Hrvatska
Država će graditi stanove za najam uz jeftinu cijenu
Unatoč uvođenju eura, inflaciji i skupim četvornim metrima, potražnja za stanovima i kućama i dalje je velika. Ima li još prostora za rast, hoće li se i kada tržište nekretnina stabilizirati i može li kućanstvo s prosječnim primanjima doći do vlastite nekretnine u većim gradovima?
Unatoč visokim cijenama novogradnja je iznimno tražena, skupi se kvadrati prodaju prije nego što se i počnu graditi. Lana Mihaljinac Knežević, Hrvatska gospodarska komora, za HTV Dnevnik objasnila kako su cijene prosječnih nekretnina više.
“Nekretnine u novogradnji su vrlo tražene, u Zagrebu zbog potresa te predstavljaju bolju investiciju od rabljene nekretnine”, dodala je.
Mihaljinac Knežević je kazala kako postoji više razloga zbog kojih se investira u nekretnine, a jedan od njih je i inflacija kako bi se sačuvala vrijednost novca te uvođenje eura.
Stara gradnja
Istaknula je i da staroj gradnji raste cijena jer ne postoji javno dostupan izvor realiziranih cijena.
“Građani se prilikom formiranja uspoređuju s projektima novogradnje u blizini njihovih postojećih zgrada s traženim cijenama na nekretninskim tražilicama”, rekla je Mihaljinac Knežević.
Dodala je i kako je APN doveo građane do kupnje preskupih nekretnina, ali i kako se taj trend mijenja jer dolazi do pada transakcija.
“Vidimo veće razilaženje između traženih i realiziranih cijena i smatramo u struci da će se sve manji broj preskupo procijenjenih nekretnina u segmentu rabljenih stambenih nekretnina nastaviti prodavati. Novogradnja će vjerojatno nastaviti postizati više cijene”, kazala je Mihaljinac Knežević.
Najskuplje nekretnine na obali
Najskuplje nekretnine su na obali, svaki četvrti kupac je stranac no i vani je inflacija učinila svoje. Lana Mihaljinac Knežević rekla je da je tržište na obali pod ekonomskim utjecajem tržišta nekretnina države iz kojih dolaze kupci.
Cijene najma stanova
Ona je istaknula kako subvencioniranje najma ne bio trebao biti oblik priuštivosti stanovanja.
“Kod nas je vlasništvo vrlo cijenjeno, smatra se statusnim simbolom i oblikom investicije. Mladi ljudi bi unajmili nekretninu jer si ne mogu priuštiti preskupe kvadrate za kupnju. Manjak ponude vlada i na tržištu najma i tu je primarni razlog turizam”, kazala je Mihaljinac Knežević.
Mihaljinac Knežević je poručila da ona osoba koja planira kupiti nekretninu mora dobro analizirati svoju financijsku situaciju i dobro se raspitati o uvjetima kreditiranja.
Unatoč visokim cijenama interes za nekretnine i dalje velik
Cijene nekretnina rasle su i tijekom ljeta, pokazuju analize. Na tržištu je ipak velika razlika u cijenama kvadrata po hrvatskim gradovima, a raspon je od 1350 do 10 000 eura po četvornome metru. Najskuplji su Opatija, Dubrovnik, Split, Zagreb.
“Imamo cijeli sklop sa cijenama, od sedam do deset tisuća su top nekretnine poput ove u kojoj se nalazimo na top pozicji u centru grada dok su sve ostale nekretnine od dvije i pol do pet tisuća na boljim lokacijama”, za HTV Dnevnik objasnio je Sanjin Rastovac, posrednik u prometu nekretninama.
Potražnja je visoka jer gotovo svaku četvrtu nekretninu u Hrvatskoj kupi stranac. Rastu cijene kvadrata pogoduje dobra turistička sezona.
“Građani kroz turizam puno prihoduju, nisko su oporezovani tako da su im i profiti iz tih djelatnosti visoki, oni raspolažu sa vlastitim sredstvima i jako često ulažu u nekretnine što im uz inflaciju štiti vrijednost novca”, kazala je Lana Mihaljinac Knežević, predstavnica Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.
Moguća stagnacija cijena
U ostatku Europe, pa i u Njemačkoj, cijene nekretnina počele su padati zbog rasta kamatnih stopa, u Hrvatskoj, prema analitičarima, moguća je stagnacija cijena.
“Moje mišljenje je da će cijene biti kao što su sada i da ne bi trebalo doći do nekog većeg skoka eventualno čak male korekcije na niže”, istaknuo je Darko Radelja, posrednik u prometu nekretninama.
Posljednjih osam godina prvu nekretninu kupilo je 36 tisuća obitelji, uz APN-ov program subveciniranja kredita. Kritičari ističu da je APN ipak bio glavni pokretač rasta cijena.
Bačić najavio gradnju zgrada za jeftin najam
Resorni ministar najavio je nacionalni plan stambene politike koji uključuje subvencionirani najam.
“Gradnja višestambenih kuća koja bi bila namjenjena sugrađanima koji ne mogu kupiti stan putem kredita da im se ti stanovi omoguće kroz povlaštenu subvencioniranu cijenu najma mislim da je to jedan od načina rješavanja stambenog pitanja sugrađana i jasno uz nastavak POS-vih stanova”, objasnio je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Unatoč visokim cijenama interes za nekretnine, naročito za novogradnju i dalje je velik.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet4 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska4 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa