ZADAR / ŽUPANIJA
AGLOMERACIJA – BIOGRAD, PAŠMAN, TKON / Projekt stoljeća košta milijardu kuna ili 133 milijuna eura!
Aglomeracija za područje bivše općine Biograd pod nazivom “Razvoj vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Biograda na Moru, Pašman i Tkon”, provodi se kroz tri EU projekta. Kopneni obuhvaća Grad Biograd na Moru i općine Pakoštane i Sveti Filip i Jakov, a dok otočni obuhvaća dva EU projekta na području otoka Pašman, odnosno općine Tkon i Pašman.
– Aglomeracija za područje bivše općine Biograd, odnosno EU projekt Biogradska rivijera košta milijardu kuna (133 milijuna eura). Kopneni dio je u vrijednosti od oko 670 milijuna kuna (89 milijuna eura), a otočki oko 330 milijuna kuna (44 milijuna eura), objavio je Marin Colić, direktor Komunalac d.o.o. Biograd, nositelja projekta.
Projekt stoljeća trebao bi riješiti problem vodoopskrbe i problem otpadnih voda, odnosno kanalizacije.
– Projekt je prvenstveno u službi naših žitelja u bivšoj općini Biograd, u priobalju i zaobalju te na otoku Pašmanu, navodi Colić.
U sustave odvodnje i vodoopskrbe sredstava putem fondova CEB, EIB, EU i Projekt Jadran te nacionalnih komponenta posljednjih godina je uloženo preko 370 milijuna kuna ili oko 50 milijuna eura.
– Potpisan je Ugovor za projekt Kosa istok – zapad Biograd na Moru. Iznos ugovora je 5.299.967,69 eura bez PDV-a ili 40 milijuna kuna. Projekt obuhvaća rekonstrukciju vodovodne mreže u duljini od 5.238,9 metara, kanalizacijsku mrežu u duljini od 9.708,0 metara, obznanio je Colić.
Grade se kanalizacijski tlačni cjevovod u duljini od 262,0 metara i kanalizacijska crpna stanica CS Torovi.
– Projektom je predviđeno 570 komada kućnih priključaka na kanalizacijsku mrežu i 346 priključaka na vodoopskrbnu mrežu. Projekt ide u izvođenje po prijavi gradilišta i gradit će se tijekom sezone bez prekida radova, objavio je Pešić.
CB Torovi za 18.694 korisnika
U tijeku je projekt CS “Torovi” s odlaznim vodoopskrbnim cjevovodom prema zoni zanatskih djelatnosti, te izmještanje dijela cjevovoda VS “Straža” – Pakoštane.
– Vrijednost projekta je 770.302.73 eura ili oko 5,8 milijuna kuna. Hrvatske vode financiraju s iznosom od 80%, a naručitelj s 20%, objašnjava Krune Pešić, tehnički direktor Komunalca.
Dosad je izvedeno 1.857 metara vodoopsrkbnog cjevovoda te crpna stanica “Torovi”. Izvođač radova je tvrtka Golemi u vlasništvu Vinka Golema iz Vrane. Nadzor je Aniva-inženjering d.o.o., Zadar.
Radovi na projektu su u završnoj fazi, i do kraja lipnja 2023. CS “Torovi” će biti puštena u probni rad. Nakon odrađenog probnog rada zatražiti će se tehnički pregled radi izdavanja uporabne dozvole. Dokumentacija za tehnički pregled je pripremljena, detaljan je Pešić.
Osim navedenog smanjit će se vodni gubitci, hidraulički poboljšati sustav, proširiti vodoopskrbni sustav do novih korisnika. Očitovat će se prvenstveno u vodoopskrbi koja se sad individualno riješavala iz podzemnih cisterni, gusterni s kišnicom.
Nema više čekanja, odgoda i nedostatka financija
– Procjenjuje se da će se unapređenjem hidrauličkog rada sustava omogućiti poboljšana usluga za 4.635 žitelja, odnosno za 18.694 korisnika ukoliko se uz mještane pribroje i drugi korisnici, poručio je Colić.
Radi se o jednom izuzetno značajnom projektu, civilizacijskom standardu kojim će znatno unaprijediti kvalitetu života ovdašnjih žitelja.
– Nema više čekanja, odgoda ni nedostatka financija. Žitelji koji još nemaju vodu iz vodovodne slavine mogu biti sigurni da je ispred nas period kada će građevinski strojevi biti po cijelim područjem pod ingerencijom biogradskog Komunalca, na kopnenom dijelu i na otoku Pašmanu, zaključio je Marin Colić.
Izvor: Zadarski tjednik
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…