Connect with us

magazin

POČINJE MEAT ME 4.0 / Janjetina je najbolja baš u Dalmaciji, a dr. sc. Marina Krvavica će objasniti i zašto

Objavljeno

-

Četvrto izdanje zadarskog Festivala mesa Meat Me počinje u utorak, 10. listopada i traje punih pet dana. Format Meat Me 4.0 sličan je prijašnjim festivalima: sve se događa na prostoru Stare pijace na Poluotoku, svaki dan nosi drugu kulinarsku mesnu temu, a jela pripremaju poznati zadarski i gostujući kuhari u veliku pomoć učenika zadarske Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole. Uz svakodnevne nastupe zadarskih DJ-, dva dana će obilježiti i večernji koncerti, najprije grupe Elemental u petak, a u subotu grupe Silente. Radno vrijeme Festivala je dvokratno, od 11 do 14 i od 18 do 23, te u petak i subotu do 24 sata.

Sve počinje feštom od janjetine, najpoznatije dalmatinske mesne namirnice koja je ove godine dobila europsku zaštićenu oznaku izvornosti. Zato će gošća Meat Me Festivala biti dr. sc. Marina Krvavica s Veleučilišta Knin koja je bila voditeljica projekta zaštite te osobite vrste mesa. U svojim je istraživanjima dr. sc. Krvavica dokazala da se dalmatinska janjetina po mnogim svojim svojstvima, prvenstveno kemijskom sastavu, razlikuje od janjetine drugih područja, da je jednostavno bolja od drugih i da je razlog tome specifična ispaša koju ovca pramenka ima u Dalmaciji. Nije slučajno Dalmacija dobila ime po ovci, delmi. 

U kratkom razgovoru dr. sc. Krvavica je objasnila specifičnosti mesa dalmatinske janjetine.

– Dalmatinski pašnjaci obiluju brojnim biljnim vrstama bogatim aromatskim i antioksidativnim spojevima, od kojih se neki gotovo nepromijenjeni ugrađuju u tkiva životinje, a znatno utječu na poboljšanje arome mesa.

– Zahvaljujući čemu?
– Brojni su čimbenici, a najzanimljiviji su među njima hlapljivi terpeni koji se kao svojevrsni ‘biljni markeri’ koriste za dokazivanje veze između specifičnih svojstava životinjskog proizvoda i zemljopisnog područja uzgoja životinja.


– Što onda dalmatinska janjetina ima, a nemaju druge, čak ni u priobalju pa i na sjevernim otocima?
– Dalmatinska janjetina sadrži znatno manji udio masti i ima nijansu tamniju boju mesa, a posebna specifičnost je udio hlapljivih terpena u mesu koji opada s povećanjem nadmorske visine i udaljenosti ovčjih pašnjaka od mora.

– Mediteranska i otočna janjetina imaju poseban okus zbog ispaše. Kako to da je dobiju i janjci uzgojeni samo na mlijeku?
– Još je Plinije u 1. stoljeću posebno hvalio janjetinu s otoka Brača uzgojenu, prema njemu, na savršenim pašnjacima. Rezultati naših istraživanja o udjelu terpena u aromi profila pojedinih vrsta janjetine to i potvrđuju. Terpeni u mesu janjadi uzgojene isključivo na ovčjem mlijeku dospiju upravo iz majčina mlijeka.

– U istraživanju spominjete i ‘Odu janjetine’ zadarskog arheologa Zdenka Brusića. Zašto?
– Istražujući lokalitete na kojima su živjela stara plemena Ilira, pokojni prof. Brusić pronašao je dokaze da su ti prastanovnici Dalmacije prije više od 8000 godina, janjetinu najčešće pripremali stavljanjem trupa na kolac i pečenjem na otvorenoj vatri, puno prije dolaska Turaka.


Na Meat Me 4.0 se ipak janjetina neće peći na ražnju, ali će o ovoj temi puno šire dr. sc. Krvavica govoriti u utorak, na otvorenju Festivala. Toga dana će poznati zadarski chef i profesor kuharstva Josip Vrsaljko pripremati dva jela od janjetine: tradicionalni janjeći ragu s bobom, graškom i krumpirom, jedno od najtipičnijih dalmatinskih jela „na žlicu” te jedan od svojih autorskih radova – sous vide janjeći hrbat sa slavnim ovčjim sirom s otoka Paga.

Zbog dalmatinske janjetine i Meat Me Festivala u Zadar će doći i talijanski stručnjak za meso Fabrizio Nonis, koji će jednu od epizoda svoje emisije Beker on Tour posvetiti upravo Zadru i ovoj manifestaciji.

Festival će se nastaviti s jelima od drugih mesnih namirnica poput peradi i divljači te iznutrica. Baš zbog jela od iznutrica na festival stiže ekipa iz jednog od najpopularnijih zagrebačkih restorana Tač. Baš je prije nekoliko dana Tač dobio osobito priznanje: po izboru magazina Dobra hrana restoran Vesne i Tihomira Miletića proglašen je najboljim tradicionalnim restoranom u Hrvatskoj. Ovo svima poznato mjesto zagrebačkog i hrvatskog ugostiteljstva najlakše je opisati kao živi salon hrvatske nacionalne kuhinje jer u svojoj ponudi pokriva svu raznolikost gastronomije naše zemlje, a u Zadru će pripremati mnogima omiljene tripice te brizle.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Ove namirnice sigurno ne držite u hladnjaku, a trebali biste

Objavljeno

-

By

Pexels

Možda postoji nekoliko namirnica koje završavaju u vašoj smočnici, a zapravo bi trebale biti u hladnjaku.

Ljuti umak

Ljuti umak je široka kategorija.

Način skladištenja ovisi o tome od čega je napravljen i koliko brzo ga planirate potrošiti, ali ako sadrži vrhnje ili jaja, što je slučaj kod nekih domaćih ljutih umaka, mora biti u hladnjaku, piše Martha Stewart.

Kečap

Postoji mnogo rasprava o tome treba li kečap čuvati u hladnjaku nakon otvaranja.

Prema stručnjacima, malo je rizika da će kečap razviti štetne mikroorganizme zbog svoje kiselosti ako se čuva na sobnoj temperaturi, ali stručnjaci preporučuju da ga ipak držite u hladnjaku.

Senf

Ako potrošite senf unutar mjesec dana nakon otvaranja staklenke, slobodno ga čuvajte na sobnoj temperaturi. U suprotnom, spremite ga u hladnjak.

Orašasti plodovi i sjemenke

Orašasti plodovi i sjemenke imaju viši udio ulja i mogu brže užegnuti na sobnoj temperaturi

Čuvajte ih na hladnom, tamnom mjestu, poput smočnice ako ih brzo potrošite.

Inače, za očuvanje svježine stavite ih u hladnjak ili ih spremite u zamrzivač za dugotrajnije skladištenje.

Integralno brašno

Za razliku od višenamjenskog brašna, integralno i drugo brašno koje je mljeveno kamenim mlinom sadrži klicu i mekinje.

To znači da, poput orašastih plodova i maslaca od orašastih plodova, sadrže prirodna ulja koja se s vremenom mogu pokvariti.

 
Nastavi čitati

magazin

Imate psa? Pripazite na jedan otrovan jesenski plod kad ste u šetnji

Objavljeno

-

By

Pexels

Dani su kraći, temperature su niže – stigla je jesen. Iako ovo doba godine mnogima može biti omiljeno, ono sa sobom nosi i određene opasnosti – posebno za pse.

Stručnjaci pozivaju vlasnike pasa da budu oprezni dok su u šetnji jer bi plodovi divljeg kestena, koji otpadaju u jesen, mogli biti smrtonosni za kućne ljubimce. Prema stručnjacima za pse u Kennel Storeu, sjemenke divljeg kestena sadrže opasan toksin.

Ako ih psi pojedu, mogu uzrokovati neugodne simptome poput krvavog povraćanja, bolova u trbuhu, proljeva i drhtanja. A u ekstremnim slučajevima mogu čak dovesti do respiratorne paralize i smrti, piše Mirror.

Njihove plodove je lako uočiti – ili izgledaju poput sjajnih, okruglih, crveno-smeđih loptica ili imaju zeleni “omot” s bodljama. Stručnjaci su upozorili ljude da pripaze da ih se psi klone dok su u šetnji.

Pexels

Glasnogovornik Kennel Storea poručuje: “Plodovi divljeg kestena su otrovni za pse jer sadrže toksin koji se zove eskulin, a koji kod pasa može izazvati povraćanje i želučane probleme. Ako se pojede dovoljno, posljedice mogu biti ozbiljne i u rijetkim slučajevima smrtonosne.”

Prema Kennel Storeu, simptomi trovanja divljim kestenom obično se pojavljuju unutar jednog do šest sati nakon gutanja, ali mogu biti odgođeni i do nekoliko dana.

Ovi simptomi uključuju: povraćanje, koje može sadržavati krv, proljev, slinavost, bolovi u trbuhu, pojačana žeđ, odbijanje hrane, krivudavo hodanje, nemir, drhtanje mišića, otežano kretanje.

“Ozbiljnost simptoma ovisi o količini pojedenih plodova i veličini vašeg psa. Ako se ne liječi, trovanje divljim kestenom može dovesti do toksičnog šoka, paralize dišnog sustava, pa čak i smrti, stoga je liječenje vitalno i moglo bi spasiti život vašem psu.”

 
Nastavi čitati

magazin

(VIDEO) Thompson pjesmom “Sine moj” najavio live CD i Blu-Ray izdanje s nezaboravnog koncerta u Dugopolju!

Objavljeno

-

By

Foto: Boško Ćosić

Najpopularniji i najpoznatiji hrvatski glazbenik, Marko Perković Thompson, predstavlja live verziju hita “Sine moj” sa spektakularnog koncerta održanog u Dugopolju. 

Jedan od najemotovnijih trenutaka koncerta bila je izvedba pjesme “Sine moj” koju je zajedno s više od 40 tisuća ljudi otpjevao za svog sina, a sve je zabilježeno kamerama u produkciji Croatia Recordsa. 

Pjesma “Sine moj” u originalnoj izvedbi nalazi se na Thompsonovom albumu “Bilo jednom u Hrvatskoj” koji je povodom izlaska 2006. godine bio najprodavaniji album u jednoj večeri. Aranžman za live verziju pjesme i tekst potpisuje Marko Perković Thompson, a na glazbi je radio s Antom Pupačićem. Zahvaljujući Marku Zeljkoviću Zelji koji je odradio režiju i montažu videa emocija se vidi u svakom kadru.

Koncert na stadionu Hrvatski vitezovi u Dugopolju zauvijek će pamtiti svi koji su svjedočili ovom spektaklu, a za one koji su ostali bez karte, uskoro slijedi live audio i video izdanje ovog spektakularnog koncerta!

Bit će to još jedno izdanje koje će upotpuniti i ovako bogatu diskografiju glazbenika čiji se album dugo čeka, a koliko je voljen potvrđuje i njegov zadnji singl u suradnji s Hrvatskim Ružama “Ako ne znaš šta je bilo”. Pjesma je u  kratkom roku postala veliki hit, na Youtubeu je poslušana više od četiri milijuna puta, a prije nekoliko dana osvojila je i nagradu Cesarica za Hit kolovoza. 

Svih ovih godina Thompson je ostao dosljedan vrijednostima koje njeguje od samih početaka karijere, a koliko ga publika voli i cijeni potvrđuju i nedavno održani koncerti u Imotskom i Dugopolju. 

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu