ZADAR / ŽUPANIJA
KOLOVOZ NA PAGU / Šest koncerata i jedna predstava u Pagu i Povljani. Sprema se novi PagArtFestival!
25. PagArtFestival održat će se od 1. do 17. kolovoza sa šest događaja; koncertima u Pagu i Povljani – novoj festivalskoj destinaciji, i jednom predstavom. Riječ je o festivalu koji brižno njeguje koncept ozbiljne glazbe u ozbiljnoj izvedbi za ozbiljnu publiku, uz poneko umjetničko događanje druge vrste.
I ovoga ljeta festival će započeti tradicionalnim klavirskim recitalom pijanista Lovre Pogorelića, utemeljitelja i umjetničkog direktora festivala, u crkvi sv. Frane. Kao i obično, priredio je novi program s kompozicijom Salto vitale suvremenog hrvatskog skladatelja Srećka Bradića i Diabelli varijacijama L. van Beethovena. Radi se o jednom od kapitalnih djela pijanističke literature koje je samo još jedno u nizu neobično bogatog programa ovog iznimnog umjetnika, koji je porijeklom iz Paga. Svoju životnost i neuništivi polet i opet potvrđuje uvodnim citatom, ovaj put vrlo razigranim, parafrazirajući Robote, Crvene koralje i Bijelo dugme: „Mramor, kamen i željezo, lako može biti slomljeno. Sve a sve baš prolazi, mi smo vjerni svojoj umjetnosti!“
Slijedi predstava u produkciji Kazališne družine „Lovro&Nina“ – Ionescova drama „Delirij u dvoje“, u adaptaciji i režiji balerine i glumice Ane Pogorelić, uz originalnu glazbu Katarine Ranković iz Beograda. Na novoj pozornici u vrtovima Staroga Grad Paga glumit će Ana Pogorelić i Luka Šatara, koji su zajedno osmislili scenografiju, pokret i vizual predstave. Teatar apsurda s puno tragikomičnog i slatkogorkog, u vječnom preispitivanju temeljnih ljudskih i životnih vrijednosti, u izvedbi dvoje mladih i energičnih umjetnika, zasigurno će zaintrigirati profinjenu publiku PagArtFestivala.
Ovoga ljeta ponovno će nastupiti proslavljeni violinist Stefan Milenković, koji će u prekrasnoj zbornoj crkvi u Pagu izvesti vrhunska djela romantičarske violinističke literature kao što su Paganinijev Karneval u Veneciji i Sarasateova Carmen fantazija, a romantični ugođaj obećavaju i koncerti mladog gitarista Filipa Miškovića u ruševnom Starom Gradu Pagu, pod zvjezdanim nebom, kao i u Povljani-novoj festivalskoj destinaciji. Na programu su neke od najatraktivnijih gitarističkih skladbi, npr. Arapski capriccio i Maurski ples F. F. Tárrege te Suita Valenciana V. Asencia.
PagArtFestival ima i svoju meditativnu stranu koju će ovoga ljeta predstaviti sestre Martina Zadro (sopran) i Lana Bradić (klavirska pratnja), probranim programom sakralne glazbe u crkvi sv. Frane u Pagu.
PagArtFestival jedina je umjetnička manifestacija na području grada Paga koja privlači ne samo kvalitetom programa nego posebnom atmosferom, jednako privlačnom različitim generacijama i nacijama, prekrasnim neuobičajenim koncertnim prostorima poput magazina soli Solane Pag, brižno dekoriranim ruševinama Staroga Grada Paga ili magičnom otvorenom pozornicom Lunjskih maslinika. PagArtFestival otkriva nove prostore i pronosi sjaj umjetnosti, od kamena do zvijezda. Na ovom festivalu nastupali su brojni domaći i svjetski umjetnici kao Andrej Gavrilov, Kvartet Šostakovič ili Fine Arts Quartet, Zoran Dukić, Petrit Çeku, ali i jazz glazbenik Matija Dedić, a Tony Cetinski na ovom je festivalu nastupio s nekoliko opernih arija u pratnji Lovre Pogorelića.
Festival se održava zahvaljujući financijskoj potpori Grada Paga i Turističke zajednice Grada Paga, Ministarstva kulture, Zadarske županije i Turističke zajednice Zadarske županije. Tu su i sponzori – Jadran-galenski laboratorij Rijeka, Vina Prelac i Roto svijet pića, nezaobilazna pomoć bliskih prijatelja te otvorena vrata i podrška nadžupnog ureda Paga, a sve počiva na entuzijazmu i trudu Umjetničke organizacije „Lovro&Nina“.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…