disfunkciju.
Neurogena stanja koja utječu na živce, a uključuju poremećaje poput Parkinsonove bolesti i multiple skleroze.
Hormonalni poremećaji utječu na hormone i također mogu dovesti do impotencije.
Anatomsko stanje je također nešto što utječe na tkivo ili strukturu penisa i četvrti je fizički uzrok impotencije. I starenje se ponekad može povezati s impotencijom.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
IZ GRADA: Objavljena je lista prvenstva za POS. Evo tko je i na kojem rednom mjestu…
-
magazin4 dana prije
VAŽNO! S Višnjika objavili upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović
-
Hrvatska4 dana prije
CIJENE LETE U NEBO / Evo koliko bi mogao koštati kilogram odojka i janjetine za blagdane