Connect with us

Hrvatska

UPISNI ROKOVI / Tisuće slobodnih mjesta na fakultetima

Published

on

Nakon ljetnog upisnog roka na našim je visokim učilištima ostalo više od 13 i pol tisuća slobodnih mjesta. Brucošima je ukupno bilo dostupno 39 tisuća mjesta na 92 smjera. Evo koji su bili najtraženiji, a za koje je buduće studente – teško zainteresirati.

Uz psihologiju, najveće zanimanje na ljetnom upisnom roku bilo je za zagrebački FER te Ekonomski i Medicinski fakultet. Među najtraženijima su i sestrinstvo, kineziologija, fizioterapija, strojarstvo te smjerovi Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.

– Istraživački smjerovi su nam jako dobro popunjeni, gotovo 100 posto, dakle sve po redu, rekao je Mladen Vuković, prodekan za nastavu, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb.

Na nastavničkim smjerovima, unatoč STEM stipendijama, odaziv slab. Iznimka je matematički nastavnički smjer.

– Fizika, kemija, kvota je 20, upisanih je dvoje na ljetnim roku, fizika-informatika kvota je 30, upisanih je pet, i nažalost, fizika čista nastavnička je nula, kvota je 30, nitko nije upisan, istaknuo je Vuković.

Slabiji interes

I za studij geofizike, na kojem se školuju budući meteorolozi, slabiji interes. Od 27 upisnih mjesta, popunjeno je samo 10. Popunjavanje upisnih kvota izazovno je i za neka veleučilišta.

– Na redovitom studiju smo negdje do 70 posto, a na žalost na ovim izvanrednim studijima smo pedeset i manje posto, ističu.

Nakon ljetnog upisnog roka ostalo je 13.625 slobodnih mjesta. Na 61 studij nije se upisao nitko.        

– To su različita Veleučilišta, veleučilište u Kninu, veleučilište u Gospiću, zatim su tu sveučilišni odjeli u Zadru, sveučilišni odjeli u Dubrovniku, rekao je Igor Drvodelić, pomoćnik ravnatelja, Agencija za znanost i visoko obrazovanje.

Kvote na fakultetima godinama u porastu

U Agenciji za znanost i visoko obrazovanje kažu – kvote na fakultetima godinama su u porastu, ali ne i broj brucoša.

– Već je toliko poraslo da je taj omjer preveliki, time nužno nam opada i kvaliteta samog visokog obrazovanja, rekao je Drvodelić.

– Morat ćemo nešto napraviti, već prošle godine pokazivali smo da broj studenata pada, a broj zaposlenih na sveučilištima izrazito raste, rekao je Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja.

U tijeku su prijave za jesenski upisni rok, a konačan broj slobodnih mjesta znat će se sredinom rujna. 

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Stiže li nam zima kakva se ne pamti zadnjih 65 godina? Evo što prognozira poznati meteorolog

Published

on

By

unsplash

Prema prognozama DHMZ-a, u višem gorju može biti susnježice i snijega. Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu jugo, a u srijedu jak do olujan jugozapadni vjetar.

Medijski naslovi ponovno najavljuju zimu kakva se ne pamti – jednu od najhladnijih, ako je vjerovati njihovim prognozama. Naime, poznati bosansko-hercegovački meteorolog Nedim Sladić kaže kako sve hladnije europske zemlje žele još na ljeto saznati kakva zima nas čeka te kada mogu očekivati prve pahulje snijega.,a takve se informacije doznaju ovisno o određenom referentnom periodu koji se izražava u postotcima.

“Trenutno najčešće radi usporedba u odnosu na niz 1991.-2020. Na temelju trenutačnih izračuna, kao i usporedbi iz prošlosti, izrađuju se planovi kako bi se na vrijeme procijenila dovoljna količina energenta za zemlju” ispričao je Sladić za Slobodnu Dalmaciju.

Nadalje objašnjava kako dugoročne prognoze ne mogu biti savršene te dodaje kako je potrebno dobro poznavanje fizikalnih osnova, razmjene procesa između atmosfere i oceana kako bi se dobio dobar pregled globalnih pokretača atmosfere.

“Niti jedna dugoročna prognoza nije savršena, ali može biti izuzetno korisna meteorolozima ako se “između redaka“ pravilno primijete i iščitaju stvari koje nas zanimaju. Slično kao u kratkoročnoj prognozi vremena, no razlika je u tome što su signali u kratkoročnim prognozama snažniji, podržaniji i lakši za praćenje, jer su atmosferski sustavi već definirani i razvijeni” istaknuo je meteorolog.

O najhladnijoj zimi u posljednjih 65 godina kaže kako se svake godine slušaju i čitaju iste stvari. “Nemoguće je precizirati točno “u datum“ kad ćemo, povrh toplijeg razdoblja, imati i povremene prodore hladnijeg zraka sa sjevera, jer to nije ni svrha sezonske prognoze vremena. Ukoliko bismo gledali pojedinačno, hladniji period je moguć u siječnju, uslijed prognozirane anticiklonalne situacije koja može uvjetovati i dugotrajnije periode s temperaturnom inverzijom na kopnu, što bi modificiralo temperature zraka i učinilo ih “umjetno“ nižima. Ljubiteljima zime na znanje, neće povremeni hladni prodori izostati ni ove zime, uostalom, kao i svake druge godine…” objašnjava Sladić.

Prema DHMZ-u, za kraj vikenda nas čeka djelomice sunčano vrijeme, u unutrašnjosti u noći i prijepodne mjestimice magla i niski oblaci koji se lokalno mogu duže zadržati. U drugom dijelu dana na sjevernom Jadranu i u gorskoj Hrvatskoj naoblačenje, navečer mjestimice kiša. Vjetar će biti većinom slab u gorju i na sjevernom Jadranu ponegdje umjeren jugozapadni, a na jugu još ujutro bura. Najniža jutarnja temperatura će biti od -3 do 2, dok će na Jadranu biti negdje između 5 i 10 °C, a najviša dnevna između 7 i 12, na moru od 13 do 18 °C. Radi magle je izdano i žuto upozorenje u osječkoj, zagrebačkoj i karlovačkoj regiji, a početkom tjedna možemo očekivati promjenljivo i pretežno oblačno vrijeme s kišom, u srijedu na Jadranu i obilnijom. Naime, prema prognozama DHMZ-a, u višem gorju može biti susnježice i snijega. Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu jugo, a u srijedu jak do olujan jugozapadni vjetar.

Po pitanju snijega, meteorolog Sladić je dao svoju prognozu te tvrdi kako nas početkom tjedna očekuje jačanje južine na prednjoj strani duboke doline i nagovještava novu promjenu vremena, koja će kulminirati sredinom idućeg tjedna, kad očekujemo osjetniji pad temperature zraka i zahlađenje. Ističe kako bi moglo biti i prvog ovosezonskog snijega, ne samo u Lici i Gorskom Kotaru, već i u u nižim kontinentalnim predjelima Hrvatske.

 
Continue Reading

Hrvatska

Od utorka nove cijena goriva: Jedna vrsta jeftinija, druga poskupljuje

Published

on

By

Poskupljuju eurodizel i plavi dizel, dok će eurosuper biti jedan cent povoljniji.

Doznajemo nove cijene goriva.

Tako će od utorka Eurosuper pojeftiniti za jedan cent pa bi nova cijena trebala iznositi 1,45 eura po litri.

Eurodizel će poskupjeti za dva centa i nova cijena će iznositi 1,38 eura.

Plavi dizel također poskupljuje. Nova cijena iznosit će 0,77 centi, prenosi Net.hr.

 
Continue Reading

Hrvatska

Stiže promjena vremena, evo kad bi zima mogla ugristi…

Published

on

By

foto: Saša Čuka

Pretežno vedro je diljem Jadrana, u unutrašnjosti je umjereno oblačno, česta pojava je i magla. Magla mjestimice smanjuje vidljivost u središnjoj Hrvatskoj i Slavoniji, stoga vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba.

U nastavku subote prevladavat će većinom sunčano, osobito na Jadranu. Bura je na moru i dalje jaka, ograničava promet, no slabjet će u nastavku dana.

Nedjelja će donijeti naoblačenje, osobito u drugom dijelu dana, kad treba računati na kišu na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru. Bit će to uvod u niz nestabilnih dana.

Novi tjedan počet će nestabilno, s kišom i pljuskovima, češćim duž Jadrana i u područjima uz Jadran. Sredinom tjedna izgledno je jače zahladnjenje, koje bi mogao popratiti i novi snijeg, no situacija je još podložna promjeni.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu