ZADAR / ŽUPANIJA
VELIK PROJEKT U SV. FILIPU I JAKOVU / Do kraja svibnja stanari će useliti u 24 stana poticajne stanogradnje
Četiri zgrade s ukupno 24 stana poticajne stanogradnje u Općini Sv. Filip i Jakov uskoro će dočekati svoje stanare. Zgrade su gotove, trenutno se uređuje okoliš, a prema ugovoru s APN-om, stanari bi se trebali useliti do kraja svibnja ove godine.
Velik je ovo projekt za ovaku malu Općinu od 4.500 stanovnika, a čija je realizacija pred samim krajom. Na to je ponosan i načelnik, Zoran Pelicarić.
– Da smo izgradili još toliko zgrada i stanova, sve bi se popunilo, koliko je bilo interesa, kazao je načelnik.
Na predjelu Rabatin, neposredno uz osnovnu školu, a u cilju zbrinjavanja građana, poboljšanja kvalitete stanovanja i demografske obnove, temeljni kamen za četiri zgrade postavljen je u rujnu 2021., a projekt nije zaustavljen ni uslijed višestrukog povećanja cijena građevinog materijala.
A zbog čega su se u ovako maloj Općini odlučili za ovaj veliki pothvat?
Kašnjenje radova
– Nekretnine, zemljišta u Dalmaciji su jako skupi. Mladim ljudima, s prosječnim primanjima, pa čak i s većim plaćama je teško, nemoguće kupiti vlastitu nekretninu. Moj tim i ja smo vidjeli kako dosta mladih u našoj Općini nema mogućnost kupnje vlastite nekretnine i krenuli smo rješavati ovu problematiku, prisjetio se početka ove lijep priče načelnik Pelicarić.
Kockice su se posložile, nije izostala pomoć države, kao ni APN-a, zbog čega su iskoristili dobru priliku. U suradnji s Vladom i Ministarstvom državne imovine dobili su četiri hektara građevinskog zemljišta vrijednog 36 milijuna kuna za stambenu izgradnju i APN-om te Općinom iz čijeg je proračuna plaćena sva potrebna projektna dokumentacija, infrastruktura, pristupne ceste, priključci za kanalizaciju, vodu, struju pa će budući stanari metar četvorni plaćati 1.350 eura.
Daleko je to ispod trenutne tržišne cijene koja, kako kaže Pelicarić, trenutno u Filip i Jakovu iznosi oko 3.000 eura.
– Iz proračuna Općine po stanu je potrošeno 25 tisuća eura, dodaje načelnik i navodi da se na natječaj javilo 70 njih i da su svi stanovi planuli odmah.
Iako je rok za dovršetak stanova bio 500 dana, radovi će kasniti oko mjesec dana, što nije previše. Realno, uređenje okoliša očekuje se do travnja, a nakon toga treba čekati uporabnu dozvolu i tehnički pregled. Pelicarić navodi da mu je iznimno drago što je investitor stabilan i što je ovaj projekt priveo kraju unatoč velikom rastu cijena građevinog materijala prije nekoliko mjeseci.
– Drago mi je da radovi nisu stali, da je projekt išao dalje. S veseljem pozdravljam sve koji su omogućili realizaciju ove lijepe priče o poticajnoj stanogradnji u Sv. Filipu i Jakovu. Veseli me što smo dobili priliku za izgradnju stanova za mlade, kazao je načelnik, izrazivši nadu da ovaj pozitivni primjer slijede i ostale općine, posebno u Dalmaciji gdje su cijene nekretnina daleko veće u odnosu na unutrašnjost.
Mjesta u vrtiću
Izgrađeni stanovi različitih su kvadratura, od jednosobnih do trosobnih, a mislilo se i na invalide pa su dva stana u prizemlju napravljena isključivo i za osobe s invaliditetom.
Na predjelu Rabatin nakon izgradnje POS-ovih stanova zaokružit će se jedna lijepa priča koja bi trebala poboljšati kvalitetu života tamošnjih stanovnika. Naime, uz osnovnu školu, Općina ima u planu izgradnju novog dječjeg vrtića, Doma za stare i nemoćne pa je ova mikrolokacija s koje puca pogled na more i otoke, ocijenjena idealnom.
– Mi zasad nemamo djece koja su na listi čekanja za vrtić, a na 4.500 stanovnika imamo 203 djece. Međutim, za budućnost moramo stvoriti preduvjete za nova mjesta u vrtićima i to planiramo učiniti, najavio je načelnik.
Ima li namjeru do kraja svog mandata načelnik Pelicarić upustiti se u novi, sličan projekt?
– Vidjeli smo da je ovo jedna lijepa priča, nije bilo, srećom, loših stvari i sada smo pri kraju. Možda će buduće generacije raditi slično. Imamo mi još planova, u nekim smo razgovorima, ali još je rano govoriti o budućim projektima, zaključuje Zoran Pelicarić.
Izvor: Zadarski list
ZADAR / ŽUPANIJA
BURA, MRAZ, POLEDICA… / Sunčano i sve hladnije. Do kraja tjedna temperatura jedva iznad 10°C!
Danas pretežno sunčano. Ujutro u unutrašnjosti lokalno slab mraz, a u nizinama i magla. Vjetar na kopnu većinom slab. Na Jadranu mjestimice umjerena, podno Velebita i jaka bura, lokalno s olujnim udarima poslijepodne u slabljenju. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 10 i 15, a na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije od 18 do 22 °C.
U srijedu pretežno sunčano, osobito na Jadranu i u najvišem gorju. U unutrašnjosti, osobito u nizinama, ujutro mjestimice magla ili niski oblaci koji se ponegdje mogu i dulje zadržati. Vjetar uglavnom slab, a podno Velebita mjestimice umjerena bura. Minimalna temperatura zraka od -1 do 2, u najvišem gorju malo viša, a na Jadranu uglavnom od 9 do 14 °C. Maksimalna većinom između 10 i 14, a na Jadranu te unutrašnjosti Istre i Dalmacije između 18 i 22 °C.
IZGLEDI VREMENA:
U unutrašnjosti pretežno sunčano, osobito u gorju. U nizinama ujutro magla ili niski oblaci koji se mjestimice mogu zadržati i veći dio dana, a lokalno je moguća i slaba rosulja. Jutra hladna uz slab mraz. Najviša dnevna temperatura zraka u blagom padu, a u predjelima s dugotrajnom maglom bit će osjetno niža. Na Jadranu će prevladavati sunčano uz slabu do umjerenu buru i sjeverozapadnjak, a temperatura zraka bez veće promjene.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…