Hrvatska
IMA LI RAZLOGA ZA ZABRINUTOST? Čičin-Šain o koroni: “Razuman oprez uz praćenje situacije su i dalje važni”
U Hrvatskoj se bilježi blagi porast novooboljelih od koronavirusa, s druge strane pod posebnim je nadzorom novi soj virusa nazvan pirola s više od 30 mutacija. Ima li razloga za zabrinutost, hoće li hladnije vrijeme i povratak djece u škole utjecati na porast oboljelih?
Gost središnjeg Dnevnika HTV-a bio je virusni imunolog prof. dr. sc. Luka Čičin-Šain.
– Protiv COVID-a svi praktički imaju neku vrstu temeljne imunosti, bilo zbog toga što su preboljeli ili zato što su se cijepili ili docijepi pa je opasnost od COVID-a daleko manje nego li je bila prije dvije godine. S druge strane COVID se širi. Kolege su rekle da u ovom trenutku nema razloga za zabrinutost, ali je prošlo dosta vremena od posljednjeg vala i od booster doza cjepiva pa je stoga i opća imunost pala. Teško procijeniti hoće li problemi u ovoj zimskoj sezoni biti na razini prošle. Razuman oprez uz praćenje situacije su i dalje važni i to je ono što institucije i rade, rekao je Čičin-Šain.
Pred nama je i sezona gripe, virusa za kojeg Čičin-Šain ocjenjuje da ipak nije opasan kao covid.
– Mislim da je korona i bila i ostala ozbiljniji virus nego gripa. Ona naglašeniju bolest i daleko se lakše širi. Maske su vrlo efikasno suzbijale gripu i njeno širenje prije dvije godina a koronu su lošije štitile. Po novome su ove dvije infekcije slične. Mi na raspolaganju imamo cjepiva koja se ažuriraju i protiv jednog i drugog, a infekcije naročito pogađaju osjetljive osobe.
Njemački liječnički zbor u susret jeseni vrlo je oprezan, smatraju da bi maske u zdravstvenom sustavu bile dobra odluka. Čičin-Šain smatra kako je razumno da se o tome razmišlja jer maske sigurno pomažu da se virus slabije širi. Ipak, takvu odluku u ovom trenutku smatra preuranjenom.
– Napravili smo i kvalitetne lijekove i cjepiva te razumijemo kako se virus širi. Postalo je jasno da covid nije isključivo jedna akutna bolest dišnih organa nego to u visokom postotku može biti kronična bolest koja zahvaća krvožilni sustav. (…) Ima i puno ljudi s neurološkim manifestacijama poput letargija ili gubitka njuha ili okusa tako da je ovo kompleksnija bolest nego li smo iz početka mislili, zaključio je Čičin-Šain.
Blagi porast novooboljelih od koronavirusa
U bolnici u Dubrovniku posjeti zabranjeni, raste broj ambulantnih pregleda, jedna je osoba u jedinici intenzivnog liječenja. U splitskom KBC-u bolja je situacija, u KBC-u Rijeka osam je hospitaliziranih.
– Ono što primjećujemo je da su to u pravilu pacijenti iznad 80 godina i uglavnom necijepljeni, zabranjen je posjet na zavodu za gastroenterologiju. Taj virus neće nestati, mi mu ne možemo pomoći, a kako pratimo situaciju u Europi broj inficiranih raste, rasti će i u našoj zemlji, za HTV Dnevnik rekao je prof. dr. sc. Ivica Pavić, dr.med./Klinika za infektivne bolesti KBC Rijeka.
Osjete to i u Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu u kojoj je srpanj bio miran, a sad je deset hospitaliziranih.
– Tako da postoji mogućnost da će narednih dana biti i nešto već broj no još uvijek to nije zabrinjavajuće, još uvijek je to u okviru onog očekivanog. Imamo otvoren jedan odjel za COVID pacijente plus soba ili dvije po potrebi za intenzivnu međutim ovog časa nemamo niti jednog pacijenta koji je u intenzivnoj skrbi zbog COVID-a, objasnio je izv. prof. dr. sc. Ivan Puljiz, dr. med./predstojnik Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.
Novih preporuka nema
Epidemiolozi šalju umirujuće poruke, novih preporuka nema.
– Stanje što se tiče COVID-a-19 zapravo uopće nije zabrinjavajuće, imamo dnevno oko 30-tak novooboljelih to je negdje oko 10 do 13 posto među testiranim osobama. Bolest je prisutna u populaciji, bolest neće nestati kao takva, naučili smo živjeti s njom i zapravo nema razloga za nikakvu zabrinutost, istaknula je dr. sc. Dijana Mayer, dr. med./epidemiologinja HZJZ.
U utorak u Hrvatsku stiže i najnovije Pfizerovo cjepivo prilagođeno novim varijantama koronavirusa odobreno je za odrasle i djecu stariju od 6 mjeseci.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA21 sat prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet3 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
UKLJUČEN METEOALARM / Za vikend obilni pljuskovi, snijeg i orkanska bura!