ZADAR / ŽUPANIJA
VEČERAS: U crkvi sv. Frane koncert i promocija skladbi Bernardina Sokola
Bernardin Sokol rođen je 20. svibnja 1888., a kršten s imenom Luka, u Kaštel Sućurcu kod Splita. U franjevački red stupio je 1905. Za svećenika je zaređen 1912. Glazbu je studirao u Klosterneuburgu kod Beča. Poslije toga, u Dubrovniku je predavao više teoloških predmeta i glazbu. Teološki i glazbeni studij nastavio je u Rimu, gdje je 1925. doktorirao teologiju. Također u Rimu na Papinskoj višoj glazbenoj školi 1926. završio je muzikologiju. Od 1927. do 1932. predavao je Uvod u koralno pjevanje i crkvenu muzikologiju na Teološkom fakultetu u Zagrebu. Nakon toga živio je na otoku Badiji kod Korčule, gdje je bio profesor glazbe na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti. Od 1929. do 1941. objavio je 80 svezaka zbirka za crkvenu i svjetovnu glazbu Pjevajte Gospodinu pjesmu novu. U tom nizu tiskao je i Glazbene monologe, koje je sam opisao kao „25 svezaka sa 125 većih ili manjih sastavaka: za malu, srednju i veliku djecu, tj. mladež, mušku, žensku i mješovitu.“ U istom nizu objavio je i jedanaest Angelusa. Sokol je još za života uvršten u neke strane glazbene leksikone. Na primjer, njegova misa »Gaudens gaudebo«, premijerno je izvedena 1938. u Bratislavi a misu su tada prenosile »sve slovačke radiostanice«. Također su tamo 1939. na radiju izvođeni Sokolovi Angelusi. U Zagreb je Sokol ponovno otišao 1941. kako bi lakše nastavio svoj izdavački glazbeni projekt. U tome ga je spriječila bolest, ali i ratne neprilike, pa se na Badiju vratio u veljači 1994.
Na Korčuli su ga lažno optužili da je odao partizane pa ga je nekoliko njih u noći 28. rujna 1944. uhitilo i motornim brodom odvelo iz samostana, pod izlikom da ga vode na ispitivanje na Vis. Nekoliko dana nakon toga, more mu je izbacilo tijelo na plažu u Orebiću. Tu ga je skupina mještana pokopala, pa je njega i njegova djela obavio veo šutnje, što je trajalo sve do osamostaljenja Republike Hrvatske.
Pripadnici OZN-e prilikom njegova uhićenja odnijeli su iz njegove sobe različite spise. Neki od njih tek pred nekoliko godina pronađeni su u Hrvatskom Državnom Arhivu u Zagrebu. Na njegovu pismu subratu fra Marijanu Blažiću, kojega su također partizani mjesec dana poslije ubili na otoku Daksi, podcrtane su riječi „Hrvat“ i „hrvatsko“, pa je očito kako mu je to bio grijeh. Za vrijeme Jugoslavije o Sokolu se nije smjelo govoriti.
Njegova djela su skrivana ili uništavana. U Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu ostale su sačuvane samo tri njegove zbirke. Zahvaljujući glazbenom arhivu Male braće u Dubrovniku većina njegovih djela ipak je sačuvana. A Društvo koje se zove njegovim imenom Hrvatsko društvo dr. fra Bernardin Sokol iz Kaštel Sućurca (putem webstranice https://www.hdbs.com.hr) omogućilo je da većina njegovih skladbi bude dostupna široj publici. Ta udruga organizira
Svečani koncert i promociju CD-a njegovih skladbi, u Crkvi Svetog Frane u Zadru u subotu 21. listopada u 20 sati. Na koncertu sudjeluju: sopran Lidija Horvat Dunjko, tenor Siniša Galović, violina Ivo Jukić, violoncello Smiljan Mrčela, glasovir Mario Čopor, a umjetnički voditelj je Josip degl’ Ivellio.
Ulaz je slobodan.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Izaslanstvo Općine Sv. Filip i Jakov u Vukovaru odalo počast žrtvama
Vukovar, 17. studenog 2024. – Općina Sveti Filip i Jakov, predvođena načelnikom Zoranom Pelicarićem, zajedno s općinskim vijećnicima Marinom Colićem, Anamarijom Matešić, Renatom Batur i Rafaelom Baričićem, te brojnim žiteljima općine, posjetila je Vukovar kako bi odala počast svim žrtvama Domovinskog rata i prisjetila se herojske obrane grada.
„Ovo je dan kada se prisjećamo svih onih koji su dali svoje živote za slobodu Hrvatske. S posebnim pijetetom prisjećamo se vukovarskih heroja koji su svojim životima branili našu domovinu. Njihova žrtva nas obvezuje da nikada ne zaboravimo što su učinili za nas,“ rekao je načelnik Zoran Pelicarić.
Delegacija Svetog Filipa i Jakova položila je vijence i zapalila svijeće kod Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, naglasivši kako je važno očuvati sjećanje na žrtve Vukovara i prenositi ga budućim generacijama.
„Ovdje smo kako bismo pokazali da Vukovar nije zaboravljen i da je u srcima svih nas. U ovim trenucima sjećamo se svih onih koji su položili svoje živote za našu slobodu. Vukovar nas uči koliko je važno biti složan i hrabar,“
Žitelji Svetog Filipa i Jakova, zajedno sa svojim predstavnicima, pokazali su da duh zajedništva i sjećanja na žrtve Domovinskog rata ostaje živ, te da Vukovar nikada neće biti zaboravljen. Ovaj posjet dodatno je ojačao veze između dvije zajednice koje dijele istu povijest borbe za slobodu i neovisnost Hrvatske.
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara završeno je molitvom za sve poginule i nestale, uz poruku da se žrtve Vukovara i Domovinskog rata nikada ne smiju zaboraviti.
ZADAR / ŽUPANIJA
DANI SJEĆANJA / U Benkovcu danas duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
Duhovni susret za hrvatske branitelje i njihove obitelji održava se u nedjelju, 17. studenog, u župi Rođenja BDM u Benkovcu.
Susret počinje u 15 sati duhovnim nagovorom kojeg će održati o. Jozo Milanović, benediktinac iz samostana na Ćokovcu.
U 16 sati je euharistijsko klanjanje, a u 17 sati misno slavlje u župnoj crkvi Rođenja BDM u Benkovcu.
Misu u 23,30 sati za hodočasnike koji će pješice ići od Benkovca do Škabrnje, u benkovačkoj župnoj crkvi predvodi don Duje Kurtović. Nakon mise je noćni hod sudionika prema Škabrnji, gdje će sudjelovati na obilježavanju 33. godišnjice stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu.
Događaj organizira Povjerenstvo za osobe s posebnim potrebama i njihove obitelji, obitelji branitelja i žrtava Domovinskog rata Zadarske nadbiskupije.
***
Na 33. godišnjicu stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu, u ponedjeljak, 18. studenog, misu u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Škabrnji u 11 sati predvodi šibenski biskup Tomislav Rogić.
Nakon mise je polazak sudionika u koloni sjećanja ‘Korak po korak’ od crkve do groblja sv. Luke, gdje će kod spomen obilježja stradalih i središnjeg križa izaslanstva položiti cvijeće i svijeće, a svećenik će izmoliti molitvu odrješenja za pokojne.
Komemorativni program u sjećanju na žrtve Škabrnje počinje u 9,45 sati na lokaciji Ambar na ulazu u mjesto Škabrnja, na početku Ulice 18. studenog 1991., gdje se i dogodio zločin nad nedužnim civilima 1991. godine.
U 10,15 sati, od Ambara kreće Kolona sjećanja sudionika, hodnja do Spomen – obilježja masovne grobnice kod OŠ Vladimira Nazora u Škabrnji. Tu će zajednički vijenac u ime svih Izaslanstava položiti izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata.
ZADAR / ŽUPANIJA
SUBOTA UKRATKO / Požar u stanu na Poluotoku; eksplozija plinske boce u kući u Ulici Ljudevita Gaja
Zadarska policija je jučer, 16. studenog u 21.38 sati zaprimila dojavu o požaru stana u Zadru u Ulici don Ive Prodana. Požar su ugasili vatrogasci u 22.10 sati, a zbog udisanja dima 56-godišnjak iz susjednog stana je prevezen u zadarsku bolnicu.
Također, jučer policija je zaprimila dojavu da je oko 18.30 sati u prizemlju kuće u Ulici Ljudevita Posavskog u Zadru došlo do eksplozije te da je jedna osoba ozlijeđena.
Dosad provedenim izvidima utvrđeno je kako je eksplodirala smjesa plina iz plinske boce. U događaju je ozlijeđen 85-godišnji muškarac, a težina njegovih ozljeda zasad nije poznata.
Policijski službenici Policijske uprave zadarske će danas u suradnji s inspektorom zaštite od požara Ravnateljstva civilne zaštite na mjestu događaja provesti očevide kako bi se utvrdio uzrok te nastala materijalna šteta u navedenim događajima.
-
Svijet4 dana ago
Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan ago
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru u nedjelju i ponedjeljak…
-
magazin4 dana ago
Jesu li znanstvenici zaista pronašli pilulu koja može zamijeniti 10 kilometara trčanja?
-
Hrvatska4 dana ago
DHMZ objavio važno upozorenje: “Samo ovako možemo zaštititi sigurnost građana”