Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA SA SVETKOVINE U VRANI / Zgrablić: “Nema veličine bez služenja, niti ljubavi bez žrtve”

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Zavjetna svetkovina ranokšćanske mučenice sv. Nediljice u Vrani u nedjelju, 2. srpnja, tradicionalno je okupila tisuće hodočasnika iz svih dijelova Zadarske nadbiskupije i iz krajeva izvan mjesne Crkve. Svečano koncelebrirano slavlje za vanjskim oltarom u parku vranskog svetišta predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

„Utječemo se zagovoru sv. Nediljice kako bi nas pratila na putu života do cilja u kojem ona već u punini živi. Dijeleći vjeru sv. Nediljice, bivamo dionici njenog proslavljenog života koji je dostigao svoj smisao i puninu u Bogu. Spomen sv. Nediljice porukom evanđelja poziva nas da uđemo u božansku logiku ljubavi“ poručio je mons. Zgrablić pred vjerničkim mnoštvom svih generacija koji su molitvene nakane i zahvalu za uslišani zagovor izrazili i zavjetnim obilaskom oko svetičinog kipa.

Poruku života sv. Nediljice nadbiskup je razmatrao u svjetlu navještene Božje riječi. Pojasnio je „neobičan i dramatičan“ Isusov govor učenicima „Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan“ (Mt 10 ,37).

Te Isusove riječi mogu zbuniti, budući da je i prije toga teksta evanđelist Matej zapisao još jedan Isusov govor u tom duhu: „Ne mislite da sam došao donijeti mir na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova, kćeri od majke njezine i snahu od svekrve njezine“ (Mt 10 34-36).

Za razumjeti te riječi, treba imati uvid u kontekst u kojem ih je Isus izgovorio, „a u kojima nam svjedoči o bezuvjetnoj Očevoj ljubavi, o blizini i brizi za nas“ utješio je zadarski nadbiskup, rekavši da „Isus govori svojim učenicima o Očevom pogledu na nas“.

Taj pogled opisan je i kada Isus kaže da ne budemo zabrinuti kad one koji Isusa slijede budu izvodili „pred upravitelje i kraljeve, za svjedočanstvo njima i poganima“, jer će im biti dano govoriti u taj čas. I neće govoriti oni, nego Duh Boga oca koji je u njima.

Drugo Isusovo ohrabrenje glasi: „Ne prodaju li se dva vrapčića za novčić? Pa ipak, ni jedan od njih ne pada na zemlju bez Oca vašega. A vama su i vlasi na glavi sve izbrojene. Ne bojte se, dakle. Vrjedniji ste nego mnogo vrabaca“ (Mt 10, 29-31).

„Našu najveću vrijednost pokazao nam je Isus svojom smrću na križu za nas. Isus upućuje svoje učenike da usmjere svoj pogled na snažan Očev zagrljaj u koji nas je primio i iz kojega nas ne može izvući nitko i ništa: ni grijeh, ni zlo, ni nevolja, ni progonstvo, ni đavao, ni smrt, kao ni dušu i tijelo uvući u pakao. Isus poziva učenike da promisle o vrijednostima i hijerarhiji vrijednosti, a ne o isključivosti, alternativi: ljubiti njega ili oca ili majku, njega ili kćerku ili sina.

Isus ne postavlja u pitanje ljubav roditelja i djece, nego govori o namjeri i načinu kako se ljubav živi. Problem je maska koju možemo nositi u ljubavi“ upozorio je mons. Zgrablić, istaknuvši da je posesivna i sebična ljubav razarajuća, kao i sklonost da „u drugima gledamo ostvarenje naših želja i planova“.

„Isus ne govori o suparništvu, o oprečnosti između roditelja i djece, rodbine i obitelji s jedne strane, a njega s druge strane. Isus govori o potrebi staviti Boga na središnje mjesto, a ne sebe ili bilo koga drugoga. Jer, stavljajući u središte sebe ili drugoga, stvaramo idola“ upozorio je nadbiskup, naglasivši: „Bog zaslužuje biti na vrhu ljestvice naše ljubavi, jer Bog je izvor svake ljubavi, svakog života i svakog dobra“.

Isusovu riječ „Tko nađe svoj život, izgubit će ga“ (Mt 10, 39), nadbiskup je usporedio s umiranjem sjemena koje, položeno u zemlju, rađa životom. „Ako sjeme nije posijano, ostaje samo i nema svoje svrhe, jer ne umire sebi da bi iz njega izrastao klas i kruh“, rekao je mons. Zgrablić, upozorivši na shvaćanje života kao „zatvorenost u sebe“.

„Svesti život samo na zaradu i profit, sebe shvatiti kao plod vlastitog rada i znoja, znači gubiti život. Isus poziva da dublje zaronimo u život i pogledamo darovatelja i uzdržavatelja našeg života – shvatiti život kao milost, dar Božji u kojem se trebamo ostvariti do punine života s Bogom. Isus poziva da svoj život vidimo kao dio veličanstvenog Božjeg plana za nas. Ako Boga stavimo u središte, naši bližnji neće postati naš objekt. Ne stavljajući Boga u središte, možemo zloupotrebljavati život i drugoga čovjeka, jer će nam drugi vrijediti samo onoliko koliko nam koristi“ upozorio je nadbiskup Zgrablić.

Govorom o primatu ljubavi prema Isusu u odnosu na roditelje i djecu, „Isus hoće ispraviti u nama ono najbitnije, našu ljubav. Isus hoće ozdraviti, očistiti ljubav, kako bi nam ona bila istinska snaga života, najveća vrijednost iz koje proizlazi smisao, pa i vječnost našeg života“ poručio je nadbiskup, podsjetivši na riječi sv. Ivana Pavla II.: „Nema veličine bez služenja, niti ljubavi bez žrtve“.

„Isus nas uvodi u istinsku veličinu života, učeći nas služiti iz ljubavi“ istaknuo je mons. Zgrablić, u duhu Isusove pouke: „Tko ne uzima svoga križa i ne pođe za mnom, nije mene dostojan“ (Mt 10, 38).

„Isusov križ nije samo znak tereta, nego prvenstveno znak ljubavi. Veličina Isusove ljubavi prema nama očita je u žrtvi. Ono što je Isus nosio u svome srcu, pokazao je na križu: bezuvjetno i do kraja nas je ljubio. Isusova ljubav je žrtva. U Isusu vidimo kako i koliko nas Bog ljubi“ poručio je predslavitelj, naglasivši da nam samo Isus može dati ljubav, istinu i smisao života.

Nadbiskup je razložio i Isusovu riječ „Tko izgubi život svoj poradi mene, naći će ga“ (Mt 10 39).

„Život nam je darovan da ga uložimo, da postanemo dar. Ljubit znači od života učiniti dar. Život darujemo zbog ljubavi Kristove. Život je po svojoj definiciji dar i treba ga živjeti u suodnosu s darovateljem života, Životvorcem. Izgubiti život radi Isusa je Isusov poziv da uzdignemo oči s ove zemlje prema nebu, prema Bogu koji je punina i izvor života, koji nam je sve darovao, koji ni svoga Sina nije za nas poštedio“ rekao je nadbiskup.

Sveta Nediljica nasljedovala je Isusa do kraja, darujući svoj život u vjernosti Kristu. „Neka nam sv. Nediljica bude zagovornica da poput nje, na Božju ljubav i mi uvijek spremno odgovorimo ljubavlju“ potaknuo je mons. Zgrablić.

Budući da je čovjek slika Božja, a Bog je ljubav i u svom Presvetom Trojstvu odnos, komunikacija, nadbiskup je poručio: „Čovjek treba ljubiti, kako bi ostvario sebe samoga. Ljubav omogućuje komunikaciju, izmjenu, u ljubitelju i ljubljenome. Već po naravi potrebno je Boga ljubiti, jer čovjek je stvoren na Božju sliku. Ljubeći, Bog nas čini dionicima svoje bîti. Ljubeći Boga postajemo ono što on jest“.

Sveta Nediljica u Vrani slavi se uvijek prve nedjelje u srpnju. Ta mučenica, hrabra svjedokinja vjere rođena je 287. u mjestu Trapeo u Calabriji od oca Dorotea i majke Arsenije. Od najranijeg djetinjstva u obitelji živjela je u kršćanskom ozračju. Zbog svoje kršćanske vjere, njeni roditelji prognani su iz svog doma, a njihovoj kćerci Nediljici, nakon raznih pritisaka i mučeništva, zbog ustrajnosti u vjeri, u 16. godini života, odrubljena je glava. Prema predaji, to je bilo 6. srpnja 303., za vrijeme Dioklecijanovog progona kršćana.

Vrana je mjesto radišnih ljudi poznatih po obradi zemlje i bavljenju poljoprivredom. Nadbiskup je  izrazio razumijevanje i za takvu egzistenciju toga drevnog mjesta poznatoga i u rimskom dobu, značajnoga u vrijeme hrvatskih kraljeva, iz kojega mnogi porijeklom žive u inozemstvu, a ljeti se vraćaju u svoj rodni kraj.

„U ljeto neke očekuje zasluženi godišnji odmor, a druge mnogi naporni poslovi u polju, na posjedima, u turizmu i ugostiteljstvu, poslovi vezani uz kuću i osobno zanimanje. Blagdan sv. Nediljice i ritam tjedna u kojem posebno mjesto zauzima Dan Gospodnji, nedjelja, ukazuje na Boga koji je nutarnje svjetlo, snaga, ljubav i istina.

Bez ljubavi, odmor i najvažniji poslovi gube vrijednost, ne daju radost i postaju teret i praznina. Bez svoga dubokog značenja, naš rad svodi se na besplodni i nesređeni aktivizam koji prije ili kasnije ostavlja veliku i nenadoknadivu prazninu života“ upozorio je nadbiskup Zgrablić. U tom kontekstu, propovjednik je rekao da je zagovor sv. Nediljice „okrepa u kojoj dobivamo novu snagu za život i rad“ i primjer koji nam „nudi puni smisao i vrijednost našeg života u radu i odmoru“.

„Sveci su uspjeli model života koji su postigli puninu života u dubokoj, neslomljivoj i bezuvjetnoj povezanosti s Isusom. Sveci su svojim životom autentični svjedoci vjere u Isusa Krista i njihova poruka nikako ne može biti drugačija od onoga što su vjerovali i živjeli u dubokoj povezanosti s Kristom“ poručio je nadbiskup Zgrablić.

Vranski župnik Šimun Šindija ohrabrio je obitelji na kršćansko svjedočenje u svakodnevnom životu i zahvalio subraći svećenicima koji su od 6 sati ujutro, cijeli dan, bili na raspolaganju za ispovijed brojnim hodočasnicima.

Povijesno značenje Vrane potvrđuje i da su iz Vrane porijeklom istaknuti srednjovjekovni umjetnici, braća Franjo i Lucijan Vranjanin, čija djela krase crkve i riznice u Hrvatskoj, Francuskoj i Italiji. Nekadašnji vranski priorat, velikog političkog i gospodarskog utjecaja u srednjovjekovnoj Hrvatskoj, posjedovao je oko 40 samostana, gradova i posjeda u hrvatskim zemljama. Vrana je bila i krunsko dobro koje je kralj Zvonimir 1076. darovao papi Grguru VII., kao ljetnikovac za pohod papinih izaslanika.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić
 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

DEKRET NADBISKUPA ZGRABLIĆA / Ovo su jubilejska mjesta i oprosti u jubilejskoj 2025. godini u Zadarskoj nadbiskupiji…

Objavljeno

-

By

U nastavku donosimo DEKRET 0 JUBILEJSKIM MJESTIMA I OPROSTIMA U JUBILEJSKOJ 2025. GODINI U ZADARSKOJ NADBISKUPIJI:

        Sveti Otac, papa Franjo, 9. svibnja 2024., bulom Spes non confundit, proglasio je Redoviti jubilej 2025. godine. Jubilejska godina će započeti u Rimu obredom koji će predvoditi papa Franjo i otvaranjem Svetih vrata u bazilici sv. Petra, na Badnjak, 24. prosinca 2024. godine. Prema odredbi pape Franje, na blagdan Svete Obitelji lsusa, Marije i Josipa, u nedjelju, 29. prosinca 2024. će započeti Jubilejska godina u partikularnim Crkvama, prigodnim obredom i euharistijskim slavljima u katedralama.

       1. Jubilejska mjesta u Zadarskoj nadbiskupiji

       Apostolska pokorničarna (AP) je 13. svibnja 2024. donijela Dekret o podjeli potpunog oprosta tijekom redovite Jubilarne 2025. godine (Dekret). Ovime, sukladno izdanom Dekretu, određujem jubilejska mjesta u Zadarskoj nadbiskupiji, gdje će vjernici za cijelo vrijeme trajanja Jubilejske godine, počevši od 29. prosinca 2024. (od otvaranja Jubilejske godine) do 28. prosinca 2025., (do zatvaranja Jubilejske godine), moći zadobiti jubilejsku milost — potpuni oprost. To su sljedeća mjesta i crkve:

        katedrala sv. Stošije u Zadru, 

        župna crkva sv. Šime u Zadru, 

        samostanska crkva sv. Mihovila franjevaca trećoredaca glagoljaša u Zadru, 

        župna crkva sv. Anselma u Ninu, 

        benediktinska crkva sv. Kuzme i Damjana na Ćokovcu, na otoku Pašmanu.

          2. Oprosti tijekom Jubilejske godine

        Tijekom jubilejske godine svi ostali prethodno dodijeljeni oprosti ostaju na snazi. „Svi vjernici, koji su istinski raskajani i slobodni od svake naklonosti prema grijehu (…) koji su potaknuti duhom milosrđa i koji su tijekom Svete godine pročišćeni po sakramentu pokore i okrijepljeni svetom pričešću, molili na nakane Vrhovnog svećenika, moći će iz crkvene riznice dobiti potpuni oprost, s odrješenjem i oproštenjem od svih svojih grijeha, a koji se po izboru može primijeniti i za duše u čistilištu“ (AP, Dekret).

         „Vjernici, hodočasnici nade, moći će dobiti jubilejski oprost od Svetog Oca ako pobožno hodočaste: prema bilo kojem svetom jubilejskom mjestu i tamo pobožno sudjeluju na svetoj misi (…), na obrednim misama prigodom podjele sakramenata kršćanske inicijacije ili bolesničkog pomazanja; na slavlju Službe Riječi; na Liturgiji časova (Služba čitanja, Jutarnja, Večernja); na pobožnosti križnog puta; mole krunicu na čast Blažene Djevice Marije; mole himan Akathistos; na pokorničkom slavlju koje završava pojedinačnom ispovijedi pokornika“ (AP, Dekret, Br. I.).

        „Isto tako, vjernici će moći zadobiti jubilejski oprost ako pojedinačno ili u skupini pobožno posjete bilo koje jubilejsko mjesto i tamo se u prikladnom vremenu uključe u euharistijsko klanjanje i meditaciju, a koje će zaključiti s molitvom Oče naš, Ispovijest vjere u bilo kojem legitimnom obliku i zazivom Mariji, Majci Božjoj“ (AP, Dekret, Br. II).

         „lstinski raskajani vjernici koji iz ozbiljnih razloga neće moći sudjelovati u svečanim slavljima, hodočašćima i pobožnim pohodima (kao što su, prije svega, klauzurne redovnice i redovnici, starije osobe, bolesnici, zatvorenici, kao i oni koji u bolnici ili na drugim mjestima stalno skrbe o bolesnicima) će dobiti jubilejski oprost pod istim uvjetima ako, sjedinjeni u duhu s prisutnim vjernicima, osobito u trenucima u kojima se riječi Vrhovnog svećenika ili dijecezanskog biskupa prenose putem sredstava komunikacije, izmole Oče našIspovijest vjere u bilo kojem obliku u svom domu ili gdje god se nalazili (npr. u samostanskoj kapeli, bolnici, staračkom domu, zatvoru…) i druge odobrene molitve u skladu sa svrhom Svete godine, prinoseći svoje patnje ili teškoće svojih života“ (AP, Dekret, Br. II).

         „Nadalje, vjernici će moći dobiti jubilejski oprost ako pobožno sudjeluju u pučkim misijama, duhovnim vježbama ili tečajevima o tekstovima Drugoga vatikanskog sabora Katekizmu Katoličke Crkve, koji bi se, po volji Svetoga Oca, trebali održavati u crkvama ili drugim prikladnim mjestima“ (AP, Dekret, Br. III).

         Vjernici koji su učinili djelo milosrđa u korist duša u čistilištu, ako pristupe sakramentu pričesti unutar euharistijskog slavlja drugi put u istom danu, moći će dobiti potpuni oprost dva puta toga istog dana, a može se primijeniti samo za pokojne.

         Potpuni oprost je na osobiti način povezan s djelima milosrđa i pokore, koji svjedoče o pouzdanom obraćenju.

         „Također, vjernici će moći dobiti jubilarni oprost ako u primjereno vrijeme posjete svoju braću i sestre koji su u potrebi ili teškoćama (bolesnici, zatvorenici, usamljene starije osobe, invalidi…), hodočasteći tako prema Kristu koji je prisutan u njima (v. Mt 25,34-36). Pridržavajući se duhovnih, sakramentalnih i molitvenih uvjeta, vjernici će sigurno moći ponavljati takve posjete tijekom Svete godine i tako će svaki puta, pa čak i svakodnevno, dobiti potpuni oprost.

         Jubilejski potpuni oprost može se postići i kroz inicijative koje na konkretan i velikodušan način provode pokornički duh koji je poput duše Jubileja. Tu se posebno misli na ponovno otkrivanje vrijednosti petka: uzdržavanjem, barem na jedan dan, od uzaludnih aktivnosti (stvarnih ili virtualnih, prenošenih putem medija i društvenih mreža), od suvišne konzumacije (primjerice..), kao i izdvajanjem novčanih iznosa za siromašne, podupiranjem vjerskih ili društvenih aktivnosti, osobito u korist obrane i zaštite te kvalitete života u svim njegovim fazama, napuštene djece, mladih ljudi u poteškoćama, starijih Ijudi u potrebi ili usamljenih, migranata iz različitih zemalja…, posvećujući tako prikladan dio svog slobodnog vremena dobrovoljnim aktivnostima, u korist zajednice ili drugim oblicima zalaganja“ (AP, Dekret, Br. III).

3. Poziv poticaj svećenicima pastoralnim djelatnicima

     Pozivam sve svećenike „da velikodušnom dostupnošću i predanošću vjernicima pruže najširu mogućnost korištenja sredstva spasenja na način da se objavi vrijeme kada se može pristupiti ispovijedi i pokorničkim slavljima“ (AP, Dekret, Br. III.). Podsjećam svećenike, ovisno o mogućnostima, u skladu s motuproprijem Misericordia Dei, da imaju pastoralnu mogućnost ispovijedanja i tijekom slavlja svete mise.

   Potičem svećenike i sve uključene u pastoral Nadbiskupije da se pobrinu za jasno objašnjavanje vjernicima ovdje navedenih odredbi i načela za posvećenje vjernika.

     Neka nam Jubilejska godina bude milosno vrijeme raspirivanja kršćanske nade koja ne razočarava i zadobivanja jubilejske milosti oprosta koja nas čvršće u Ijubavi sjedinjuje s Bogom, bližnjima i s našim dragim pokojnicima.

Zadar, na spomendan sv. Ivana od Križa, 14. prosinca 2024. Broj: 1249/2024.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SA SVEUČILIŠTA U ZADRU: Objavljeni konačni rezultati natječaja za dodjelu stipendija!

Objavljeno

-

By

Sveučilište u Zadru objavljuje konačne rezultate natječaja za dodjelu stipendija.

Možete ih pregledati na donjim linkovima:

Konačni rezultati Natječaja za dodjelu stipendija izvrsnim redovitim studentima

Konačni rezultati Natječaja za dodjelu stipendija studentima aktivnim sportašima

Konačni rezultati Natječaja za dodjelu stipendija studentima u stanju socijalne potrebe i studentima s invaliditetom

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Božićno čestitanje kod nadbiskupa Zgrablića svećenika, redovništva i djelatnika nadbiskupijskih ustanova

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Božićno čestitanje na prijemu kod zadarskog nadbiskupa Milana Zgrablića svećenika, redovništva i vjernika laika, djelatnika središnjih ustanova Zadarske nadbiskupije, održano je u Salonu Nadbiskupskog doma u Zadru u subotu, 21. prosinca.

Na susretu su bili i umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić, fra Tomislav Šanko, provincijal Franjevačke provincije sv. Jeronima i o. Jeronim Marin, prior benediktinskog samostana na Ćokovcu i predsjednik Slavenske benediktinske kongregacije.

Na početku susreta, u prigodnom obraćanju prisutnima, mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije, govorio je o kategoriji vremena kao ljudskoj i božanskoj odrednici u susretu s utjelovljenim Bogom koje treba odgovorno živjeti, na putu k Vječnosti.

„Isus Krist nije samo smisao našeg vjerničkog života, središte našeg poslanja i predanja. Isus je i središte ljudske povijesti i vremena. Bog se utjelovio u vremenu. Na taj način, Bog je posvetio naše vrijeme. Vrijeme računamo na vrijeme prije Krista i poslije Krista. U vremenu Došašća promišljamo, iščekujemo, slavimo Isusov prvi dolazak u naše vrijeme i iščekujemo, posvješćujemo drugi Kristov slavni dolazak, kada će doći suditi žive i mrtve“, rekao je mons. Sorić, istaknuvši da je Bog stvoritelj vremena.

„Vrijeme nije samo fizička kategorija ili prolazna komponenta, vrijeme je posvećeno. Vrijeme je milosno, darovano od Boga, da bismo u vremenu ostvarivali vlastito spasenje i spasenje bližnjih. Činjenica da je Bog iz vječnosti, iz nadvremenosti, sišao u našu vremenitost, posvješćuje nam koliko je vrijeme zaista sveto za sve nas koji putujemo ovim vremenom i prostorom“, poručio je mons. Sorić, rekavši da ćemo jednom biti pitani o ljubavi i na koji način smo koristili vrijeme, na koji način vrijeme ispunjava naš kršćanski život.

„Da je Bog gospodar vremena, dokazuje i da ne možemo promijeniti svoju prošlost, naše prošlo vrijeme. Možemo o njemu promišljati, možemo iz njega učiti, ali nijedan čovjek ne može mijenjati prošlost“, rekao je generalni vikar. Kraj građanske godine prigoda je promišljati što smo dobra učinili kroz proteklo vrijeme. „Brojne pastoralne inicijative i puno lijepih događaja na razini župe, dekanata i Nadbiskupije bili su naši pokušaji da odgovorimo na milosni Božji dar vremena. Nastojali smo i ove godine svojim talentima i sposobnostima učiniti vrijeme sadržajnim, da Bogu uzvratimo na njegov dar“, rekao je mons. Sorić.

Kada se razmišlja o proteklom vremenu, „vidimo da i zlo djeluje u našem ljudskom vremenu. To pokazuje i tragičan događaj koji se dogodio u OŠ u Prečkom u Zagrebu, koji je potresao cijelu domovinu i šire. Pridružujemo se riječima sućuti zagrebačkog nadbiskupa i pitamo se na koji način odgovoriti na zlo u vremenu. Odgovornim ponašanjem prema osobnom i zajedničkom vremenu možemo puno učiniti u umanjivanju sila zla. Prošlost ne možemo promijeniti, no možemo raditi na sadašnjosti i budućnosti. Budućnost već sada, danas, kreće i nosi prema vječnosti naš trud, naš rad, našu suradnju s Bogom“, poručio je mons. Sorić, rekavši da je Bog postao čovjekom da bi bio blizak svim ljudima.

Specifičnost ovogodišnje svetkovine Božića je otvaranje Godine Jubileja u Katoličkoj Crkvi, a u Zadarskoj nadbiskupiji je to 29. prosinca s početkom u 17 sati, u crkvi sv. Šime, nastavlja se procesijom do katedrale sv. Stošije i misom u prvostolnici. Mons. Sorić je potaknuo svećenike da potaknu vjernike na to zajedničko okupljanje na blagdan Svete Obitelji, kako bi se posvjedočilo obiteljsko zajedništvo Nadbiskupije.

„Pred nama je milosno vrijeme godine Jubileja kad ćemo imati prilike propitivati vrijeme vlastitog života, vrijeme zajedničkog hoda i još više se približiti Bogu tijekom Jubileja. Besplatni Božji darovi Crkve tijekom Jubileja su i potpuni oprosti, kad možemo dobiti razrješenje vremenitih kazni zbog naših grijeha. Jubilejska godina donosi nam i priliku popraviti sve što nije bilo dobro u našoj prošlosti. Čestit Božić, blagoslovljena Nova godina i uspješna Godina milosti“, poručio je mons. Sorić, zamolivši nadbiskupa Zgrablića da povede povjerenu zajednicu svojim pastirskim glasom i primjerom.

Nadbiskup Zgrablić održao je prigodni nagovor u duhu navještaja Evanđelja, Elizabetinih riječi Mariji: „Blažena ti što povjerova da će se ispuniti što ti je rečeno od Gospodina“. Sv. Ambrozije kaže: „Blaženi ste vi koji ste čuli i povjerovali. Kad god duša uzvjeruje, začinje i rađa Riječ Božju i priznaje njena djela“.

„To blaženstvo odnosi se i na nas. Božja riječ začinje novi, uskrsni život u nama i božićno vrijeme nam to želi posvijestiti. U sebi nosimo veliki dar koji nam je Gospodin darovao, povjerovali smo Božjoj riječi, usprkos našim slabostima. Vjera je najveće bogatstvo i uzrok naše radosti“, istaknuo je mons. Zgrablić. Zahvalio je sudionicima susreta na odazivu Božjoj riječi i izrazio radost zbog blaženstva koje nose u sebi. Nadbiskup je potaknuo da ne gledamo jedni druge samo kroz naše slabosti i negativnosti, što obično činimo, nego da Božjim očima gledamo jedni druge, kao one koji nose u sebi veliko blaženstvo koje smo primili u daru Božje milosti; da smo svjesni da nosimo novi život.

„Taj novi, drugačiji život traži od nas da se radujemo tome što je Gospodin u nama izveo, ali da uvijek budemo svjesni da je novi život kojeg nosimo u sebi naš veliki zadatak i naša velika odgovornost; da možemo kroz naš evanđeoski život rađati Krista kroz sakramente, Riječ Božju, kroz primjer našeg života i tako pomoći onima koji nas promatraju da mogu vidjeti Krista koji se rađa i u njihovom životu“, poručio je mons. Zgrablić.

Nadbiskup je svećenicima, redovništvu i vjernicima laicima zahvalio za puno dobra, puno blaženstva koje čine, a puno toga ostaje i skriveno. „I život počinje kao neznatan, skriven, ali u sebi nosi veliki kapacitet. Tako i ispovijed, sakramenti, možda ih nitko nije primijetio osim pojedinca kojem su podijeljeni, a važni su u životu te osobe za njeno blaženstvo, za njen život, za njen odnos s Bogom. Hvala na trudu, služenju i radu koje ste učinili s ljubavlju i vjerom, nekad i uz veliku žrtvu. Hvala na onome što činite u službama koje su vam povjerene i služite Gospodinu. Hvala za poduzete aktivnosti i kada se niste zatvorili u svoja mikro područja, nego ste bili raspoloženi i za događaje na razini mjesne Crkve, a neki i na razini domovinske Crkve. Na svemu što je znano i neznano, ali je primijećeno u Božjim očima, hvala svima“, poručio je nadbiskup Zgrablić. Poželio je svima da se ne umore u radu na Božjoj njivi i ne popuste napasti odustajanja, nego da u poniznosti, njegujući blaženstvo u svom životu i radujući se velikim djelima koja Gospodin čini u našem životu, jedan drugoga možemo promatrati Božjim očima, biti jedan drugome potpora na putu života u lijepim i trenucima slabosti, pada i razočaranja.

„Bog nam daje velike milosti Jubilejske godine. Neka Božje blaženstvo bude u našim srcima i neka ono bude uzrok naše snage u služenju Gospodinu i ljudima. Neka Jubilejska godina pomogne da svi rastemo u Kristu koji nam pomaže da živimo našu svetost. Neka bude plodno nadolazeće vrijeme, blagoslovljen i radostan Božić“, poručio je nadbiskup Zgrablić svećenicima, redovništvu i njihovim zajednicama te vjernicima laicima i njihovim obiteljima. Na kraju susreta, nadbiskup je svima prisutnima osobno pristupio i čestitao Božić.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu