Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Raspelo iz 14. stoljeća ukradeno prije 49 godina vraća se franjevcima u samostan sv. Frane u Zadru!

Objavljeno

-

foto: IKA

U povodu primopredaje procesijskog raspela iz 14. stoljeća koje je 1974. godine otuđeno iz Samostana sv. Frane u Zadru te je 2009. identificirano u Italiji, u četvrtak 27. srpnja 2023. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu održana je konferencija za medije.

Srebrno emajlirano ophodno raspelo, jedinstveno djelo hrvatskog gotičkog zlatarstva, ukradeno je u noći s 26. na 27. travnja 1974. iz franjevačkog samostana u Zadru. Policija koja je idućeg dana bila obaviještena o krađi, zajedno s Interpolom nije uspjela ući u trag otuđenim umjetninama.

Raspelo je prepoznao prof. Donal Cooper sa Sveučilišta Cambridge, koji se bavio zadarskim zbirkama umjetnina, u Gradskom muzeju „Amedeo Lia“ u talijanskom gradu La Speziji 2009. godine. Profesor je utvrdio da je raspelo ni godinu dana nakon krađe, 1975. godine, na aukciji umjetnina Sothesby’s u Londonu kupio kolekcionar srednjovjekovnih umjetnina Amedeo Lia. Prilikom kupnje Lia je o porijeklu križa znao tek da je pripadao jednom gospodinu, kako je bilo navedeno u katalogu aukcijske kuće. Godinama ga je čuvao u svojoj kući u Italiji, a 1996. darovao ga je gradskom muzeju u La Speziji, koji nosi njegovo ime.

Prof. Cooper je o svojem otkriću krajem 2010. godine izvijestio Sveučilište u Zadru. Sveučilište je informaciju proslijedilo Ministarstvu kulture, koje je obavijestilo Ministarstvo unutarnjih poslova. MUP je početkom 2011. godine stupio u kontakt s Interpolom Italije radi utvrđivanja činjenica i provjere točnosti dobivenih podataka, objavila je KTA.

Raspelo su Hrvatskoj vratili nasljednici Amedea Lie. Nakon procesa restitucije, koji je intenziviran u posljednjih godinu dana, ministrici kulture i medija dr. sc. Nini Obuljen Koržinek ga je predao veleposlanik Republike Hrvatske u Talijanskoj Republici Jasen Mesić koji je sudjelovao u procesu restitucije, u prisustvu ministra vanjskih i europskih poslova dr. sc. Gordana Grlića Radmana i talijanskog veleposlanika u RH Pierfrancesca Sacca.

Kako je ministrica istaknula na konferenciji, primopredaja tog iznimnog umjetničkog blaga, srebrnog emajliranog i pozlaćenog ophodnog križa, jedan je od najvećih primjera restitucije kulturnih dobara u Republici Hrvatskoj. Pri dugotrajnom i zahtjevnom procesu restitucije, posebne napore uložili su konzervatori Uprave za zaštitu kulturne baštine i Konzervatorskog odjela u Zadru, te pravne službe Ministarstva kulture i medija, u kontinuiranoj suradnji sa Službom organiziranog kriminaliteta MUP-a.

Dr. sc. Obuljen Koržinek istaknula je da je dogovor postignut diplomatskim putem, bez vođenja sudskog procesa, „pravednom, pravičnom i ispravnom gestom“ obitelji Lia. Raspelo će, kako je rekla, proći uobičajenu proceduru (dokumentiranje, analiziranje, preventivno konzerviranje i čišćenje) u Hrvatskom restauratorskom zavodu.

Gvardijan Samostana sv. Frane fra Stipe Nosić, koji se za Hrvatsku katoličku mrežu javio iz Zadra, rekao je da će raspelo biti vraćeno gdje se i nalazilo, u samostansku Riznicu koja je osigurana suvremenim sustavom zaštite. Najavio je da će primopredaja umjetnine biti u petak 4. kolovoza u 18 sati.

Također je podsjetio da su s križem 1974. istovremeno ukradena dva srebrna pozlaćena kaleža, relikvijar, izrezani inicijali iz antifonara i drugi predmeti. Na novinarsko pitanje o tim umjetninama, ministrica je na konferenciji rekla da su, kao i sve ostale u takvim slučajevima, uvedene u Interpolove baze podataka, a za njihov pronalazak, kako je rekla, „treba imati i malo sreće“.

Odgovarajući na pitanje o počiniteljima krađe u zadarskom samostanu i njihovog procesuiranja na sudu, dr. sc. Obuljen Koržinek rekla je da znaju da zapravo ništa ne znaju. Ukradene umjetnine tajno prođu nekoliko ruku i nađu se na nekoj legalnoj aukciji, pojasnila je. Danas im je u takvim slučajevima lakše ući u trag jer je to područje digitalizirano i lakše pretraživo, dodala je.

Viša inspektorica u Upravi za zaštitu kulturne baštine Tamara Ganoci Frisch skrenula je pozornost na „pošast i kategoriju specifičnog organizirano kriminaliteta organiziranog trgovanja kulturnim dobrima čije su posljedice evidentne na društvenoj, kulturnoj, gospodarskoj i osobnoj razini“.

O raspelu

Voditeljica Službe za pokretnu, etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu Uprave za zaštitu kulturne baštine Tatjana Horvatić ustvrdila je da izrazita kvaliteta umjetninu svrstava među najvažnija među sličnim djelima u Dalmaciji i šire. Uz to, istaknula je ljepotu obrade, posebnost tehnike i posebnu ikonografiju. Zaključila je da je raspelo „jedan od najvrjednijih, ako ne i najvrjedniji pokretni artefakt anžuvinskog razdoblja srednjovjekovne Hrvatske“.

Raspelo je dimenzija 41 × 29 centimetara.

Izrađeno je u srebru i djelomično pozlaćeno. U dobrom je stanju, no, djelomično se vidi gubitak prozirnih emajla i tri obnovljene ploče iz novijeg doba s prikazom sv. Ljudevita Francuskog, sv. Pavla i sv. Antuna Opata, kako piše u opisu djela u mrežnom katalogu Muzeja „Amadeo Lia“ u La Speziji.

Da je raspelo bilo naručeno za franjevački samostanu u Zadru potvrđuje ikonografija koja osim franjevačkih svetaca, prikazuje i dvoje zaštitnika grada Zadra – sv. Krševana i sv. Anastaziju. Na drugoj strani, oko središnje pločice s prikazom raspeća, uz dvoje zaštitnika grada raspoređeni su razni sveci.

Među likovima se nalazi i jedna ženska osoba koju je doc. dr. Marijana Kovačević identificirala kao kraljicu Elizabetu Kotromanić, suprugu Ludovika I. Anžuvinca. Prikazana je na istovjetan način, raspuštene kose i bez pokrivala na glavi, kao na škrinji sv. Šimuna, što upućuje na to da je ona naručiteljica raspela. Prema tomu, autor raspela je vjerojatno zadarski zlatar Franjo iz Milana koji je izradio i škrinju.

Akademik Ivo Petricioli nastanak raspela, usporedivši ga s križem opatice Pave, zbog srodnih graviranih likova, smjestio je u razdoblje oko 1370. godine. (IKA)

Foto: Ika
 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Župan Longin s vijećnicima u obilasku strateških projekata: Hospicij, CGO, Poljoprivredno-edukacijski centar, Baštica i azil realizirani u 2024.

Objavljeno

-

By

Župan Božidar Longin i zamjenik Šime Vicković, zajedno s pročelnicima, predsjednikom Županijske skupštine Zoranom Šikićem te vijećnicima obišli su ključne strateške projekte Zadarske županije koji su dovršeni tijekom 2024. godine ili su pri samom završetku.

Hospicij na Babindubu, Poljoprivredno-edukacijski centar u Zemuniku, Centar za gospodarenje otpadom u Biljanima, sustav navodnjavanja i nova akumulacijska brana na Baštici te sklonište za napuštene životinje na Bokanjcu pet je strateških projekata koje su obišli vijećnici i županijsko izaslanstvo kako bi se na licu mjesta upoznali s tijekom radova.

Župan Longin naglasio je važnost ovih projekata za unapređenje kvalitete života u Zadarskoj županiji.
„Ponosan sam na niz strateških projekata koje smo dovršili kroz ovu godinu ili se dovršavaju – CGO Biljane, hospicij, sklonište za životinje, Poljoprivredno-edukacijski centar, nova Medicinska škola… Dobro napreduju i radovi na novim zgradama Zadarske županije te se nadamo da će biti dovršeni u prvoj polovici iduće godine. Gotovo svi ti nabrojani projekti idealan su primjer kako smo neiskorištene državne nekretnine mudrim promišljanjem iskoristili za projekte od značaja za javni interes, za kvalitetniji život naših građana. Naravno, za ostvarenje svih tih projekata morate imati snažnog partnera, a mi ga imamo u Vladi RH koja je uvijek podrška u našim projektima“, poručio je župan koji je iskazao zadovoljstvo što su svi vijećnici, i oni vladajuće većine, ali i oni oporbeni dosta pozitivno reagirali na terenu gdje su se i osobno uvjerili kako napreduju radovi.

„Obilazak lokaliteta pet značajnih projekata Zadarske županije izvrsna je nadgradnja raspravama u vijećnici. Zahvaljujem županu Longinu i suradnicima na organizaciji te vijećnicama i vijećnicima koji su se odazvali. Projekti pokazuju svu raznolikost i kompleksnost djelokruga rada regionalne samouprave. Osim javnih potreba projekti imaju i specifičnosti te mogu istaknuti npr. kompleksnost CGO-a, civilizacijsko dostignuće hospicija, segment cjeloživotnog obrazovanja PEC-a, nužnost održive poljoprivrede i izazova hrane u kontekstu klimatskih promjena i navodnjavanja, u čemu Zadarska županija popravlja hrvatski prosjek, dok i azil za napuštene životinje očito ide u tom smjeru. Definitivno svi uključeni u realizaciju ovih projekata zaslužuju pohvale i čestitke. Veseli me što je i Županijska skupština dala doprinos u njihovoj provedbi“, rekao je nakon obilaska predsjednik Županijske skupštine Zoran Šikić.

Vijećnik SDP-a Jure Zubčić naglasio je kako je pohvalna inicijativa županijske vijećnike upoznati s tekućim kapitalnim projektima, o kojima se često raspravlja u Vijećnici.
„Čuti probleme s terena i iz prve ruke vidjeti napredak svakog od njih svakako će nam olakšati rad u ovih posljednjih nekoliko mjeseci mandata. Svaki je od tih zahvata poseban, no CGO će, prema svemu sudeći, djelovati u novim zakonskim uvjetima. Svakako će biti temom brojnih rasprava, jer s političke strane svakako treba saslušati stručnjake iz područja gospodarenja otpadom i na temelju njihovih zaključaka i prijedloga usuglasiti te politike sa potrebama Naših sumještana“, mišljenja je Zubčić, koji je napomenuo da gospodarenje otpadom treba biti jedan od prioriteta u Zadarskoj županiji.

Član Kluba vijećnika DSU-a, HNS-a, HSLS-a Antonio Vučetić je istaknuo kako je ovaj obilazak presjek tekuće garniture u Županiji pred kraj mandata te dodao da je iznimno važan kako bi valorizirali rad stručnih službi Županije, mimo političke dimenzije.
„Svi su oni u više ili manjem postotku izvršenosti, no ono što je najvažnije je da će županija u sljedećoj godini dobiti infrastrukturu od vitalne važnosti – napose CGO. To je tek prva faza, ona najlakša u gospodarenju otpadom, a slijedi onaj teži – edukacija stanovništva, kako bi maksimalno iskoristili njegov potencijal. Svaki od ovih projekata na svoj će način olakšati život i poslovanje žiteljima županije te pridonijeti boljoj skrbi o najranjivijim skupinama društva“, ustvrdio je Vučetić, naglasivši kako je briga o napuštenim životinjama dugo godina bila vrlo zahtjevna i teška, s neadekvatnim kapacitetima, što bi otvorenje novog skloništa napokon trebalo riješiti na humani način.

O PROJEKTIMA:

Završetak radova na rekonstrukciji i opremanju zgrade hospicija na Babindubu očekuje se krajem siječnja 2025. Oprema za hospicij trebala bi biti isporučena početkom veljače, a završni tehnički pregledi i ishođenje potrebnih dozvola očekuju se do kraja ožujka 2025. godine. Istovremeno, pripremaju se natječaji za zapošljavanje 20-ak zdravstvenih djelatnika, uključujući liječnike, medicinske sestre, fizioterapeute i njegovatelje. Ovaj projekt dobio je financijsku podršku Vlade RH i Ministarstva zdravstva u iznosu od 2,26 milijuna eura, podsjetio je pročelnik za zdravstvo dr. Marko Kolega.

Na prostoru od 2,7 hektara u Zemuniku donjem izgrađen je Poljoprivredno-edukacijski centar s bruto građevinskom površinom od 427,14 m². Centar će služiti za stručno usavršavanje poljoprivrednika, edukaciju učenika Poljoprivredno-prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića te studenata Sveučilišta u Zadru, a njime će upravljati Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,64 milijuna eura.

Jedan od projekata za koji je postojao posebno veliki interes svakako je Centar za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim. CGO se nalazi u završnoj fazi priprema za tehničke preglede, a prvi prihodi TD EKO d.o.o., kao upravitelja centra, očekuju se početkom ožujka 2025., nakon probnog rada i prilagodbe, najavio je direktor društva EKO Toni Kozina.

Župan je s vijećnicima i pročelnicima obišao i sustav navodnjavanja Baštica, koji je zasigurno jedan od ključnih projekata za unapređenje poljoprivrede na području Zadarske županije. Ovaj sustav osigurava pouzdano opskrbu vodom za poljoprivredne površine, čime se značajno povećava produktivnost i smanjuje ovisnost o vremenskim uvjetima. Vijećnici su upoznati i s rekonstrukcijom brane Vlačine u neposrednoj blizini Baštice. Ona je sanirana sredstvima Hrvatskih voda, a vrijednost investicije iznosila je 1,74 milijuna eura.

Pri kraju su i radovi na Skloništu za napuštene životinje smještenog na katastarskoj granici Zadra i Briševa čija se gradnja planira završiti do veljače 2025. godine. Ukupna vrijednost radova iznosi 2,32 milijuna eura, a projekt uključuje kapacitete za prihvat do 200 životinja. Osim bokseva za pse, mačke i karantenu, sklonište će imati prostor za opasne pse, istrčavanje, prijem i njegu životinja te skladište za hranu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije

Objavljeno

-

By

Odjel za urologiju Opće bolnice Zadar i ove je godine organizirao radionicu laparoskopske urološke kirurgije, a podršku su pružili Hrvatsko urološko društvo i Olympus. Program radionice osmišljen je kao praktično usavršavanje s fokusom na 3D vizualizaciju slike u kombinaciji s naprednim elektrokirurškim sustavom za hemostazu i njihovu uspješnu primjenu u laparoskopskoj urološkoj kirurgiji. Skup je bodovan od strane Hrvatske liječničke komore.

Na prethodnim radionicama sudjelovali su subspecijalisti i specijalizanti urologije iz KBC Sestre milosrdnice, KBC Osijek, KB Sveti Duh i OB Sisak kao i medicinske sestre instrumentarke iz ovih ustanova.

Na ovu, četvrtu po redu radionicu, sudionici su stigli iz Opće bolnice „Dr.Josip Benčević“ Slavonski Brod i Opće bolnice Šibensko – kninske županije. Svi su oni učili nove operativne tehnike koje će, po povratku u matične ustanove, implementirati u kirurški program.

Teoretski dio je obuhvatio dva predavanja iz područja laparoskopije u urologiji, dok se praktični sastojao od pokaznih laparoskopskih operativnih zahvata i to radikalne prostatektomije, radikalne nefrektomije i pijeloplastike. Odmah po upoznavanju s laparoskopskom opremom i instrumentarijem, svi su se sudionici aktivno uključili asistirajući u ovim operativnim zahvatima.

Voditelj radionice bio je izv.prof.dr.sc. Tomislav Sorić, voditelj Odjela za urologiju Opće bolnice Zadar na kojemu je, prije 21 godinu uvedena laparoskopija i izvedena prva laparoskopska radikalna prostatektomija u Hrvatskoj.

Zadarska se urologija još jednom potvrdila kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije uz dugogodišnju tradiciju edukacije zainteresiranih kolega iz drugih ustanova, a sve s ciljem usavršavanja kirurške tehnike i stalnog razvoja urologije.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

BETLEHEMSKO SVJETLO U KATEDRALI SV. STOŠIJE / Tko želi, može doći zapaliti svijeću i ponijeti je u svoj dom

Objavljeno

-

By

foto: Nada Šarlija/Zadarska nadbiskupija

Betlehemsko svjetlo došlo je u katedralu sv. Stošije u Zadru za vrijeme mise zornice koju je u srijedu, 18. prosinca, u zadarskoj prvostolnici predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Nadbiskupu Zgrabliću Betlehemsko svjetlo predala je Irina Kozličić Juraga, voditeljica odreda udruge izviđača Zarus.

Zahvalivši predstavnici izviđača na donošenju svjetlu kao znaku mira i nade, nadbiskup je u propovijedi rekao kako Bog ljude želi približiti sebi i putem svjetla, što je, prema Knjizi Postanka, prva stvarnost kojoj je Bog dao postojanje pri stvaranju svijeta.

„Svjetlost Božje istine, spoznaje o Bogu, dolazi k nama kao dobro koje tjera zlo iz našeg života, kao svjetlost koja raspršuje tmine i mrak našeg života“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da je Isus svjetlo u životu čovjeka, Božje svjetlo koje je zasjalo u Božiću. Isus je za sebe rekao: „Ja sam svjetlost svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života“.

U misi su suslavili umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić i don Josip Radojica Pinčić, katedralni župnik.

Betlehemsko svjetlo nalazi se u katedrali sv. Stošije i tko želi, može doći zapaliti svijeću na plamenu od Betlehemskog svjetla i ponijeti ga u svoj dom.

I. G.

Foto: Nada Šarlija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu