Connect with us

Tech

OPREZ! Nova opasna prevara na Facebooku, hakirano više od 10 milijuna korisnika

Objavljeno

-

Online komunikacija odavno je postala naša svakodnevica. No, ponekad ne znamo tko se doista krije s druge strane ekrana, a to nas onda može skupo koštati.

Svi vjerujemo da nam naši bližnji ne bi poslali poveznicu koja sadrži opasni virus, no to se ponekad može dogoditi bez njihovog znanja. Postoji mnogo načina na koje hakeri vrlo uvjerljivo prevare ljude. Najnoviji primjer je hakiranje Facebook Messengera.

Kako prenosi McAfee, korisnici Facebooka već mjesecima nasjedaju na opasnu prevaru prilikom čega prevarantima predaju svoje podatke za prijavu. Naime, kada se žele prijaviti na svoj profil, korisnicima se prikaže lažna stranica za prijavu koja izgleda gotovo identična kao stranica za prijavu na Facebook, odnosno stranica koja kopira Facebookovo korisničko sučelje.

Korisnik tada ima dojam da je na pravoj stranici i potom upiše svoje podatke za prijavu, a njegova lozinka i korisničko ime šalju se hakeru koji zatim šalje istu vezu i lažnu prijavu korisnikovim prijateljima putem Facebook Messengera.

Od svakog korisnika koji klikne na tu poveznicu traži se da unese svoje podatke, a taj se ciklus stalno onda ponavlja. Stranica PIXM koju vode stručnjaci za umjetnu inteligenciju usmjereni na kibernetičku sigurnost procjenjuje da je na ovaj način prevareno više od 10 milijuna korisnika Facebooka.

Hakeri su u ovom slučaju upotrijebili tehniku za izbjegavanje Facebookovih sigurnosnih provjera. Kada korisnik klikne na poveznicu u aplikaciji Messenger, korisnika se preusmjerava najprije na legitimno web mjesto, a zatim ga ponovno preusmjerava na stranicu za krađu identiteta.

Na što treba paziti?

U pitanju je phishing prevara koju je teže otkriti zbog realističnog sučelja na stranicama za prijavu i činjenice da ove zlonamjerne veze naizgled dolaze od prijatelja i obitelji. Međutim, uvijek postoje ključne stvari na koje treba obratiti pozornost kada se suočite s ovakvim vrstama prijevare.

Nedostatak personalizacije – kada sumnjiva poveznica dolazi od prijatelja s kojim niste dugo razgovarali, to je znak za uzbunu. Uz to, provjerite je li pozdrav personalitiran ako dolazi od osobe s kojom se često čujete.

Čudan link – držite pokazivač iznad URL-a bez da kliknete na njega da biste vidjeli pregled veze. Ako izgleda sumnjivo, potpuno ga izbrišite. Za poveznice koje se šalju putem društvenih platformi provjerite odgovara li URL sadržaju poruke koja vam je poslana; ako ne – ne klikajte na poveznicu.

Pravopis – ako je poruka puna pravopisnih grešaka, budite jako oprezni, osobito ako takva poruka dolazi od osobe koja inače ispravno piše.

Traži se akcija – ako se od vas u poruci traži da reagirate odmah, da preuzmete nešto, ni slučajno nemojte kliknuti na to već samo obrišite poruku.

Na kraju, ako niste sasvim sigurni, najbolje da se toj osobi javite nekim drugim kanalom i upitate ju je li vam poslala takvu poveznicu.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Važna obavijest Applea: Odmah provjerite postavke svog uređaja

Objavljeno

-

By

Pexels

Svatko tko ima iPhone u džepu bilo bi mudro da ode u izbornik Postavke i preuzme najnovije ažuriranje iOS-a što je prije moguće. Apple je upravo objavio važan iOS 18.1.1. softverski popravak za svoje popularne pametne telefone i poziva sve korisnike da ga odmah preuzmu i instaliraju.

“iOS 18.1.1. Ovo ažuriranje pruža važne sigurnosne popravke i preporučuje se svim korisnicima”, potvrdio je američki tehnološki div.

Zašto morate poduzeti ove hitne mjere?

Ažuriranje ispravlja dvije greške koje bi mogle omogućiti napadačima daljinsko kompromitiranje korisničkog uređaja. To u osnovi znači da bi cyber prevarant mogao pristupiti stvarima bez potrebe za fizičkim pristupom vašim Apple gadgetima. Ako to nije dovoljno zabrinjavajuće, jedan od razloga zašto je ovo ažuriranje tako brzo objavljeno jest to što se smatra da hakeri već koriste grešku za napad na određene uređaje u divljini – to je nešto što se zove napad nultog dana.

Trenutačno su se ta hakiranja dogodila samo putem Mac uređaja koji pokreću Intelove procesore, ali Apple očito želi očuvati sve svoje proizvode sigurnima, zbog čega je greška ispravljena i na iPhoneima i iPadima.

“Apple je svjestan izvješća da je ovaj problem možda aktivno iskorišten na Mac sustavima temeljenim na Intelu”, dodao je američki tehnološki div.

Da biste bili sigurni da koristite iOS 18.1.1 jednostavno idite na Postavke > Općenito > Ažuriranje softvera, odnosno na engleskom: Settings > General > Software Update. Ovdje biste trebali vidjeti opciju za preuzimanje i instalaciju iOS-a 18.1.1.

Datoteka je veličine oko 500 MB pa provjerite imate li dovoljno podataka ako preuzimate izvan Wi-Fi mreže. Vaš će se iPhone također možda trebati ponovno pokrenuti nakon instalacije pa nemojte pritisnuti gumb za preuzimanje ako čekate važan poziv ili poruku.

“Appleov iOS 18.1.1 i iPadOS 18.1.1 uključuju dva važna sigurnosna popravka za bugove koji bi mogli omogućiti napadačima da daljinski ugroze korisnički uređaj. Iako je Apple upozorio da se ranjivosti, također prisutne u macOS-u, mogu aktivno iskorištavati na sustavima temeljenim na Intelu, preporučujemo ažuriranje svakog uređaja koji je u opasnosti.

Popravci koje je pružio Apple uvode jače provjere za otkrivanje i sprječavanje zlonamjernih aktivnosti, kao i poboljšanje načina na koji uređaji upravljaju i prate podatke tijekom pregledavanja weba. S obzirom na to da napadači potencijalno iskorištavaju obje ranjivosti, ključno je da korisnici i mobilne organizacije primjenjuju najnovije zakrpe čim budu u mogućnosti”, kazao je Michael Covington, potpredsjednik strategije u sigurnosnoj tvrtki Jamf.

 
Nastavi čitati

Tech

Četiri vampirska uređaja zbog kojih računi rastu

Objavljeno

-

By

Postoje četiri “vampirska uređaja” koji opterećuju vaše godišnje račune za energiju.

Prema riječima stručnjaka za energetiku, uvođenje nekoliko jednostavnih promjena može napraviti veliku razliku i smanjiti troškove ove zime, prenosi The Sun.

Izvršni direktor Voltawarea, Sergey Ogorodnov, otkrio je “uobičajenu pogrešku” koju mnogi ljudi često rade – ostavljaju svoje kućanske aparate i uređaje na čekanju.

Perilica rublja

Kao rezultat toga, za one koji pokušavaju smanjiti svoje račune, morat ćete isključiti perilicu rublja kada nije u upotrebi. “Za prosječno britansko kućanstvo, perilice rublja koštaju oko 70 funti, sušilice 140 funti, a perilice posuđa 100 funti svake godine, tvrdi Ogorodnov.

“Osim toga, korištenje perilice s punim kapacitetom, umjesto pola opterećenja, znači manje ciklusa i stoga manje utrošene energije. Naši stručnjaci također preporučuju korištenje ciklusa s nižim temperaturama, jer su ciklusi s visokim temperaturama vrlo skupi, gdje povećanje od 10 stupnjeva može dovesti do 25-postotnog porasta potrošnje energije”, dodao je.

Aparati za kuhanje

Za prosječno kućanstvo u Britaniji, ploče za kuhanje, pećnica i mikrovalna pećnica može koštati oko 200 funti godišnje. Međutim, optimizacija s energetski učinkovitim uređajima mogla bi uštedjeti oko 40 eura godišnje.

Dakle, umjesto da stalno koristite pećnicu za pripremanje svakog obroka, stručnjak je preporučio prebacivanje na spora kuhala i friteze. Prema Ogorodnovu, takvi uređaji su “daleko jeftiniji načini” kuhanja od električnih pećnica.

Električni bojleri

Kad je riječ o električnim bojlerima i sustavima grijanja vode, oni koštaju britanska kućanstva u prosjeku između 360 i 720 funti godišnje, a ti se troškovi mogu smanjiti za oko 15 posto.

“Općenito, ako uvijek imate toplu vodu kod kuće, vjerojatno ćete grijati više vode nego što je potrebno. Radi li vaš bojler kada ste izvan kuće ili na odmoru? Je li programiran da radi samo u vrijeme kada nema najvećeg prometa? Na koju je temperaturu postavljen? Bez znanja o tome koliko vremena vaš bojler radi i koje je najbolje vrijeme za njegovu upotrebu, ne možete ostvariti ove vitalne uštede na troškovima energije”, rekao je stručnjak.

Električne grijalice

Konačno, s obzirom da se zimski mjeseci brzo približavaju i mnogi oklijevaju uključiti centralno grijanje, ako želite smanjiti svoje račune ove sezone, važno je pobrinuti se da svoj dom grijete što je moguće učinkovitije.

Prema ovom stručnjaku, električne grijalice koštaju prosječno kućanstvo u Velikoj Britaniji oko 1200 funti godišnje, a mnogi bi mogli uštedjeti najmanje 200 funti godišnje osiguravajući da se toplina ne troši uzalud.

“Pobrinite se da domovi budu zaštićeni od propuha i izolirani jednostavan je korak za održavanje topline, tako da vaša grijalica ne mora toliko raditi. Također je bitno pregledati postavke termostata kako bi vaše grijanje radilo na optimalnoj temperaturi samo kada je to potrebno. Pazite da grijanje ne ostavljate upaljeno tamo gdje vam ne treba, u praznoj sobi, pa čak i za ispražnjenu kuću preko praznika”, rekao je.

 
Nastavi čitati

Tech

Upozorenje zbog opasnog softvera: Hakeri mogu gotovo u potpunosti preuzeti kontrolu nad mobitelom!

Objavljeno

-

By

Android telefoni postali su meta novog napada zlonamjernog softvera koji hakerima omogućuje da preuzmu “gotovo potpunu kontrolu” nad uređajima korisnika.

Zlonamjerni softver FakeCall, omogućuje cyber kriminalcima prisluškivanje poziva i čak snimanje videozapisa korisnika Androida bez njihovog znanja, piše The Sun.

Kada se Android uređaj zarazi FakeCall-om, hakeri mogu prikupljati informacije prikazane na zaslonu.

To uključuje sve vaše tekstualne poruke, popis kontakata, podatke o lokaciji i instalirane aplikacije, stavljajući te podatke doslovno u ruke prevaranata.

Osim toga, softver omogućuje snimanje zvuka, kao i snimanje slika i videozapisa pomoću stražnje i prednje kamere uređaja.

Zlonamjerni akteri zatim mogu prenijeti te podatke, uključujući slike i videozapise koje su snimili na svoje uređaje.

FakeCall je izuzetno sofisticirani vishing napad koji koristi zlonamjerni softver za gotovo potpunu kontrolu nad mobilnim uređajem, uključujući presretanje dolaznih i odlaznih poziva.

Žrtve su prevarene da zovu lažne telefonske brojeve pod kontrolom napadača, pri čemu se imitira normalno korisničko iskustvo na uređaju.

FakeCall malware, koji se prvi put pojavio u travnju 2022., od tada je imao više različitih verzija.

Najalarmantnija prijetnja je što je FakeCall korišten za otmicu telefonskih poziva koje korisnici obavljaju prema svojim bankama.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu